Русија - смена во надворешната политика?

B

Bafra

Гостин
Зборот ми е дека со Западот неможе никогаш да се разговара како рамен, не се договорспособни, односите се тип роб-господар, треба само да слушаш, веруваш и исполнуваш.
Епа обаче, кога си послаб ќе слушаш и исполнуваш ако не сакаш да бидеш и тепан и ебан :D
Плус западот да го слушавме и следевме од 1945 него ли русија кај
е ни беше крајот :cool:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Мислиш Бил ѝ помага нешто или сама ги тера бизнисите?
Поточно, што заборавив да го кажам, олигарсите и помагаат. А тоа во САД е Сорос. Другите не ми се верува дека ја пумпаат со пари толку колку што е Сорос. А и плус мислам дека е скарана нешто со Бил. Заради изборите бидејќи ги изгуби.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.457
Поени од реакции
40.331
Поточно, што заборавив да го кажам, олигарсите и помагаат. А тоа во САД е Сорос. Другите не ми се верува дека ја пумпаат со пари толку колку што е Сорос. А и плус мислам дека е скарана нешто со Бил. Заради изборите бидејќи ги изгуби.
Не затоа туку зошто Бил нон стоп гледа по други женски
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
B

Bafra

Гостин
Рускиот братски народ :rolleyes:

Зависи само дали од бугарска или српска гледна точка ќе ни биде братски, пошто ние сме отпишани.
Брат за брат, сирење за пари. :D Поубаво можеби ќе испадне на крај, ако не си им во агендата на големите. Швајцарија на Балканот :cool:
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Брат за брат, сирење за пари. :D Поубаво можеби ќе испадне на крај, ако не си им во агендата на големите. Швајцарија на Балканот :cool:
Да не била во агендата на „поголемите“, Швајцарија на Балканите одамна ќе исчезнеше како идеја, а ете се поблиску е до реализација. Уште Ел Президенте Иванов да обзнани дали нависитина му е презентирана карта на МКД со 5-7 кантони и тоа проследено со комплетни уставни измени и проследни тракатаници...нејсе, малку сме надвор од темата.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Pushten vo upotreba mostot shto go povrzuva Krim so Rusija.
Putin go otvori i go izvozi prviot kamion. Za zhal nemashe chocheci i svirki...ili mozhebi imashe ama ne pokazhaa.

Europe’s longest: Putin leads column of trucks at Crimean bridge opening ceremony (VIDEO)
https://www.rt.com/news/426774-crimea-bridge-opening-ceremony/

I se razbira, reakcija od partnerite..
"The US State Department accused Russia of flouting international law by building a bridge to "occupied" Crimea without the permission of the government of Ukraine".
https://www.rt.com/business/426875-russia-needs-no-us-permission/
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.200
Поени од реакции
81.303
Србија-Косово, Северна Кореја, Ерусалим, Иран... Ова све у задње време се потези на САД, како така да затворат некои прашања, па ако треба и на избрзан начин, не водејќи сметка за разно-разни дипломатско-политички или други вообичаени стандардни параметри за кои се води сметка при решавање на вакви прашања. Едноставно, ми се чини дека у исто време покушаваат да ги затворат прашањата и не им битно како, него само побрзо да биде тоа. Што следува после, ќе видиме.

Некој би рекол дека можда подготвуваат терен со што помалку отворени прашања, заради нешто поголемо.
(тука може да се сместат и напорите во последно време, Македонија да влезе во НАТО)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.686
Поени од реакции
11.917
...

Некој би рекол дека можда подготвуваат терен со што помалку отворени прашања, заради нешто поголемо.
(тука може да се сместат и напорите во последно време, Македонија да влезе во НАТО)
Голема работа.

Дури и ако зајко кукурајко и плавите жолтици го сменат уставното име на Македонија, и еве да претпоставиме дека - еве не мора сега во 2018 година, нека биде во 2020 година - во 2020 година Македонија ќе биде полноправна членка на НАТО, а можеби и на ЕУ, Македонците - или горномакедонците, северономакедонците, не знам што договараат зајко кукурајко и неговата димитрова бубашваба кога шетаат низ Софија, Солун, Виена и други градови - никогаш нема да се борат на страната на НАТО во војна.

НАТО од Македонија/севернамакедонија/горнамакедонија единствено ќе има корист од територијата, која е одличен терен за партизански дејствија кои би го потпалувале постојано огнот под нозете на НАТО, а тоа тешко дека ќе биде во корист на НАТО и САД, кои веќе го имаат Авганистан како пример - до денешен ден не е под целосна контрола на НАТО и САД, а го имаат окупирано речиси 17 години - од декември 2001.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.112
Поени од реакции
15.059
Србија-Косово, Северна Кореја, Ерусалим, Иран... Ова све у задње време се потези на САД, како така да затворат некои прашања, па ако треба и на избрзан начин, не водејќи сметка за разно-разни дипломатско-политички или други вообичаени стандардни параметри за кои се води сметка при решавање на вакви прашања. Едноставно, ми се чини дека у исто време покушаваат да ги затворат прашањата и не им битно како, него само побрзо да биде тоа. Што следува после, ќе видиме.

Некој би рекол дека можда подготвуваат терен со што помалку отворени прашања, заради нешто поголемо.
(тука може да се сместат и напорите во последно време, Македонија да влезе во НАТО)
Јас мислам дека тие ги отвораат проблемите...а не да ги затвараат

Видоа дека не им оди со Северна Кореа, па сега се нафрлија врз Иран

Веќе еднаш имам пишано дека во 1995 година редовно читајќи World Press избор од НИП ,,Ѓурѓа, од Скопје налетав на текст дека САД ради некои геостратешки интереси во догледно време ќе ги нападни Авганистан, Иран Ирак и Сирија


Коинциденција...добри извори на информации и гатачи се во прашање?
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256


Da beshe Makedonija vo NATO i Shekerinska ke beshe so ovie dami ministri na odbrana.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.406
Поени од реакции
36.340
Само лути мажишта можат да бидат министри за одбрана, инаку војската нема да функционира.

Дефинитвно фацијалниот израз е пресуден за тоа колку е силна војската :pos:
 
S

silmarillion

Гостин
Заебане овој русов на сликава. Овие бабиве живеат у држави со 10 пути појак GDP кој е 1000 пути по фер распределен од неговата али нема везе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom