Русија почнува со испорака на с300 на Иран?

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.575
Таков филм нема да има.

US warns Russia against selling missiles to Iran

Russian Prime Minister Vladimir Putin chairs a Cabinet meeting in Moscow, on AP – Russian Prime Minister Vladimir Putin chairs a Cabinet meeting in Moscow, on Monday, Dec. 22, 2008. …

WASHINGTON – U.S. officials said Monday that they want answers from Russia on whether it is selling advanced surface-to-air missiles to Iran, a move the U.S. insists could threaten American troops in Iraq and Afghanistan. A senior military intelligence official said that while Moscow has sent out conflicting responses to reports on the sale of long-range S-300 missiles, the U.S. believes it is taking place. However, it appears that no equipment has yet been delivered to Iran, said the official, who spoke on condition of anonymity because of the sensitivity of the matter.

Russia's state arms export agency said Monday it is supplying Iran with defensive weapons, including surface-to-air missiles, but did not say whether they include sophisticated long-range S-300 missiles.

State Department spokesman Robert Wood said the U.S. is seeking clarification from Russia.

"We have repeatedly made clear at senior levels of the Russian government that we would strongly oppose the sale of the S-300," Wood said. "As the U.S. government has said before, this is not the time for business as usual with the Iranian government."
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Никој ништо ни потврдува ни негира.Хахах стварно ке биде забавно ако Иранците објават некој ден дека с300 е оперативен.И мене ми смрди оти ова е само адут на Русите во битката против ракетниот штит на САД но со Путин се е можно.....да почекаме...
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.575
Старата и тоа како заврши, а нова нема да има, барем не во тој облик, друг свет е денес.
 

^^Smiley^^

Broo Tal Smy Lee
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.045
Поени од реакции
25
Уствари Русија и Америка ти се најголеми пички у цел свет! Никад немале отворен оган лице у лице. Секад со маша фаќале у огинот! Треба некоја трета светска сила да им се с'сне. :D:D:):)
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Друже ако се фанат они лице во лице ке биде готово за неколку саати-со земјата.
 

ACER

=Сандокан=
Член од
14 мај 2008
Мислења
193
Поени од реакции
7
Грешка си. Ако имаат конфликт Русија и Америка најповеќе ке трпат другите држави.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
375
http://news.yahoo.com/s/nm/20081221/wl_nm/us_iran_russia_missile_2

Интересно ако се потврди.Нејкам да звучам глупаво но навистина длабоко во себе посакувам конечно да го видам системов контра моќта на западот и Израел.Дај боже да не се случи но......
Системот S 300 има домет до 300 километри што значи дека може да делува на цели (авиони и проектили) кој што летаат на голема висина. Исто така на Иран би му овозможиле да делува во воздушниот простор надвор од своите граници. Секако одбраната би се надополнила и со други системи со помал домет (Панцир, Тор-М1) и ловци Миг 29, Ф-5 и слично кој што Иран веќе ги поседува. Но тоа воопшто не е доволно. Можда ќе му помогне при евентуален напад од израелската авијација врз неговите нуклеарни постројки. Такви напади Израел многу често применува врз Сирија, Либан и Ирак (последниот беше пред само неколку месеци врз Сирија). Сепак Иран се закани дека при евентуален таков напад (Од Израел или САД) ќе го затвори ормускиот теснец и ќе го изолира персискиот залив а со тоа и изворите на нафта. Значи потребна е поголема воена интервенција.
Иако S 300 е мобилен тој ќе биде лесна мета за американските ракети. Всушност ќе го видиме истото она што до сега многу пати сме го виделе. Иранците нема ни да можат да ги уклучат радарите затоа што се тие вистински магнет за американските ракети. А откако ќе се исчисти воздушниот простор од авиони а земјата од противавионски системи со поголем дострел, настапуваат бомбардерите Б 52 и нивното тепих бомбардирање. Друга е работата ако сакаат да настапат со копнена војска. Тука веќе најверојатно би се соочиле со многу поголеми загуби од оние во Ирак и Авганистан, а ќе им требаат и многу поголеми ресурси (над 1 милион војници најверојатно) за да ја држат земјата под окупација. Ќе имаат и многу поголеми проблеми со логистиката поради големата територија. Мислам дека Барак Исмаил Обама ќе сака да ја поправи малку репутацијата на САД во исламскиот свет, така да ваквото сценарио е малку веројатно (особено вториот дел од сценариото за окупација на Иран) а и после скапите интервенции во Ирак и Авганистан најверојатно немаат веќе многу пари за фрлање.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Мора малку и да прочиташ за антирадарските ракети и нивниот домет.Од причина што авионот кој би ги носел тие ракети веќе одамна ке биде во дометот на С-300 и најверојатно на пат кон вечните ловишта.А во комбинација со ТОР М1 кој Иран веќе го поседува баш би сакал да видам дел од сценариото кое го опиша.Да беше толку просто немаше они до толку да се понижуваат па да ги молат буквално Русите да не продаваат.Сети се само како Израел ке го изгубеше цело ВВ за време на војната со Египет токму од советските САМ.Во делот на ПВО Русите се водечка сила без сомнение.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
375
Да не мислиш дека е лесно да се собори авион на 300 км кој што маневрира. Повеќе можат да направат со ловци пресретнувачи отколку со S 300.
S 300 се гледа од сателит а ракетата Томахавк (крстосувачка ракета која што ја лансираат од подморници и бродови) преку сателитска навигација стигнува до целта.
А за војната помеѓу Израел и Египет/Сирија. Египет капитулира за шест дена. Синајскиот полуостров го доби назад дури откако склучи мировен договор со Израел. Израел изгуби четири авиони а миговите не ни стигнаа да полетаат. Ги уништија уште на писта.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.063
Поени од реакции
12.100
А за војната помеѓу Израел и Египет/Сирија. Египет капитулира за шест дена. Синајскиот полуостров го доби назад дури откако склучи мировен договор со Израел. Израел изгуби четири авиони а миговите не ни стигнаа да полетаат. Ги уништија уште на писта.
За која војна збориш ? Тука све измеша 67 или 73.
73 година малку фалело да го снема Израел. Да не бил Шарон ќе морале нуклеарките да ги фрлаат.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.166
Поени од реакции
58
Да не мислиш дека е лесно да се собори авион на 300 км кој што маневрира. Повеќе можат да направат со ловци пресретнувачи отколку со S 300.
S 300 се гледа од сателит а ракетата Томахавк (крстосувачка ракета која што ја лансираат од подморници и бродови) преку сателитска навигација стигнува до целта.
А за војната помеѓу Израел и Египет/Сирија. Египет капитулира за шест дена. Синајскиот полуостров го доби назад дури откако склучи мировен договор со Израел. Израел изгуби четири авиони а миговите не ни стигнаа да полетаат. Ги уништија уште на писта.
a be ne zezaj raketite tomahavk vo Srbija uste so kamenja sto ne gi butkaa.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Да не мислиш дека е лесно да се собори авион на 300 км кој што маневрира. Повеќе можат да направат со ловци пресретнувачи отколку со S 300.
S 300 се гледа од сателит а ракетата Томахавк (крстосувачка ракета која што ја лансираат од подморници и бродови) преку сателитска навигација стигнува до целта.
А за војната помеѓу Израел и Египет/Сирија. Египет капитулира за шест дена. Синајскиот полуостров го доби назад дури откако склучи мировен договор со Израел. Израел изгуби четири авиони а миговите не ни стигнаа да полетаат. Ги уништија уште на писта.
Druze ke mora da docitas ubavo i da se informiras malku poveke za moznostite na S-300.I da mi objasnis posle kako planiras toj avion da manevrira.
Na kraj aj da ne navleguvame vo tie mouabeti togas zosto ako e tolku lesnoi SAD i Izrael gi molat rusite da ne go prodavaat sistemot?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.063
Поени од реакции
12.100
Хедрич,
Русите знаат и друга работа, дека ист таков модерен супер таен ПА ракетен систем Израелците демонтираа од Египет и им го доставија на САД. :) Овие Руски закани јас би ги примил со резерва. Меѓутоа точно е дека тој офанзивен систем претставува голема закана за Израел и Сад во моментов. Но да не ја заборавиме и Турција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom