Русите го потврдија македонското потекло на Александар Македонски

Член од
4 февруари 2007
Мислења
10
Поени од реакции
1
Каде бе со тој памет? Античките македонци се молеле на Хеленски Пантенеон на богови? Од кај го извади тој пелазгискиот незнам. Ако те прашам да ми наброиш дел од боговите на истиот, гарант нема да направиш. Зашто е нели, квази теорија.
Треба да додадам дека учествувале на Олимписките Игре тие АНТИЧКИ Македонци? А сите знаеме кои учествувале на нив. Али сега ти ке ми опалиш некоја друга квази теорија. :)

Византија сакале да ја хеленизира целата теоритирија што ја владеела, која очигледно била разноврсна се со цел полесна асимилација и нејзина контрола. Нашиве си биле сточари, фармери... горди луѓе, си верувале во Перун, се молеле на Велес да им даде плодна година. Христијанството бил прв чекор на асимилација.

Се борел со словенските племиња околу него, затоа што сакал нели да си прошири империјата. Нормално за секој моќен Цар. Башка они словени ние словени, заедно сме посилни нели. Е сега тоа што многу од владетелите на тие градови (Дукља итн итн.), иако биле Словени повеќе си ја сакале независноста, али сила бога не моли. :) Самуил си ги освојува и обединува словенските племиња на Балканот.

И уште едно прашање што горам да го поставувам на секој Антички Македонец. Свесни ли сте дека сите наши МАКЕДОНСКИ преродбеници СТРАСТВЕНО се изјаснувале како Бугари, дали се тоа дела како писма/мемоари? Почнете од Рајко Жинзифов па се до Гоце Делчев? Дали знаете за каменот меѓу Прилеп и Велес, на кои е изгравирано "Самуил - Тзар Б'лгарски"?

Читајте малце у пичку матер, и размислувајте со свој мозок... Светот не е глобална завера против Македонија, Славјански.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Што си прочитал ти па се повикуваш? :facepalm:

Знаеш ли колку лесно ти се растураат зборовите погоре?
Ко шпил карти...
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Дали знаете за каменот меѓу Прилеп и Велес, на кои е изгравирано "Самуил - Тзар Б'лгарски"?
Баш ме интересира тој камен, да не го чуваш ти дома. :D

Постирај да го видиме, зошто се друго се празни муабети.
Четирите постоечки написи за Самоил што ги поттурате, сите се фалсификати.

Туку Берзеркер, ќе ми одговориш ли на прашањево, Романците кои се и што се, без да спамираш со непотврдени тврдења?
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
10
Поени од реакции
1
Абе да... посебно со од некој како тебе. Бугарски Лав кој држи штит со Вергина на него. Ова е форум, ако имаш нешто да изнесеш и кажеш, повели. Не ми треба да ми кажеш што се може, а што не.
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Лошо е што има многу забегувања, бидејки се дава простор за јадење бабури.

А и ова со русиве, цел свет знае дека Александар е Македонец, битката е дали ние и тој сме исти, ништо повеќе, ама и ништо помалку.

Не треба да се докажуваат античките Македонци и нивната посебност, таа е факт, треба да се докаже континуитетот.

Апсурдно е дека имало преселба, но и да имало, неможе да се истреби народот. Може да е смешан. Ама има и наши луди “стручњаци кои викаат територијава била празна 200 години. :uvo:
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Абе да... посебно со од некој како тебе. Бугарски Лав кој држи штит со Вергина на него. Ова е форум, ако имаш нешто да изнесеш и кажеш, повели. Не ми треба да ми кажеш што се може, а што не.
Епа што мрсиш тогаш кога немаш артефакт од "блгарскиот цар самуил"?!?

Едно побарување беше доволно да ти се сруши целата измислица .
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Абе да... посебно со од некој како тебе. Бугарски Лав кој држи штит со Вергина на него. Ова е форум, ако имаш нешто да изнесеш и кажеш, повели. Не ми треба да ми кажеш што се може, а што не.
Наместо да глумиш тежок познавач, погледни го описно албумов со Македонскиот лав низ историјата и после врати се и раскажи како си поминал:

http://forum.kajgana.com/album.php?albumid=105


Број 1 и 6



Втор општ грб од “Непознати грбовник породице Охмучевиќа“ 1620 год. - Macedonian Emblem
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Lavot e Makedonski simbol, ne od vremeto na VMRO tuku dalekuuu porano, kako sto mozes i samiot da vidis.

Toj simbol e na makedonskata kralska kuka.

Insigna Regni Macedoniae
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
10
Поени од реакции
1
Во заблуда си. Лавот не е специјално Македонски симбол, исто као што сонцето на е ексклузивно Македонски симбол. Посебно не, затоа што тогаш немало ама баш никаква "Македонска" администрација (војска/суд, итн итн...).
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Naprotiv, imalo TITULA, kralska titula od damnesni slavni vreminja koja mu ovozmozuvala na osvojuvacot..od Sever da se proglasi za Makedonski CAR iako ne bil Makedonec.

Grbovnikot e 100% Makedonski simbol.
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
За мојот аватар ќе прикажам само неколку фотки, ништо повеќе.




Се слагам дека и сонцето и лавот не се само Македонски симболи, но тогаш ниту еден симбол на ниту една држава не е автентичен. Правилот ќе мора да важи за сите.

Шкотска никогаш не постоела, па дури и сега не постои, ама сите ја спомнуваат како држава, па дури и во средниот век. Немала своја монархија, но имала благороднички фамилии кој многу добро знаеле кој се и што се.

Неможе за едни да важат едни правила за други други.

А инаку прашањето за ПЕРУН, МАКОШ, СВАРОГ, ВЕЛЕС ... е многу просто, како Мијак (најчист словен) кажи ни ја нивната етимологија, што ти значат.

И бидејки тврдиш дека си словен и Мијак (наводно), каде е претходната земја на Мијаците?? За другите словенски племиња ги изнаредија реките, за Мијациве баш ме интересира. А и за Брсјаците. Немој да ми кажеш дека Брсјаците се Берзити (прилично се различни зборови). Доколку Берзити и Брсјаци е исто, тогаш и Ѕевс и Ѕвезда е исто.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
10
Поени од реакции
1
@Славјански, друже... на што пробуваш да алудираш со поклупвањето на некој збор? :) Незнам колку ви е познато али Словените на Балканот зимале Хеленски имиња. Alexandros не значи ама баш ништо на нашиов јазик нели? (Или Александар ако сакате така...). Али на Грчки што значеше таму - "бранител на луѓето", Phillipos/Филип - "Пријател на коњот"/на нашки нема, Andros/Aндреј - "Човекот со сила/исто нема". Давај све што имаш извори, не сум игнорантен кон факти. :)


@AngPu, убави фотографии... али не ми кажуваат нешто повеке за Античко Македонството? Исти такви коловрати се пронајдени во скоро сите Славјански земји, и се поврзани со култот кон Перун. Незнам што сакаш да ми покажеш/докажеш со сликиве...

Што значат ПЕРУН, МОРЕНА, ВЕЛЕС и СВАРОГ? Богови на моите предци, и мои Богови. :) Знам многу за славјанските пагански култови... Затоа што се гледам себе си како паган. Знаеш ти кој е Јарило? Знаеш кога е Масленица? Знаеш зашто има Рид Св.Илија над Велес? И Кој е Св.Илија? Знаеш кој е Пејрадагаст? А Радегаст? :) Знаеш како настануваат првите вештерки? За Мијаците нема други историски факт за претходното место. Само можеме да шпекулираме - а мислам дека доволни шпекулации имаме во досегашнава историја што ни ја предаваат у школо.

П.С. Иначе еве една интересна теорија од еден добар другар кој студира на етнолошки факултет за името "Скопје" (за разлике од романските и хеленските имиња). Демек кога Словените го освојувале Скопје, имало масовен извик од цела војска... "С'КОПЈА!"... или на нашки "СО КОПЈА" :)
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Како се пишува АЛЕ III ДАРОЈ.

АЛЕ - ЕЛЕ - ИЛЕ - Богот на сонцето
III - трите вертикални црти и денеска ти означуваат свето тројство
Дарој - на грчки е дарување а на македонски е архаично.:tapp:

Дар од Бога.

Ем во Египет со Ра ти го врзаа ти го покажаа патот ама при очи слепи сте.

Ух за коњот Филип, само грчка интелектуална мисла со проширен задник може да го смести тоа славно име во штала, како и партнерите на Грците.
Сам ќе си најдеш за Филип.

Повторно не ми одговори што мајка бара КРЕПИ ДОМА НА Хеленскиот Пантенон?
Помош кажи, не се срами.
Пелазгиски е , протословенски затоа и со словенскиоте јазици ќе ги објасниш и Посејдон и Дзеус и Афродита и митскиот Орпеј итн ....

Каменот на мудроста ти е пАметист.
Некој памети за историјата и знае, ама на некој и од глава да му го акнеш нема да му текне, зошто тиквата е празна.

На грчки пАметист е архаикос, појма немаат од каде тоа име.

Лека ноќ.
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Славјански: забегал тој над тебе.:D

Berzerker: Ја те прашувам едно, ти друго. Те прашав во превод што ти значи ПЕРУН, ВЕЛЕС, СВАРОГ, МАКОШ, како што убаво ги редиш елинските имињата со смешен превод.

Инаку јас сум уште поголем паган од тебе, па што.
Ама христијанството е голем културен премаз и треба да се негува.

За изјаснувањто "блгари" е веке 100 пати објаснето. Ти доага турчинот и ти носи графа со припадност кон цркви и ти се пишуваш на црквата кај што припагаш, и така пред 100 години имаше 500.000 блгари на косово, во срцето на Србија. Значи смешно и апсурдно. А имаше и народ католици. Кога државата те води како едно, ти како таков ќе се пишеш.

Викаш симболот го има во сите словенски земји, епа соседната до нас на која алудираш дека и припагаме го нема, сега што правиме?

Tуку види го сиротиов Скопјанец се мисли дека е грк, и сега што правиме.



Види го грков со име ГОРГИЈА ЏАНГОВ (ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΖΑΝΓΟΥ)

Сватете еднаш, последните 200 години се кобни за Македонија, се почнува систематска пропаганда, бидејки колонизаторите се крвно заинтересира ни кој што ќе зграби од балканот. Македонија е специфична бидејки никој сам не е доволно јак да излезе пред сите и да ја земе цела. Па така преку сателити држави и наметнуваат разни пропаганди за припадност.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ај мала забелешка, мислите дека ќе излезете на крај со типов?

Очигледна му е намерата и веќе милиони пати осуетена. Дај нека си се врати на форумот СтараСрбија и нека се јача таму со глупости.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom