Рок музика и рокерски бендови

В

Вори

Гостин
Сигурно ти кажувам дека не ни се распаднаа тие.
И се спрема нов албум од нивна страна.
Исто така требаше да имаат концерт на 12 Декември во Универзална,али нешто се одложи за на пролет во Март...
 

Opsessive fangirl

Безнадежен интелектуалец.
Член од
14 декември 2009
Мислења
291
Поени од реакции
137
Само што го дослушав новиот албум на muse
Нема некој големи новости или експериментирања од претпоследниот, единствено што е покомпактен во нумерите а не како претходниот збрика факинг јебани раскази.
Малку омекнати, ко заинат радио ориентирани, но како и да е кај мене имаат неограничена почит за што и да прават старата слава се уште ме држи така да негативна критика не можам да им дада.
Ова е албум за цурици шо фураат андерграунд стил а у срце ја сакаат кејти пери.
ах Muse.. ме разочараа со албумов, освен симфонијата во 3 дела која им е ремек дело. Нема ништо како Origin of Summetry или Absolution. Се гледа дека е направен за комерцијален пробив, посебно со Undisclosed Desires која никако неможам да ја замислам ко нивна песна. Сепак, остануваат едни од моите омилени бендови, стариот материјал засекогаш ќе биде една од подобрата музика што некогаш сум ја слушала.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Jas najvekje od tie rokerishtata sto se mi se dopagja Aca Lukas i Dzej Ramadanovski.
 
В

Вори

Гостин
Се збунил..изгледа слабо ги разликува жанровите на музика..
Бате ти најдобро слушај ги Ацо Пејович,тој е металец или пак Северина..она е рокерка..друго заеби.:tv:
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
videte..ako sakate nesto rock togash gun'n'roses(nesto nakaj metel) ali ako sakate nesto pomeko togas vi gi preporacuva Qeen i Kiss...inaku rock cesto slusam
Остај немањето везе на постот како целина, ама:

Gun'n'roses
metel
Qeen

ААААААААААААААГРРГрхгхгрхгрхахахахахаххахаххах!!!!!!!!
Да си жив, на сите нервози ме изнасмеа.:pos2::pos2::pos2:
 
В

Вори

Гостин
AC/DC во Софија.
Сите фанови на австралискиот рок состав,ќе имаат шанса да ги видат во Бугарија..
Мислам на 14 мај,ама не е ништо сигурно(во врска со датумот,секако)..:vozbud:
 
M

M del Mar

Гостин
One Less Reason- американски алтернативен рок бенд...
Состав:
Кевин Скот - тапани
Џереми Џонс - Електрична гитара
Џером Хабл - бас / вокал позадина
Крис Браун - вокал/ гитара

До сега тоа што слушав од нив ми се допаѓа...(а многу ретко ми се допаѓа некој ваков бенд, музички жанр, стил )


и то фала чао пријатно :pipi:
 
Член од
18 јуни 2009
Мислења
2.194
Поени од реакции
1.406
:eek:ftopic: Да не има некој за рок музика предавање нешто за почетоците, развитокот па натаму...
Било што?
 
Член од
11 април 2009
Мислења
46
Поени од реакции
4
:eek:ftopic: Да не има некој за рок музика предавање нешто за почетоците, развитокот па натаму...
Било што?
Ја иам проект за рок, онака општо, од почетоците па до денес. Не е нешо многу долг али мош ќе ти помогне. Ај ќе ти го пратам вечер, сеа сум на школо :)

:eek:ftopic: Да не има некој за рок музика предавање нешто за почетоците, развитокот па натаму...
Било што?
Ја иам проект за рок, онака општо, од почетоците па до денес. Не е нешо многу долг али мош ќе ти помогне. Ај ќе ти го пратам вечер, сеа сум на школо :)

videte..ako sakate nesto rock togash gun'n'roses(nesto nakaj metel) ali ako sakate nesto pomeko togas vi gi preporacuva Qeen i Kiss...inaku rock cesto slusam
:pos2::pos2::pos2: Човече, зашто уопште си пишал на темава?!

За жал рокот во македонија е катастрофа.
Нема квалитетн ствари..
Единствено на Ареа и симињам капа.
Не си се заинтересирал, затоа мислиш дека нема, ама не си у право. Рок и метал музиката у Македонија не е популарна и не вртат често таква музика на телевизииве. Ареа се попознати, али не се единствeни пер :) Им симињаш капа на, а си ги преслушал ли албумите на Архангел? Мизар? ДНО?

Него, го има некој албумот Тишина од ДНО? Нигде не можам да го најдам...:/
 
Член од
24 август 2008
Мислења
238
Поени од реакции
133
Мислам дека сите шо ја потценуват македонската рок музика гадно ама баш гадно грешат ! Само медиите радијата музичките емисии ... и така натам не е*ат у мозок , има рок метал панк бендови шо прават свирки да ти се наежи секое влакно шо го имаш (у позитивна смисла нормално) само шо останувам на добри свирки немат никакви реклами а со тоа немат ни спонзори ни слушатели ( од универзалните слушачи на музика) судено им е само тие шо живеат да слушат рок да ги осетат нивните квалитети
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
Мислам дека сите шо ја потценуват македонската рок музика гадно ама баш гадно грешат ! Само медиите радијата музичките емисии ... и така натам не е*ат у мозок , има рок метал панк бендови шо прават свирки да ти се наежи секое влакно шо го имаш (у позитивна смисла нормално) само шо останувам на добри свирки немат никакви реклами а со тоа немат ни спонзори ни слушатели ( од универзалните слушачи на музика) судено им е само тие шо живеат да слушат рок да ги осетат нивните квалитети
Абе, само ако ги затворат кафаните, тогаш би се популаризирал рокот, панкот, металот наш. Иначе :nenene:, само ќе го лажат нашиот кутар ограничен (како коњине шо не гледаат настрана) народ, нема кој да го просветли.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom