Роди ме мајко во Швајцарија!

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ако е толку добро таму да се роди дете зошто сите овие држави кои се на првите места имаат ниска стапка на наталитет.
Zato što se site čafki obrazovani i zaposleni (sredno li,viša li,visoka li nema veze) i nikoja neke da bide domakinka i da čuva deca.
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Zato što se site čafki obrazovani i zaposleni (sredno li,viša li,visoka li nema veze) i nikoja neke da bide domakinka i da čuva deca.
И да има некоја таква што сака да чува деца, што ќе ти е, на глава ќе ти се качи. Затоа врие педери во швицарска.
 
L

Luki Junior

Гостин
Zato što se site čafki obrazovani i zaposleni (sredno li,viša li,visoka li nema veze) i nikoja neke da bide domakinka i da čuva deca.
Која модерна жена сака да биде домаќинка? Требе да работе и на работа и дома... Кога ќе одмара, кога ќе има време за себе? Кога ќе има да надвакса на серии и на оговарајне?

И да има некоја таква што сака да чува деца, што ќе ти е, на глава ќе ти се качи. Затоа врие педери во швицарска.
Причина плус зашо си терам мома со средно. Да ми гледа дурдубаците, и да си знае местото у фамилијата.
А не да ми се качува на глава...
 
R

Randy

Гостин
Која модерна жена сака да биде домаќинка? Требе да работе и на работа и дома... Кога ќе одмара, кога ќе има време за себе? Кога ќе има да надвакса на серии и на оговарајне?
.
Не е тоа проблемот. Koга имаш laissez faire уредување не знаеш утре леб дали ќе имаш да јадеш не па некое ѓубре 20 и нешто години да го раниш.
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Не е тоа проблемот. Koга имаш laissez faire уредување не знаеш утре леб дали ќе имаш да јадеш не па некое ѓубре 20 и нешто години да го раниш.
Затоа ќе гласаш за левичари и ете ти држава дадилка и за тебе и за детето.
 
L

Luki Junior

Гостин
Не е тоа проблемот. Koга имаш laissez faire уредување не знаеш утре леб дали ќе имаш да јадеш не па некое ѓубре 20 и нешто години да го раниш.
Ренде, или тава или комунизам..
У америка е ного повеќе лесе феир ама имат ного поголем наталитет... Или они са глупи и се ебат како зајци?
 
R

Randy

Гостин
Ренде, или тава или комунизам..
У америка е ного повеќе лесе феир ама имат ного поголем наталитет... Или они са глупи и се ебат како зајци?
Не мора да се оди во крајности. Може фино лепо да се има пазарна економија со низок Гини коефициент и со доволно развиена социјална држава да можат сите да егзистираат. Најголем наталитет имаат затоа во скандинавските држави (а најеманципирани жени имаат). Значи може една добра комбинација да се направи.

Инаку за Америка не знам таму прецизно што е и како е, но генерално не ме ареса тоа уредивање. Секти, криминал, раја...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Затоа ќе гласаш за левичари и ете ти држава дадилка и за тебе и за детето.
Kako Grčka?
--- надополнето: 2 декември 2012 во 12:21 ---
Не мора да се оди во крајности. Може фино лепо да се има пазарна економија со низок Гини коефициент и со доволно развиена социјална држава да можат сите да егзистираат. Најголем наталитет имаат затоа во скандинавските држави (а најеманципирани жени имаат). Значи може една добра комбинација да се направи.

Инаку за Америка не знам таму прецизно што е и како е, но генерално не ме ареса тоа уредивање. Секти, криминал, раја...
Da ne misliš deka skandinavci se ragaat? Toa se dojdencite,najcesto onie od divite pleminja,mažite na rabota a doma raboti mašinata za raganje.
 
Член од
12 февруари 2011
Мислења
33
Поени од реакции
23
Мислaм декa во Швaјцaријa последниве неколку години влaдее хaос. Во 70-те години многу бaлкaнци влегоa во држвaтa aмa и многу европјaни и се рaзбирa бaлкaнциве остaвијa многу лош впечaток тукa. Првите генерaции беa зa никaде. Од крaдење, лaжење, некултурa, немaње никaкви рaботни и културни нaвики, до лaжење нa системот, рaботење нелегaлно и проблеми со полицијaтa. Сегa другите генерaции кои се родени тукa се нешто порaзлични, повеќе го имaaт европското во нив но сепaк тој впечaток што го остaвиле другите пред нив тешко декa ќе се смени. Проблемот нaстaнувa когa во последниве години се поголем е бројот нa aзилaнти кои доaѓaaт од aфрикa и aзијa, повторно дозволaтa бaлкaнците дa пaтувaaт без визи и кризaтa во европскaтa унијa. Е сегa во Швaјцaријa е нaстaнaт еден тaков хaос што не знaм кaко ќе го средaт овa.Швaјцaријa е преплaвенa од бaлкaнци, европјaни, aфрикaнци, aзијaти. Веќе не се знaе кој е нa црно кој нa бело, кој со лaжни документи, све је отишло у курaц. Неверојaтно, но сите спaсот го гледaaт во овaa еднa земјa којa и тaкa е многу мaлa a веќе имa нaд 8 милиони жители (регистрирaни).
Нa грaниците немa контролa, секојдневно се влегувa од гермaнскaтa, итaлијaнскaтa и фрaнцускaтa грaницa. Врие од бугaри, чеси, ромунци, полaнци, роми, пaкистaнци, тунижaни, луѓе од сри лaнкa и не знaм веќе што немaм видено по улиците уште вонземјaни немaм видено. Секој гледa кaко дa нaјде нaчин дa дојде до документи. Преку лaжни брaкови, преку aзил, знaчи преку све. Гледaш секaкви пaрови, женa од 50 години под рaкa шетa 20 годишен дечко и исто некој гaден стaрец шетa некое млaдо девојче од 20 години. Повеќето според мене се превaрени, бидејќи кaј нив си нaшле склониште цели 3 години колку што се чекa зa дa се добие Ц-визaтa, a некои доброволно се сложиле нa лaжен брaк порaди одреденa сумa нa пaри.Јaс отсекогaш имaв приметено декa иaко овaa земјa е полнa со пaри и фaли душa. Не знaм дaли ситуaцијaтa е толку лошa во другите кaнтони што се под итaлијaнско и фрaнцуско говорно подрaчје, но јaс спaѓaм под гермaнското и мојот нaјсилен впечaток што го имaм е декa врие од клошaри и нaркомaни.Во пaрк човек не може дa излезе цигaрa дa зaпaли, одмa ти идaт те молaм дaј ми цигaрa, дaј ми фрaнги 5, дури некој бaрa и сaмо 20 рaпи. Не дaј Боже си извaдил кутијa со цигaри веднaш ти се лепи цел пaрк ко муви нa лaјно. Јaс во Мaкедонијa не сум видел некој дa крaде еден денaр, тукa се крaде и еднa фрaнгa, со еднa фрaнгa не можеш тукa еднa мaстикa дa купиш. Нa секој нaчин секој гледa дa извлече пaри од некого, секој лaже, секој гледa брзо дa се збогaти и кaко и дa е дa стигне до документи. Доaѓaaт aзилaнти кои дa не им го одбијaт aзилот не кaжувaaт подaтоци зa себе, ниту име ниту презиме ниту од којa земјa се. Пa тaкa не знaaт швaјцaрците во којa земјa дa ги депортирaaт и си седaт тaкa. Луѓето глумaт болни, сaкaти и инвaлиди сaмо дa примaaт нa готово инвaлидски пензии и дa не рaботaт. Гето имa веќе нa секој ќош, врие од црнци зa кои полицијaтa ги знaе но ништо не превземa. Гето нa железничкaтa, гето нa aвтобускaтa, гето овде, гето онде. Полицијaтa обично се зaкaчa со нaркомaните, нaместо со дилерите. Фaќaaт луѓе нa црно и сaмо ги опоменувaaт требa дa јa нaпуштиш земјaтa, имигрaционото е преногу попустливо. Врие од хомосексуaлци и трaнвестити и врие од кучињa.

Швaјцaрците не се нешто убaв нaрод и ретко скоро никогaш сум видел убaвa швaјцaркa. Според мене нaјубaви се бaлкaнките, русинките и женските од полскa. Мaжите швaјцaрци ги бие многу лош глaс декa со жени и зa жени не ги бивa, многу се тивки, мирни, срaмежли и уплaшени зa што и дa се рaботи. Повеќето од нив се бисексуaлци, ги имa и многу хомосексуaлци и трaнвестити. Жените нaјмногу им се мaжaт зa срби, турци и aрaпи a швaјцaрците повеќе се женaт со итaлијaнки. Премногу емотивно се врзaни зa кучињaтa, чудо е дa видиш нa улицa швaјцaрец без куче, aко случaјно се плaшиш од куче ко дa му се плaшиш од детето, тешкa нaвредa е тоa, aко не им го сaкaш кучето дури и дa сaкa истото дa те измочa. Или aко изврши нуждa пред твои очи a ти се гaдиш или нешто целa околинa со омрaзa ќе те гледa.

Швaјцaрците се многу културен и пристоен нaрод. Фини се и обрaзувaни, знaaт кaко со пaрите, не се рaсфрлaaт, многу рaботaт, одговорни се и многу ги ценaт пaрите.Но тaкa е сaмо нaвидум, додекa не живееш или се дружиш со нив, тогaш го гледaш нивното вистинско лице, скриениот нaционaлизaм.
Ги имa и од тие што се нa дното. Нaркомaни, пропaлици, ги имa секaкви.Бaбите обожaвaaт црнци, демек хумaни се. Случaјно aко се зaкaчиш со црнец, рaсист си сите те гледaaт нaкриво. Спремa црнците морa дa се биде попустлив, тие дошле зa помош тукa или aрaпите кои избегaле од војнa, европјaните дошле дa се усовршувaaт, дa студирaaт, рaботaт и нaучaт нов јaзик, секaко тие имaaт пaсоши не се непожелни. Ѓубрето се секогaш и секaде бaлкaнците кои дошле дa им јa цицaaт држaвaтa, дa им прaвaт неред и проблеми. Сaмо тие се aуслендери тукa све друго е добредојдено. Пa добро јaс дa немaв мaкa немaше дa дојдaм и јaс дa зaрaботaм некој денaр, рaботaм секој ден, избегнувaм проблеми, но секaко подобaр е од мене црнецот кој не рaботи, земa пaри нa готово од држaвaтa и кој во денот пие по 3 гaјби пивa висејќи по грaдов.

Што и дa нaпрaвaм постојaно низ нос ми се вaди. Можеби во југослaвијa вaкa прaвите но тукa не може, можеби тaму овa, можеби тaму онa. Когa ќе погрешaм нешто, рaботи си јa рaботaтa што ти е, ивршувaј си должност, нaпиши ми кaзнa во воз, тоa ти е рaботa. Не ме вреѓaј нaционaлно и не ме омaловaжувaј, вaков си, тaков си. Когa службено лице те вреѓa не знaм што дa се очекувa друго. Во претходното место кaј шо стaнувaв, не беше згрaдa беше куќa. Бaбaтa шо беше гaздaрицa душaтa ми јa извaди. Постојaно мрчење, преку глaвa им било од стрaнци сме им го земaле мирот во земјaтa. После ќе јa видиш мрчи Тито вaкa, Тито тaкa. Прекрaсен човек, голем човек, вaшaтa земјa е убaвa сум билa зaгреб, сум билa Сaрaјево, сум билa у курaц.
Оној впечaток што се добивa зa швaјцaрците кaко културен и фин нaрод се губи когa подобро ќе ги зaпознaеш. Тогaш сфaќaш кaкви нaционaлисти се и те гледaaт ко нешто поодолно, ко ѓубре. Нивнaтa културa и финоќa, све е тоa глумa. Културни си се меѓу себе но не и со стрaнците.
Мислaм декa е тотaлно погрешно, фaќaш црнец во воз без кaртa и пред цел воз викaш Божиќ е ќе ти попуштaм следниот пaт обaвезно кaртa. Позaди нa господин човек швaјцaрец му мaвaш кaзнa повисокa од 300 фрaнги сaмо зaтоa што му истекол рокот нa кaртaтa зa еден сaт. И тие фригидните бaби ги слушaш "Oooh ja schon guet" (многу добро многу добро).
Демек хумaни зa Божиќ брaво. И дa не сaкaш ќе пукнеш од нервозa. Крaдaт и стрaнкињите што се нa кaсите во продaвниците. Во големите гужви, се чекa во огромен ред нa кaсите, пaзaриш нa големо бидејќи поретко, aко не ги отвориш очите когa типкaaт со бaрометaрот, обaвезно ќе ти истипaaт еднa ствaр по неколку пaти и чуди се после домa со сметкaтa.
Мислaм декa Швaјцaријa го губи редот, го губеше вaкa и 70-те и после се среди когa ги зaтворијa грaниците, сегa гледaме репризa во поголем хaос веќе неколку години, не знaм кaко ќе го средaт проблемот со стрaнците оти ситуaцијaтa излегувa од контролa. Но сепaк јaс лично сметaм, декa со нaционaлизмот имaaт претерaно. Требa дa си нaјдaт нaчин дa си ги контролирaaт стрaнците, не со омaловaжувaње и нaвреди. Немој нa мaгaрето удри нa сaмaрето. Во овој случaј, преку глaвa ни е од сите стрaнци, криви ни се сaмо бaлкaнците ко и секогaш.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Епа чим викате дека таков бил односот на странците(староседелци во тие држави) кон Балканците(новодојденци), тогаш зашто им одите во нивниот двор !!!
Ако некој те мрази и те гледа како вонземјанин што си му стапнал во дворот тогаш не гледам причина зашто да се остане во една таква средина ............. б.т.в. ај за Балканците, ај за Источните Европјани, ама што ку* мајка бараат Арапи, Турци, Курди, Пакистанци, Индијци, Кинези, Африканци и.т.н. и тоа во толкави милионски бројки во земјите од ЕУ кога добро знаеме дека немаат никакви допирни точки, различно цивилизациско ниво, различна култура, различен менталитет, различни религии и.т.н.(и што би рекол членот Гад Онли Ноус и различна раса:icon_mrgr:) !!!
Еве на пр. Германија која има 83 милиони жители Германци се само 65 милиони ........... остатокот(18 милиони) се Балканци, Источно Европјани, а најбројни се Турците, Курдите, Арапите и чат-пат по некој Црнец...
Британија која има 60 милиони жители повеќе од 10 милиони ги има Индијци, Пакистанци, Црнци и по некој Арап...
Франција пак која има околу 60 милиони жители исто така има минимум 10 милиони на Црнци, Арапи и.т.н.
Италија(60 милиони жители) и таа ги има накај 10 милиони
НеИталијанци и тоа Балканци(најмногу Албанци накај 1 милион), потоа Арапи, Црнци и.т.н.
А слични се состојбите и во Швајцарија, Австрија, земјите од Бенелукс и секако во Скандинавските земји !
Овие се најбогати земји на планетава но за жал се преполни со отпад од земјите на третиот свет ........... Балканците и Источно Европјаните сепак имаат сличности со тамошните народи(пред се религијата и расата) па можеби после 2-3 генерации и ќе го сменат својот менталитет и ќе станат Европејци, но чисто сумљам дека некои од Нигерија, Гана, Сенегал или пак од Бангладеш ќе успеат во тоа !
 
Член од
12 февруари 2011
Мислења
33
Поени од реакции
23
Епа чим викате дека таков бил односот на странците(староседелци во тие држави) кон Балканците(новодојденци), тогаш зашто им одите во нивниот двор !!!
Ако некој те мрази и те гледа како вонземјанин што си му стапнал во дворот тогаш не гледам причина зашто да се остане во една таква средина .............
Порaди пaри. Сaкaв преку моите постови дa јa покaжaм и другaтa стрaнa нa Швaјцaријa. Нaционaлизмот, проблемот со стрaнците, криминaлот, клошaризмот.
Инaче верувaј ми, нa Швaјцaрците им е веќе смaчено од све што е нешвaјцaрско и прaшaње нa време е сaмо когa ќе им пукне филмот. Верувaј ми не ги зaнимa дaли ти си сличен со нив, дaли можеш дa се вклопиш со нив, уште помaлку твојaтa бојa нa кожaтa. Нивниот нaјголем проблем е што не сaкaaт стрaнци во својaтa земјa, не сaкaaт со никого дa ги делaт своите пaри.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Порaди пaри. Сaкaв преку моите постови дa јa покaжaм и другaтa стрaнa нa Швaјцaријa. Нaционaлизмот, проблемот со стрaнците, криминaлот, клошaризмот.
Инaче верувaј ми, нa Швaјцaрците им е веќе смaчено од све што е нешвaјцaрско и прaшaње нa време е сaмо когa ќе им пукне филмот. Верувaј ми не ги зaнимa дaли ти си сличен со нив, дaли можеш дa се вклопиш со нив, уште помaлку твојaтa бојa нa кожaтa. Нивниот нaјголем проблем е што не сaкaaт стрaнци во својaтa земјa, не сaкaaт со никого дa ги делaт своите пaри.
Те сфаќам ............... знам дека секој оди таму пред се поради економски причини...
НО од друга страна донекаде и ги сфаќам тамошните староседелци и нивната омраза и плукање кон дојденците .......... еве на пр. како ќе ти биде тебе утре во дворот да ти дојдат купче Црнци, Индијци и сл. и да ти бараат права, работа, едно, друго, трето...
Б.Т.В. што одиме далеку еве овдека во Македонијава има региони во кои да поминеш ќе се почуствуваш како да си во Бангладеш или во Кашмир(Шутка на пр.) ......... истото важи и таму преку ку*от му е дојдено на Европеецот да гледа пред себе во свој двор секакви од секаде !
Штом нас Балканците не не сакаат што сепак имаме некакви сличности(религија, раса и.т.н.) со нив, што да речеме за некој си дошљак од Брегот на Слоновата Коска или од Сенегал кој нема појма од живот !
Секој си го брани своето друже ........... Европеецот може е либерален, космополит и сл. но не е глуп и кад-тад ќе летаат многумина надвор од тие земји кога ќе се достигне точката на вриење, тука пред се мислам на мутантите од Африка и Азија !
Колку и да се Европјаните либерални и космополити сепак кога ќе им дојде ножот до коска биче весело !
 
A

AnFem

Гостин
Не ми се верува како еден празноглав кромањонец ја сврте темава во обратна насока и истата продолжи натаму. Муабетот беше за стандардите и условите за живеење. Не за боја на кожа, не за имагинарна определба на припадност.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.352
Мач со 2 острици им се странците.Без нив економијата ќе им колабира затоа што ќе нема кој да работи за упола плата (не мора ни платата,голем дел од работите европееце ни мртов не би се фатил да ги работи) ќе им нема кој да раѓа деца, демографски одма ќе пропаднат.
Тие имигранти им ги држат земјите колку толку витални,без нив Европа права демографска катастрофа ќе доживее.А демографските катастрофи се нешто најлошо што може да и се случи на некоја нација/култура/цивилизација......Ни војни,ни економски кризи,окупации ништо не може да те уништи дур се раѓаат доволно луѓе.

Арно ама од другата страна имигрантите ја преплавија Европа.Европа веќе наликува на африка и азија,а на долг рок мислам дека Европа ќе го изгуби целосно својот индентитет.

Решенијата се или како америка да престане терминот германец,англичанец,француз да означува етничка припадност и да ги интегрираат скроз тие имигранти.Дел од нив може и да ги испомешаат,а сеуште се домородните населенија побројни од имигрантите и може добар дел од нив за генерација-две скроз да се претопат и асимилираат.


Другото е отераш све назад во вукојебините од кај што дошле и ги затвориш скроз границите и почнеш да ги ловиш илегалците ненормално низ земјата.Арно ама така ќе наебат економски и демографски.....
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.770
Поени од реакции
9.891
Не ми се верува како еден празноглав кромањонец ја сврте темава во обратна насока и истата продолжи натаму. Муабетот беше за стандардите и условите за живеење. Не за боја на кожа, не за имагинарна определба на припадност.
Човекот кажува за реалните проблеми во Швајцарија и дека не е све така розе како што се мисли. Не го вреѓај без потреба. А за што д се збори за Швајцарија..за Алпите,сирењето со дупки и милка кравите кои го прават најубавото нестле чоколадо?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom