Рики Мартин

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.066
Поени од реакции
57.343


Вистинско име:
Енрике Мартин Моралес
Познат како: Рики Мартин
Роден: 24 декември 1971 - Сан Хуан, Порторико
Жанр: поп
Занимања: пејач, текстописец, глумец
Активен период: 1984 - денес
Издавачи: Columbia, Sony Music Norte, Sony Discos, Sony Music Mexico


Најпрво со музика почнал да се бави како член на бендот "Menudo", додека соло кариерата ја започнал во 1990 година.
По завршувањето на образованието се сели во Њујорк, а во 1994 година во Лос Анџелес. Тогаш тој целосно се посветил на неговата музичка кариера. Во 1998 година на светското првенство во фудбал ја отпеал песната "Copa de la Vida", која станала прв негов светски познат хит.
После неколку албуми кои ги објавил на шпански јазик, во 1999 година Рики Мартин го објавува својот прв албум на англиски јазик, под називот "Ricky Martin", а најголем хит од овој албум е песната "Livin' la Vida Loca".
Албумот е продаден во 17 милиони копии и на Рики Мартин му донел светска слава.
Наредната година Рики го издал и неговиот втор албум на англиски јазик "Sound Loaded", со кој веднаш се искачил на врвот на музичките листи. Од тој албум и произлегол дуетот "Nobody Wants to Be Lonely"со Кристина Агилера.
Во текот на неговата музичка кариера, Рики Мартин има продадено преку 60 милиони албуми.

Актерската кариера ја започнал во Мексико, а во 1994 година се појавил во американската сапуница "General Hospital".
За актерските способности Рики Мартин ја има добиено наградата "El Heraldo" во 1993 година.

Рики Мартин е е основач на истоимената Фондација, непрофитна организација која собира пари за сиромашните и болните.

- Со бендот Менудо

Evolución (1984)
Menudo (1985)
Ayer Y Hoy (1985)
A Festa Vai Começar (Portuguese) (1985)
Viva! Bravo! (Italian) (1986)
Refrescante (1986)
Menudo (Portuguese) (1986)
Can't Get Enough (1986)
Somos Los Hijos del Rock (1987)
In Action (English-Tagalog) (1987)
Sons of Rock (1988)
Sombras Y Figuras (1988)

- Соло

Ricky Martin (1991)
Me Amarás (1993)
A Medio Vivir (1995)
Vuelve (1998)
Ricky Martin (1999)
Sound Loaded (2000)
Almas del Silencio (2003)
Life (2005)
Música + Alma + Sexo (2011)

1985 : The Love Boat (TV series) as Ricky
1987 : Por siempre amigos (Argentina TV series) as Ricky
1991 : Alcanzar una estrella II (TV series) as Pablo Loredo
1992 : Más que alcanzar una estrella as Enrique
1993 : Getting By (TV series) as Martin
1994 : General Hospital (TV series) as Miguel Morez (1994–95)
1996 : Barefoot in Paradice (TV series) as Sandoval
1997 : Hercules (Spanish Language, Voice Only) as Hercules
2000 : MADtv (TV series) as himself
2006 : Sos mi vida (Argentina TV series) as the same
2011 : The Oprah Winfrey Show guest
2011 : Susana Giménez guest
2012 : Glee (TV series) as David Martinez
2013 : The Voice Australia as Himself (Coach)
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Кој ќе продужи од сеа со педериште (шо је је али дај молим ве) и слични коментари у темава, после ова мислење ќе го бришам со можност на казнени. Пишете за неговата музика.

Две вакви теми денеска бе? Две?! :vozbud:
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.066
Поени од реакции
57.343
Кој ќе продужи од сеа со педериште (шо је је али дај молим ве) и слични коментари у темава, после ова мислење ќе го бришам со можност на казнени. Пишете за неговата музика.

Две вакви теми денеска бе? Две?! :vozbud:
Пропадна тестот во вода :(
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Настрана да ги тргнеме моабетит педер, ваков онаков и сл. тука сме да дискутираме околу неговата музика и тоа што тој го создава.
Рики Мартин уште одамна го следам без разлика тоа што тој е геј. мене лично неговата музика одсекогаш ми се допаѓа, навистина има изадедено одлични песни како за слушање така и за играње кои сеуште се слушаат без разлика што поминале 10 години. Една од песните по кои се знае Рики Мартин е песната:


Песна која секогаш те тера да си ја потпевнуваш и секако доколку се знае да се танцува е одлична за танцување. Спотот е живи первезии :D

Останати песни кои мене многу ми се допаѓаат





17 најдобри песни

 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Зарем е можно ја и Дани да се погодивме на иста фреквенција со музикава? :D

Супер пејач, стварно е цар, многу ме заболе што е приватно, битно музиката му е закон и има направено многу песни што долго ќе останат запаметени.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.066
Поени од реакции
57.343
Зарем е можно ја и Дани да се погодивме на иста фреквенција со музикава? :D

Супер пејач, стварно е цар, многу ме заболе што е приватно, битно музиката му е закон и има направено многу песни што долго ќе останат запаметени.
Зарем е можно Рики да искоментира во моја тема ? :D


Ендрју, имам џокер да знаеш :sneaky:
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.126
Поени од реакции
15.950
^^ Потпис.

Мене ми е многу, многу секси, иако е педер, или би или што и да е. Поготово во спотов. :X3:
Со Енрике некако ги изедначуваат, латино момци и се тоа, али Енрике не е ни пола пеач, ни пола маж од овој, баш Енрике ми има повеќе лик за хомо. Морав ова да си го искажам, ме мачи веќе некое време. :D
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
^^ Потпис.

Мене ми е многу, многу секси, иако е педер, или би или што и да е. Поготово во спотов. :X3:
Со Енрике некако ги изедначуваат, латино момци и се тоа, али Енрике не е ни пола пеач, ни пола маж од овој, баш Енрике ми има повеќе лик за хомо. Морав ова да си го искажам, ме мачи веќе некое време. :D
Точно се сложувам и двајцата прават добра музика ама реално гледано Енрике повеќе личи за да се каже дека е хомо а не Рики. Иако сум машко јас тврдам дека навистина има став дечкото и скоро на секое поле е топ. За убавина да не праиме моабет No.1 само интересно беше кога тој се искажа дека е хомо кознае колку женски срца скршил... :D бидејќи реално гледано има многу големи обожователки и како да нема :rolleyes:
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.126
Поени од реакции
15.950
Точно се сложувам и двајцата прават добра музика ама реално гледано Енрике повеќе личи за да се каже дека е хомо а не Рики. Иако сум машко јас тврдам дека навистина има став дечкото и скоро на секое поле е топ. За убавина да не праиме моабет No.1 само интересно беше кога тој се искажа дека е хомо кознае колку женски срца скршил... :D бидејќи реално гледано има многу големи обожователки и како да нема :rolleyes:
Ма и лепота, и песни, а и ставот (баш за тоа и мислев во претходниот пост), ми е Рики подобар. Енрике ми е ко девојченце во машко тело.

Песни:
http://www.youtube.com/watch?v=0cjRAj1bk3U

http://www.youtube.com/watch?v=rf2jwgSXJVM

Оваа ми е преубава балада.
http://www.youtube.com/watch?v=1XkcHVOoq-U
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Рики Мартине, брате спаси ме. У принцип не поштуем шпањолкса музика али последнава песна ја имам слушнато едно 200 пати и тоа по сопствена желба. Стварно е добра.

П.С. Скај, шо стори со сликиве бе, да не почна пеперутки да осеќаш? :D[DOUBLEPOST=1402595760][/DOUBLEPOST]Пф, толку не слушам шпанска музика, што сум ги утнал пеачите...али ај, нека седи мислењето, за бламажа!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom