Референдум во врска со членството на Обединетото Кралство во ЕУ (Bretxit)

Член од
12 март 2009
Мислења
13.451
Поени од реакции
7.566
Брегзитот за тоа беше, да се напушти бродот (ЕУ) што тоне, при напуштањето ќе намократ малку, малку лулање, ама останатите како Титаник, со музика ќе се простат :D
а ние од Западен Балкан, што гребеме со нокти да се качиме на Титаник :eek:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.971
Поени од реакции
5.444
Не знаев дека си толку религиозен, само не заборавај дека веќе неколку векови се надевале и други, па не гледам комовелтот да се намалува :D
Добро бе пак ќе ти речам толку многу читаш и пак во теории на заговор веруваш.

Види Британија реши да излегува од ЕУ со ветување од Џонсон и Фараж, дека ќе биле шампиони во слободна трговија.
Интересно е што светот оттогаш крева само бариери, се поголеми и поголеми. Глобализацијата појде у курац.

Така да со среќа нека му е слободната трговија што ќе ја прават британциве :D
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
575
Поени од реакции
390
Добро бе пак ќе ти речам толку многу читаш и пак во теории на заговор веруваш.

Види Британија реши да излегува од ЕУ со ветување од Џонсон и Фараж, дека ќе биле шампиони во слободна трговија.
Интересно е што светот оттогаш крева само бариери, се поголеми и поголеми. Глобализацијата појде у курац.

Така да со среќа нека му е слободната трговија што ќе ја прават британциве :D
Ти викај си, ама пак ќе кажам врска немаш. Додека беа во ЕУ ништо не можеа да одлучат, одма блокади добиваа. Кога ќе излезат, како ќе сакаат ќе си прават. ЕУ ќе ги видиме.
Теории се нешто недокажано, моево се бројки и факти, па избегнувај финти на лична основа со фолијаши, заговори итн итн.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
844
Поени од реакции
546
BBC е ставен на тапет, кога ќе му ја намалат моќта ќе стани нешто како ХТВ :)
Балканизација на Британија

BBC odamna e na tapet. Ja sum 10 godini u anglija i niednas ne sum gleal BBC kanali a treba da platam 150 funti godisno za tv licenca sho odat vo BBC. Site se bunat za ova poso e isto ko kaj nas koa se plakjase za mrtv(ne znam dali uste se plakja ni dali postoe) a ustvari nikoj ne ja gledase. Radi ova site se nezadovolni poso nema smisla da plakjas za nesto sto ne go koristis a moras da plakjas.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.971
Поени од реакции
5.444
BBC odamna e na tapet. Ja sum 10 godini u anglija i niednas ne sum gleal BBC kanali a treba da platam 150 funti godisno za tv licenca sho odat vo BBC. Site se bunat za ova poso e isto ko kaj nas koa se plakjase za mrtv(ne znam dali uste se plakja ni dali postoe) a ustvari nikoj ne ja gledase. Radi ova site se nezadovolni poso nema smisla da plakjas za nesto sto ne go koristis a moras da plakjas.
Знам ама BBC е фактички еден од столбовите на биртанската демократија, прилично независен.

Кога ќе му ги скинат парите реално ќе се пртвори во нешто како ХРТ. Како МРТВ не може да биде, затоа што тоа дно не верувам дека ќе го допри.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.271
Поени од реакции
3.654
Ти викај си, ама пак ќе кажам врска немаш. Додека беа во ЕУ ништо не можеа да одлучат, одма блокади добиваа. Кога ќе излезат, како ќе сакаат ќе си прават. ЕУ ќе ги видиме.
Теории се нешто недокажано, моево се бројки и факти, па избегнувај финти на лична основа со фолијаши, заговори итн итн.
Тропаш глупости. В. Британија согласно нивниот договор за пристапување кон ЕУ, имаше право да се исклучува од примената на еден куп на регулатива од "acquis"-то на ЕУ, што често го користеше. Плус, како една од најголемите членки имаа огромно влијание при нејзиното носење. Со години ја блокираа регулативата за банкарска унија и поголем надзор и транспарентност на финансиските институции кои оперираат низ ЕУ, вклучително и на оф-шор локациите. Тоа е само еден пример, има уште еден куп слични на него.
Сега кога се искочени, не, не можат да прават што сакаат. Ќе треба да склучуваат договори за слободна трговија со сите најголеми економии или блокови во светот и секаде ќе бидат послабата преговарачка страна. Ако не склучуваат билатерални договори, ќе треба да тргуваат по WTO правила, вклучително и со ЕУ, нивниот најголем трговски партнер. Евентуалниот договор со ЕУ, речиси сигурно ќе го вклучува условот да се почитуваат правилата на внатрешниот пазар на ЕЗ, слично како за ЕФТА земјите, врз чија содржина Британија ќе нема никакво влијание.
Нивниот оптимизам се базира на надмената претпоставка дека светот се наивни будали, кои ќе и попушта на ВБ и ќе го остварува нивниот интерес, пред својот, без никаква логична причина за тоа.
Го офарбаа народот, полуписмени шарлатани како Фараж и сл., кој искрено самиот е крив за својата неинформираност за функционирањето на организација од која зависи толку многу од политичкиот и економскиот живот на нивната земја.
Али битно Борис Џонсон стана премиер.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.971
Поени од реакции
5.444
Го офарбаа народот, полуписмени шарлатани како Фараж и сл., кој искрено самиот е крив за својата неинформираност за функционирањето на организација од која зависи толку многу од политичкиот и економскиот живот на нивната земја.
Али битно Борис Џонсон стана премиер.
Се сомневам дека Фараж е неинформиран, затоа што тој е типичен бирократски стаорец во ЕУ паралментот. Мислам дека тој сакаше да ја избегни поголемата ЕУ интеграција која што е неминовна.

Мое мислење е дека Брегзитот започна во едно друго време на глобализација во подем и Британциве се чувствуваа заробени од правилата на ЕУ.

После се случи референдумот кој беше исклучива грешка на Камерон, кој сакаше да ги елиминира сите што му правеа проблем во партијата и плус УКИП кои растеа секоја година. Тој беше сигурен дека референдумот нема да помини затоа и го распиша. Русија тогаш активно работеше на минирање на западов и го поттурна малце референдумот со своите фарми на тролови, и резултатот ни е познат.

За жал на Фараж и на Џонсон, иако тие многу се радуваа, на ист начин дојде Трамп на власт.

И така Глобализацијата појде у курац :D

Сега Британциве изгубија sweet spot, практично беа офшор американска држава, нешто што го постави Черчил, а во исто време ја имаа најмоќната позиција во ЕУ, нешто што го постави Тачер. Буквално можеа што сакаат да прават.

И сега сето тоа се нулира, и треба да се почни одново, и плус тоа треба да го прави Џонсон, и притоа и брат му и сестра му го напуштија заради Брегзитот :D

Видиш @Bafra моите надежи не се без основа.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
575
Поени од реакции
390
Тропаш глупости. В. Британија согласно нивниот договор за пристапување кон ЕУ, имаше право да се исклучува од примената на еден куп на регулатива од "acquis"-то на ЕУ, што често го користеше. Плус, како една од најголемите членки имаа огромно влијание при нејзиното носење. Со години ја блокираа регулативата за банкарска унија и поголем надзор и транспарентност на финансиските институции кои оперираат низ ЕУ, вклучително и на оф-шор локациите. Тоа е само еден пример, има уште еден куп слични на него.
Сега кога се искочени, не, не можат да прават што сакаат. Ќе треба да склучуваат договори за слободна трговија со сите најголеми економии или блокови во светот и секаде ќе бидат послабата преговарачка страна. Ако не склучуваат билатерални договори, ќе треба да тргуваат по WTO правила, вклучително и со ЕУ, нивниот најголем трговски партнер. Евентуалниот договор со ЕУ, речиси сигурно ќе го вклучува условот да се почитуваат правилата на внатрешниот пазар на ЕЗ, слично како за ЕФТА земјите, врз чија содржина Британија ќе нема никакво влијание.
Нивниот оптимизам се базира на надмената претпоставка дека светот се наивни будали, кои ќе и попушта на ВБ и ќе го остварува нивниот интерес, пред својот, без никаква логична причина за тоа.
Го офарбаа народот, полуписмени шарлатани како Фараж и сл., кој искрено самиот е крив за својата неинформираност за функционирањето на организација од која зависи толку многу од политичкиот и економскиот живот на нивната земја.
Али битно Борис Џонсон стана премиер.
Имаш бројки да покажеш дека во ЕУ им било поубаво или приказни и бајки ....
Ај ќе ви покаже времето кој тропал глупости, ем економски неинформирани, ем кукурикаат.
УК ќе биле послаба преговарачка страна :lolzz::tapp:
Исто како што ќе и платеше на ЕУ 50 милијарди :P
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
844
Поени од реакции
546
Имаш бројки да покажеш дека во ЕУ им било поубаво или приказни и бајки ....
Ај ќе ви покаже времето кој тропал глупости, ем економски неинформирани, ем кукурикаат.
УК ќе биле послаба преговарачка страна :lolzz::tapp:
Исто како што ќе и платеше на ЕУ 50 милијарди :P
Mene pa mi e interesno sto trojca makedonci i krojat sudbina na Anglija :D:D:D
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
575
Поени од реакции
390
Mene pa mi e interesno sto trojca makedonci i krojat sudbina na Anglija :D:D:D
Ако во тие 3 и мене ме вбројуваш, грешка си. Јас само кажувам зашто судбината на УК е далеку посветла од таа на ЕУ. Затоа и подобро ќе и е надвор од ЕУ, него ли во ЕУ. :misticen:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
3.820
Поени од реакции
2.829
Mene pa mi e interesno sto trojca makedonci i krojat sudbina na Anglija :D:D:D


Ќути... Кај и да е ќе пропадне :pos: Без ЕУ нема иднина. НАТО и ЕУ ништо друго.
Автоматски споено мислење:

Се сомневам дека Фараж е неинформиран, затоа што тој е типичен бирократски стаорец во ЕУ паралментот. Мислам дека тој сакаше да ја избегни поголемата ЕУ интеграција која што е неминовна.

Мое мислење е дека Брегзитот започна во едно друго време на глобализација во подем и Британциве се чувствуваа заробени од правилата на ЕУ.

После се случи референдумот кој беше исклучива грешка на Камерон, кој сакаше да ги елиминира сите што му правеа проблем во партијата и плус УКИП кои растеа секоја година. Тој беше сигурен дека референдумот нема да помини затоа и го распиша. Русија тогаш активно работеше на минирање на западов и го поттурна малце референдумот со своите фарми на тролови, и резултатот ни е познат.

За жал на Фараж и на Џонсон, иако тие многу се радуваа, на ист начин дојде Трамп на власт.

И така Глобализацијата појде у курац :D

Сега Британциве изгубија sweet spot, практично беа офшор американска држава, нешто што го постави Черчил, а во исто време ја имаа најмоќната позиција во ЕУ, нешто што го постави Тачер. Буквално можеа што сакаат да прават.

И сега сето тоа се нулира, и треба да се почни одново, и плус тоа треба да го прави Џонсон, и притоа и брат му и сестра му го напуштија заради Брегзитот :D

Видиш @Bafra моите надежи не се без основа.

На британците им е искрено преку глава да плаќаат сметки за други. Плаќаат за малите држави од ЕУ, плаќаат за заедички маркет, плаќаат донации и секакви глупост кој брисел ги диктрира а згора на тоа има 10 000 бирократи во брисел што се поплатени од нивниот премиер.


Тоа дека ќе изгубат sweet spot ти е јако... Сигурно ќе изгубат. Ептен потешко ќе им биде да прават договори поединечно и самостојно, договори што се фокусирани само на нивни интереси и ќе ги водат нивни луѓе место бриселскава багра. Што мислиш низ светот полесно и порадо ќе преговараат со британска делегација или со ЕУ делегција предводена од некој шваба, француз (ова ако пратат прва екипа) или унграци, шпанци, италјанци и остали индијанци... Пази еден ден и Црепко наш може да предводи делегација или шекерка...

Незнам како го гледаш остатокот на светот АМА отприлика вака иде... Англиско говорно подрачје одма ќе најде заеднички јазик со британците зашто британец со британец ќе преговара а и затоа што секаде каде стапнала англиска чизма вовела систем и ред кој се поштува. Еве јас како австралијански државјанин ти викам дека со нас одма ќе падне договор и ќе биде МНОГУ подобар него оној со ЕУ. Исто ќе биде и низ цел комонвелт што е уствари 30% од светот.

Низ азија полесно и подобро ќе преговараат таму исто секаде имаат одлична подлога од предходно - дипломатска, економска и секаква инфраструктура, плус добра концентрација на сила во главните трговски центри (Хонг Конг, Сингапур, Токио, Дубаи, Мумбај). Индонезија која е поранешна холандска колонија порадо со енглезиве ќе преговара него со холанџаниве, филипините (бивша американка и шпанска колонија) исто, виетнам (француска) исто итн. Значи во овој дел на светот им е преку глава од ЕУ бирократите на кој гледаат како дволични копилиња што им проповедаат секакви глупости а во својот двор ништо не преземаат. Дутерте (претседателот на филипините) неколку пати ги има отерано у пм европејците кој нон стоп ја критикуваа неговата војна со дрогата а таа дрога делумно таму стига баш од ЕУ нарко босови.


Тајланџаниве исто, таму локалното вмро/сдсм се убива за време на избори па одвреме на време војскава мора да расчисти. ЕУ ил лупа санкции и им соли памет без притоа да има поима што се дешава. Не си свесен колку им е преку глава и на нив од ЕУ... Индонезија која ќе биде 5та светска економија наскоро буквално е во тивка војна со ЕУ ради палм оил. Мислам дека ЕУ како субјект е може најомразено нешто во азија.

Африка богатите делови сите полесно ќе се договорат со британија него еу. Исклучок може да биде само Ангола, мислам дека они се поприврзани со ЕУ, кај нив работите се различни си функционира триаголникот португалија,ангола, бразил. Другиве речиси сите или имале лоши искуства со ЕУ или уште имаат лоши искуства со ЕУ држави (гана со италија на пример) каде жабарите со години им ја уништуваат прехранбената индустрија продавајќи им субвенционирана храна итн...

Јужна Америка има 2-1 дефицит со ЕУ. Британија нема некој интереси ниту трговска размена таму. Освен фокленд нема ништо посебно со регионот. Интересно е што Мексико и Бразил веќе спремаат драфт договор за слободна трговија со британците. Ако до сега трговската размена била некаде окулу 1% сега сигурно ќе се зголеми.

Северна и централна америка пак би рекол дека британците имаат поголемо влијание него ЕУ.

Останува Кина а со нив верувам ќе испеглаат добар договор. Имаат искуство од Хонг Конг плус сега им треба подршка на кинезите па сигурно дел од пакетот ќе биде да го пуштат Хонг Конг низ вода малку порано што за британците е ОК. Одамна ги евакуираа главните луге од таму, во Мелбурн на пример Бокс Хил населбата (колку куманово) ти е цела кинези од Хонг Конг. Окланд во Нов Зеланд исто.... Хонг Конг не е она што беше други градови во Кина денес се каде каде понапред така да целосно препуштање на Хонг Конг а за возврат добар еконоски дил плус премесување во Шангај нешто што и Кина го посакува како потврда на градот за главен азиски економски центар.

Ова брегзит ти го гледаш ко излегувањето на МКД од ЈУ а уствари е ко нешто како калифорнија да се ослободи од небраска...
 
Последно уредено:

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
7.551
Поени од реакции
10.964
Така да со среќа нека му е слободната трговија што ќе ја прават британциве :D
Edna od pogolemite prichini za izlez se subvenciite na EU.
Vo poslednite nekolku godini, ne znam tocno, Britanija dobiva subvencii od EU za stocharska industrija.
Britanija kako ostrov, prirodno poveke konzumira riba, pa zatoa proizvodite od stokata ne se ni prodavaat i izvezuvaat dovolno, a se isekoa gustite endemski shumi za tie farmi.
Eu ja forsira Britanija na industrija od koja na kraj nema nikakva pobaruvachka i profit, a ja unistuva.
Ova e samo primer.

Ako odi globalizacijata u kurac treba da se raduvame, no se somnevam.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.971
Поени од реакции
5.444
Африка богатите делови сите полесно ќе се договорат со британија него еу. Исклучок може да биде само Ангола, мислам дека они се поприврзани со ЕУ, кај нив работите се различни си функционира триаголникот португалија,ангола, бразил. Другиве речиси сите или имале лоши искуства со ЕУ или уште имаат лоши искуства со ЕУ држави (гана со италија на пример) каде жабарите со години им ја уништуваат прехранбената индустрија продавајќи им субвенционирана храна итн...
Не велам дека не е така, делови од муабетов твој држат вода, проблемот е што Британците се радуваат на Брегзитот, заради носталгијата по империјата :)

А тоа е минато свршено време. Сега секој кој што ќе преговара со Британциве ќе си тргне од сопствените интереси. Дури и Австралија, уствари дури и Нов Зеланд :D

Ја спомна Африка, која што повеќе не е иста како пред 20 години. Сега Кина е најбитниот играч таму.

Кина дека ќе ја остави Британија со добар договор само заради Хонг Конг, :pos:, yeah sure

Ајде да видиме еве баш сега САД и Кина си играат дрн дупка со Британија за Huawei. Ќе видиме што ќе направи Џонсон. Практично ја уценуваат како мало дете.

И дека многу губеле заради бирократијата во ЕУ, тоа е малце педерски да се кажи, затоа што Британија имаше главна улога во се. Ако нешто не и одговараше немораше да го прави.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
890
Поени од реакции
346
Британците,се најдобри во политичката сфера во однос на останатиот дел од ЕУ.
Тоа што напишал kano е се така за било кој што отишол надвор од европскиот континент и го сватил значењето на Британија надвор од Европа,само би додал дека Лондон е заедно со Њу Јорк најважниот финансиски центар во светот па тука и доаѓаме до најважната причина зошто Британците си отидоа од Европа.На Европа и следува разрешница на должничката криза а тоа ќе биде европскафинансиска апокалипса.
Долговите со Грција некако се средиуја со германските банки но италјанските долгови и на останатата европска "елита" се толку големи да не може ништо да им помогне па ни солидарноста која е основен принцип на ЕУ.
Излегувањето од ЕУ е покренато од лондонскиот Сити,на време, Британија да се тргне од Европската лавина која следи.
Се е добро осмислено да им се остави на Германците да се справуваат со европските ветропирски држави,а Британја да погледне кон светот особено кон Комонвелтот ама без приколката наречена ЕУ.
 
Последно уредено:
На врв Bottom