Ретка брада

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.740
Поени од реакции
35.027
... растот и густината на брадата зависи од генетска предиспозиција,



но со нега на кожата од каде расте нели, брадата може да се дојде делимично до нејзино згуснување или подобрување т.е. редовно чистење- нега на лицето, хидратација со крема би била добра подлога на раст на брадата, а навечер масирање на пределот на брадата со рицинусово масло (може и со комбинација на бадемово, кокосово и јојоба масло) за да би се активирале фоликулите за подобар раст на влакната на брадата!



би рекла и кремот или раствор Pantenol би бил добар за хидратација и циркулација на лицето и со тоа растење на брадата или може да се примени еден народен лек едноставно една лажичка цимет во прав се меша со две лажици сок од лимон и се меша додека не се добие паста која се мачка на местото и се остава едно 20 минути па се остранува со миење !



инаку има и други причини за ретка брада кај мажите како што е присутност на акни поради хормонски пореметувања на машки сексуални хормони (тестостерон), неправилна исхрана како и присутност на силен стрес кој кај некој мажи предизвикува губење на влакната...
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
... бла бла бла булшит


...
Голем дел од горенаведеното може да биде контрапродуктивно. Шлакање на рандом креми и слични срања кај кои шансите да содржат DHT инхибитори се големи. Исто така бадемово и кокосово масло се познати DHT инхибитори и у никој случај нема да помогнат, него само ќе одмогнат за растење на брада. Вакви народни лекови, лупање на рандом манџи и каши на фацата нема да помогнат за растење на брада.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.740
Поени од реакции
35.027
... @bijons бла бла бла булшит !Голем дел од горенаведеното може да биде контрапродуктивно. Шлакање на рандом креми и слични срања кај кои шансите да содржат DHT инхибитори се големи. Исто така бадемово и кокосово масло се познати DHT инхибитори и у никој случај нема да помогнат, него само ќе одмогнат за растење на брада. Вакви народни лекови, лупање на рандом манџи и каши на фацата нема да помогнат за растење на брада.
... штом знаеш што е „булшит“, сигурно знаеш и да читаш бла бла бла ...одбери си растително масло за раст на брада ! - клик ! или гледај го видеото и читај бла бла бла !:P

еве ти уште малку бла бла бла ! :)
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
... бла бла

! :)
Првото видео е чиста глупост. Јас посочив конкретно за кокосово и бадемово масло дека се лоши за брадата, како и тие рандом креми и домашно напраени препарати(губење време и средства за ич до минимални резултати). Рицинусово е океј али не за растење. Ниедно масло нема да поттикне раст на брадата(нови влакна).
Масло за брада не се користи за растење него за одржување на брадата. Дури и чичето у второто видеото ти кажува. Единствен познат продукт (засега) кој поттикнува раст на нови влакна е миноксидил.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
И ? Конкретно шо од тај пост? Јас не гледам ништо шо би помогнало за раст на брада у тај пост. Суплементи ќе помогнат за одржување на здравјето на веќепостоечката брада али не за растење на нови влакна. Ниеден суплемент нема да има ни 5% од ефектот на миноксидил. А тоа рузмарин вс минокс студијата е за коса не за брада.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
И ? Конкретно шо од тај пост? Јас не гледам ништо шо би помогнало за раст на брада у тај пост. Суплементи ќе помогнат за одржување на здравјето на веќепостоечката брада али не за растење на нови влакна. Ниеден суплемент нема да има ни 5% од ефектот на миноксидил. А тоа рузмарин вс минокс студијата е за коса не за брада.
Која е разликата во промоција на раст на коса вс брада? сакаш да ми кажеш дека ако сега почнам да пијам се што треба за здравје на коса, ќе почне забрзано да ми расне косата, а брадата не?
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
Која е разликата во промоција на раст на коса вс брада? сакаш да ми кажеш дека ако сега почнам да пијам се што треба за здравје на коса, ќе почне забрзано да ми расне косата, а брадата не?
Значи брзината на растење може да се убрза(минимално) ама нема да помовира растење на нови влакна(заспани фоликули да ги наречам) и друго, дхт функционира обратно кај косата и брадата. Дхт кај брада = растење, кај коса = опаѓање, затоа голем дел од маслата кои се дхт инхибитори(како и маслото од рузмарин) се лоши за брадата. Миноксидилот функционира на пробудување на тие заспани фоликули, нема ефект на брзината на растот на влакното.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Значи брзината на растење може да се убрза(минимално) ама нема да помовира растење на нови влакна(заспани фоликули да ги наречам) и друго, дхт функционира обратно кај косата и брадата. Дхт кај брада = растење, кај коса = опаѓање, затоа голем дел од маслата кои се дхт инхибитори(како и маслото од рузмарин) се лоши за брадата. Миноксидилот функционира на пробудување на тие заспани фоликули, нема ефект на брзината на растот на влакното.
Констатно користам суплементи, дел од нив се специфични за бенефит на промоција на раст на коса/влакна - покрај другите бенефити кои ги имаат. Кога ќе ги прекинам, растот на косата/брадата ми е осетно поспор, влакната се со помалце сјај, помалце мекост.....Истото се случува и на брадата, ова сум го приметил едно 50 пати до сега, а нити ми требало да промовирам раст, нити сум очекувал, нити сум сакал - така да плацебото го оставам таму некаде скроз позади.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
Констатно користам суплементи, дел од нив се специфични за бенефит на промоција на раст на коса/влакна - покрај другите бенефити кои ги имаат. Кога ќе ги прекинам, растот на косата/брадата ми е осетно поспор, влакната се со помалце сјај, помалце мекост.....Истото се случува и на брадата, ова сум го приметил едно 50 пати до сега, а нити ми требало да промовирам раст, нити сум очекувал, нити сум сакал - така да плацебото го оставам таму некаде скроз позади.
Користам суплементи и јас, витамини минерали и здрава исхрана се неопходни за здравјето на влакната и на косата и на брадата, меѓутоа за раст на нови влакна каде што претходно немало тешко дека суплементите ќе напраат нешто. Тоа на сликата подолу со суплементи неможе да се постигне, едино со миноксидил.

 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.011
Користам суплементи и јас, витамини минерали и здрава исхрана се неопходни за здравјето на влакната и на косата и на брадата, меѓутоа за раст на нови влакна каде што претходно немало тешко дека суплементите ќе напраат нешто. Тоа на сликата подолу со суплементи неможе да се постигне, едино со миноксидил.

На првана слика е веќе апла без брада,јас барем имам на делови,само сакам да ја надополнам кај образите.Имаш информации за колку време успеал да израсти онолкава брада ?
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
На првана слика е веќе апла без брада,јас барем имам на делови,само сакам да ја надополнам кај образите.Имаш информации за колку време успеал да израсти онолкава брада ?
Кај секој е различно, обично со колку повеќе почнеш толку подобри резултати ќе имаш. Иначе има на фејсбук група каде луѓето споделуваат резултати, информации и слично поврзано со растење на брадата со минкосидил https://www.facebook.com/groups/TheMinoxBeardSpot/ Ако сакаш влези
Иначе за резултатите на сликата зависи,точно незнам колку али претпоставувам измеѓу 3 и 9 месеци
 

Kajgana Shop

На врв Bottom