Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.210
Поени од реакции
4.951
Некој препораки за опаѓање на коса, некој шампон, бабини деветини (домашни рецепти) ??
Последно време, после капење, миење на коса, заприметувам на крпа и на раце осетно паѓање на коса, особено кај темето и понапред...
Исто и на фризер каде што одам, фризерот ми кажа дека за разлика од претходно, последните 2-3 стрижење на делови ептен ми е ретка косата.
Е сега тој ми препорача некој шампон, одел заедно со ампули, прво се миеш со шампонот, па после миење по 5-6 минути се нанесвала ампулата на деловите каде што опаѓа косата, ама тој ми кажа исто и тој тоа го користел вика не помага толку, можи ќе го забави процесот ама пак паѓала....
Проблемот е кај мене шо можи да е тоа ГЕН, исто ќељав на тие делови бил дедо ми, еве сега исто ќељав над челото е татко ми, па сега и јас за генот нема лек...
Машка коса кога паѓа, паднато е нема обновување, туку сакам некако да го престанам тој процес на опаѓање доколку е можно....

Сигурно би влијаеле и шампоните шо ги користиме ????
Моментално користам Сиос црниот за против првут, исто и првут сум немал цел живот, последнава година и пол и првут ми се појави, ама со овој Сиос го најдов решението за против првут и сега немам, а пред тоа користев разни обични шампони од wash&go, head and shoulders и некој обични од 100ка, ама ги менвав после секое потрошување....

Е сега некој шо го има истиот проблем и со шо шампон да пробам ?
Исто ми кажаја да пијам некој витамини б комплекс, Б6, ама џабе е некако.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Некој препораки за опаѓање на коса, некој шампон, бабини деветини (домашни рецепти) ??
Последно време, после капење, миење на коса, заприметувам на крпа и на раце осетно паѓање на коса, особено кај темето и понапред...
Исто и на фризер каде што одам, фризерот ми кажа дека за разлика од претходно, последните 2-3 стрижење на делови ептен ми е ретка косата.
Е сега тој ми препорача некој шампон, одел заедно со ампули, прво се миеш со шампонот, па после миење по 5-6 минути се нанесвала ампулата на деловите каде што опаѓа косата, ама тој ми кажа исто и тој тоа го користел вика не помага толку, можи ќе го забави процесот ама пак паѓала....
Проблемот е кај мене шо можи да е тоа ГЕН, исто ќељав на тие делови бил дедо ми, еве сега исто ќељав над челото е татко ми, па сега и јас за генот нема лек...
Машка коса кога паѓа, паднато е нема обновување, туку сакам некако да го престанам тој процес на опаѓање доколку е можно....

Сигурно би влијаеле и шампоните шо ги користиме ????
Моментално користам Сиос црниот за против првут, исто и првут сум немал цел живот, последнава година и пол и првут ми се појави, ама со овој Сиос го најдов решението за против првут и сега немам, а пред тоа користев разни обични шампони од wash&go, head and shoulders и некој обични од 100ка, ама ги менвав после секое потрошување....

Е сега некој шо го има истиот проблем и со шо шампон да пробам ?
Исто ми кажаја да пијам некој витамини б комплекс, Б6, ама џабе е некако.
Б - комплекс по 2 на ден, витамин Ц по 2 на ден, Д витамин по една перла на ден, ќе си купиш Пантенол за да ја прскаш косата и Пилфуд од 5% за прскање на косата. За миење на косата пробај со свински сапун. Меѓу другото закажи си и на дерматолог, пред се ова да го пробаш, нека те провери да не имаш некоја иритација, габа на скалпот или да не имаш некој друг здравствен проблем.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Колку се движи цената на alpecin c1 во Зегин?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.312
Колку се движи цената на alpecin c1 во Зегин?
Околу 500 денари претпоставувам.
Јас толку го платив Alpecin Double Effect. Не верувам дека C1 ќе има голема разлика во цената.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Колку се движи цената на alpecin c1 во Зегин?
489 денари е шампонот, 540 е лосионот. Без лосионот не се надевај на некаков ефект.[DOUBLEPOST=1517279258][/DOUBLEPOST]
Некој препораки за опаѓање на коса, некој шампон, бабини деветини (домашни рецепти) ??
Последно време, после капење, миење на коса, заприметувам на крпа и на раце осетно паѓање на коса, особено кај темето и понапред...
Исто и на фризер каде што одам, фризерот ми кажа дека за разлика од претходно, последните 2-3 стрижење на делови ептен ми е ретка косата.
Е сега тој ми препорача некој шампон, одел заедно со ампули, прво се миеш со шампонот, па после миење по 5-6 минути се нанесвала ампулата на деловите каде што опаѓа косата, ама тој ми кажа исто и тој тоа го користел вика не помага толку, можи ќе го забави процесот ама пак паѓала....
Проблемот е кај мене шо можи да е тоа ГЕН, исто ќељав на тие делови бил дедо ми, еве сега исто ќељав над челото е татко ми, па сега и јас за генот нема лек...
Машка коса кога паѓа, паднато е нема обновување, туку сакам некако да го престанам тој процес на опаѓање доколку е можно....

Сигурно би влијаеле и шампоните шо ги користиме ????
Моментално користам Сиос црниот за против првут, исто и првут сум немал цел живот, последнава година и пол и првут ми се појави, ама со овој Сиос го најдов решението за против првут и сега немам, а пред тоа користев разни обични шампони од wash&go, head and shoulders и некој обични од 100ка, ама ги менвав после секое потрошување....

Е сега некој шо го има истиот проблем и со шо шампон да пробам ?
Исто ми кажаја да пијам некој витамини б комплекс, Б6, ама џабе е некако.
Јас би ти препорачал да бидеш поупорен. Зависи колку ти смета и колку си решен да се жртвуваш за да го решиш (одложиш) проблемот. Ако е генетски да ти падне - ќе падне. Ако не се активира тој ген, можеш да ја остаиш косата да се удави у себум (мрснотии), да ждереш што ти курац сака, да пушиш, да локаш, и пак ќе ти остане.

Сметам дека директно да одиш на Пилфуд (Миноксидил) е глупост, за мене е задња шанса. Пошто делува али на одредено време.

Би ти препорачал да почнеш со Алпецин Ц1, или ако имаш и првут - Алпецин Дабл Ефект. Тој е и за опаѓање + првут. Подобар е тој. Заедно со лосионот ќе го користиш, ќе мораш да миеш коса секој ден, и да го користиш шампонот еднаш дневно, лосионот сабајле вечер. Купи си Мерц дражеи, витамински се, као специјални за коса. Коштаат околу 500 денари, ќе имаш за месец до два. Се пијат еднаш до два пати у ден.

Своевремено јас испробав разни нешта, од Ревивоген (природно средство против опаѓање) кој за жал го нема тука, кошта 100 евра за 3 месеца, топично средство кое нема сајд ефекти, а некои се колнат дека им делува и го запира ДХТ хормонот кој ја оштетува косата на главата.

Кетоконазол (реконазол) шампон.

Потоа имам ставано цимет со мед и маслинов зејтин измешано директно на скалп, со втривање, саат време пред бањање. Виши ампулите неогеник се исто така 100 евра, помагаат, треба да се користат 3 месеца константно, потоа пауза.

Имам купувано од пазар корен од коприва и лисја од коприва, измешано (од око) во 2 кила вода, зовриено , изладено, за полевање на косата после последното миење. Делува и тоа зачудувачки добро, барем на изглед.

Имам пиено чај од коприва и зелен чај, 3 пати на ден, намалувал излачување на ДХТ хормон односно трансфер од обичен тестостерон во дихидро.

Семе од коприва во мед, заедно со ц витамин.

Имам користено ему оил, рициново масло,
шампони како фитовал, рецепт, и мал милион кои веза немаат.

Ова се неколку работи што лично мене ми имаат помогнато, но некои од нив ме имаат удрено по џебот јако, но зависи колку ти е мила косата, и колку време имаш за да се замараш со нејзе. Ако ти е драга и ако сакаш да ја зачуваш, пробај и прашај што не ти е јасно. Ако си по паметен, ќе ја остаиш да си падне и кур нема да те боли, ќе заштедиш пара, живци а богами и време. Во меѓувреме ако ми текне уште нешто ќе дополнам.

П.С. Миноксидил (Пилфуд) и пропециа апчиња е најлесно да примаш, НО посебно вторите имаат сериозни ефекти кои не знам дали вредат да ги направиш за коса. Миноксидилот е океј, ќе ти ја врати косата ама кога ќе го прекинеш ќе ти падне за 2 недели. Или може да делува три четири години, и постепено да му прекине дејството и крај. Затоа го сметам како крајна шанса.

ППС: Постов може да се земе како пример за машка ќелавост the basics. Има еден куп третмани како 101хаир, работат мислам уште во Скопје, има пресадување, има РУ препарат кој го нема тука (треба да си го нарачаш во прав и сам да си зготвиш лосион), има ласери, али се по advanced работи кои ги немам пробано и мислам дека немам намера да се замарам уште повеќе, евентуално да се нарача RU58841 или Спиролактоне, ама ќе видиме.

За жени според мене е полесно, бидејќи колку и да паѓа кај нив е реткост ДХТ да уништи фоликула, така што би можеле да се извлечат од ретчење на косата со одредени препарати, суплементи и природни ствари.

За мажи мислам дека освен ова горе што го набројав, другото е џабе, но тука е @Psyside да ме исконтра :)
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Според @Psyside малце тумерикче измешано со магарешки трн и рицинусово уље е лекот, али што би рекол еден на јутуб embrace it, dont give a fuck about others people opinion. Ако некоја женска не те свиѓа што си ќелав кој ја ебе, ќе си најдеш друга што сака ќелави мажи
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Според @Psyside малце тумерикче измешано со магарешки трн и рицинусово уље е лекот, али што би рекол еден на јутуб embrace it, dont give a fuck about others people opinion. Ако некоја женска не те свиѓа што си ќелав кој ја ебе, ќе си најдеш друга што сака ќелави мажи
Ти лично како одлучуваш пред да купиш нешто?
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Според @Psyside малце тумерикче измешано со магарешки трн и рицинусово уље е лекот, али што би рекол еден на јутуб embrace it, dont give a fuck about others people opinion. Ако некоја женска не те свиѓа што си ќелав кој ја ебе, ќе си најдеш друга што сака ќелави мажи
Види јас не го спомнав со негативна конотација, можда погрешно ме сфати, сакав да кажам дека можеби има повеќе знаење, наместо мерц на пример сигурно би препорачал друг суплемент. Повеќе го спомнав за да го испровоцирам да дополни нешто на мојот пост со што би се надополнил режимот за зачувување на косата.

Инаку у глобала да, ако пробуваш да ја зачуваш косата заради други луѓе е глупост, главната причина е сам да бидеш задоволен од својот изглед.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Види јас не го спомнав со негативна конотација, можда погрешно ме сфати, сакав да кажам дека можеби има повеќе знаење, наместо мерц на пример сигурно би препорачал друг суплемент. Повеќе го спомнав за да го испровоцирам да дополни нешто на мојот пост со што би се надополнил режимот за зачувување на косата.

Инаку у глобала да, ако пробуваш да ја зачуваш косата заради други луѓе е глупост, главната причина е сам да бидеш задоволен од својот изглед.
Има доста суплементи - нутиренти што имаат ефект на квалитетот, опаѓањето и генералната состојба на косата.

Постојат повеќе причини - анемија, проблем со тироида, инфекции, дигестивен дисбаланс, себореја, генетски фактор и други, добар дел од оние кои имаат проблеми можат осетно да ја подобрат состојбата, да го успорат процесот, или да го стопираат целосно во зависност од причинителот.

Најбитни нутриенти за коса се,

B Complex
Biotin
L Lysine
Zinc
D3
Selenium
Iodine
Copper
Vitamin A
Vitamin C
Hyaluronic Acid
Tocotrienol
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Има доста суплементи - нутиренти што имаат ефект на квалитетот, опаѓањето и генералната состојба на косата.

Постојат повеќе причини - анемија, проблем со тироида, инфекции, дигестивен дисбаланс, себореја, генетски фактор и други, добар дел од оние кои имаат проблеми можат осетно да ја подобрат состојбата, да го успорат процесот, или да го стопираат целосно во зависност од причинителот.

Најбитни нутриенти за коса се,

B Complex
Biotin
L Lysine
Zinc
D3
Selenium
Iodine
Copper
Vitamin A
Vitamin C
Hyaluronic Acid
Tocotrienol
Океј, ова е се добро за квалитет на коса, но што правиме со ДХТ? Како да се изблокира тој хормон кој ги уништува фоликулите?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Океј, ова е се добро за квалитет на коса, но што правиме со ДХТ? Како да се изблокира тој хормон кој ги уништува фоликулите?
Не е така едноставно. Постојат и други хормони кои можат да имаат ефект, ако сакаш да бидеш сигурен целосен панел на хормони е потребен да се направи.

Vitamin D
Тироида
Целосна крвна слика уз нив
Тестостерон (со сите подгрупи)


Без разлика на причината, суплементите кои помагаат, или го решаваат проблемот се исти - поготово ако генетскиот фактор не е причината.

Eдит, Рузмарин вс Миноксидил

"to investigate the clinical efficacy of rosemary oil in the treatment of androgenetic alopecia (AGA) and compare its effects with minoxidil 2%. Patients with AGA were randomly assigned to rosemary oil (n = 50) or minoxidil 2% (n = 50) for a period of 6 months. After a baseline visit, patients returned to the clinic for efficacy and safety evaluations every 3 months. A standardized professional microphotographic assessment of each volunteer was taken at the initial interview and after 3 and 6 months of the trial. No significant change was observed in the mean hair count at the 3-month endpoint, neither in the rosemary nor in the minoxidil group (P > .05). In contrast, both groups experienced a significant increase in hair count at the 6-month endpoint compared with the baseline and 3-month endpoint (P < .05). No significant difference was found between the study groups regarding hair count either at month 3 or month 6 (> .05). The frequencies of dry hair, greasy hair, and dandruff were not found to be significantly different from baseline at either month 3 or month 6 trial in the groups (P > .05). The frequency of scalp itching at the 3- and 6-month trial points was significantly higher compared with baseline in both groups (P < .05). Scalp itching, however, was more frequent in the minoxidil group at both assessed endpoints (P < .05). The findings of the present trial provided evidence with respect to the efficacy of rosemary oil in the treatment of AGA"

Едит 2, еве ти за DHT
Topical administration of Rosmarinus officinalis leaf extract (RO-ext, 2 mg/day/mouse) improved hair regrowth in C57BL/6NCrSlc mice that experienced hair regrowth interruption induced by testosterone treatment. In addition, RO-ext promoted hair growth in C3H/He mice that had their dorsal areas shaved. To investigate the antiandrogenic activity mechanism of RO-ext, we focused on inhibition of testosterone 5α-reductase, which is well recognized as one of the most effective strategies for the treatment of androgenic alopecia. RO-ext showed inhibitory activity of 82.4% and 94.6% at 200 and 500 µg/mL, respectively. As an active constituent of 5α-reductase inhibition, 12-methoxycarnosic acid was identified with activity-guided fractionation. In addition, the extract of R. officinalis and 12-methoxycarnosic acid inhibited androgen-dependent proliferation of LNCaP cells as 64.5% and 66.7% at 5 µg/mL and 5 μM, respectively. These results suggest that they inhibit the binding of dihydrotestosterone to androgen receptors. Consequently, RO-ext is a promising crude drug for hair growth.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
...Вишок на хормонот дихидротестостерон станува причина за првите знаци на ќелавост и има многу начини како да се справиме, но ќе кажам само два примери како локален лек што може да го блокира ДХТ :



...блокирање на DHT со лосион финастеридот, со препорачаната доза - 3 ml дневно поделен на 3 апликации, во текот на денот, 1 ml од лекот се нанесува на скалпот...





...блокирање на DHT со ревивоген лосион локално со помош на пипета препорачливо е да се комбинира лосион со шампони или кондиционери од овој производител....



делување на коренот на влакното кај фоликулот ...
тоа би било лек само како лосион против ќелавост, оти постои и лек кој се пие против алопеција - ќелавост чиј механизам е блокирање на ДХТ ( се користи за бенингна хиперплазија на простата), но има многуте несакани споредни ефекти кој најнепожелен за мажот е пад на либидото и проблеми со ерекција, така да што ќе му е на мажот бујна коса ако сексуално ќе биде „уништен“...



инаку ихидротестостеронот- ДХТ нели, како метаболит на тестостеронот кој се формира под дејство на ензимот 5-алфа редуктаза и вишокот е еден од виновниците за машката ќелавост, освен локална терапија на скалпот со која се блокира дејството на ДХТ на фоликулите на влакното што ги спомнав погоре, се препорача во комбинација и храна која го намалува создавањето на ДХТ или го блокира неговотo дејство...



Зелен Чај како активна супстанца го има епигалокатехин-3-галат кој го блокира создавањето на ДХТ па и самиот тестостерон во крвта...
Коприва чај се смета дека го успорува губењето на косата преку своето дејство на 5 - алфа редуктазата во фоликулите на влакното...
Семки од тиква содржи кукурбитин и делта 7 стерол кои го блокираат дејството на ДХТ ...



 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom