Репутација на вашиот бизнис на интернет

Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
Мене ми се допадна презентацијата, а за нагласокот немам некоја замерка тоа е таа автентичност што ја ценам, битно пренесената идеја е јасна..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Ок дечки фала за целиот фидбек! Баш ми е мило да добивам коментари во врска со видеата без разлика дали се позитивни или негативни.

Што се однесува до критиките во врска со акцентот нив не ги прифаќам, од две причини. Прво, не е можно да се смени акцентот. А второ јас сум горда на мојот МАКЕДОНСКИ акцент. Ако на некој не му се допаѓаат моите видеа заради акцентот не мора да гледа. Такви површни луѓе не ми требаат во мојата публика.

Што се однесува до другите коментари, со нив воглавно се согласувам. Квалитетот на звукот во видеото ми е проблем, и се трудам да го подобрам но моментално немам повеќе сретсва за нов микрофон. Кога го почнав каналот снимав со микрофонот на телефонот, пред извесно време купив Rode Video Mic и сега видата се подобри со новиот микрофон. Имам снимено сцена во врска со микрофонот на крајот на ова видео: https://youtu.be/rnNyEXITrRY
Се надевам следната година ќе можам да купам уште по добар мирофон но сега за сега не сум во можност.
Исто така, ставив абсорбери на звук во канцаларијата (сликa од абсорберите на звук подоле). Ама мислам дека за џабе ги ставив, не помагаат многу за жал.
Прегледај го приврзокот 273954
Снимај ги засебно гласот и видеото, гласот може да го поминеш преку филтри на Adobe Audition или Audacity, а потоа да ги монтираш (јас користам Camtasia).
Околу изолациите сигурно има уште дупки каде треба да се пополнува, зависи и од висина на собата и тн.
Од микрофоните, ако немаш миксета не земај со 3.5 мм пинови, ретко која аудио картица на обичните уреди ќе ти даде добар звук. Јас сега користам слушалки со усб влез и со нив + филтри звукот е добар, додатно може да пробаш микрофонот да ти е поблиску до тебе.
 
Член од
9 ноември 2020
Мислења
19
Поени од реакции
25
Акцентот не е проблем, можеби малку тоналитетот смета но како и да е ако имаш добар контент секако ќе успееш само трба доста време... Исто така и добар маркетинг за каналот, но тоа ти е работа би требало да удриш еден 'boost'...

Дечково со каналов е од Македонија и мислам дека доста солидно зборииако се приметува дека не е 'native speaker' и не им смета на Американците воопшто...
Super e deckovo so kanalot za kosharka. Wow 400k+ subscribers . Sekoja cest!
Автоматски споено мислење:

Снимај ги засебно гласот и видеото, гласот може да го поминеш преку филтри на Adobe Audition или Audacity, а потоа да ги монтираш (јас користам Camtasia).
Околу изолациите сигурно има уште дупки каде треба да се пополнува, зависи и од висина на собата и тн.
Од микрофоните, ако немаш миксета не земај со 3.5 мм пинови, ретко која аудио картица на обичните уреди ќе ти даде добар звук. Јас сега користам слушалки со усб влез и со нив + филтри звукот е добар, додатно може да пробаш микрофонот да ти е поблиску до тебе.
Fala za sovetite! Ke gi razgledam ovie opcii.
Mnogu sum razocarana od izolacijata, dosta bese skapa a nema nekoj efekt. Moze ke treba poveke da stavam za da popunam nekoi dupki.
Автоматски споено мислење:

Снимај ги засебно гласот и видеото, гласот може да го поминеш преку филтри на Adobe Audition или Audacity, а потоа да ги монтираш (јас користам Camtasia).
Околу изолациите сигурно има уште дупки каде треба да се пополнува, зависи и од висина на собата и тн.
Од микрофоните, ако немаш миксета не земај со 3.5 мм пинови, ретко која аудио картица на обичните уреди ќе ти даде добар звук. Јас сега користам слушалки со усб влез и со нив + филтри звукот е добар, додатно може да пробаш микрофонот да ти е поблиску до тебе.
Fala za sovetite! Ke gi razgledam ovie opcii.
Mnogu sum razocarana od izolacijata, dosta bese skapa a nema nekoj efekt. Moze ke treba poveke da stavam za da popunam nekoi dupki.
 
Член од
21 март 2014
Мислења
511
Поени од реакции
375
1. Направи кратко intro со motion design и краток џингл.
2. Освен ако треба да препишам или да повторам некоја постапка, нема шанси на YouTube да гледам една единствена сцена. Ако не планираш да покажуваш нешто друго на пр. екран, направи зум 2-3 секунди па потоа пак назад и се така, и да почесто сечење, монотоно е вака.
3. Звук: XLR Микрофон и USB Audio Interface. Звукот е груб за уши, сечи фреквенции!

Обрати внимание на 2. и со среќа! ^_^
 
Член од
9 ноември 2020
Мислења
19
Поени од реакции
25
Ок дечки, еве сега направив ново видео во малце поинаков стил од поранешните видеа.
Се надевам дека во ова видео нагласокот ми е по friendly :)
Еве линк до видеото: https://youtu.be/TJj5obA0HNw

Let me know what you think ;)
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.312
Поени од реакции
7.446
Ок дечки, еве сега направив ново видео во малце поинаков стил од поранешните видеа.
Се надевам дека во ова видео нагласокот ми е по friendly :)
Еве линк до видеото: https://youtu.be/TJj5obA0HNw

Let me know what you think ;)
Подобро е, само јас мислам дека треба да седнеш на работната маса, од претходните видеа што се гледа, имаш добра позадина која ќе ти даде длабочина, поготово ако украсиш малку книги на полицата цвеќе ова она... Фокус со камерата на тебе, позадината ќе биде малку во блур и ќе ти даде многу професионален изглед (доколку камерата има live focus)... Вака не изгледа баш најдобро со тапетите позади и залепена скоро до ѕид...

Еве еден пример

Мислам ова е се за да изгледа визуелно подобро, не мора да прифатиш сугестија се е ствар на вкус, сепак најдобар е контентот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom