Репутација на вашиот бизнис на интернет

Член од
9 ноември 2020
Мислења
19
Поени од реакции
25
Здраво на сите!

Јас пред извесно време почнав да правам видеа на YouTube во врска со маркетинг и бизнис.

Мислам дека ова видео во врска со бизнис репутација на интернет е доста корисно за секој што се занимава со традиционален или онлине бизнис.

Можете да го видите видеото преку овој линк: https://youtu.be/T71lukZQcR4

Доколку ви се допаѓаат моите видеа направете Subscribe на мојот канал. Фала многу за вашата подршка!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Здраво Анита (или Анета) :)

Агенцијата е македонска, ти си Македонка, публиката ти е (верувам најголемиот дел) од Македонија, клиентите ти се од Македонија. Имам изгледано 2-3 видеа, но не сфаќам - зошто и понатаму се обраќаш на публиката на англиски јазик? :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Здраво Анита (или Анета) :)
Агенцијата е македонска, ти си Македонка, публиката ти е (верувам најголемиот дел) од Македонија, клиентите ти се од Македонија. Имам изгледано 2-3 видеа, но не сфаќам - зошто и понатаму се обраќаш на публиката на англиски јазик? :)
... и не само тоа, многу лош англиски како да е некој од Индија кога зборува англиски, дури можам да кажам дека антипатично делува зборувањето иако мислам дека на македонски многу подобра ќе биде Анита, а доле да иде англиски текст (превод),
 
Член од
9 ноември 2020
Мислења
19
Поени од реакции
25
Здраво Анита (или Анета) :)

Агенцијата е македонска, ти си Македонка, публиката ти е (верувам најголемиот дел) од Македонија, клиентите ти се од Македонија. Имам изгледано 2-3 видеа, но не сфаќам - зошто и понатаму се обраќаш на публиката на англиски јазик? :)
Па само 10% од публиката ми е од Македонија за жал. А и тешко се наоѓа превод на македонски за многу од термините.
А што се однесува до клиентите, до сега сум немала ни еден македонски клиент. Баш би сакала и со македонски клиенти да работам, но пазарот е многу мал, само 2 милјони луѓе за жал.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.284
... и не само тоа, многу лош англиски како да е некој од Индија кога зборува англиски, дури можам да кажам дека антипатично делува зборувањето иако мислам дека на македонски многу подобра ќе биде Анита, а доле да иде англиски текст (превод),
Не разбирам зошто акцентот би претставувал проблем?
Сметам дека забелешкава ти е некоректна и непотребна.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
... и не само тоа, многу лош англиски како да е некој од Индија кога зборува англиски, дури можам да кажам дека антипатично делува зборувањето иако мислам дека на македонски многу подобра ќе биде Анита, а доле да иде англиски текст (превод),
Џенцко, морам да се согласам со тебе за англицкиот! Ама ако земеш дека 80% од клиентите се исти такви индијци, ќе има проѓа! За Мк тешко, ние вакви работи решаваме преку маалски муабети ;)
Автоматски споено мислење:

Не разбирам зошто акцентот би претставувал проблем?
Сметам дека забелешкава ти е некоректна и непотребна.
Јелте, ако продаваш маркетинг и се обраќаш со: о мај бос, листен ту ми, што мислиш каков ќе ти биде успехот?
 
Член од
9 ноември 2020
Мислења
19
Поени од реакции
25
Мислам дека акцентот нема врска, важно е да се разбира :)

Има софтвер што може да го смени акцентот во видеото, некои јутубери го прават тоа, но мене ми е некако фејк
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.284
Џенцко, морам да се согласам со тебе за англицкиот! Ама ако земеш дека 80% од клиентите се исти такви индијци, ќе има проѓа! За Мк тешко, ние вакви работи решаваме преку маалски муабети ;)
Автоматски споено мислење:


Јелте, ако продаваш маркетинг и се обраќаш со: о мај бос, листен ту ми, што мислиш каков ќе ти биде успехот?
Дали знаеш каков англиски се користи на многу повисоки нивоа на дејности?
Во бизнисот е најбитна успешноста во пренесување на пораката, непреченоста во комуникацијата и меѓусебното разбирање, акцентот не е ствар во која треба да се појавуваат негодувања.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Дали знаеш каков англиски се користи на многу повисоки нивоа на дејности?
Во бизнисот е најбитна успешноста во пренесување на пораката и непреченоста во комуникацијата и меѓусебното разбирање, акцентот не е ствар во која треба да се појавуваат негодувања.
Знам, јас сум еден од индијците кои прават реченици на македонски, па го изговараат тоа на англиски :facepalm: скоро буквален превод.
Акчли, кога почнав да учам англиски од Асимил( пред тоа си го јузав овој индискиов;)), почнав скоро 99% со ист изговор како англичаните да муабетам со луѓето, со кои претходно си лафев мак-инди-англиски, ме гледаа како да се зезам со нив! И баталив си продолжив со транслацијата!
 
Член од
9 ноември 2020
Мислења
19
Поени од реакции
25
Знам, јас сум еден од индијците кои прават реченици на македонски, па го изговараат тоа на англиски :facepalm: скоро буквален превод.
Акчли, кога почнав да учам англиски од Асимил( пред тоа си го јузав овој индискиов;)), почнав скоро 99% со ист изговор како англичаните да муабетам со луѓето, со кои претходно си лафев мак-инди-англиски, ме гледаа како да се зезам со нив! И баталив си продолжив со транслацијата!
Ok @fennel моите видео очигледно не се наменети за луѓе како тебе. Па можеш слободно да се исклучиш од оваа тема и од мојот канал на Јутуб. Бај бај!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Не разбирам зошто акцентот би претставувал проблем?
Сметам дека забелешкава ти е некоректна и непотребна.
... јас не реков дека акцентот би требало да преставува проблем, јас реков акцентот на Анита не е пријатен, колку што е таа пријатна визуелно и симпатична, губи од презентацијата, едноставно не можев да го ислушам целото видео, јас сум искрена и давам конкретна и коректна проценка на приложеното видео, нема тука љутиш, аудиториумот оценува и дополнително постирано на форум, Анита треба да очекува различни коментари и мислења, без потценување на членовите што ќе искоментираат, ако сака да се подобри презентации, дополнително што и фенел и јас сме членови со искуство исшетани токму по такви предавања и презентации, било наши било како публика присутни!
...но штом Анита има свое мислење, а не прифаќа туѓо, времето ќе покаже што мислевме со феннел, останува да и посакаме успех во маркетингот на нејзин начин!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.563
... и не само тоа, многу лош англиски како да е некој од Индија кога зборува англиски, дури можам да кажам дека антипатично делува зборувањето иако мислам дека на македонски многу подобра ќе биде Анита, а доле да иде англиски текст (превод),
Мислам дека не е проблем до самиот англиски колку што е проблем до квалитетот на микрофонот што го користи и нагласувањето на зборовите (барем првите 20 секунди што ги изгледав :D).
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
... и не само тоа, многу лош англиски како да е некој од Индија кога зборува англиски, дури можам да кажам дека антипатично делува зборувањето иако мислам дека на македонски многу подобра ќе биде Анита, а доле да иде англиски текст (превод),
Ajde ti snimaj se da vidime kako ti zboris na Angliski. Akcentot uopste ne e biten.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Мислам дека не е проблем до самиот англиски колку што е проблем до квалитетот на микрофонот што го користи и нагласувањето на зборовите (барем првите 20 секунди што ги изгледав :D).
... не знам, јас кажувам мое мислење и како ја доживувам Анита со рамномерниот англиски јазик, слични вакви макректинг презентации за шминка, суплименти или било што не ги дослушувам, едноставно ми пречи на увото,
...има маркетинг презентации на англиски јазик со многу симпатични дијалект што дури го догледувам токму од симпатичното презентирање, можеби некому тоа не му е важно не велам не, јас кажувам мое мислење,

Ajde ti snimaj se da vidime kako ti zboris na Angliski. Akcentot uopste ne e biten.
... види, јас не сум тема, јас само кажав мислење за Анита да си ја подобри аудиовизуелната маркетинг презентација, ти кажи си свое мислење, јас кога ја слушам мислам дека е од Индија по дијалектот на англискиот, лично ми пречи и го кажав тоа, тоа не значи дека секому пречи,
сега вие сите со мене се расправате, јас така ја перципирам, вие поинаку и секој си има право како ја доживува Анита на ју туб видео канал, но има некои правила не само маркетингот туку и начинот како се изговара има презентери од различни држави со многу симпатични и прифатливи за уво дијалект, акцент како сакате на англискиот јазик, од сите акценти мене лично ми пречи индијец кога зборува на англиски јазик, а тоа го има Анита во својот дијалект на англискиот, не знам зашто ама така доминира ... го кажав тоа, и тоа е тоа,
... инаку за еден видео презентер, посебно во маркетинг, оценување на успешноста е токму во начинот на презентацијата и се оценува дали е интелегентна краткотрајната презентација, атрактивна презентацијата или пријателска презентација! Анита можеби ја има интелегентната, можеби пријателската презентација, но со таков акцент на англискиот ја губи атрактивната презентација, а тоа е три во едно!
 
Последно уредено:
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
... јас не реков дека акцентот би требало да преставува проблем, јас реков акцентот на Анита не е пријатен, колку што е таа пријатна визуелно и симпатична, губи од презентацијата, едноставно не можев да го ислушам целото видео, јас сум искрена и давам конкретна и коректна проценка на приложеното видео, нема тука љутиш, аудиториумот оценува и дополнително постирано на форум, Анита треба да очекува различни коментари и мислења, без потценување на членовите што ќе искоментираат, ако сака да се подобри презентации, дополнително што и фенел и јас сме членови со искуство исшетани токму по такви предавања и презентации, било наши било како публика присутни!
...но штом Анита има свое мислење, а не прифаќа туѓо, времето ќе покаже што мислевме со феннел, останува да и посакаме успех во маркетингот на нејзин начин!
Ja nemam takov vpecatok, mene ok mi zvuci kako zboruva i nema nesto preterano naglasen akcent, samo mislam deka e malku monotono moze u pozadina nekoe muzice da ide da razbie monotonija ili pozadinata da bide razlicna i koga zboruva za odredena tema da prikazuva primeri kako inserti koi bi go zadrzale vnimanieto i sl.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom