Репутација на вашиот бизнис на интернет

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.333
Поени од реакции
3.266
Solid content, presentation needs a lot of work tho
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
... не знам, јас кажувам мое мислење и како ја доживувам Анита со рамномерниот англиски јазик, слични вакви макректинг презентации за шминка, суплименти или било што не ги дослушувам, едноставно ми пречи на увото,
...има маркетинг презентации на англиски јазик со многу симпатични дијалект што дури го догледувам токму од симпатичното презентирање, можеби некому тоа не му е важно не велам не, јас кажувам мое мислење,


... види, јас не сум тема, јас само кажав мислење за Анита да си ја подобри аудиовизуелната маркетинг презентација, ти кажи си свое мислење, јас кога ја слушам мислам дека е од Индија по дијалектот на англискиот, лично ми пречи и го кажав тоа, тоа не значи дека секому пречи,
сега вие сите со мене се расправате, јас така ја перципирам, вие поинаку и секој си има право како ја доживува Анита на ју туб видео канал, но има некои правила не само маркетингот туку и начинот како се изговара има презентери од различни држави со многу симпатични и прифатливи за уво дијалект, акцент како сакате на англискиот јазик, од сите акценти мене лично ми пречи индијец кога зборува на англиски јазик, а тоа го има Анита во својот дијалект на англискиот, не знам зашто ама така доминира ... го кажав тоа, и тоа е тоа,
... инаку за еден видео презентер, посебно во маркетинг, оценување на успешноста е токму во начинот на презентацијата и се оценува дали е интелегентна краткотрајната презентација, атрактивна презентацијата или пријателска презентација! Анита можеби ја има интелегентната, можеби пријателската презентација, но со таков акцент на англискиот ја губи атрактивната презентација, а тоа е три во едно!
Се вратив еве пак на видеото да ја послушам кратко и пак би ги оставил тие 2 забелешки од самиот почеток како најголем проблем.
На одредени зборови има проблем со pronaunciation, но тоа мислам дека е помалиот проблем за да биде привлечна за слушање.
Енергијата треба да биде друга за на јутјуб, второ и треба подобар звук на микрофонот (плус постпроцесинг обработка) + звучна изолација на просторијата.
Се на се со мали промени мислам дека може да биде далеку подобра за слушање.

@AP2020
Јас лично користам додатни филтри на OBS (прилагодени во однос на ова видео) и звукот е тотално различен од тоа што е нормално + ќе вежбаш на динамиката на изговор, ќе подобриш изолација на собата каде што зборуваш и особено за јутјуб мора да воведиш малку анимација за да биде поинтересно и catchy.
 
M

Macedon1um

Гостин
... и не само тоа, многу лош англиски како да е некој од Индија кога зборува англиски, дури можам да кажам дека антипатично делува зборувањето иако мислам дека на македонски многу подобра ќе биде Анита, а доле да иде англиски текст (превод),
Зборувањето сигурно ќе биде подобро ама потенцијалот за раст со канал каде што зборува на Македонски ќе бидат многу помали, еден странски клиент потенцијално ќе и донесе повеќе пари отколку 10тина наши. Истото важи и за развивање на каналот, тука 99% од народот ќе немаат појма ни за што муабет прави..

Еве ти еден со смешен Руски акцент ама си гази типов 11+ милиони претплати, а еден куп имаш такви
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Жената има фирма врти париче, вие за нагласокот сте и се фатиле. Нагласок не прави успешен бизнис, него хард ворк и интелигенција.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Мене акцентот ми звучи како да е од грција (ама знае малце повеќе од просечен грк) или од шпанија, обично они вака зборат.

Како и да е, со искуство ќе се корегира, битна е содржината, само напред :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
@AP2020, следното на тема product placement и репутација на вашиот бизнис на форуми vs. останати SM, може и да гостуваме преку zoom со клучните поенти! ;)
 
Член од
9 ноември 2020
Мислења
19
Поени од реакции
25
Ajdeeee indiski, spanski, grcki accent sum imala . Decki jas imam MAKEDONSKI akcent bidejki mene makedonskiot mi e majcin jazik. Site vie imate isti akcent, probajte snimajte se na telefon i ke vidite deka site imate isti akcent kako mene.
Jas sekako prifakam kritiki vo vrska so “audio quality” ili prezentacija bidejki uste nemam dovolno iskustvo za da bidam kako Lila pred kamera. Ke mi treba izvesno vreme. No mislam deka so sekoe video se podobruvam. Prvite videa bea epten po loshi.
Ama naj interesno e vie sto de fativte za mojot (nashiot) akcent da komentirate. Nie sme edinstvena nacija vaka na sebe sto si plukame.
Postirav vo vrska so kanalot na eden internacionalen forum I mi se navtrea nekoi grci koi me vregaa samo zaradi toa sto sum od “monkeydonia”. Ne vo vrska so akcentot tuku vo vrska od kade sum. A na vas tuka sega pak vi preci NASHIOT akcent. Stvarno sum razocarana od ova. Si mislev deka vie ke bidete srekni sto nekoj od Makedonija so makedonski akcent probiva da se probie na megunaroden pazar, a vie naprotiv, ne vi se svigaat videata deka se na makedonski akcent.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Ajdeeee indiski, spanski, grcki accent sum imala . Decki jas imam MAKEDONSKI akcent bidejki mene makedonskiot mi e majcin jazik. Site vie imate isti akcent, probajte snimajte se na telefon i ke vidite deka site imate isti akcent kako mene.
Jas sekako prifakam kritiki vo vrska so “audio quality” ili prezentacija bidejki uste nemam dovolno iskustvo za da bidam kako Lila pred kamera. Ke mi treba izvesno vreme. No mislam deka so sekoe video se podobruvam. Prvite videa bea epten po loshi.
Ama naj interesno e vie sto de fativte za mojot (nashiot) akcent da komentirate. Nie sme edinstvena nacija vaka na sebe sto si plukame.
Postirav vo vrska so kanalot na eden internacionalen forum I mi se navtrea nekoi grci koi me vregaa samo zaradi toa sto sum od “monkeydonia”. Ne vo vrska so akcentot tuku vo vrska od kade sum. A na vas tuka sega pak vi preci NASHIOT akcent. Stvarno sum razocarana od ova. Si mislev deka vie ke bidete srekni sto nekoj od Makedonija so makedonski akcent probiva da se probie na megunaroden pazar, a vie naprotiv, ne vi se svigaat videata deka se na makedonski akcent.
Мислам дека би требало да научиш прво да примаш критики, а друга работа да ги користиш бесплатните критики и за свое подобрување.
Наместо да се закачиш со луѓето, можеше да ги замолиш да ти пишат точно време на видеото каде не им се допаднал акцентот или специфични зборови. Наместо да пробаш да се споредуваш со Лила може да прашаш за совети и насоки како да ја подобриш презентацијата (светло, опрема, што не им се допаѓа и тн) и на крај идеи за следните видеа.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Мислам дека би требало да научиш прво да примаш критики, а друга работа да ги користиш бесплатните критики и за свое подобрување.
Наместо да се закачиш со луѓето, можеше да ги замолиш да ти пишат точно време на видеото каде не им се допаднал акцентот или специфични зборови. Наместо да пробаш да се споредуваш со Лила може да прашаш за совети и насоки како да ја подобриш презентацијата (светло, опрема, што не им се допаѓа и тн) и на крај идеи за следните видеа.
Има право жената, се коментира за нешто што и не е толкав проблем, и наместо да се фатите за содржината на материјалот, или ете ајде да речам кадарот и поставеноста при снимање, вие се фаќате за акцентот. Од друга страна пак, секој туторијал на англиски од страна на пакистанец или индиец, кое има милиони прегледи е супер, а крв ти тече од ушите кога го слушаш, ко да слушаш индиска серија, а не туторијал по некаква вештина/наука.

Се плука само затоа што е македонско / балканско и тоа никогаш нема да разберам. (За содржината на самото видео или како што реков за илустрација преку примери и слики, сигурно може и треба да се подобри, ама за акцентот..)

Сепак не се родени некои за јазик, ни па мора све да знаат. Еве, на пример јас и англиски и германски ги знам солидно, ама ги зборам со наш/руски акцент (така звучам де), па не гледам некаде тоа да ми е проблем, или па некој да не можел да ме разбере.

Ако знаете подобро, снимајте, или па склучете договор/соработка, она да ви предава знаење, вие само да го читате текстот на литературен англиски.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Има право жената, се коментира за нешто што и не е толкав проблем, и наместо да се фатите за содржината на материјалот, или ете ајде да речам кадарот и поставеноста при снимање, вие се фаќате за акцентот. Од друга страна пак, секој туторијал на англиски од страна на пакистанец или индиец, кое има милиони прегледи е супер, а крв ти тече од ушите кога го слушаш, ко да слушаш индиска серија, а не туторијал по некаква вештина/наука.

Се плука само затоа што е македонско / балканско и тоа никогаш нема да разберам. (За содржината на самото видео или како што реков за илустрација преку примери и слики, сигурно може и треба да се подобри, ама за акцентот..)

Сепак не се родени некои за јазик, ни па мора све да знаат. Еве, на пример јас и англиски и германски ги знам солидно, ама ги зборам со наш/руски акцент (така звучам де), па не гледам некаде тоа да ми е проблем, или па некој да не можел да ме разбере.

Ако знаете подобро, снимајте, или па склучете договор/соработка, она да ви предава знаење, вие само да го читате текстот на литературен англиски.
Ај оди прочитај кои се моите коментари уште на почеток.

Не сум компетентен да давам совети во врска со содржината на нејзиното видео, не сум експерт за маркетинг. Од мене и се совети да подобри квалитет на звук/изолација во просторијата, дикција и начин на презентација + да научи да прифаќа критики.

Најтешкото нешто кај некое видео е кога гласот не е совршен, секој далеку полесно ќе премине преку визуелниот дел (безмалку еден куп од луѓето ги слушаме најголем дел од видеата во позадина додека работиме нешто друго, ретко кога ги гледам на пример), но звукот е најголем проблем, а да знаеш дека е тешко да го добиеш со висок квалитет (скапа опрема, многу изолирање на просторија, додатни филтри и пост-процесинг, месеци изгубив да го усовршам во мојот случај).

Друга работа е начин на прифаќање на критика, дури и за акцентот не може да очекува дека ќе излезе на јутјуб и нема да ја критикуваат, ако некој ти дава совет послушај го - за нејзино добро е. Последно нешто што ќе прави некој на јутјуб е да слуша нешто што не му се допаѓа, илјадници видеа има буквално на секоја тематика.

П.С индијци/пакистанци не слушам па дури и најдобрите совети на свет да ги имаат, ми чкрипи во главата и инстант нервоза ме фаќа кога им го слушам акцентот.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
@AP2020 баш во видеово кажуваш за тоа како да реагираат компаниите при негативни ревјуа, а овде ни се пушти оти некои ти го критикуваат акцентот. :neetaka:
Добри поенти имаш во видеата, ама мораш да бидиш репрезент на тоа шо го презентираш во видеата.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Ajdeeee indiski, spanski, grcki accent sum imala . Decki jas imam MAKEDONSKI akcent bidejki mene makedonskiot mi e majcin jazik. Site vie imate isti akcent, probajte snimajte se na telefon i ke vidite deka site imate isti akcent kako mene.
Jas sekako prifakam kritiki vo vrska so “audio quality” ili prezentacija bidejki uste nemam dovolno iskustvo za da bidam kako Lila pred kamera. Ke mi treba izvesno vreme. No mislam deka so sekoe video se podobruvam. Prvite videa bea epten po loshi.
Ama naj interesno e vie sto de fativte za mojot (nashiot) akcent da komentirate. Nie sme edinstvena nacija vaka na sebe sto si plukame.
Postirav vo vrska so kanalot na eden internacionalen forum I mi se navtrea nekoi grci koi me vregaa samo zaradi toa sto sum od “monkeydonia”. Ne vo vrska so akcentot tuku vo vrska od kade sum. A na vas tuka sega pak vi preci NASHIOT akcent. Stvarno sum razocarana od ova. Si mislev deka vie ke bidete srekni sto nekoj od Makedonija so makedonski akcent probiva da se probie na megunaroden pazar, a vie naprotiv, ne vi se svigaat videata deka se na makedonski akcent.
Ама не ми е јасно зошто бараш туѓо мислење кога не прифаќаш туѓо мислење?
Туѓото мислење не може да биде само во пофалби туку и во критики.
Ако не сакаш критики без разлика дали се тие со причина или без причина како што кажав не барај туѓо мислење, и верувај од непознати луѓе можеш да добиеш само критики, а од пријателите само пофалби, но кое е реално само ти знаеш.
Инаку на форуми и социјални мрежи можат само депресија да ти донесат, а не самодоверба, и тоа е во ред, затоа што сите сме различни, затоа само верувај во себе и продолжи да го правиш ова и понатаму, со тек на времето ќе стануваш сѐ подобра, но не очекувај друг да ти го цени и почитува трудот, ти сама треба да си го цениш и почитуваш сопствениот труд, а тоа значи прво, не барај мислење за твојата работа од непознати.
Ти посакувам многу успех. :)
 
Член од
9 ноември 2020
Мислења
19
Поени од реакции
25
Ок дечки фала за целиот фидбек! Баш ми е мило да добивам коментари во врска со видеата без разлика дали се позитивни или негативни.

Што се однесува до критиките во врска со акцентот нив не ги прифаќам, од две причини. Прво, не е можно да се смени акцентот. А второ јас сум горда на мојот МАКЕДОНСКИ акцент. Ако на некој не му се допаѓаат моите видеа заради акцентот не мора да гледа. Такви површни луѓе не ми требаат во мојата публика.

Што се однесува до другите коментари, со нив воглавно се согласувам. Квалитетот на звукот во видеото ми е проблем, и се трудам да го подобрам но моментално немам повеќе сретсва за нов микрофон. Кога го почнав каналот снимав со микрофонот на телефонот, пред извесно време купив Rode Video Mic и сега видата се подобри со новиот микрофон. Имам снимено сцена во врска со микрофонот на крајот на ова видео: https://youtu.be/rnNyEXITrRY
Се надевам следната година ќе можам да купам уште по добар мирофон но сега за сега не сум во можност.
Исто така, ставив абсорбери на звук во канцаларијата (сликa од абсорберите на звук подоле). Ама мислам дека за џабе ги ставив, не помагаат многу за жал.
IMG_3845 2.jpg
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.308
Поени од реакции
7.442
Ок дечки фала за целиот фидбек! Баш ми е мило да добивам коментари во врска со видеата без разлика дали се позитивни или негативни.

Што се однесува до критиките во врска со акцентот нив не ги прифаќам, од две причини. Прво, не е можно да се смени акцентот. А второ јас сум горда на мојот МАКЕДОНСКИ акцент. Ако на некој не му се допаѓаат моите видеа заради акцентот не мора да гледа. Такви површни луѓе не ми требаат во мојата публика.

Што се однесува до другите коментари, со нив воглавно се согласувам. Квалитетот на звукот во видеото ми е проблем, и се трудам да го подобрам но моментално немам повеќе сретсва за нов микрофон. Кога го почнав каналот снимав со микрофонот на телефонот, пред извесно време купив Rode Video Mic и сега видата се подобри со новиот микрофон. Имам снимено сцена во врска со микрофонот на крајот на ова видео: https://youtu.be/rnNyEXITrRY
Се надевам следната година ќе можам да купам уште по добар мирофон но сега за сега не сум во можност.
Исто така, ставив абсорбери на звук во канцаларијата (сликa од абсорберите на звук подоле). Ама мислам дека за џабе ги ставив, не помагаат многу за жал.
Прегледај го приврзокот 273954
Акцентот не е проблем, можеби малку тоналитетот смета но како и да е ако имаш добар контент секако ќе успееш само трба доста време... Исто така и добар маркетинг за каналот, но тоа ти е работа би требало да удриш еден 'boost'...

Дечково со каналов е од Македонија и мислам дека доста солидно зборииако се приметува дека не е 'native speaker' и не им смета на Американците воопшто...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom