Република Илирида патролира во Македонија?

König

Гостин
Член од
29 октомври 2014
Мислења
215
Поени од реакции
575
За признавањето на косово не си во право.Нас никој не не праша него ни наредија да го признаеме.Дали на србите со сила им го земаа или ги прашаа дали им одговара?Јок бе милом или силом.
Косово беше признато со претходна Резолуција изгласана во Собранието. Значи македонски пратеници гласаа за независно Косово, исто како што македонски пратеници гласаа за законот за амнестија на хашките злосторства. Нема оправдувања за тоа.

Грција, Шпанија, Кипар, Романија, Словачка... се во ЕУ па ним никој не ѝм наредува да го признаат Косово, или да се заканува со некакви последици.

Фактитие се: не не бива како држава, немаме суверени институции ниту кадарна војска да ја браниме државата од внатрешни и надворешни вооружени непријатели, па мораме да лижеме белосветски задници за мир у куќа и да се додворуваме на мнозинството земји членки на Четвртиот рајх на нашиот пат кон евроинтеграциите.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Јас мислам дека доколку не се реши спорот за името наскоро Мкд ќе се дестабилизира поново, а потоа или ќе се федерализира или ќе се распадне, ова е сурова реалност за сите што живеат во Мкд.. Заради тоа потребно е РЕШЕНИЕ за името што е можно поскоро, само така може да се оди напред, иднината на Мкд е во ЕУ и НАТО, нема друга алтернатива сфатете веќе еднаш засекогаш..

Истото мислење има и Могерини и тоа уште пред 2 месеци

Могерини: Ако не се реши прашањето за името можна е дестабилизација

Ако набрзо не се реши спорот со името околу Грција, состјбите во Македонија може да тргнат во непосакуван правец. Претставничката за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија и шеф на италијанската дипломатија, денеска во Европскиот парламент предупреди дека Брсел треба да вложи поголем напор во контактите со Македонија и со останатите држави за да се дојде до решение со Грција. Сепак, Могерини не знаеше да објасни, како би се решил спорот меѓу Скопје и Атина.

Могерини уште еднаш потсети дека процесот на проширување останува на агендата на италијанското претседателстви и истакна дека очекува Македонија и Грција да најдат решение кое би ја тргнало пречката од македонскиот евроинтегративен пат. Изјавата на Могерини доаѓа на само два дена од стартот на нејзиниот мандат на позицијата шеф на европската дипломатија, каде ја наследи Кетрин Ештон.
http://www.sitel.com.mk/mogerini-ako-ne-se-reshi-prashanjeto-za-imeto-mozhna-e-destabilizacija-0
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: osa

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Јас мислам дека доколку не се реши спорот за името наскоро Мкд ќе се дестабилизира поново, а потоа или ќе се федерализира или ќе се распадне, ова е сурова реалност за сите што живеат во Мкд.. Заради тоа потребно е РЕШЕНИЕ за името што е можно поскоро, само така може да се оди напред, иднината на Мкд е во ЕУ и НАТО, нема друга алтернатива сфатете веќе еднаш засекогаш..

Истото мислење има и Могерини и тоа уште пред 2 месеци

Могерини: Ако не се реши прашањето за името можна е дестабилизација

Ако набрзо не се реши спорот со името околу Грција, состјбите во Македонија може да тргнат во непосакуван правец. Претставничката за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија и шеф на италијанската дипломатија, денеска во Европскиот парламент предупреди дека Брсел треба да вложи поголем напор во контактите со Македонија и со останатите држави за да се дојде до решение со Грција. Сепак, Могерини не знаеше да објасни, како би се решил спорот меѓу Скопје и Атина.

Могерини уште еднаш потсети дека процесот на проширување останува на агендата на италијанското претседателстви и истакна дека очекува Македонија и Грција да најдат решение кое би ја тргнало пречката од македонскиот евроинтегративен пат. Изјавата на Могерини доаѓа на само два дена од стартот на нејзиниот мандат на позицијата шеф на европската дипломатија, каде ја наследи Кетрин Ештон.
http://www.sitel.com.mk/mogerini-ako-ne-se-reshi-prashanjeto-za-imeto-mozhna-e-destabilizacija-0
dali si istiot nik realen 007 od eden drug forum ??bi mi bilo milo dokolku si ti toj ,ke si muabetime sega i ovde ..pozdrav .ako nemozesh tuka odgovori mi vo pp .
 

König

Гостин
Член од
29 октомври 2014
Мислења
215
Поени од реакции
575
Јас мислам дека ... потребно е РЕШЕНИЕ за името што е можно поскоро...
Решението е нацистичка Грција да сфати дека префиксот „Република“ во официјалното име на државата е доволно за да таа се повлече од спорот.
Фашизмот на Грција во 21 век да бара од суверена држава да си го смени името така како што ѝ одговара нејзе, е преседан кој ќе се изучува во меѓународното право, а земјите кои ја поддржуваат налудничавата грчка позиција еден ден ќе се срамат од тоа што го прават.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Зошто ве чуди тоа што србите коментирале против нас ?
Сакате да ми кажете дека верувате во таа излитена фраза „православни браќа“ ?
Дај гледајте што се случува околу вас, иако Србија не има признато под уставното име, на секоја посета од наша делегација ние на вестите на РТС сме претставени како бјрм...
И сеа вие како изненадени сте нешто и викате „ејјјј абе шо е ова ?! Гарант ради Косово...“ :facepalm:
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Косово беше признато со претходна Резолуција изгласана во Собранието. Значи македонски пратеници гласаа за независно Косово, исто како што македонски пратеници гласаа за законот за амнестија на хашките злосторства. Нема оправдувања за тоа.

Грција, Шпанија, Кипар, Романија, Словачка... се во ЕУ па ним никој не ѝм наредува да го признаат Косово, или да се заканува со некакви последици.

Фактитие се: не не бива како држава, немаме суверени институции ниту кадарна војска да ја браниме државата од внатрешни и надворешни вооружени непријатели, па мораме да лижеме белосветски задници за мир у куќа и да се додворуваме на мнозинството земји членки на Четвртиот рајх на нашиот пат кон евроинтеграциите.
i sega tie ONA frlaat proektili na vladata ,vo koja ima i chlenovi odnosno komandanti koi se vo vlada kako ministri
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Признавањето на Косово и 2001,се дела на западот,дел под притисоци,дел поради корумпирани политичари и празни ветувања.Немој некој да каже дека е обратно,тоа сите знаеме дека е така.

Магацините од 97 и овие сега,немаат благе везе поврзаност.Тогаш од Албанија се крадеа тони оружје,муниција,опрема,тешки митралези,ракетнофрлачи,минофрлачи и што уште не.Со динамит никој не води војна,така да не споредувајте едно со друго.

И можеби сите верувате во најцрното сценарио,но јас сакам да верувам во ова-
и да,можеби ако победат ќе станеме федерација,но еднаш за секогаш мора да се реши-ние или тие.
 
D

Deleted member 54216

Гостин
Зошто ве чуди тоа што србите коментирале против нас ?
Сакате да ми кажете дека верувате во таа излитена фраза „православни браќа“ ?
Дај гледајте што се случува околу вас, иако Србија не има признато под уставното име, на секоја посета од наша делегација ние на вестите на РТС сме претставени како бјрм...
И сеа вие како изненадени сте нешто и викате „ејјјј абе шо е ова ?! Гарант ради Косово...:facepalm:
Не е во никој случај ради Косово, ако имате барем еден и единствен пријател кој е Србин и цел живот има учено во Српско школо во Србија ке знаете дека тие учат дека Александар Македонски е Грк, дека Цар Самуил е Бугарин и дека денешна "Македонија" е Јужна Србија а народот се "Срби со говорна мана" ево ако не ми вервиш прашај кој било Србин што учат во основно/средно школо по историја.Македонија денес пати од сељаци кој прв пат виделе асвалт и семафор во комунизмот па затоа се клањаат во Србија, а истото го пренесуваат на нивните внуци.

Признавањето на Косово и 2001,се дела на западот,дел под притисоци,дел поради корумпирани политичари и празни ветувања.Немој некој да каже дека е обратно,тоа сите знаеме дека е така.

Магацините од 97 и овие сега,немаат благе везе поврзаност.Тогаш од Албанија се крадеа тони оружје,муниција,опрема,тешки митралези,ракетнофрлачи,минофрлачи и што уште не.Со динамит никој не води војна,така да не споредувајте едно со друго.

И можеби сите верувате во најцрното сценарио,но јас сакам да верувам во ова-]и да,можеби ако победат ќе станеме федерација,но еднаш за секогаш мора да се реши-ние или тие.
То тој дегенот шо го зборвит на клипчето е чиста глупост, де те наречев "глупак" ама ко ке сватам дека имат уште во 2014 млади шо се клањет на Србија сваќам дека ти си генијалец на овие простори засега.

Инаку да се вратиме на темата, јас мислам дека Република Илирида би била најповолна за Македонскиот народ во Западна Македонија, според мене полошо од оваа состојба не било па ни во Турското.Тогаш ке сме малцинство и ке се ваѓаме на "oppressed" за работни места.

Ке забораев, чувајте си го образот на вашата фамилија, грижете се за своите блиски и не очекувајте НИШТО од оваа банана "држава".Love your land, hate the system и не заборавајте времето никогаш не умира :D
 
Последно уредено:
D

Deleted member 54216

Гостин
Абе дебил,научи прво да пишуваш па после кажувај кој е генијалец и кој се клањет да ти ебам зборот.

Нит се клањет на Србија,и од кај ти знаеш умрен еден како било во турско време па да споредуваш ?
Во турското си знаел дека си под окупација и си бил свесен дека немаш никаква моќ, доколку сега си свесен дека немаш никаква моќ, а истовремено живееш "во слободна независна демократска држава во која владее соживот".
Извини шо не сум уште научен да пишувам ама битно ме разбираш се надевам....
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Признавањето на Косово и 2001,се дела на западот,дел под притисоци,дел поради корумпирани политичари и празни ветувања.Немој некој да каже дека е обратно,тоа сите знаеме дека е така.

Магацините од 97 и овие сега,немаат благе везе поврзаност.Тогаш од Албанија се крадеа тони оружје,муниција,опрема,тешки митралези,ракетнофрлачи,минофрлачи и што уште не.Со динамит никој не води војна,така да не споредувајте едно со друго.

И можеби сите верувате во најцрното сценарио,но јас сакам да верувам во ова

и да,можеби ако победат ќе станеме федерација,но еднаш за секогаш мора да се реши-ние или тие.
Да ама позади нив стои САД,Велика Британија,Германија,Турција и уште неколку силни членки на НАТО со исклучок на Грција, а на Русија никој да не се надева, така да сепак најдобро решине е да се реши спорот за името и МКД да влезе во НАТО, верујате нема друга алтернатива, тоа е ЕДИНСТВЕНО РЕШЕНИЕ...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: osa
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Да ама позади нив стои САД,Велика Британија,Германија,Турција и уште неколку силни членки на НАТО со исклучок на Грција, а на Русија никој да не се надева, така да сепак најдобро решине е да се реши спорот за името и МКД да влезе во НАТО, верујате нема друга алтернатива, тоа е ЕДИНСТВЕНО РЕШЕНИЕ...
Шо мајка ти?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Уште еден опуштен ден во локалната чајџилница.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: osa
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Абе да,вечно Америка ќе стои зад нив.Се повеќе Русија и Кина доминираат со светот,посебно со Европа.Не е се така црно за нас како што изгледа.

И ако тогаш во турско се кренале на борба,што кур ни фали сега на нас ?
 
D

Deleted member 54216

Гостин
Абе да,вечно Америка ќе стои зад нив.Се повеќе Русија и Кина доминираат со светот,посебно со Европа.Не е се така црно за нас како што изгледа.

И ако тогаш во турско се кренале на борба,што кур ни фали сега на нас ?
Сватија освојувачите дека наместо брутална сила, многу поефикасно е корупција и илузијата за богат(среќен) живот, тоа е многу интересн систем кој ке биде користен до крајот на постоењето на овој свет.
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
Во коментарите ги заболе Србите за Македонија. Со право.
Откако некои криминалци ја признаа криминалната творевина Косово за држава, имаат секое право да нѝ гледаат сеир.

А ако пукне пак, политичката елита и нивните роднини нека идат да се борат. Мене државата Македонија не ми дала ништо, ниту можност да се докажам и да живеам нормално, затоа што не ѝм одговорам идеолошки.

Поуката од 2001 ја знаеме: тие што гинеа за државата добија само психички трауми и крајно понижување од институциите. Министер на полиција носеа на судење, а терористите денес се прогласени за борци за човекови права, испонапикани по владини институции и министерства, продолжуваат од внатре да го копаат гробот на оваа Македонија.
Ги заболе сите за Македонија....Прво од пермиерот,владата,позицијата од обичните луѓе.
Вистински проблеми за денешен Македонец е права на педери и лезбачи,да се има уште појаки и поголеми споменици, да сите седиме на кафе, сите кои не мислат како нив се сељаци и дивљаци...

Ќе пукне, и сите ќе си избегат,бранко ќе е крив,дпмне ќе е ќрив...

Македонците не знајат и не се способни да си имат држава.[DOUBLEPOST=1415518433][/DOUBLEPOST]
Зошто ве чуди тоа што србите коментирале против нас ?
Сакате да ми кажете дека верувате во таа излитена фраза „православни браќа“ ?
Дај гледајте што се случува околу вас, иако Србија не има признато под уставното име, на секоја посета од наша делегација ние на вестите на РТС сме претставени како бјрм...
И сеа вие како изненадени сте нешто и викате „ејјјј абе шо е ова ?! Гарант ради Косово...“ :facepalm:
Ајде доста лажење..
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/9/Politika/1738263/Jačanje+saradnje+Beograda+i+Skoplja.html
.Треба ли да сликам РТС што пишува па потоа да клекнеш испред мене да се опуштиш малце?
Ко цмиздри и пи*и кукатe...Ги заболе ку*от Србите и РТС да се замарат со тебе и Македонија.

Глупак ни еден,сг пред некој ден цел центар на Београд беше окитен со Српски и Македонски знамиња кога дојде делегација на Македонија, треба ли лични карти да сликам,дипломи и вести на ТВ да видиш дека секаде пишува Македонија?

Ти ебу глуп народ,шипци во земља прават што сакат а вие се занимате што Србија и РТС пишува.
Бог да чува...Плус што лжеш е друга работа...

Закљичок .Ги заболе Србите за Македонија во секоја смисла! Лугето се равнодушни за се...Од влада и власт до обичен народ...
Под народ не мислам на навивачки групи кои се дегенерици.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom