Религиска промоција

Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Еден е тој учениот, друг нема.
Ne znam dali se razbravme, mislam na site onie koi go recitiraat Kuranot......koga ke ve prasa nekoj covek za odreden ajet, vie velite deka tie ajeti ne moze sekoj da gi tolkuva, ima odredena grupa na lugje koi se dovolno strucni za tolkuvanje na Kuranot. Jas mislev na eden covek od tie recitatori.
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Ne znam dali se razbravme, mislam na site onie koi go recitiraat Kuranot......koga ke ve prasa nekoj covek za odreden ajet, vie velite deka tie ajeti ne moze sekoj da gi tolkuva, ima odredena grupa na lugje koi se dovolno strucni za tolkuvanje na Kuranot. Jas mislev na eden covek od tie recitatori.
Е па и јас на него мислев.
Зборот ми беше мене, ова видеава како Муслимани влегуваат во Христијанство, мене ми се чешит.
Ние убедливо водиме во кенвертити. Единствен Голем човек кој го напушти Исламот е тој што го спомна.
Додека од Христијаните ги има многу.
Ајде поздрав
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Е па и јас на него мислев.
Зборот ми беше мене, ова видеава како Муслимани влегуваат во Христијанство, мене ми се чешит.
Ние убедливо водиме во кенвертити. Единствен Голем човек кој го напушти Исламот е тој што го спомна.
Додека од Христијаните ги има многу.
Ајде поздрав
Ne znam dali i so kolku vodite xD no mene mi se cesit site videa......inaku ako sporedis hristijanstvo so islam, ke vidis koi pogledi se ekstremni i mislam deka ne treba mnogu mislenje da vidis zosto edna religija prima konvertirani no nikako ne saka da dade......

Mozebi i ke navlezime vo druga tema, a ne sakam toa da se sluci, no sepak ima eden kup primeri kako islamot povikuva na nasilstvo protiv nemuslimani i onie konvertirani......

--- надополнето ---



P.S. znaes nekoj link da mi dades da turnam Kuran na bosanski jazik?
 

Dem

Член од
25 јуни 2010
Мислења
46
Поени од реакции
2
Еве да ти одговорам.--Омраза имало и ке има мегу христијаните и муслиманите.А тоа што научници,конгресењри,претцедатели бла бла се префрлале во ислам...хехехе.ГОЛЕМОТО ДЕНЕШНО ЧУДО А?Сите се прашувале оти така...Па кога ке му шлапнат на маса 2 куфера со пари или злато,ако е некој мозок-сигурно дека ке го купат.Знаеме веке сите колку потенцијал има арапскиот свет.Види го само дубаи од пустина шо го направија,па за 50-100 конгресмени или научници да ги купат.ВОА Е МОЕ МИСЛЕЊЕ.
А исламот ненормално расте.Земено процентуално,(не знам статистики) ама сигурно 10 пати повеке деца се раѓаат генерално кај муслиманите одколку во другите религии.Освен Индија(шо и да се),па сигурно дека тогаш така можеш да кажеш.А не верувам дека тоа е оти лугево се префрлаат ТОЛКУ МНОГУ во ислам

А да ти шлапне тебе некој милион долари би прифатил ли Ислам :smir:? Кај се видело бе вера да се купува па посебно исламот кон кој што се гледало со најголема омраза, едно време се збореше дека со меч се ширел сеа и со пари, ајде брее :nesvest: Отвори ги подобро очите види за што се работи, види дека се работи за правата Вистина, овие сите луѓе што преминале во ислам сега се дури и подобри од оние родените муслимани, и самите работат на полето на ширење на Вистината, на Исламот повеќе од било кој!
Тоа со раѓањето на деца било некогаш сеа не е баш, можеш да се увериш ако имаш некој близок пријател муслиман и тие не прават повеќе од две деца, како некогаш, Исламот расте со нови луѓе, со конвертити, благодарноста му припаѓа на Бога за тоа што сфаќаат и се спасуваат луѓето!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Па кој ќе и поверува на оваа ? Една попаметна во 2 милијарди луди ?:vozbud:

--- надополнето ---

Мислам дека милијарда пати веќе кажав.
Залудно им е да го прават пејгамберот психопат, залудно е.

--- надополнето ---

Јас го изгледав видеово и се што типкава кажа нема врска со она како е опишан Мухаммед с.а.в.с во Хадисите.
Тој бил најдобрата личност кој легнувал гладен за да се прехранат другите.
Го спречил убивањето на женските деца во Арабија.
Спречил секаков вид на убивање.
Напишал прекрасна книга со закон.
И немал омраза кон други вери, тој дури наредил дека мора да се живее во потполна слога со другите.
Затоа не може пејгамберот да биде психопат, психопат може да е само таа што се појавила на видеото.
Твојата реакција можам единствено да ја толкувам како твојот збор против нејзиниот! Со таа разлика што таа наведе еден куп аргументи за тоа што го кажа.... ти само негираше и ништо повеќе!
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Твојата реакција можам единствено да ја толкувам како твојот збор против нејзиниот! Со таа разлика што таа наведе еден куп аргументи за тоа што го кажа.... ти само негираше и ништо повеќе!
Хехе не можам Хадисите сите да ги ставам тука на форум.
Ете земи, прочитај некој Хадис па увери се сам.
Хадисите се пишувани од страна на Мухаммед с.а.в.с и луѓе кои го познавале, очевидни сведоци, кои сведочат како настанал Исламот и кој бил Мухаммед с.а.в.с.

--- надополнето ---

Ne znam dali i so kolku vodite xD no mene mi se cesit site videa......inaku ako sporedis hristijanstvo so islam, ke vidis koi pogledi se ekstremni i mislam deka ne treba mnogu mislenje da vidis zosto edna religija prima konvertirani no nikako ne saka da dade......

Mozebi i ke navlezime vo druga tema, a ne sakam toa da se sluci, no sepak ima eden kup primeri kako islamot povikuva na nasilstvo protiv nemuslimani i onie konvertirani......

--- надополнето ---



P.S. znaes nekoj link da mi dades da turnam Kuran na bosanski jazik?
Повели другарче
http://www.listen2quran.com/
Имаш превод.

--- надополнето ---

Еве и друг линк ако не можеш да се снајдеш http://gusic.tripod.com/kuran_bos/
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.748
Поени од реакции
11.810
"Existing religions, especially Christianity, are based on primitive ignorance of the facts, particularly of external Nature.
Celebrations must conform to the custom and nature of the people. Christianity has destroyed the joyful celebrations, characterized by music, dancing, feasting, and making love; and has kept only the melancholy
" - Blue Equinox

Минус, тоа е кога се слави Смртта, а не животот.
И, наместо да се прилагоди религијата, верата спрема групата луѓе, и да се вклопи со нивните обичаи, ваквите религии наметнаа свои. Насилно!!!
Објаснете вие на некој од Саудиска Арабија нешто користејќи парабола со снегулка, или пак во скандинавските земји парабола користејќи поими како пустински ветар или дина.
Затоа толку неразбирање на светите книги. Затоа и толку фанатици, и толку зборење. Да можевме да ја искористуваме енергијата на зборот, ќе можевме цел свет да го осветлиме на толку зборење. :)

“The many religions of the world have all lost their power to guide chiefly because the development of means of transport and of international commerce have convinced the educated that any one religion is about as good or bad as another for the purposes of social discipline, and that none has any validity from the standpoint of actual fact, or historical or philosophical truth."
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.111
Христијански филм

Еден од најдобрите христијански филмови-
вреди да се види-
Жанр: Анимација, краткометражен, драма
Траење: 27 мин.
Земја: Русија, 2006
филмот е создаден по мотивите од романот на Иван Шмелев «Љубовна историја».


http://www.imdb.com/title/tt0874952/
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
А да ти шлапне тебе некој милион долари би прифатил ли Ислам :smir:? Кај се видело бе вера да се купува па посебно исламот кон кој што се гледало со најголема омраза, едно време се збореше дека со меч се ширел сеа и со пари, ајде брее :nesvest: Отвори ги подобро очите види за што се работи, види дека се работи за правата Вистина, овие сите луѓе што преминале во ислам сега се дури и подобри од оние родените муслимани, и самите работат на полето на ширење на Вистината, на Исламот повеќе од било кој!
Тоа со раѓањето на деца било некогаш сеа не е баш, можеш да се увериш ако имаш некој близок пријател муслиман и тие не прават повеќе од две деца, како некогаш, Исламот расте со нови луѓе, со конвертити, благодарноста му припаѓа на Бога за тоа што сфаќаат и се спасуваат луѓето!
Нема шанси со пари да ме купуваат..:nenene:
Викаш правата вистина..Еве и јас како православен мислам дека нашето верување е правата вистина.Како така на секој пост пишувате правата вистина??
Дај бе луге--еве јас викам дека во православната религија лежи правата вистина.И во тоа сум убеден.И мене не ме разубедува НИКОЈ ! После толку примери од вас за преобраќање во ислам еве и еден обратно.
Некој Турчин муслиман имал доста пари.Незнам како и што,само типот се преобратил во православен.По некое време му се случила гадна случка..Го фатиле некој си типови (заради пари вајда) и му ја исекле главата и го пикнале во багажникот од колата.По некое време некои луге го отвараат багажникот и го гледаат жив и здрав со линија околу вратот.Го прашуваат што се случи и он вика--вака и вака и ми се појави мајка Богородица и ми ја соши главата пак на место.Е сеа,вајда ке се смеете,ама колку што знам воа било познат случај во Турција па можете и да проверите негде.Така како што ми ја имаат кажано-така ја прераскажувам.А и другар на крај краишта,јас знам за МНОГУ ЧУДА во православјето.Има и на интернет прочепкај,и аман веке со тоа дека вашата религија е посебна и таа вистинската.Неам ништо против,само не мора да ми кажуваш која е ТАА вистинската !
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15


--- надополнето ---



--- надополнето ---
Еве зошто Христијанин се конвертирал во Ислам, последните 3 видеа.



Слабите на срце нека го прескокнат првото од последните 3.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.748
Поени од реакции
11.810
Гледам со видео запнавте. Ајде да пробам и јас:

 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15

Како што рекол Мухаммед с.а.в.с "И ќе ги гледаш групи како влегуваат во Ислам"
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.735
Поени од реакции
80.109
Како што рекол Мухаммед с.а.в.с "И ќе ги гледаш групи како влегуваат во Ислам"

Да, ама он мислел - ако гледаш во пропагандните вехабиски клипчиња на ЈуТјуб.
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Да, ама он мислел - ако гледаш во пропагандните вехабиски клипчиња на ЈуТјуб.

Мислам дека е многу глупаво својот инает да сe истура на овој начин.
Многу добро знаеш дека не е вехабитска пропаганда.
Го имаш и на CNN

--- надополнето ---



--- надополнето ---

 

Kajgana Shop

На врв Bottom