Религиска промоција

Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
http://www.landrucimetieres.fr/spip/spip.php?article188
Прегледај го приврзокот 42599
Прегледај го приврзокот 42600
Преминал во ислам а има три метарски крст на гробот?! Чиви мислења сега не треба да се земаат сериозно?
ПАТЕТИКА!!
Ајде чекам другите да ми ги демантираш :tv:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ајде чекам и другите да ми ги демантираш :tv:
Чекај и теши се во меѓувреме! Сите лаги ќе бидат демантирани, сите заблуди разодкриени! Биди сигурна!
Само тој што решил самиот себе да се лаже ќе остане во мрак.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Чекај и теши се во меѓувреме! Сите лаги ќе бидат демантирани, сите заблуди разодкриени! Биди сигурна!
Само тој што решил самиот себе да се лаже ќе остане во мрак.
Чекам :tv:
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.081
Поени од реакции
4.729
Исламот има помал број верници од Христијанството, па има поголем процент на раст.... тоа најмногу се должи на високиот природен прираст.
Христијанството има голем број верници, но не постои некој голем природен прираст, па затоа процентот на раст е помал.
Иначе христијанството води со голема разлика во конвертити.

Но...
Ќе биди.... за брзо време. :)
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Да, да...христијанството сеуште води, ја ставив статистиката на претходната страна.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Не сум христијанка, но да ги избалансирам малку видеава. Еве неколку што од Ислам прешле во Христијанство.




 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
Матеј 7:
15 ”Пазете се од лажните пророци, кои ви доаѓаат во овча облека, а внатре се грабливи волци.
16 Ќе ги препознаете по нивните плодови. Се бере ли грозје од трње, или смокви од чичка?
17 Така, секое добро дрво раѓа добри плодови, а лошото дрво раѓа лоши плодови.
18 Не може добро дрво да дава лоши плодови, нити лошо дрво да дава добри плодови.
19 Секое дрво, ако не раѓа добри плодови, се сече и се фрла во оган.
20 И така: ќе ги препознаете по нивните плодови.”
21 ”Не секој, што Ми вели: ‘Господи, Господи!’ ќе влезе во царството небесно, а оној, кој ја врши волјата на Мојот Татко, Кој е во небесата.
22 Мнозина ќе Ми речат во оној ден: ‘Господи, Господи, не пророкувавме ли во Твое име; не изгонувавме ли бесови во Твое име; и не правевме ли многу чуда во Твое име?’
23 И тогаш Јас ќе им изјавам: ‘Никогаш Јас не сум ве познавал; одете си од Мене вие, кои правите беззаконие!’

Матеј 24:
4 И Исус одговори и им рече: „Гледајте да не ве заблуди некој;
5 зашто мнозина ќе дојдат во Мое име, говорејќи: „Јас Сум Христос,” и ќе заблудат мнозина.
6 А ќе чуете за војни и гласови за војни. Пазете да не се уплашите; зашто тоа треба да се случи, но уште не е крај.
7 Зашто ќе се дигне народ против народ и царство против царство; и ќе има глад, и помор, и земјотреси на разни места.
8 Но сè тоа е само почеток на страдањата.
9 Тогаш ќе ве предадат на маки и ќе ве убиваат, и сите народи ќе ве замразат заради Моето име.
10 Тогаш мнозина ќе се соблазнат; и едниот ќе го предава другиот; и едниот ќе го мрази другиот;
11 и ќе се јават многу лажни пророци и ќе заблудат мнозина.
12 И заради многу беззаконија, љубовта ќе олади кај мнозина.
13 А кој ќе издржи до крај, ќе биде спасен.
14 И ова Евангелие за Царството ќе биде проповедано по целиот свет, за сведоштво на сите народи, и тогаш ќе дојде свршетокот.”

23 ”Ако некој ви рече тогаш: ‘Еве, Христос е тука’ или ‘таму’- не верувајте,
24 зашто ќе се појават лажни христоси и лажни пророци, па ќе прават големи знаци и чуда, за да ги заблудат, ако е можно, и избраните.
25 Ете, ви реков однапред!

Второ послание на Петар 2:
1 А имаше и лажни пророци во народот, како што ќе има и меѓу вас лажни учители, кои тајно ќе внесуваат гибелни кривоверства и ќе Го одречуваат Господа, Кој ги откупил, навлечувајќи врз себе брза погибел.
2 И мнозина ќе тргнат по нивната разузданост, заради кои ќе се хули патот на вистината.
3 И во лакомство ќе ве искористуваат со измислени зборови, но нивното осудување е одамна готово и нивната гибел не дреме.

Второзаконие 18:20
А пророкот, кој би се осмелил да зборува нешто во Мое име, што Јас не сум заповедал да зборува, и кој би зборувал во името на други богови, таквиот пророк нека биде погубен.’
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
28. 03. 2012.година, во просториите на Меџлисот на ИЗ од Бихаќ, пред Главниот имам проф. Менсур еф. Чехиќ, и двајца сведоци, својот шехадет и прифаќање на Исламот го изговорил Добровиќ Душко, кој во оваа прилика го земал името Амир, па го изразил своето задоволство и среќа со оваа постапка, затоа што станал дел од умметот на Пратеникот, а.с.

Амир (Душко), инаку е тренер во тениското училиште во Бихаќ и угледен член на спорското и културно друштво во градот Бихаќ. Главниот имам во оваа прилика му подарил неколку книги од библиотеката на Меџлисот на ИЗ од Бихаќ.

Го молиме Аллах, џ.ш., Амир да го запише меѓу припадните на умметот на Мухаммед, а.с., и неговата постапка да биде пример за оние кои размилуваат за Исламот, но и за оние кои се родени и растат во оваа преубава вера. AМИН!
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
оваа тема е за „пропаганда и мерење“ ...
конвертити и други шпекулации со кои можете да се „пукате“ по цел ден тука ..
како што и воведов на темата наведува ...
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
Amerikanski pilot po primanjeto na islamot staven na listata na teroristi.

Ерик Скарфен е поранешен американски воен пилот. Учествувал во војната во Ирак 1990 година, а потоа бил ангажиран како хеликоптерски пилот во американската војска, односно во Националната гарда. По завршувањето на својата воена кариера Ерик се вработил како пилот во компанијата „Colgan Air Inc “ во Тексас.
Ерик Скарфен пред неколку години го прифаќа исламот и се жени со пакистанката Рубин Тарен. Веднаш по примањето на Исламот, американската влада го става на листата на терористи. Тој за тоа дури и не знаел, додека од компанијата „Colgan Air Inc “ не му рекле дека се наоѓа на листата на терористи и дека, ќе добие отказ ако не направи нешто неговото име да се отстрани од оваа листа.
Оттука, за Ерик и неговата сопруга, која исто така е ставена на листата, започнуваат вистинските проблеми. И покрај сите докази дека нема никаква врска со тероризмот Ерик Скарфен никако не успева да ја убеди американската влада да го симнат од листата. За неговиот случај известуваше и CNN
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Една жена од Канзас Сити која преминала во ислам добила на суд пет милиони долари оштета, затоа што е потврдено дека фирма за телекомуникации АТ&Т, во која работела, создала непријателска атмосфера откако таа ја променила верата.
Сузан Башир, 41-годишна мајка, ја тужела фирмата АТ&Т, нејзината подружница Southwestern Bell, поради агресивното и дискриминаторско однесување на шефовите, кога во 2005 година преминала во ислам, шест години откако почнала да работи како техничар во компанијата.
Откако Сузан Башир почнала да носи шамија на главата, позната како хиџаб и почнала да оди на петочна молитва во џамијата, нејзините менаџери и колеги почнале да и се потсмеваат нарекувајќи ја “теророристка“ и дека ќе оди во пеколот, изјавил нејзиниот адвокат Еми Коперман.
Шефот повеќе пати и рекол да го тргне хиџабот, ја невредувал, а еднаш дури и пробал со сила да и го тргне.
Сузан Бешир се пожалила на одделението за човекови ресурси, а потоа на Комисијата за еднакви шанси при вработување, но на крај била отпуштена од работа во 2010.година.
Иако таа во тужбата навела дека е отпуштена во знак на одмазда поротата со тоа не се согласила и по таа основа не добила надокнада.
Портпаролот на компанијата АТ&Т Марти Рихтер рекол дека компанијата ќе се жали.
“Ние сме водечка компанија за запослување на различни луѓе од сите профили и на тоа сме горди. Не се сложуваме со пресудата и планираме да се жалиме“, рекол Рихтер.
Адвокатот на Сузан Бешир вели дека оштетата е “монументална“, но компанијата тоа нема ниту да го почуствува, затоа што се работи за глобална коорпорација која врти повеќе милијарди долари.
“Нивната политика е идеална на хартија, и ако тоа го следеа ништо од ова немаше да се случи, рекла Еми Коперман.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom