Релација Скопје - Провинција

  • Креатор на темата Забавата е во Кругот
  • Време на започнување

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.878
Поени од реакции
29.673
Што пробуваш да докажеш? Безвезе ти е муабетов.
Еве ти една домашна задача. Научи што е литература, акцентирање, дијалект и сленг.
Знаеш и ти дека не си во право а продолжуваш да верглаш.

Ако ти одговорам уште еднаш ќе ме банираат.
--- надополнето: 16 мај 2012 во 12:01 ---


Why dont you lot spread the sex instead?
*Без врска.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Што пробуваш да докажеш? Безвезе ти е муабетов.
Еве ти една домашна задача. Научи што е литература, акцентирање, дијалект и сленг.
Знаеш и ти дека не си во право а продолжуваш да верглаш.

Ако ти одговорам уште еднаш ќе ме банираат.
И сленг? И тоа ли не знам што е? И сленгот е дел од правописот и правоговорот? Дел од македонистиката? Добро....
Безвезе ми бил муабетот, да сум научел што било сленг и да пишувам домашна задача. На тоа ви се сведе аргументот. На "ти поим немаш, не е така не е така не е така не е така." Зачинето со таа контра-психологија на "знаеш дека не е така, нема јас да ти кажувам зошто не е така оти ти сам знаеш дека не е така ама пишуваш дека е така иако не е така."

Без врска.
;)
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Само на Jezebel критиките ти одговараат?
Да, затоа што се на место.
Јас никогаш и никаде не реков дека користам литературен јазик, за разлика од девојката од Велес, која самата се поби во реченица од три зборови и неколку сврзници.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.878
Поени од реакции
29.673
Да, затоа што се на место.
Јас никогаш и никаде не реков дека користам литературен јазик, за разлика од девојката од Велес, која самата се поби во реченица од три зборови и неколку сврзници.
*напишав би одговарало.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Половина од тие работи ги напиша Сусаро ама вие се запаливте на другиот поголемиот дел каде пишува како секоја од провинција дооди да се омажи за скопјанец. Што не му реплицираш на него за тоа што го напиша туку се попали пред компјутерот кога го читаше неговиот пост и тоа не го примети и си велеше во себе ете така плесни им во фаца. Тоа што везилка видела 4-5 хипстерки и одма удри на генерализација ти и џезебел веднаш кренавте во напад исто со непотребни генерализации како немој покуси да останете.



Јас како што знам има голем број на студенти во Штип,Кочани(правен),Битола, нешто во Охрид,Прилеп,Струмица. По останатите градови, дисперзираните студии им беа тотален промашај. А и неможе мене некој да ми приговара зашто студирам на факлутет во Скопје , а не на некој дисперзирани студии зашто тоа е мое право каде сакам да студирам. И во двор нека ми е факултетот, ако сакам ќе се запишам во Скопје/Охрид/Тетово/Битола тоа е мое право. Исто како и тоа каде да живеам. Ако на некој му смета мојот дијалект јас немам вперено пиштол на него да се дружи со мене и да ме слуша, зашто никогаш не ми е сметало дијалект кој не разбирам неколку зборови и така и очекувам да се однесуваат со мене.


И да не е овој форум ќе мислев дека нема вакви смотани поделби и размислувања на оваа тема. Или е тоа или пак колегите/пријателите од Скопје ова не ми го зборуваат во очи. Ама после 4 години не ми се верува дека е второто. Али пред компјутер секој е моќен да хејта све.
Ете го синдромот ,,провинцијалец,, .. Ќе праам шо сакам :(

Во ред е, прво и основно, дел од генерализациите се однесуваа и на Сусаро, ама не си ме прочитал како што треба.
Второ, убаво реков, секој каде што му се можностите и способностите нека оди, не навлагам јас во дискусија за тоа. Муабетот е дека не важи повеќе тоа, МОРАМ да студирам во Скопје. НЕ, НЕ МОРАШ - ТУКУ САКАШ. И има голема разлика тука.
И не е проблем, студирај. Ама навикни се. Ако не се навикнеш, никој нема да го боли цеф за тебе.

Јас хејтам хејтери. И си го сакам градот.
Ги хејтам само оние кои ми плукаат по градот, а истовремено гзот си го продаваат да дојдат тука.
Со останатите немам проблем.
И со дијалектите немам проблем, кога седам на кафе. Во банка имам. Има да ми зборува литературно, или ќе ја малтретирам до последно.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Не знам што да кажам. Шеста година сум во Скопје, се дружам и со Скопјани и со провинцијалци, со секакви луѓе во контакт сум била и знам дека многу многу не не' сакаат Скопјаниве, ама мислењата во темава навистина ме замислија. Кога ќе размислам, може стварно беше подобро да си останев (цитирам) „во кал до колена“ отколку тука некој да ме гледа како не дај боже лебот од уста да му го вадам. Во калта барем знаев дека луѓето ме ценат поради она што сум, а не поради тоа од кај сум. Како и да е, секој си има право на свое мислење, тука не можам ништо да направам. Јас најдобро си знам дали во Скопје сум дојдена за ебанка, за мажачка, за да шетам голопичеста,за да видам домофон, за да јадам во Мекдоналдс или пак некоја сосема стота причина. А против стереотипите човек не може лесно да се избори, таква ни е државата.
А јас не знам зошто ме цитираше, кога истото го кажуваме ;)
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Ете го синдромот ,,провинцијалец,, .. Ќе праам шо сакам :(

Во ред е, прво и основно, дел од генерализациите се однесуваа и на Сусаро, ама не си ме прочитал како што треба.
Второ, убаво реков, секој каде што му се можностите и способностите нека оди, не навлагам јас во дискусија за тоа. Муабетот е дека не важи повеќе тоа, МОРАМ да студирам во Скопје. НЕ, НЕ МОРАШ - ТУКУ САКАШ. И има голема разлика тука.
И не е проблем, студирај. Ама навикни се. Ако не се навикнеш, никој нема да го боли цеф за тебе.

Јас хејтам хејтери. И си го сакам градот.
Ги хејтам само оние кои ми плукаат по градот, а истовремено гзот си го продаваат да дојдат тука.
Со останатите немам проблем.
И со дијалектите немам проблем, кога седам на кафе. Во банка имам. Има да ми зборува литературно, или ќе ја малтретирам до последно.

Мора затоа што тој факултет што го бира го има само во Скопје.
И ќе се испотепате на темава уште малку. Олабавете.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Значи и ти мислиш дека тој кој пишува разделно и говори разделно? ОК. :)
Јас за тоа првично се побунив. Требало убаво да прочиташ.
Јас мислам дека дискусијава (пардон, мерењето стапови) ви е без никаква смисла.
И мене нешто што најмногу може да ме изиритира, без оглед кој е во прашање, се грешките во правописот.
Луѓе што не разликуваат мои од мој, и кај што не треба спојуваат зборови, кај што треба не спојуваат. Кога ќе видам сестрами, дечкоти, нај влијателен, коса ми се крева.
Но не на форум. Тука не можам да обрнувам внимание, жалосно е во колкава мера луѓето не знаат да пишуваат.
--- надополнето: 16 мај 2012 во 12:45 ---
Мора затоа што тој факултет што го бира го има само во Скопје.
И ќе се испотепате на темава уште малку. Олабавете.
А јас наведов дека тоа не важи за специфичните факултети кои ги нема никаде освен во Скопје.
Читајте.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Секаде те има и секој го цитираш. Тешко е да те пратиме толку многу :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom