Реинкарнација

Верувате ли во реинкарнација?

  • Да

    Гласови: 274 58,4%
  • Не

    Гласови: 128 27,3%
  • Не сум размислувал/а ...

    Гласови: 67 14,3%

  • Вкупно гласачи
    469

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Јас би ти рекол да не мешаш термини... и религиско убедување кое не верува во реинкарнација
A jas bi rekol deka deka deckoto dtm buda e potpolno vo pravo.Site mislime deka so samoto ragjanje sme steknale i pravo na dusha.
Terminite se na svoe mesto, ne gi mesham, samo pokushaj da razberesh (teshko e da se objasni so nekolku recenici)
Religioznite veruvanje se razlicni , megutoa ako se potrudish ke vidish deka imat i dodirni tocki.......
 
Член од
27 март 2011
Мислења
355
Поени од реакции
153
jas i toa kako veruvam vo reinkarnacija,zasto seta nasreka nasa segasna ni e od prethodniot zivot,togas sme bile so drugo ime moze ne sme bile ni covek moze sme bile kokoska, ili kuce,pa kotekot sto ni go daval gospodarot ostavil glaboki tragi vrz nasiot potsvest(toa se sluciva i kaj zivotnite makar sto mnogumina mislat deka tie se животни i nisto ne razbiraat ama se razbiraat i ke go ubijam toj sto gi maci zivotnite) i taa lutina ne sledi i vo zadgrobniot zivot,posle smrtta se do povtornoto raganje,primer mene zivotot znael da mi bide mnogu sranje a da ne bil problemot vo mene i vo drugite(pokraj konsultacija so profesionalci) a toa e sepak toa sto lugeto go vikaat sudbina,epa ne,Ne veruvam vo sudbina zasto toa sto ni e Шкртнато е samo nereseno nesto od prethodniot zivot i nie mozeme da se borime protiv toa,samo ako navistina skame da se oslobodime od kletvata nerecena reinkarnacija koja pokraj se jas tolku ja obozavam....
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
8
Поени од реакции
2
sum imala prilika od mnogu luge da slushnam deka imaat neosnovani sekavanja i sonishta koi gi asociralo na reinkarnacija,brat mi na primer vo periodot koga prozboruvashe,kazuvashe deka toj koga bil golem,javal na konj i pukal so pushka,site se smeevme na toa ,no toj podocna vo zivotot znaese da pokazuva intelegencija pregolema za negovata vozrast i nesakase da odi vo shkolo zatoa sto(kako sto objasnuvashe toj) se cuvstvuval postar od svoite vrsnici i sl.
jas licno ne veruvav vo reinkarnacija,se duri ne go iskusiv slednovo
pred nekoj mesec mijot 3 godishen sin mi go kaza sledbniov muabet
deka toj koga bil golem,pravel voz so nekoi luge i kazuvashe kako so golemi zeleza pravel pat kaj sto ke pominuva vozot,pa mi opishuvashe so kakvi masini rabotel,kako montiral nekoe golemo trkalo,a na nego stavile pomalecki trkala,mi opishuvashe do detali,ama posto ima samo 3 god opishuvashe na svoj nacin i nemozev se da povrzam
potoa kazuvashe deka otkako cickovcite go vozele vozot,toj otishol gore kaj krugovite sto svetele i tamu imalo struja koja ja otvarala roletnata.roletnata se otvorila i toj vlegol vnatre,koga pak roletnata se otvorila toj izkocil od tamu i pazete sto mi kaza ke go citiram"i togas se rodiv kako Gabriel"inaku koga prv pat sedna na kompjuter znaeshe do nekade kako se raboti i za mnogu kratko vreme nauci da go vkluci,da si pushti igra ili paint,igra warcraft,koga ke zeme bilo kakov telefon u raka vednas znae kako da upravuva so nego,da fotografira,da si pusti muzika ili igra,ja saka muzikata na ERA,vangelis,enigma i sl bez nikoj da mu ja nametnuva i ne dozvoluva da ima avtoritet vrz nego se ponasha kako da e ramnopraven so mene.... i uste mnogu drugi raboti za koi ne bi zboruvala tuka,taka da reinkarnacija najverojatno postoi
reinkarnacija spored mene ne postoi... toa e samo uteha od stravot na umiranjeto..... toa sto si videla deka tvoeto dete se custvuvalo pogolemo i deka se "razbira' od vozovi,sigurno ima gledano nekoj film so vozovi i se ima doziveano vo filmot, si napravilo fantazija kako saka da bide golem i da pravi raboti kako na filmot... ne e toa nikakov dokaz za reinkarnacija.... decata mnogu brzo ucat koga se mali, taka da sega nema dete sto ne znae na kompjuter da rakuva ili da mu sedopadne nekoja pesna ako ja ima slusnato, kako vo tvojot slucaj... :)
 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
reinkarnacija spored mene ne postoi... toa e samo uteha od stravot na umiranjeto..... toa sto si videla deka tvoeto dete se custvuvalo pogolemo i deka se "razbira' od vozovi,sigurno ima gledano nekoj film so vozovi i se ima doziveano vo filmot, si napravilo fantazija kako saka da bide golem i da pravi raboti kako na filmot... ne e toa nikakov dokaz za reinkarnacija.... decata mnogu brzo ucat koga se mali, taka da sega nema dete sto ne znae na kompjuter da rakuva ili da mu sedopadne nekoja pesna ako ja ima slusnato, kako vo tvojot slucaj... :)
И те како постои. Зарем мислиш дека твојата свест тек туку така се надоградила до ова ниво?
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
reinkarnacija spored mene ne postoi... toa e samo uteha od stravot na umiranjeto..... toa sto si videla deka tvoeto dete se custvuvalo pogolemo i deka se "razbira' od vozovi,sigurno ima gledano nekoj film so vozovi i se ima doziveano vo filmot, si napravilo fantazija kako saka da bide golem i da pravi raboti kako na filmot... ne e toa nikakov dokaz za reinkarnacija.... decata mnogu brzo ucat koga se mali, taka da sega nema dete sto ne znae na kompjuter da rakuva ili da mu sedopadne nekoja pesna ako ja ima slusnato, kako vo tvojot slucaj... :)
ne gledalo nikakov film so vozovi poshto ne mu dozvoluvam da gleda se na televizija,a i onaka mnogu malku gleda megutoa ne mi e namerata da ubeduvam nekogo,sekoj ima pravo na svoe mislenje,jas samo napishav edno moe iskustvo vo kontekst na temava
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
8
Поени од реакции
2
ne gledalo nikakov film so vozovi poshto ne mu dozvoluvam da gleda se na televizija,a i onaka mnogu malku gleda megutoa ne mi e namerata da ubeduvam nekogo,sekoj ima pravo na svoe mislenje,jas samo napishav edno moe iskustvo vo kontekst na temava
sigurno ima videno nesto slicno kako sto kazav, site deca kako mali koga ke izgledaat nekoj film sakaat da bidat glavniot lik na filmot... eve na primer kaj mene vo maalo ima mnogu deca sto se sozivuvaat so Dolina na volcite,pukaat so plasticni pistoli i vikaat deka se Polat ili ne znam kako... i treba da veruvam deka deteto e porano bilo seriski ubiec ili sl.??
--- надополнето: Jul 31, 2011 10:50 PM ---
И те како постои. Зарем мислиш дека твојата свест тек туку така се надоградила до ова ниво?
mi se izbisal postot, eve pak ke kazam... ne te razbiram za kakvo nivo na svest zboruvas? sekoj uci dodeka e ziv... jas kako mal ako sum slusnal ili videl nesto mozi ke go zaboravam vo mojata svest ama zasekogas stoi vo mojata potsvest i nekogas mozebi ke ispliva i ke se prasam od kade jas ova sum go videl ili slusnal... i treba da veruvam deka toa bilo nesto od prethodniot zivot?
 
Член од
1 септември 2011
Мислења
21
Поени од реакции
1
Дали верувате во Реинкарнација?
Овој поим..(за тие што не знаат) означува Живот после смртта.
Повторно би се родиле...но не во истото тело..
Можеби во тој нареден живот ке се родите во спротивниот пол,можеби како некое животно итн...
Но..нема на ништо да се сеќавате од сегашниов живот..
Некаде на www.crnobelo.com прочитав статија (која неможам сега да ја најдам) за момче кое се сеќавало целосно на својот претходен живот....
Исто така негде имам прочитано и дека со секој нареден живот...твојата душа се искачува на поголемо ниво...и дека секое лошо или добро дело во овој живот што си го направил, во наредниот некој ке ти го стори истото тебе..
Сепак ова е само мое мислење немора да значи дека е точно..
Напишете ги вашите ставови на темава.
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
386
Поени од реакции
98
И јас ги знам истите работи а дали е стварно така.... Имено, некои поучуваат дека душата се реинкарнира во различни тела, а многу луѓе веруваат. Имено реинкарнацијата нуди надеж за многумина. Ако не успееме да ги средиме работите во овој живот, имаме можност тоа да го сториме идниот пат. Но дури и оние кои веруваат во реинкарнација не се сеќаваат на своите претходни животи. Тогаш како можеме да учиме од грешките од минатото ако не можеме да се сетиме на нив? Реинкарнацијата исто така вели дека е праведна. Според законот на кармата (универзален принцип во вселената кој не се менува и не е личен) секој си го добива тоа што го заслужува во својот живот. Нашите добри и лоши дела предизвикуваат добри и лоши резултати во нашите идни животи. Според принципот на кармата, нема неправедно страдање бидејќи никој не е невин. Сето страдање што некој го доживува се должи на лошата карма. Бебето што се раѓа без нозе го заслужило тоа од претходниот живот. Исто така и жената што е силувана го заслужила тоа итн. Сите ние си ја носиме кармата во нашите животи. Нема милост, нема прошка. Сега колку е точно тоа не знам не се сеќавам на претходниот живот :)
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.288
Верувате во реинкарнација или повторно раѓање? Во последно време во светот (така барем прочитав) се почеста била појавата кога мали дечиња, за својата возраст знаат многу повеќе од што би можеле да научат за нивните години, најчесто јазици, па тоа им се зема за знаење од претходниот живот ... Тоа верување најмногу го има во Индија, а треба ли да веруваме и ние? Интересен муабет ... а кој знае како е :?
А во врска со религииве, освен будизмот некоја друга ја признава реинкарнацијата? Тоа баш не го знам, ама знам дека некој од вас знае :) :P
значи во последно време е започнат процесот на реинкарнација.....
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
sum imala prilika od mnogu luge da slushnam deka imaat neosnovani sekavanja i sonishta koi gi asociralo na reinkarnacija,brat mi na primer vo periodot koga prozboruvashe,kazuvashe deka toj koga bil golem,javal na konj i pukal so pushka,site se smeevme na toa ,no toj podocna vo zivotot znaese da pokazuva intelegencija pregolema za negovata vozrast i nesakase da odi vo shkolo zatoa sto(kako sto objasnuvashe toj) se cuvstvuval postar od svoite vrsnici i sl.
jas licno ne veruvav vo reinkarnacija,se duri ne go iskusiv slednovo
pred nekoj mesec mijot 3 godishen sin mi go kaza sledbniov muabet
deka toj koga bil golem,pravel voz so nekoi luge i kazuvashe kako so golemi zeleza pravel pat kaj sto ke pominuva vozot,pa mi opishuvashe so kakvi masini rabotel,kako montiral nekoe golemo trkalo,a na nego stavile pomalecki trkala,mi opishuvashe do detali,ama posto ima samo 3 god opishuvashe na svoj nacin i nemozev se da povrzam
potoa kazuvashe deka otkako cickovcite go vozele vozot,toj otishol gore kaj krugovite sto svetele i tamu imalo struja koja ja otvarala roletnata.roletnata se otvorila i toj vlegol vnatre,koga pak roletnata se otvorila toj izkocil od tamu i pazete sto mi kaza ke go citiram"i togas se rodiv kako Gabriel"inaku koga prv pat sedna na kompjuter znaeshe do nekade kako se raboti i za mnogu kratko vreme nauci da go vkluci,da si pushti igra ili paint,igra warcraft,koga ke zeme bilo kakov telefon u raka vednas znae kako da upravuva so nego,da fotografira,da si pusti muzika ili igra,ja saka muzikata na ERA,vangelis,enigma i sl bez nikoj da mu ja nametnuva i ne dozvoluva da ima avtoritet vrz nego se ponasha kako da e ramnopraven so mene.... i uste mnogu drugi raboti za koi ne bi zboruvala tuka,taka da reinkarnacija najverojatno postoi
Има многу добра литература за кристалните деца. Според она што си го напишала си дозволувам да кажам дека твоето дете влегува во групата на кристални деца на кој им е дадено сеќавањето од минатите животи. Нивната улога е општеството да го водат кон новите позитивни светлосни вибрации. Со него треба да постапуваш на посебен начин, внимателно и со големо предзнаење за неговата состојба. Побарај на интернет за кристалните деца и ќе се изненадиш каков благослов имаш дома.
--- надополнето: Sep 12, 2011 11:38 AM ---
reinkarnacija spored mene ne postoi... toa e samo uteha od stravot na umiranjeto..... toa sto si videla deka tvoeto dete se custvuvalo pogolemo i deka se "razbira' od vozovi,sigurno ima gledano nekoj film so vozovi i se ima doziveano vo filmot, si napravilo fantazija kako saka da bide golem i da pravi raboti kako na filmot... ne e toa nikakov dokaz za reinkarnacija.... decata mnogu brzo ucat koga se mali, taka da sega nema dete sto ne znae na kompjuter da rakuva ili da mu sedopadne nekoja pesna ako ja ima slusnato, kako vo tvojot slucaj... :)
Веројатно немаш дете па затоа даваш такво објаснување. Тригодишно дете не гледа филмови, а уште помалку може да ги разбере и да ги презентира како своја желба.
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
10
Поени од реакции
10
Е аман те бе луѓе, како може ние да сме биле куче или маче кога не ни е иста душата. Според еден научник што читав тука некаде низ “мистерии“ тој вели дека животните немаат душа. Правел експерименти со човекот по смртта и видел дека по умирањето телесната тежина се намалува (што значи душата некаде оди а телото останува) а истото го правел и со кучињата и видел дека тежината останува иста. :)
 

Hitchhiker

Concordia
Член од
23 октомври 2011
Мислења
96
Поени од реакции
31
Е аман те бе луѓе, како може ние да сме биле куче или маче кога не ни е иста душата. Според еден научник што читав тука некаде низ “мистерии“ тој вели дека животните немаат душа. Правел експерименти со човекот по смртта и видел дека по умирањето телесната тежина се намалува (што значи душата некаде оди а телото останува) а истото го правел и со кучињата и видел дека тежината останува иста. :)
Тоа со тежината е комплетен Bull*. Како може да стане збор за тежина кога душата е од нематеријална природа.
 
K

Khabs Staadnau

Гостин
Моја најголема желба во овој живот е да се инкарнирам како морска краставичка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom