Реинкарнација

Верувате ли во реинкарнација?

  • Да

    Гласови: 274 58,4%
  • Не

    Гласови: 128 27,3%
  • Не сум размислувал/а ...

    Гласови: 67 14,3%

  • Вкупно гласачи
    469

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Podatocite na tei sto iznesuvaat takvi podatoci ili se pripadnici na Evreite ili se dobra konstrukcija na Katolicite vo odbrana na nivnoto veruvanje-zarabotka-sonista bez nikakov argument...

Koga se diskutiraat vakvi "naucni" temi obisno se naveduvaat cvrsti i tocni argumenti
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Podatocite na tei sto iznesuvaat takvi podatoci ili se pripadnici na Evreite ili se dobra konstrukcija na Katolicite vo odbrana na nivnoto veruvanje-zarabotka-sonista bez nikakov argument...

Koga se diskutiraat vakvi "naucni" temi obisno se naveduvaat cvrsti i tocni argumenti
Нема врска, најголем дел не се ни на една ни на друга групација. Ако веќе гледаш кој најмногу држи такви верувања тоа ти се будистите и некои хиндуисти. И како ќе аргументираш лично искуство. Животот не е мерило нити може да се квантификува па да може да се искориси како некаков солиден аргумент.

Една од потребите на дебатирање е освен барањето и третирање на темата со аргументи, да знаеш и што може да се искористи како аргумент, и што може да е мерливо, а што не.
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Koga samiot si odgovori - topgas na sto gi potkrepuvas takvite veruvanja-ubeduvanja?...
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Ако имаш докази за личното искуство... Зошто не конкуирираш за Нобелова награда?
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
So ovaa replicirana melodija moze vo beskonecnost naprazno da se povtoruvas...

Dokaz... Dokaz, prijatele,,, pa potoa Nobelova nagrada... Pred toa astrofizicki dokazi... Mislenja od psihijatri...
 
Член од
7 април 2013
Мислења
206
Поени од реакции
329
So ovaa replicirana melodija moze vo beskonecnost naprazno da se povtoruvas...

Dokaz... Dokaz, prijatele,,, pa potoa Nobelova nagrada... Pred toa astrofizicki dokazi... Mislenja od psihijatri...
Бараш докази за субјективно доживување?Сакаш да ти докажам дека синоќа сонував сини слонови и 200 милиони во кеш?

И ти мора да си некој заебант ако нејќеш да веруваш во пишаното без разлика за што и да се работи тогаш тоа е твоја работа.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
So ovaa replicirana melodija moze vo beskonecnost naprazno da se povtoruvas...

Dokaz... Dokaz, prijatele,,, pa potoa Nobelova nagrada... Pred toa astrofizicki dokazi... Mislenja od psihijatri...
Jaс би ти порачал да се убиеш пријателе.....немаш никаква иднина, кај и да е за пар години ќе умреш. Што има да се мачиш и да чекаш. Нема ништо по смртта, што ќар од животов што го живееш ако нема продолжеток?
Батали психијатри, нобелови награди..... се е тоа бедно ако си само статистика.
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Preporakata za mojata idnina ja OTSLIKUVA TVOJATA KARAKTERNA VREDNOST
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Preporakata za mojata idnina ja OTSLIKUVA TVOJATA KARAKTERNA VREDNOST
Карактерот е илузија....вредностите се исто така илузија. Тоа што е стварност(а можам до душа да тврдам само за мене) си ти како набљудувач. Инаку, за воља на вистината не е лошо прво да се каже дека пред реинкарнацијата, постои еден поим инкарнација. Прво на таа тема треба да се поразговара, па околу душата.....дали ја имаат луѓето или не, и како се создава истата. Па на крај да се разговара за повторно раѓање.....Млад си, ќе биде.
 
Член од
17 април 2013
Мислења
234
Поени од реакции
151
Јас не верувам во реинкарнација но ако постои , изгледа сега ги отплаќам гревовите од претходниот живот.
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Ako nekoj saka da se ikzbori za prvikot guru vo Makedonija toa e negovo pravo...

Stom nekoj (kako edinka) raspolaga so licno iskustvo - da go ostavime na mira vo negovoto ubeduvanje.

Neka bide Prviot makedonski Budha... Sekoja cest!

Edinstveno me interesira otvoreno da ni kazes koj se inkarniral vo tebe i nekolku (barem opsti) podatoci za toj sto se inkarniral i kade pred toa ziveel?
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Како не верувам, Пацка е тотална реинкарнација на ѓаволот :mad:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom