Реинкарнација

Верувате ли во реинкарнација?

  • Да

    Гласови: 274 58,4%
  • Не

    Гласови: 128 27,3%
  • Не сум размислувал/а ...

    Гласови: 67 14,3%

  • Вкупно гласачи
    469

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Лесно да или не прашање е. Ако веруваш, како се случува тогаш? Ако не веруваш, можеше само да кажеш дека не веруваш и дека не се согласуваш со мене. Можеби теоријата јас што си ја имам за душите и реинкарнацијата е грешна, ама верувам дека постои реинкарнација, па и душа.
Уосталом, јас можам да верувам во што сакам, ти можеш да веруваш во што сакаш. We'll agree to disagree. Немора да ме праиш глупа за да си докажеш поента.

П.С. Не верувам 100% во науката, затоа што многу пати се докажало дека дошле до погрешен заклучок заради немање на доволно напредна технологија. Ама, еве ти доказ дека постои душа. И тука плус.
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2013
Мислења
169
Поени од реакции
70
1.Флоскулата еден вид на енергија е најпразната и најбаналната работа која некој може да ја каже, и нема никаква експланаторна моќ.

2.За да има живот не е потребна душа, животот постои без душа без никаков проблем.

3.Знам дека не си расмислувала. Еве каде е проблемот. Ако душата е ентитет со потполно различни својства од телото, тогаш нема да може да се оствари контакт помеѓу нив, без разлика колку ја намалуваме точката на контактот. Ако нема контанкт помеѓу нив, душата не игра никаква улога во поведението на организмот. Од друга страна, ако душата не се разликува од телото, тогаш можеме да кажеме дека за некои функции на нашето тело велиме дека се душа, но тоа е само метафoрички начин на изразување.

Инаку, душа не постои. Физичкиот свет во кој што постоиме е каузално затворен, односно за секоја последица има физичка причина, така да нема место за чудесни ентитети наречени душа.
1 Напротив, за да има живот мора да постои душа, без душа нема живот. Ако нема душа тогај нема да постои ниту инстиктот, ниту интелектот, ниту интелигенцијата.Кажи ми еден пример дека постои живот во кој не е присутен барем еден елемент од набројаниве.

2 Контакт меѓу тело и душа постои и на тој начин функционира животот. без овој контакт нема живот.

3 Тука се слагам со тебе, физичкоит свет е каузално затворен поради условите во кој е привикнат за живот, меѓутоа тоа не важи за духовниот свет кој е бесконечно отворен за секој од нас.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
1 Напротив, за да има живот мора да постои душа, без душа нема живот. Ако нема душа тогај нема да постои ниту инстиктот, ниту интелектот, ниту интелигенцијата.Кажи ми еден пример дека постои живот во кој не е присутен барем еден елемент од набројаниве.

2 Контакт меѓу тело и душа постои и на тој начин функционира животот. без овој контакт нема живот.

3 Тука се слагам со тебе, физичкоит свет е каузално затворен поради условите во кој е привикнат за живот, меѓутоа тоа не важи за духовниот свет кој е бесконечно отворен за секој од нас.
Ти сакаш да си играш со возрасните, а не знаеш ниту на кој терен е топката. Толку не ти се јасни ниту основните поими, што било каква дискусија е залудна,. Треба да се симнувам од 100 скала, да те земам за рака од петтата на која што се наоѓаш, и да те влечкам нагоре, а згора на се делуваш како да не знаеш да одиш.

Премногу труд од моја страна, за џабе. Терај магарето.
 
N

NikolaMKD91

Гостин
1.Флоскулата еден вид на енергија е најпразната и најбаналната работа која некој може да ја каже, и нема никаква експланаторна моќ.

2.За да има живот не е потребна душа, животот постои без душа без никаков проблем.

3.Знам дека не си расмислувала. Еве каде е проблемот. Ако душата е ентитет со потполно различни својства од телото, тогаш нема да може да се оствари контакт помеѓу нив, без разлика колку ја намалуваме точката на контактот. Ако нема контанкт помеѓу нив, душата не игра никаква улога во поведението на организмот. Од друга страна, ако душата не се разликува од телото, тогаш можеме да кажеме дека за некои функции на нашето тело велиме дека се душа, но тоа е само метафoрички начин на изразување.

Инаку, душа не постои. Физичкиот свет во кој што постоиме е каузално затворен, односно за секоја последица има физичка причина, така да нема место за чудесни ентитети наречени душа.
Зошто мислиш дека нема да може да се оствари контакт меѓу нив ?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Лесно да или не прашање е. Ако веруваш, како се случува тогаш? Ако не веруваш, можеше само да кажеш дека не веруваш и дека не се согласуваш со мене. Можеби теоријата јас што си ја имам за душите и реинкарнацијата е грешна, ама верувам дека постои реинкарнација, па и душа.
Уосталом, јас можам да верувам во што сакам, ти можеш да веруваш во што сакаш. We'll agree to disagree. Немора да ме праиш глупа за да си докажеш поента.

П.С. Не верувам 100% во науката, затоа што многу пати се докажало дека дошле до погрешен заклучок заради немање на доволно напредна технологија. Ама, еве ти доказ дека постои душа. И тука плус.
Aко после неколкуте мои постови ме прашаш дали верувам во реинкарнација, јас не можам да те направам толку глупава колку што саме се правиш со тоа прашање. Инаку, не се работи за глупавост, туку едноставно за површност и мрзливост. Кога ќе дојдат на ред навистина битните прашања во животот, луѓето најчесто на прва прифаќаат некоја небулозна теорија, и не размислуваат понатаму. Затоа имаме и рисјани, и муслимани, и следбеници на учењата за реинкарнацијата, и што уште не, иако сите тие доктрини се распаѓаат на првата посериозна анализа.

Но тоа воопшто не трба да те загрижува, не е тоа твојот приоритет во животот. Јади, пиј и размножувај се, другото не е важно.

Што се однесува за "доказот" :icon_lol:, навистина не е убаво да се бламираш. Прво научи што е доказ, па потоа во тие купишта бесмислици кои ми ги постира, пронајди нешто што барем малку наликува на доказ.

ОК?[DOUBLEPOST=1396342204][/DOUBLEPOST]
Зошто мислиш дека нема да може да се оствари контакт меѓу нив ?
Николчо дете, зошто бе си ја мачиш главата со тешки прашања? Оди бркај асистентки, сликај се по гаќи, биди си рисјанин.[DOUBLEPOST=1396342600][/DOUBLEPOST]
Зошто мислиш дека нема да може да се оствари контакт меѓу нив ?
Aјде да не кажеш дека сум неозбилен, прочитај го ова:

Some have claimed that while the mental and the physical are quite different things, they can nonetheless causally interact with one another, a view going back to Descartes [(Descartes 1642/1686), especially meditations II & VI]. This view is known as interactionist dualism. The major problem that interactionist dualism faces is that of explicating a satisfactory notion of causation according to which non-spatial events, such as mental events, can causally interact with physical events. According to the current mainstream scientific world-view, the physical realm is causally closed, in that causal relationships only hold among physical events in the physical realm. Given these types of considerations, some argue that it is appropriate to say that the main assumptions in interactionist dualism generate the problem of mental causation rather than solve it.
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2013
Мислења
169
Поени од реакции
70
Ти сакаш да си играш со возрасните, а не знаеш ниту на кој терен е топката. Толку не ти се јасни ниту основните поими, што било каква дискусија е залудна,. Треба да се симнувам од 100 скала, да те земам за рака од петтата на која што се наоѓаш, и да те влечкам нагоре, а згора на се делуваш како да не знаеш да одиш.

Премногу труд од моја страна, за џабе. Терај магарето.
Хахахаха, сиротињо, немаш поима што е тоа душа, и не ме смеј ќе ти се молам.
Јади си, пивни си и размножувај се, не се оптеретувај со комплексни прашања, не е душата за секој, во тоа си во право.Има и бескичмењаци како тебе на светот.
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2013
Мислења
169
Поени од реакции
70
Гурџи, ти ли си бе?

Па што се криеш, пријави се...
Ти си втор што ми го вели ова, изгледа личам на некого овде а?
Само ти врачам на твоето незнаење, а ако има и некој друг што ти го прави тоа, ти си види.
Покушај да дискутираш ако имаш врска со поимите што ти ги набројав, иначе вака си само ситна душичка.:pos:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ти си втор што ми го вели ова, изгледа личам на некого овде а?
Само ти врачам на твоето незнаење, а ако има и некој друг што ти го прави тоа, ти си види.
Покушај да дискутираш ако имаш врска со поимите што ти ги набројав, иначе вака си само ситна душичка.:pos:
Гурџи си дефинитивно. И тој врачаше. :icon_lol:

А ако не си, не е комплимент да те споредуваат со него.
 
Член од
22 јуни 2013
Мислења
169
Поени од реакции
70
Гурџи си дефинитивно. И тој врачаше. :icon_lol:

А ако не си, не е комплимент да те споредуваат со него.
Ние врачаме не еб'‘‘ваме многу многу.:pos:
Само го потврдуваш твоето незнаење, друг пат размисли пред да навредуваш. Изгледа само тоа ти останува, околу реинкарнацијата си попаметен ако молчиш.
ПС Од такви како тебе немам потреби од комплименти.;)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ние врачаме не еб'‘‘ваме многу многу.:pos:
Само го потврдуваш твоето незнаење, друг пат размисли пред да навредуваш. Изгледа само тоа ти останува, околу реинкарнацијата си попаметен ако молчиш.
ПС Од такви како тебе немам потреби од комплименти.;)
Гурџи бе душо мачна, под колку различни никови можеш да се избламираш?
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Aко после неколкуте мои постови ме прашаш дали верувам во реинкарнација, јас не можам да те направам толку глупава колку што саме се правиш со тоа прашање. Инаку, не се работи за глупавост, туку едноставно за површност и мрзливост. Кога ќе дојдат на ред навистина битните прашања во животот, луѓето најчесто на прва прифаќаат некоја небулозна теорија, и не размислуваат понатаму. Затоа имаме и рисјани, и муслимани, и следбеници на учењата за реинкарнацијата, и што уште не, иако сите тие доктрини се распаѓаат на првата посериозна анализа.

Но тоа воопшто не трба да те загрижува, не е тоа твојот приоритет во животот. Јади, пиј и размножувај се, другото не е важно.

Што се однесува за "доказот" :icon_lol:, навистина не е убаво да се бламираш. Прво научи што е доказ, па потоа во тие купишта бесмислици кои ми ги постира, пронајди нешто што барем малку наликува на доказ.

ОК?
Пробував да водам дискусија, зашто форумов за тоа постои. Очигледно тебе поентата ти е да ги омаловажуваш сите и заради тоа немам намера да правам муабет понатаму.
Поздрав!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Пробував да водам дискусија, зашто форумов за тоа постои. Очигледно тебе поентата ти е да ги омаловажуваш сите и заради тоа немам намера да правам муабет понатаму.
Поздрав!
Биди поздравена...
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Ти си втор што ми го вели ова, изгледа личам на некого овде а?
Ооо, ти Сидарто, ѕвездо утринска, не се навредувај. Те препознале луѓето со еден поранешен член. Истиот рендаше сѐ пред него со својата мудрост во подфорумот религија. Човек за пример.


Е сеа дали разви блага шизофренија додека беше на форумов или така си беше роден никогаш не дознавме. Ама ќе се врати и тој.


Ќе се реинкарнира!

 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Менди Сибрук и plot twist.
I did the hypnosis. I did the film. There's no acting. Yes, in some cases it can be, but that reflects on the subject's lack of ability for true hypnosis, and often the hypnotist's lack of experience. Genuine hypnosis can be genuinely extraordinary. Whether you personally wish to believe it or not, it doesn't alter the truth of it. You should check out the reincarnation movie on this site. It wasn't staged either and had witnesses... some from universities. Peter
 

Kajgana Shop

На врв Bottom