Регистар на педофили за поголема заштита на децата

Член од
25 септември 2011
Мислења
6.439
Поени од реакции
18.275
Министерството за труд и социјална политика изготви предлог-закон за посебен регистар на лица осудени за кривични дела за сексуална злоупотреба на деца и педофилија.

Регистарот, како што информира денеска на прес-конференција министерот Спиро Ристовски, содржи податоци за името и презимето, датумот на раѓање, адреса на живеење, кривичното дело за кое е осуден и фотографија.
- Потребата од постоење ваков регистар е недвосмислена за повеќе институции, а пред се за центрите за социјална работа, училиштата, градинките, како и за граѓаните воопшто преку достапност на информации за лицата кои живеат во нивната околина, а се осудени за кривични дела поврзани за сексуална злоупотреба на малолетни лица и педофилија, рече Ристовски.

Ваши размислувања ,дали е во ред ваквиот начин на борба против педофилијата јавно да се знае за идентитетот на овие луѓе и дали ги има во нашето опкружување и колку би се намалила таа појава во нашето општество.

Јас го подржувам ваквиот начин и се надевам дека во иднина ќе има некој конкретни резултати со кој би се заштитиле децата но и дека оваа појава ќе се неутрализира.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Министерството за труд и социјална политика изготви предлог-закон за посебен регистар на лица осудени за кривични дела за сексуална злоупотреба на деца и педофилија.

Регистарот, како што информира денеска на прес-конференција министерот Спиро Ристовски, содржи податоци за името и презимето, датумот на раѓање, адреса на живеење, кривичното дело за кое е осуден и фотографија.
- Потребата од постоење ваков регистар е недвосмислена за повеќе институции, а пред се за центрите за социјална работа, училиштата, градинките, како и за граѓаните воопшто преку достапност на информации за лицата кои живеат во нивната околина, а се осудени за кривични дела поврзани за сексуална злоупотреба на малолетни лица и педофилија, рече Ристовски.

Ваши размислувања ,дали е во ред ваквиот начин на борба против педофилијата јавно да се знае за идентитетот на овие луѓе и дали ги има во нашето опкружување и колку би се намалила таа појава во нашето општество.

Јас го подржувам ваквиот начин и се надевам дека во иднина ќе има некој конкретни резултати со кој би се заштитиле децата но и дека оваа појава ќе се неутрализира.
redno bese nesto konkretno da prezemi i drzavata za ovaa bolna grupa na lugje.
tokmu toa celata im e dobra na ministerstvoto da se preveniraat od novi slucai na pedofilija
--- надополнето: Oct 15, 2011 1:35 PM ---
Министерството за труд и социјална политика изготви предлог-закон за посебен регистар на лица осудени за кривични дела за сексуална злоупотреба на деца и педофилија.

Регистарот, како што информира денеска на прес-конференција министерот Спиро Ристовски, содржи податоци за името и презимето, датумот на раѓање, адреса на живеење, кривичното дело за кое е осуден и фотографија.
- Потребата од постоење ваков регистар е недвосмислена за повеќе институции, а пред се за центрите за социјална работа, училиштата, градинките, како и за граѓаните воопшто преку достапност на информации за лицата кои живеат во нивната околина, а се осудени за кривични дела поврзани за сексуална злоупотреба на малолетни лица и педофилија, рече Ристовски.

Ваши размислувања ,дали е во ред ваквиот начин на борба против педофилијата јавно да се знае за идентитетот на овие луѓе и дали ги има во нашето опкружување и колку би се намалила таа појава во нашето општество.

Јас го подржувам ваквиот начин и се надевам дека во иднина ќе има некој конкретни резултати со кој би се заштитиле децата но и дека оваа појава ќе се неутрализира.
redno bese nesto konkretno da prezemi i drzavata za ovaa bolna grupa na lugje.
tokmu toa celata im e dobra na ministerstvoto da se preveniraat od novi slucai na pedofilija
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
ТРЕБА!!!!!!!
и јавно да биде објавен со слики, име и презиме! јас би одел дотаму што би направил посебно место за тие информации во центар на градот СЕКОЈ да ги види кои се!!!
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.223
Поени од реакции
1.862
Дефинитивно треба, нејќам детето да ми расне во околина каде што живее некој педофил.
Општо познато е дека педофилите скоро секогаш ги повторуваат своите дела.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Дефинитивно треба, нејќам детето да ми расне во околина каде што живее некој педофил.
Општо познато е дека педофилите скоро секогаш ги повторуваат своите дела.
ili postrogi zatvorski kazni ili kastracija pa neka setaa slobodni
 
Член од
9 август 2009
Мислења
104
Поени од реакции
114
Ма секој од нив еден по еден во кафез со напалени горили! И тоа на сред плоштад!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.548
Поени од реакции
9.795
Не знам што ќар од регистерот. Колку има...100-200 ...икс педофили. Како ќе се превенира заштита на деца? Наместо полиција на улица, одговорни полицајци по училишта, населби и маала, ќе добиеме база со слики според кои ние и децата треба да се раководиме...како? Параноично ќе се загледуваме во секое лице, притоа пребарувајќи низ базата...упс, неаме пц на улица... :notworthy:
Освен 70-80 години затвор и ефикасни служби, се друго е обичен зафат заради популарност.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.707
Поени од реакции
4.213
Не знам што ќар од регистерот. Колку има...100-200 ...икс педофили. Како ќе се превенира заштита на деца? Наместо полиција на улица, одговорни полицајци по училишта, населби и маала, ќе добиеме база со слики според кои ние и децата треба да се раководиме...како? Параноично ќе се загледуваме во секое лице, притоа пребарувајќи низ базата...упс, неаме пц на улица... :notworthy:
Освен 70-80 години затвор и ефикасни служби, се друго е обичен зафат заради популарност.
Се согласувам. Затвор му е мајката. Колку што знам, педофилијата не е нешто што се лекува, а непријатни изненадувања од типот на вести за 50+годишен-неосудуван-злоупотребил-дете многу зачестија (а можеби порано се премолчувале од срам?). Потребни се ригорозни мерки, некакво обесхрабрување за потенцијалните сторители. Главната опасност се оние што допрва сакаат да направат нешто, а средината во нив не препознава осведочени педофили.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
чекај, никој не рече дека не треба затвор туку само регистер..треба затвор и тоа на подолг период, ако се прашам јас, барем 50 години, само не е тоа баш така.има случаеви и тоа ете во Прилеп професор, еееј, професор педофил па врски-тинтири-минтири, одлежа мислам 9 месеци..ете го по улици пак, и сигурен сум дека 99% од народот во Прилеп не го знае..вака, кога ќе биде плус и етикетиран за век и веков, па уште и со слики на плоштад, белким ќе фати негде орман џенем од Прилеп и од државава или јамката ќе си ја стави..едно дете-потенцијална жртва да куртули така, успех е огромен, само едно дете да куртули.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.234
Поени од реакции
4.102
чекај, никој не рече дека не треба затвор туку само регистер..треба затвор и тоа на подолг период, ако се прашам јас, барем 50 години, само не е тоа баш така.има случаеви и тоа ете во Прилеп професор, еееј, професор педофил па врски-тинтири-минтири, одлежа мислам 9 месеци..ете го по улици пак, и сигурен сум дека 99% од народот во Прилеп не го знае..вака, кога ќе биде плус и етикетиран за век и веков, па уште и со слики на плоштад, белким ќе фати негде орман џенем од Прилеп и од државава или јамката ќе си ја стави..едно дете-потенцијална жртва да куртули така, успех е огромен, само едно дете да куртули.
Го знам типот, професор по музичко во гимназијата беше и ми имаше предавано.
Можеби не скапа со години во затвор, ама Прилеп ко Прилеп... сите го разбраа кој е, каков е и го бележаа за навек човекот. Па и тоа му останува сега, да се шлај по улици...
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.298
Поени од реакции
28.937
Дали некој размислува за отварање на посебна единица под МВР, односно одделот за интернет криминал, која ќе се занимава со ловење на педофили на интернет? Интернетот е најмоќната алатка на педофилите, а може да стане и најмоќната алатка за ловење на истите. Со едно логирање има да фатам 5 педофили на фејсбук, топ.мк и слични сајтови за "запознавање"...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.326
Внесување во регистарот, како што јас разбрав, има дури по отслужувањето на казната што е и логично, бидејќи што има да го регистрираш а на државни јасли е...
Е, кога ќе влезе во тефтерот, доживотно, еднаш годишно, треба да се пријавува во соодветната институција и да му се ажурираат податоците.
Значи, еднаш се заебал, одлежал затвор, и за цел живот наебал! Ми се допаѓа.
Крадците можеби и ги разбирам... убиството може да се стори од најразлични побуди, па дури и ненамерно... ама педофилијата е со умисла, планирано, свесно... а за таквите, по мене, само доживотен затвор!
@Acid: Постои во МВР таква единица.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.002
ТРЕБА!!!!!!!
и јавно да биде објавен со слики, име и презиме! јас би одел дотаму што би направил посебно место за тие информации во центар на градот СЕКОЈ да ги види кои се!!!
И да се кастрира
 
На врв Bottom