Регистарски таблички

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.754
Поени од реакции
30.455
само за таблиците, документите уште од лани на северна ги префрлија.
Имам пасош изваден 2 месеци пред потпис на договорот, 10 години важност, тој е со Република Македонија :)
 
Член од
22 март 2023
Мислења
3
Поени од реакции
3
Имам пасош изваден 2 месеци пред потпис на договорот, 10 години важност, тој е со Република Македонија :)
Kje teras so tie. Eve tatko mi ima licna karta so Republika Makedonija i ne mu praat problem nikade.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.833
Поени од реакции
6.458
Сакам да прашам околу менувањето на регистарските таблички дали и возилата со троцифрени таблички(пр.SK 531 AS) треба да се сменат или остануваат старите бидејки ја немаат значката мк?
Toчно, таблиците од тoj тип воопшто немаат никаква државна ознака ниту симбол, ниту знаме, ниту грб, ниту па натпис МК, МКD, RM...
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
9.770
Поени од реакции
14.835
Дали важи датумов и за лични документи (пасош, лични карти, возачки) или само за таблиците?
Мислам дека е до истекот на истите.
Менував нова лична карта летото, и вадев пасош, беа со новото име. Ми остана возачката.
За таблиците е до тогаш.
Имам пасош изваден 2 месеци пред потпис на договорот, 10 години важност, тој е со Република Македонија :)
Да но ако си го искористил пасошот потоа, имаш печат :)
Toчно, таблиците од тoj тип воопшто немаат никаква државна ознака ниту симбол, ниту знаме, ниту грб, ниту па натпис МК, МКD, RM...
Нема врска, некои кои ги регистрираа добија нови 4 цифрени НМК таблици. Само изгледа им снемале чим мене и на други не ни дале. Очигледно боди очи тоа МК.
Мене прилепскава полиција за МК ознака на гепек ме пеглаше летово.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.833
Поени од реакции
6.458
Океј не смее повеќе да се возат таблици со ознака МК, исто и ознака/налепница МК на било кој надворешен дел од возилото е забранета ?! (или не) ?!
Но зошто па би требало да се менуваат и овие таблици (троцифрените) кои немаат никаква државна ознака, а сеуште многу луѓе ги користат !
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
9.770
Поени од реакции
14.835
Океј не смее повеќе да се возат таблици со ознака МК, исто и ознака/налепница МК на било кој надворешен дел од возилото е забранета ?! (или не) ?!
Но зошто па би требало да се менуваат и овие таблици (троцифрените) кои немаат никаква државна ознака, а сеуште многу луѓе ги користат !
Со преспанскиот, протекторатов се согласи нова авто ознака да биде НМК. Дадено е време да се технички истото изведе. Прв чекор беше лепење стикер НМК врз МК, или печат со северна во пасош.
Епа поминаа 4 години и се уште имаме МК со 4 цифри, и уште повеќе со три цифри.
И сега рокот е февруари 2024, и мораа да ги заменуваат. Ама очигледно немаат потенцијал, и затоа не ги заменуваат трицифрените.
Па и за 4 цифрените добро решение е и само НМК стикер кој е ефтин, ама се одлучија на замена :)
Зашто? Па пари треба да си дајш :) Буџетот се полни. Исто и за троцифрените. Бап по 1500-1600 од возило.

За ознаката МК на било кој дел од возилото, има право да те казни. МК е непостоечки код :) Има овални стикери со NMK :D
Еве мене за што ме пеглаа летото, и бараа рачки да ме казнат
 

igor00000000

I find your lack of faith disturbing
Член од
17 октомври 2022
Мислења
69
Поени од реакции
65
абе тендер има некој земено за аламинија да продава по пута 50 цена сеа, затоа е оваа глупост, се ова може да се реши со една налепница од 2 денари и нова сообракајна за 200 300 денари или колко беше шо знам
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.045
Поени од реакции
9.073
... од 2024 год треба целосна промена на таблици со нови со ознака НМК, но исто има и некој предлог да се стават само дополнително налепница, јас сега ја регистрирав „по старо“ со МК, ќе си почекам до 2024год!
Не ми е јасно еве пример мене ми истекува регистрација почеток на окт и ке можам да си ја регистрирам а пто ако во 2024 морам да сменам таблици што е со регистрацијата?
Плус се губи попустот од осигурителните компании мислам
 

igor00000000

I find your lack of faith disturbing
Член од
17 октомври 2022
Мислења
69
Поени од реакции
65
Не ми е јасно еве пример мене ми истекува регистрација почеток на окт и ке можам да си ја регистрирам а пто ако во 2024 морам да сменам таблици што е со регистрацијата?
Плус се губи попустот од осигурителните компании мислам
кој ти кажа дека се губи попустот? озб ова? мамето нивно коштаплерско, таман до 5та година стигнав
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
20.328
Поени од реакции
32.268
Не ми е јасно еве пример мене ми истекува регистрација почеток на окт и ке можам да си ја регистрирам а пто ако во 2024 морам да сменам таблици што е со регистрацијата?
Плус се губи попустот од осигурителните компании мислам
регистрацијата ќе ти остане, менувањето таблици нема врска со регистрација. На новата сообраќајна ќе ти стават печат исто од октомври.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.689
Поени од реакции
14.099
. Башка се уште има табли во Грција каде што пишува Скопиа место Македонија, јазикот ни е славомакедоника...
нема да ме чуди да има Табли и со Југославија :icon_mrgr:
а и ако има нови ќе биде само Северна, да не трошат букви
Автоматски споено мислење:

имаме рок до 2.2024 не менувајте за џабе до тогаш може уште пет пати законот да се смени мк е ова
ако чекаш до тогаш а се створи гужва нема возење
Автоматски споено мислење:

кој ти кажа дека се губи попустот? озб ова? мамето нивно коштаплерско, таман до 5та година стигнав
би требало попустот да е сврзан и со ВИН бројот на возилото
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
20.328
Поени од реакции
32.268
имаше вест вчера дека се разгледувало да се уведат лепенки место менување таблици, така да не брзајте.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom