Регистарски таблички

Член од
22 март 2023
Мислења
3
Поени од реакции
3
Сакам да прашам околу менувањето на регистарските таблички дали и возилата со троцифрени таблички(пр.SK 531 AS) треба да се сменат или остануваат старите бидејки ја немаат значката мк?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.222
Поени од реакции
78.794
требало и тие
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.965
Пред месец ко почна на големо да се пишува, појдов таму кај што стандард 4та година ја регистрирам колата. Прашав, ми рекоа дека сè што нема ознака NMK треба да замени табличка. Дека не важат ни лепенките со NMK.
Инаку корсата ми е со старите трицифрени таблици.
Понеделникот ја регистрирав корсата, гледам ни ми вели за таблици, туку си шиба процедура за регистрација ан старите. И ѝ викам на таа на шалтер, нели нови таблици треба.
И таа ми вика, абе треба, ама таблициве ни требаат прво да ги замениме оние што имаа 4 цифрени МК таблици. А кај тебе нема ни МК ни НМК.
Така да, еве од понеделникот си фурам на старите таблици.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
ја не брзам за сега, ќе видам на лето или натака.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.527
Поени од реакции
34.677
... од 2024 год треба целосна промена на таблици со нови со ознака НМК, но исто има и некој предлог да се стават само дополнително налепница, јас сега ја регистрирав „по старо“ со МК, ќе си почекам до 2024год!
 

igor00000000

I find your lack of faith disturbing
Член од
17 октомври 2022
Мислења
76
Поени од реакции
67
со мк ознака ми се, регистрирав пред 1 месец и ми кажаа на технички дека не треба. Прашав и во полиција, ми вика дека до технички зависи тоа. Така да не се замарај додека не ти кажат при регистрација
 
Ф

Флеш

Гостин
Да си питам јас ... Од каде да земам квалитетен син фломастер ?! Онака силен ?!
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.162
Поени од реакции
15.952
Колку е казна ако не замениш тоа лепенката?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
да пунат буџетот од некаде мора. Не можат лепенки да дадат кога регистрираш, штампај таблици. Некаде читав ги набавувале за 470 а треба да се платат околу 1200, башка сообраќајна нова.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.965
... од 2024 год треба целосна промена на таблици со нови со ознака НМК, но исто има и некој предлог да се стават само дополнително налепница, јас сега ја регистрирав „по старо“ со МК, ќе си почекам до 2024год!
12.02.2024
со мк ознака ми се, регистрирав пред 1 месец и ми кажаа на технички дека не треба. Прашав и во полиција, ми вика дека до технички зависи тоа. Така да не се замарај додека не ти кажат при регистрација
Немаат набавено доволно таблици. Сите што ги знам кои имаа трицифрени таблици ги сменија. Останав само јас :) Изрод, Цел Прилеп вози на таблици PP-AF :D
Колку е казна ако не замениш тоа лепенката?
100 евра.
да пунат буџетот од некаде мора. Не можат лепенки да дадат кога регистрираш, штампај таблици. Некаде читав ги набавувале за 470 а треба да се платат околу 1200, башка сообраќајна нова.
Ако толку им смета тоа МК на 4 цифрените таблици, не мора да издаваат нови таблици, туку можат да дадат налепница, и да сменат сообраќајна. Што мора нови таблици.
И во една Германија има возила со стари таблици, без сино поле и D во него. Еве Грција на пример, има еден раскантан форд во Прилеп на грчки таблици, нема сино поле со GR. Албанија од таблици со регионални кодови, премина на национален код, па се уште има таблици со ознаки Поградец, Тирана...
Само овие наши бескичмењаци брусат шахти, ставаат стикери, менуваат... Башка се уште има табли во Грција каде што пишува Скопиа место Македонија, јазикот ни е славомакедоника...
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.120
На карклуб се водеше дискусија за ова, и еден упорен член успеа и доби допис од МВР дека не треба да се менуваат старите таблици без МК ознака.

Јас не би брзал со менување.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

igor00000000

I find your lack of faith disturbing
Член од
17 октомври 2022
Мислења
76
Поени од реакции
67
имаме рок до 2.2024 не менувајте за џабе до тогаш може уште пет пати законот да се смени мк е ова
 

Kajgana Shop

На врв Bottom