Револуција на True Crime жанрот

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.077
Поени од реакции
13.021
Како што реков дека ќе ги изгледам сите од воведниот пост, ја изгледав најпрво Making a Murderer, и да кажам искрено, ептен е серија за восхит. Најпрво бидејќи серијата имаше енормен импакт на развојот на целиот случај, да не беше популрноста од серијата, Kathleen Zellner никогаш немаше да го застапи Стивен како адвокат, ниту пак Стивен ќе наидеше на било каква подршка од општеството, најверојатно ќе биеше битка без никаква помош и правна подршка до крајот на животот, потоа и што вака храбро без цензура доловувија какви се неправди има во судството и дека овој случај не е единствен каде што владеат неправди и затајување на докази, односно ја разгледува корумпираноста како еден од најголемите проблеми кај судството и полицијата. Некои постапки на највисоките органи во државата те оставаат без зборови. Серијата е одлично направена, со оглед на тоа колку работа треба за да се обезбедат сите разговори, писма, интервјуа, знам дека може да му стане досадна на некој што нема интерес за вакви теми, но и знам дека секој кој го интересира барем малку судството, криминлистика, мистериозни случаеви околу убиства, корумпираност, серијава ќе му биде како еден голем документарец и ќе му биде одлична. Се надевам дека ќе има и 3та сезона, големи промени во двете пресуди и правдата ќе биде задоволена на крај.

П.с. : The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst е следна, не можев да најдам торент на замунда, така да ако некој има да ми прати торент од серијата, нека пушти во пп.

 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Без разлика што има +30 во неговата колекција,има неверојатно добра насмевка и харизма...


 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.184
Поени од реакции
8.382
Еве една преопрака, мене ми е гледан малку поодамна, Psychopath Night (2013) на Channel 4. Не е конкретно True Crime жанр, ама е тесно врзан. Мислам дека ќе им се допадне на повеќето...

 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Убаво имаше пишано некој на Letterboxd за Tiger King: "Florida man is not based on location. It’s a state of mind."

Еве едно видео како обид да доловам за што станува збор. :D


Дефинитивно препорака од мене за љубителите на жанров, заедно со Wild Wild Country ми беа најзабавни за гледање од тоа што имам изгледано последниов период.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.497
Поени од реакции
42.881
На ова сум навлечен веќе извесен период, или ќе станам crime експерт или сериски убиец, трето нема. :D
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.184
Поени од реакции
8.382
Sledstvie veli... -- руски документарен серијал посветен на криминали сторени во СССР. Првпат го имам гледано на некоја од локалниве телевизии пред повеќе од десетина години. Има доста епизоди на YouTube, солиден е и преводот на англиски.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Sledstvie veli... -- руски документарен серијал посветен на криминали сторени во СССР. Првпат го имам гледано на некоја од локалниве телевизии пред повеќе од десетина години. Има доста епизоди на YouTube, солиден е и преводот на англиски.
Баш ми текна на серијалов пред некое време. Скроз имав заборавено како се викаше, никако не можеше да ми текне, ама сега ми се врати филмот и на нараторот/водителот Леонид Каневски и на најавната шпица. :D
Инаку, мислам дека се емитуваше на Наша ТВ.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Дечки предлог серија/филм/документарка или било каков визуелен материјал поврзан со квалифицирани убиства? Би било супер да не се работи за сериски убиства, мада ако има ептен добра содржина, би пробал и тоа. Се натрупаа филмови и мини документарки за сериски убијци. :)

edit: Може и балкански документарки.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Дечки предлог серија/филм/документарка или било каков визуелен материјал поврзан со квалифицирани убиства? Би било супер да не се работи за сериски убиства, мада ако има ептен добра содржина, би пробал и тоа. Се натрупаа филмови и мини документарки за сериски убијци. :)

edit: Може и балкански документарки.
Evil Genius
Paradise Lost трилогијатаWest of Memphis е океј)
Making a Murderer
The Jinx
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.394
Поени од реакции
58.255
Моментално на Нетфликс, Trial by Media, добар документарец за случаи кои предизвикале големо внимание во медиумите.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.598
Поени од реакции
52.428

Дечки пишував еднаш за настанов у дк сега искача документарка ова ќе удри многу јако.
Каква застрашувачка приказна тресење до ден денеска......
За да не заборавам да гледам.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.394
Поени од реакции
58.255
Trial 4

@џимеј @wot и сите други на темава. Уште една добра true crime серија, има 8 епизоди, малце е предолга но добра за гледање. Се работи за човек кој е обвинет за убиство на полицаец во Бостон и е осуден на доживотен затвор после неколку неуспешни судења. Гледајте ја за да оправаме whodunnit.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
Мене фаворит од сите вакви шо излегоја во последно време ми е
Излегува видео од дечко што убива мачиња и се прави мала група на ФБ каде пробуваат да откријат кој е ликот за по некое време да прерасне во огромен светски случај и да не откривам натаму стварно е уникатна и мајндфак прича, се осејќав како да гледам филм цело време, 3 епизоди се обавезно изгледајте го
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Kajgana Shop

На врв Bottom