Револуција на True Crime жанрот

Член од
8 јануари 2013
Мислења
3.774
Поени од реакции
9.133
Како што реков дека ќе ги изгледам сите од воведниот пост, ја изгледав најпрво Making a Murderer, и да кажам искрено, ептен е серија за восхит. Најпрво бидејќи серијата имаше енормен импакт на развојот на целиот случај, да не беше популрноста од серијата, Kathleen Zellner никогаш немаше да го застапи Стивен како адвокат, ниту пак Стивен ќе наидеше на било каква подршка од општеството, најверојатно ќе биеше битка без никаква помош и правна подршка до крајот на животот, потоа и што вака храбро без цензура доловувија какви се неправди има во судството и дека овој случај не е единствен каде што владеат неправди и затајување на докази, односно ја разгледува корумпираноста како еден од најголемите проблеми кај судството и полицијата. Некои постапки на највисоките органи во државата те оставаат без зборови. Серијата е одлично направена, со оглед на тоа колку работа треба за да се обезбедат сите разговори, писма, интервјуа, знам дека може да му стане досадна на некој што нема интерес за вакви теми, но и знам дека секој кој го интересира барем малку судството, криминлистика, мистериозни случаеви околу убиства, корумпираност, серијава ќе му биде како еден голем документарец и ќе му биде одлична. Се надевам дека ќе има и 3та сезона, големи промени во двете пресуди и правдата ќе биде задоволена на крај.

П.с. : The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst е следна, не можев да најдам торент на замунда, така да ако некој има да ми прати торент од серијата, нека пушти во пп.

 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
2.566
Поени од реакции
11.397
Без разлика што има +30 во неговата колекција,има неверојатно добра насмевка и харизма...


 
На врв Bottom