Реакции на Законот против пушење на јавни места

Дали законот ке влијае врз економијата и слободното право на избор


  • Вкупно гласачи
    714

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
До непушачите

Разберете ја нашата болка и гнев оти од утре можеби ќе забранат да се јаде бурек со месо во бурекчилница, да се пие вода од чешма (само купечка), да не користиме тоалетна хартија...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Мислам дека е забрането така... како што разбрав, доколку кафаната/ресторанот/кафичот/што и да е има летна тераса, пушачите пак се дискриминирани и кога пушат треба да стојат на место означено од објектот (исто ко шо се берат сега на купче).

Или во превод, и надвор не смееш да пушиш на маса, треба да станеш и да отидеш до местото наменето за таа работа, каде што треба да има корпа за отпушоци.
И јас мислев,ама ова е Македонија.Никој не казнува,низ цела Македонија се пушеше на маси пред кафиќи,со пијачката и кафето на маса.И во Охрид добив информации синоќа било исто.Среќа што имаат убави тераси,па можеме и во езерото да си уживаме исто како и досега.
Ни еден закон неможат да го протуркаат,а сто ги донесоа.Моментално најсмешен ми е оној за количеството алкохол во крвта 0,1 промил,па човек ако има киселини повеќе промили ќе извади од дозволените:pos2:
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=118198

И не заборавај:Ти си Македонија!
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Имаше еден професор на медицински кој кога ќе прашаше кои се директни причинители на таа и таа болест ако стундентот како причинител го наброеше и пушењето одма во истиот момент му викаше......доволно е колега ...ќе се видиме следната сесија...:vozbud: откако ќе разграничиш што е причинител а што можен фактор кој може ама и не мора да влијае на одредена работа.:toe:

.
Ни еден закон неможат да го протуркаат,а сто ги донесоа.Моментално најсмешен ми е оној за количеството алкохол во крвта 0,1 промил,па човек ако има киселини повеќе промили ќе извади од дозволените:pos2:
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=118198

И не заборавај:Ти си Македонија!
....... не се заебавај......да не им текне и за пешаци да важи тоа:pos2:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Како ќе ја намалат невработеноста кога приватизацијата не уништи.:nenene:
На некој газда му текнало ќе прими нов вработен или ќе отпушти.Како сакаат така прават.Фатил врски и си нема гајле.
Сигурно нема да ја намалат со донесување на глупи закони - дерење на народот. И така тешка ситуација тие уште потешка ја прават.

Сигурно и овој закон нема да помини на уставен.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
И јас мислев,ама ова е Македонија.Никој не казнува,низ цела Македонија се пушеше на маси пред кафиќи,со пијачката и кафето на маса.И во Охрид добив информации синоќа било исто.Среќа што имаат убави тераси,па можеме и во езерото да си уживаме исто како и досега.
Ни еден закон неможат да го протуркаат,а сто ги донесоа.Моментално најсмешен ми е оној за количеството алкохол во крвта 0,1 промил,па човек ако има киселини повеќе промили ќе извади од дозволените

И не заборавај:Ти си Македонија!
Има и тема за ова...

него има една позитивна страна од законот. Ако во кафана го нема келнерот подолго време, еден вади цигара, а другар му до него вика овај сака да пуши тука... да видиш како трча келнерот одма :vozbud:


Инаку ќе видиме колку ќе се спроведува законот.

п.с. Сега официјално ноќните клубови, дискотеките, кафаните можат да се прекрстат во меани. Влегуваш, а внатре труе на алкохол. Дефинитивно меана.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Има и тема за ова...

него има една позитивна страна од законот. Ако во кафана го нема келнерот подолго време, еден вади цигара, а другар му до него вика овај сака да пуши тука... да видиш како трча келнерот одма :vozbud:


Инаку ќе видиме колку ќе се спроведува законот.

п.с. Сега официјално ноќните клубови, дискотеките, кафаните можат да се прекрстат во меани. Влегуваш, а внатре труе на алкохол. Дефинитивно меана.
Програмата од 100 чекори,ја прекрстуваме во 100 најглупави закони.
Се пушело и во дискотеки,секој на своја рака,ќе видиме колку ќе успее.Страшно е на зима,за потоа ич нема ни да влегуваме,златен воздух надвор,само да не е тетовски:)))
 
Член од
13 јуни 2007
Мислења
206
Поени од реакции
15
jas mislam deka kako eks pusac mozam najrealno da gi gleam rabotive..


zakonot jeste e golema promena.. sekogas promena e teska za prifakjanje.. posebno aku e za pusenjeto.. znam sto gjubre e.. ZAVISNOST..

e sea.. sekoj moze sto saka da pravi so SVOETO zdravje.. neka se drogira, neka pusi.. neka si ebe mater.. jas sum najliberalen coek na svetov.. AMA jas nekjam NISTO od toa...

fakt e deka cigarite se stetni.. mozam da go potvrdam ova so faktot deka se osekjam 2000 pati podobro nego koga pusev.. nekoj pusac nema da oseti kolku e podobro ako nepusi osven ako ... nepusi :)

ok.. koga toa e jasno.. jasno e isto deka pasivnoto pusenje e skoro isto opasno kako i aktivnoto.. a dosea fakt e deka pasivni pusaci bea 90% od narodov.. osven tie koi se nesocijalizirani nerds.. itn .. znaci vo sekoja fakin diskoteka i kafic imase dimen oblak.. NE SE DISI.. i mene togas kako pusac mi smetase toa.. nemoes vozduh da zemes..

e sea znaci jasno e deka sekoj moze so saka da pravi.. jasno e deka NIKOJ nema pravo da mi nasteti mene.. epa togas zakonov e sovrsen.. PUSI tamu kaj sto ne mu smetas na NIKOJ.. I PUSACITE NAPUSENI I NEPUSACITE ZDRAVI..

DOSEA SE DISKRIMINIRAA NEPUSACITE SO TOA STO BEA TRUENI PO DISKOTEKI KAFICI ITN ..

ZATOA STFU! :)


ve sakam site.. i ostajte gi cigarite .. stetni se.. maaajke mi ..
 
К

Кики.

Гостин
мене ми е ок законов поради тоа што за прв пат каде и да одам нема да ми мириса ни облека ни самата јас на цигари како да сум пушач 1000 години. бтв не сум против пушачите секој нека прави со себе што сака, ама со тоа да не им наштетува на другите.:toe::smir:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Abe, aj neka se javat pravnicite za moment. Ima nekakva moznost so nekakov referendum da se butne ovoj zakon?
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Сега по дискотеките и кафичите мирисот на цигари веќе нема да ја покрива запотената мишка. Со среќа на сите.:bounce:
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Сега по дискотеките и кафичите мирисот на цигари веќе нема да ја покрива запотената мишка. Со среќа на сите.:bounce:
Ова ми се допаѓа...би вовел уште еден закон, „Закон за лична хигиена“
Дали сте осетиле вие колку сме ние смрдлив народ?
Ви смрдела облеката на цигари? Не ви смета кога ви смрди на манџоина,и на слични готвеници од кафаните кај што седите/ме?
Глупости...се осеќам како граѓанин од втор,или трет ред со законов,сите проблеми се решија во државава и стигнавме до тоа да ги бесиме оние кои решиле да пушат
Груја ги претера сите можни граници!

Отидов јас на кафе и цигара на тротоар пред влада! :baeh:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
jas mislam deka kako eks pusac mozam najrealno da gi gleam rabotive..


zakonot jeste e golema promena.. sekogas promena e teska za prifakjanje.. posebno aku e za pusenjeto.. znam sto gjubre e.. ZAVISNOST..

e sea.. sekoj moze sto saka da pravi so SVOETO zdravje.. neka se drogira, neka pusi.. neka si ebe mater.. jas sum najliberalen coek na svetov.. AMA jas nekjam NISTO od toa...

fakt e deka cigarite se stetni.. mozam da go potvrdam ova so faktot deka se osekjam 2000 pati podobro nego koga pusev.. nekoj pusac nema da oseti kolku e podobro ako nepusi osven ako ... nepusi :)

ok.. koga toa e jasno.. jasno e isto deka pasivnoto pusenje e skoro isto opasno kako i aktivnoto.. a dosea fakt e deka pasivni pusaci bea 90% od narodov.. osven tie koi se nesocijalizirani nerds.. itn .. znaci vo sekoja fakin diskoteka i kafic imase dimen oblak.. NE SE DISI.. i mene togas kako pusac mi smetase toa.. nemoes vozduh da zemes..

e sea znaci jasno e deka sekoj moze so saka da pravi.. jasno e deka NIKOJ nema pravo da mi nasteti mene.. epa togas zakonov e sovrsen.. PUSI tamu kaj sto ne mu smetas na NIKOJ.. I PUSACITE NAPUSENI I NEPUSACITE ZDRAVI..

DOSEA SE DISKRIMINIRAA NEPUSACITE SO TOA STO BEA TRUENI PO DISKOTEKI KAFICI ITN ..

ZATOA STFU! :)


ve sakam site.. i ostajte gi cigarite .. stetni se.. maaajke mi ..
Убаво е да се чуе објективно мислење на некој кој видел проблемот од двете страни на паричката... иако игнорантските типови на личности какви што се зависниците најчесто имаат рефлекс за игнорирање на се што се однесува на нивната зависност. Па така нејверојатно ќе го игнорираат и твојот пост заедно со сите други.

Како што ти тоа убаво го кажа, до сега, не можеше да се социјализираш на друг начин освен да прифатиш и истрпиш пасивно пушење или поточно труење. А зависнициве се толку уфилмани у своите права да ги трујат другите што и едно излегување надвор на цигара им е незамисливо...
 
K

kaiser soze

Гостин
Предлогот за одделени простории за пушачи и непушачи скоро и да е неостварлив.Имаше обиди и претходно,ефектот речиси никаков,само мал број објекти можат да го исполнат,а инаку предлогот е добар.Во повеќе држави кај што сум бил,тој принцип се применува.Ама кај нас е тешко остварлив,со оглед на тоа што подрумски простории и шупи ни се преориентирани во угостителски објекти.
Читав погоре и предлог за воведување лиценци за кафеани во кои ќе се пуши,всушност и дел од сопствениците на истите го предлагаат тој модел,но колку од нив би можеле тие дополнителни трошоци да ги подмират,а во последно време и тие се повеќе им се зголемуваат.Така што,и овој предлог е и тоа како дискутабилен.
Инаку мене како непушач ми одговара законот.Не дека којзнае колку ми е подбро вака,ама сепак во дел од меаните во кои претходно дишењето било возможно само со скафандер,а кои просторно биле многу ограничени,сега барем полесно се диши.
А муабетот дека вака ќе сме створеле многу поздрава нација,мене ми изгледа многу излишен.Со стар возен парк кој и тоа како загадува,со фабрики кои испуштат отровни честици над дозволеното,а тоа никого не засега,со земјоделски култури напојувани со води од фекални канализации,не се ствара здрава нација.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Во контекст на законите

...што ќе кажиш за законот за забрана на консумирање на cherry чоколатца пред да влезиш в кола?

јас ќе ти кажам...bullshit
Кола многу ретко возам, еднаш-двапати месечно за купување на потешки и погломазни намирници (гајби пиво, пакети со млеко, флаширана вода, такви секојдвено потребни работи што нема поента да ги купуваш на ситно). Другото е кога немам време/услови да одам со точак или јавен превоз. Навечер скоро секогаш со такси, дури и со стариот закон од 0.5 промили не беше доволно да се напиеш повеќе од една пијачка...

Мислам дека е малку престрог законот, ама од друга страна ти остава помалку простор да се излажеш сам себе дека ќе се задржиш на една пијачка...
Заклучокот е дека ако немаш намера да возиш под дејство на алкохол, не гледам каков проблем можеш да имаш од законот. Освен ако навистина не си страствен љубител на herry чоколатца! :wink:
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Знаете на крајот како испаѓа.
Од аспект на пушачите: вие сте крајно дикриминирани и овој закон е неверојатна глупост која му текнала некому кој немал попаметна работа. Нека дојде и нека види како вие сега вам па потоа нека зборува.
Од аспект на непушачите: конечно нешто се превзема по тоа прашање. Не мора после секое излегување да се луфтираат или перат алиштата бидејќи смрдат на цигари. Нема повеќе да се труеме, иако не пушиме. Кога влегуваме во кафич или дискотека нема чадот од цигарите да биде првото нешто што ќе ни падне во очи.
Јас како непушач апсолутно го поддржувам законов. Можеби најправедно е да има места за пушачи и непушачи, но бидејќи кај нас нема услови за такво нешто тогаш нека важи законов. Кога ние досега можевме ни криви ни должни да го трпиме чадот од цигарите, зошто сега пушачите да не можат да изгржат:).
И да, вчера бев во кафана во која се почитуваше законот. Знаете колку беше попријатно за престој отколку пред да се донесе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom