Реакции на Законот против пушење на јавни места

Дали законот ке влијае врз економијата и слободното право на избор


  • Вкупно гласачи
    714
H

HITCH

Гостин
Абе ти изгледа имаш сериозен проблем со концептот на стварност...

Да, јас самиот одбирам каде ќе одам ама со тоа што се пуши таму каде што сакам да одам некој МИ СЕ МЕША ВО ИЗБОРОТ!

Дали ова ти беше доволно едноставно да разбереш? :lud:


П.С. Нема форумов возрастна граница?
Па ако ти имаш право да одиш каде сакаш зошто некој друг да нема? По правило газдата треба да каже за кого е наменето за пушачи или не пушачи и нема да се расправаме кој каде ќе иде ама... :toe:
Многу сериозно ти кажувам никој на никого не смее да му кажува што треба да прави!

п.с. јас веќе не се допишувам со тебе доста беше :helou: ептен се заигра ти :smir:
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
17
Поени од реакции
1
Ајде да се кладиме дека Хрватска без ваков закон ќе влезе во ЕУ.
Друго еве јас како непушач, како владата се грижи за моето здравје? Со пет фабрики со Скопје кои витаминизираат во радиус од 1км? Или со секој втор дибек кој несака да пропешачи малку па се вози со автомобил?
Еве несакам владата да се грижи за моето здравје него сакам поголема плата или еве поголема куповна моќ, јас можам да се грижам самиот за себе си!
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Точно е тоа што го кажа.Ни поставуваат услови што мораме да ги прифатиме.Инаку од одамна ќе бевме исфрлени од играта.Не притискаат од секаде.
Сме исфрлени,само никој не ни кажал директно.

Ако беа помали казните, да речеме 100Е, со задоволство би ги плаќал?

Дали можеби ти паднало на памет дека поентата на казните не е да бидат достапни за плаќање, туку да те спречат да правиш прекршок...? :)
Ај уш малце цигарите ќе ги стават на ниво на деликвенција.
Колку безсмислени закони се донесени во изминатава година,казни за тие шо ќе ги оставаат колите пред двор,а никаде паркинг место.
Овие прво пијат млеко,после ја молзат кравата -.-
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Зошто не ја намали невработеноста, нека го подобри животниот стандард и тоа е приоритет за влегување во Европска Унија.
А не му текнало ај нека фрчат казни бидејќи нема од каде да се полни буџетот ќе го дериме народот.
Лага и измислица е тоа дека ќе се полни буџетот.
Министерот за здравство убаво кажа дека целта не е само да се заштитат непушачите туку и да се одвикнат пушачите посебно оние кои се очајни по цигари бидејќи god damn се работи за здравје.
Е сега за првиот дел еве ќе ти дадам пример законот за јавна чистота плукање на улица итн.. беше целта да се зголеми совеста за јавна чистота кај граѓаните а не да се наполни буџетот и ако не си знаел од казниве што се собрани до сега не се ни 0.01 процент од целокупниот буџет целта на законите е да се сменат некои лоши навики кај граѓаните.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Лага и измислица е тоа дека ќе се полни буџетот.
Министерот за здравство убаво кажа дека целта не е само да се заштитат непушачите туку и да се одвикнат пушачите посебно оние кои се очајни по цигари бидејќи god damn се работи за здравје.
Е сега за првиот дел еве ќе ти дадам пример законот за јавна чистота плукање на улица итн.. беше целта да се зголеми совеста за јавна чистота кај граѓаните а не да се наполни буџетот и ако не си знаел од казниве што се собрани до сега не се ни 0.01 процент од целокупниот буџет целта на законите е да се сменат некои лоши навики кај граѓаните.
Ако му до толку до здравјето на граѓаните дај нека ги затворат фабриките, нека забранат автомобили да се возат.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Прва работа: никој не смее да ми каже што да правам јас со моето здравје.
Втора работа: ова ќе влијае многу на економијата ... еве зашто : Македонија доста голем процент живее од тутунот. Сега ќе се намали бројот на пушачи што е до негде добро но и ќе се намали производството на тутун и следува повратна реакција губење на работни места. Кафулињата, кафаните, рестораните и сите јавни места губат муштерии т.е се намалува профитот.
ЕУ не го команда ова затоа што во ниедна држава во ЕУ нема ваков закон (или па грешам)?
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.456
Поени од реакции
5.426
Законот е закон :icon_lol:
Што убоо си идеш у кафич излагаш и не мирисаш на цигариња!
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
17
Поени од реакции
1
Точно.

Кој ќе го казнат за депонијата во тетово???

Кој е виновен-пушачите или непушачите:pos2:
Не е важно тоа, важно е дека опасноста од цигарите е поголема од таа на фабриките, автомобилите и заборавив автобусите стари над 25 години.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.835
Па ако ти имаш право да одиш каде сакаш зошто некој друг да нема?
Кој вика дека „некој друг„ нема право да оди каде сака. Се разбира дека има право. Тоа што нема право (а коенцидентно и законот се согласува) е да ги труе другите таму каде што сака да оди. Да козумира цигари може исто така... ама надвор.

По правило газдата треба да каже за кого е наменето за пушачи или не пушачи и нема да се расправаме кој каде ќе иде ама... :toe:
Да газдата ќе каже... главниот газда: државата.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Законот не функционира во целост.Се пуши пред кафиќи на маси,извадени од самите кафиќи.И се пуши на велико бе:))Исто е и пред кафани,а времево кај да е и ќе се затопли.Така да можат само да везат,јас надвор ќе си седам :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Законот не функционира во целост.Се пуши пред кафиќи на маси,извадени од самите кафиќи.И се пуши на велико бе:))Исто е и пред кафани,а времево кај да е и ќе се затопли.Така да можат само да везат,јас надвор ќе си седам :)
Мислам дека е забрането така... како што разбрав, доколку кафаната/ресторанот/кафичот/што и да е има летна тераса, пушачите пак се дискриминирани и кога пушат треба да стојат на место означено од објектот (исто ко шо се берат сега на купче).

Или во превод, и надвор не смееш да пушиш на маса, треба да станеш и да отидеш до местото наменето за таа работа, каде што треба да има корпа за отпушоци.
 
P

PewDiePie

Гостин
Законот не функционира во целост.Се пуши пред кафиќи на маси,извадени од самите кафиќи.И се пуши на велико бе:))Исто е и пред кафани,а времево кај да е и ќе се затопли.Така да можат само да везат,јас надвор ќе си седам :)
Масите пред кафиќите се сметаат за составен дел на кафиќот. :helou:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
И што сега?

Среќни сте многу дека завесите во кафиќите нема да мирисат на цигари?

За здравјето не зборувајте, додека стигнете до објектот веќе сте лапнале 2 кила издувни гасови од автомобилите и смрдеа од контењерите.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
И што сега?

Среќни сте многу дека завесите во кафиќите нема да мирисат на цигари?

За здравјето не зборувајте, додека стигнете до објектот веќе сте лапнале 2 кила издувни гасови од автомобилите и смрдеа од контењерите.
запали бе плати 300 евра ама овој закон е повеќе за да се напунат пари него што ги заболе такво за пушачите
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
запали бе плати 300 евра ама овој закон е повеќе за да се напунат пари него што ги заболе такво за пушачите
Знам убаво, затоа после една година ќе биде укинат... ама сега за сега избори се спремат па треба некој денар да се "заработи"!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom