Растењето и се во врска со тоа

Член од
13 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
33
како да се дојде до одредена висина која ја посакуваме и се во врска во тоа наведето она што мозе да помогне дали постојат некој вид на витамини,исхраната и слично (мислам дека ваква тема нема отворено)
 
S

smart ass

Гостин
јас знам еден комшија земаше хормони за раст од странство,јас го предупредив(имај предвид доведуваш хормонски дебаланс) а овој беше јак 400% наместо некои вообичаено 50% па прашав фармацевт и ми одговори дека се користеле кај домашни животни воглавно.

инаку добро е да користиш Олигојак(витамин А+Ц+Е и селен)60 денари е, а и матичен млеч..троа поскап,исто така и остеовитал шумливи таблети имаат магнезиум и калциум-поприродно од ова НЕМА...бидејќи и да користиш хормон на раст,еве ќе добиеш висина,но и маса но дали органите,срцето,крвотокот е спремен за таа состојба дефинитивно хормонски дебаланс-хормонска терапија е оправдана само кога е неопходно на пример тестостерон-от се користи со поткожна администрација.

поентата е хормони за раст:nenene::nenene:

стандардни вежби,спортување,ракомет,кошарка.....тоа му е мајката
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Јас момче сум висок 2.05 ни сум пиел нешто ни сум спортувал многу ништо. Што си е природно природно си е. :smir:
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
А до кој степен идењето во теретана може да го прекине растот ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
како да се дојде до одредена висина која ја посакуваме и се во врска во тоа наведето она што мозе да помогне дали постојат некој вид на витамини,исхраната и слично (мислам дека ваква тема нема отворено)
Кај бутната коска и карлицата има еден мал простор и колку што е голем тој простор, толку може да се порасне, освен ако не си предодреден да имаш голем врат. :) Генот исто така тука игра најголема улога. Не би верувала јас на разни состојки дека можат да помогнат плус во растот од колку што ти било пишано.

Најдобро ти е да си се занимаваш со одбојка или кошарка :)
 

Milla*

100% Milla
Член од
15 јуни 2009
Мислења
254
Поени од реакции
41
И јас примав некои хормони за раст, бидејќи бев премногу ниска, и сега не сум кој знае колку висока, но за разлика од тоа што бев тогаш :wink:сега сум задоволна, бидејќи ми помогнаа, ги пиев кога имав 9, 10 години!
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
И јас сум 156 ама не планирам нешто да нарушам за да дојдам до одредена висина.Колку ми дадела мајка природа толку.И мама и тато се ниски.А играм кошарка
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
А до кој степен идењето во теретана може да го прекине растот ?
до никој.Теретаната не го спречува растењето,нема да правиш чучњеви,мртви дигања и нема да имаш проблеми со растот.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.023
Поени од реакции
6.050
Ја коа бев помал бев премногу низок.
Ми текнуе на картонот ќе си видам 1-во Одделение 110цм(Малку, зар не), Сите други беа 130-140 тогаш. Сеа никнав малце не којзнае колку отприлика 165. БИ сакал 175 максимум и доста ми е. Иначе ништо нит сум пиел нит сум земал.
 
U

UniqueGirl

Гостин
како да се дојде до одредена висина која ја посакуваме и се во врска во тоа наведето она што мозе да помогне дали постојат некој вид на витамини,исхраната и слично (мислам дека ваква тема нема отворено)
Искрено освен вежби не знам што друго би ти помогнало..
не можам да ти препорачам нешто што не сум пробала..

Имаш на нет некои вежби за истегнување, а имам и слушнато дека висење околу десеттина минути дневно може да помогне.

Мислам на ова..



И секако одбојка кошарка како што спомена Џену..
 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
256
Висок сум 1.64 ќе пораснам уште малце не се замарам со тоа.Каков сум таков сум,на кој му чини ок ,на кој не чао.Не би зимал никакви бучкуруши.
 
S

smart ass

Гостин
аман де во USA имаш убави кадилаци,крајслер доџ..па Jeep..па има американки добри...барбикју..абе стар бјуик кадилак..лепота...потоа Бостон,како центар на културата...зошто мора да се прифати тоа што е негативно од таму???

Едно да биде јасно хормонска терапија за раст доведува до хормонален дебаланс во организмот,значи ако виие форсирате раст ќе добиете висина-но дали останатите органи ќе бидат компактибилни со новата состојба на организмот???

без ризик не си играјте...познавам народ кои користеа хормони за раст и тестостерон(овој билдери го злоупотребуваат) па не постигнаа ништо.
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Немам гајле јас за висинава, 1.92 сум, па ако сакате може и да ви дадам некој cm :)
 

WESLEY 10

В А Р Д А Р Е Ц !!!
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.925
Поени од реакции
332
Сакам да прашам дали знае некој,до кога година се извишуваш? некој вика дека до 18та година и повеке не се извушуваш,повеке се шириш во градите(ова за машките прашувам)
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Колку ти е генетиката толку.. + или - 2-3 сантиметри може да се порасне..

Ако твојата фамилија се скоро сите 1.70 не очекувај ти да бидеш 1.80 :) А тоа дека некои работи го стагнираат растот не верувам.. Деца од 12 години знам како идат теретана па се високи.. Се е до генетиката тука ништо неможе да се напраи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom