Рамна Земја?

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
@ZOTE точно ли е ова???


"DA LI SHVATATE DA JE ČOVEČANSTVO NA ISPITU VEĆ HILJADAMA GODINA JER SE ANUNAKI SPORE OKO TOGA DA LI NAM TREBA DATI ZNANJE KOJE ONI IMAJU ILI NAS SMATRATI I DALJE SAMO MALO VEĆIMA OD ŽIVOTINJA????? U TOM SMISLU POSTAVILI SU NAM JEDNU “ZAGONETKU”!!! AKO OTKRIJEMO U KAKVOM SVETU ŽIVIMO TO ZNAČI DA SMO DOVOLJNO SVESNI DA NAM SAOPŠTE I DRUGE STVARI!!! POGLEDAJTE SAMO SUMERSKU ISTORIJU, ENKIJU SE NIJE DOZVOLILO DA DA ČOVEKU ZNANJE “BOGOVA”!!!

[DOUBLEPOST=1457005706][/DOUBLEPOST]@ZOTE, @MIKI1, @121314

дали е ова точно ?

Cijeli tekst koji je velikom znanstveniku Galileu ne-sveta inkvizicija SASTAVILA i prisilila ga potpisati pod prijetnjom mučenja:

Ja, Galileo, sin pokojnog Vincenca Galileja iz Firence, u svojoj 70. godini, osobno pristupivši pred sud i na koljenima pred Vama, najuzorniji i najprečasniji kardinali, glavni inkvizitori u cijelom kršćanskom svijetu protiv krivovjerne izopačenosti, imajući pred svojim očima nepovrediva Evanđelja, koja dodirujem svojim rukama, zaklinjem se da sam uvijek vjerovao, vjerujem sada i s božjom pomoći ću vjerovati i ubuduće u sve ono što vjeruje, što propovijeda i naučava Sveta katolička i apostolska crkva.

Ali premda mi je ova Sveta Inkvizicija sudbeno naredila da potpuno napustim lažno mišljenje da je Sunce središte svijeta i da se ne kreće, a da Zemlja nije središte svijeta i da se kreće, da ne podržavam, ne branim i ne naučavam na bilo koji način, ni usmeno ni pismeno, spomenutu lažnu znanost i, nakon što mi je bilo rečeno da je ta znanost u protivnosti sa Svetim Pismom, ja sam napisao i tiskao knjigu u kojoj sam se bavio tom već odbačenom znanošću inavodio razloge s mnogo argumenata njoj u prilog, a da nisam donio nikakvo rješenje, i bio sam smatran vrlo sumnjivim s krivovjerja, tj. da sam držao i vjerovao da je Sunce središte svijeta i nepomično, a da Zemlja nije središte i da se kreće. Zato, želeći ukloniti iz pameti vaših uzoritosti i svakog vjernog kršćanina tu snažnu sumnju, koju sam ispravno shvatio iskrenim srcem i nehinjenim uvjerenjem odričem se, proklinjem i mrzim spomenute zablude i krivovjerja, te općenito svaku i bilo koju drugu zabludu, krivovjerje i sektu protivnu Sv.crkvi.

Zaklinjem se da ubuduće neću nikada više ni reći ni tvrditi, usmeno ili pismeno takve stvari, zbog kojih bi na mene mogla pasti slična sumnja; ali, ako budem upoznao nekog krivovjernika, prijavit ću ga ovom Svetom uredu ili, točnije, Inkvizitoru ili ordinarijusu onog mjesta u kojem se budem nalazio. Prisižem, također, i obećavam da ću obavljati i držati se u potpunosti svih pokora koje su mi bile ili će mi biti nametnute od ovog Svetog ureda. Ako se ogriješim o bilo koje od mojih navedenih obećanja i zakletvi (a to ne dao Bog) podvrgavam se svim pokorama i kaznama što ih nalažu i propisuju sveta pravila i drugi propisi, koji su donijeti i proglašeni protiv sličnih delikvenata. Tako mi Bog pomogao i ova Sveta evanđelja koja dodirujem svojim rukama.
Еве ти го одговорот, тоа не се никакви анануки богови, тоа се нефили.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Nefili
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
она со син екран е нешо сосем друго, гледаш дека астронаутот стои на самиот ќош од тој ѓос син екран, и десната страна му е надвор од синиот екран, за да се прават ефекти со син екран тој треба сосема да покрива видното поле нешо вака:

Прегледај го приврзокот 140594
а на тие други слики се гледа јасно дека има закривување пошто да беше рамна плочата ќе одеа линиите паралелно а немаше да се спојуваат во една точка во далечината
Све е компјутерска обработка, CGI.

CbLPzjeUcAAPyLy.jpg
CckLdh1W0AAi0h8.jpg
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Mislite Zote cita? Stignal

Sent from my SM-G7102 using Tapatalk
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646

PS: Smeni go izvorot na Twitter...Slab e nema veke sledaci.
Kаде се облаците? Се користи ленс кој ја закривува земјата и таа изгледа многу помала. Значи ова видео е лажно.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.084
Поени од реакции
19.926
Одоговерно беше еве ти видео.

Идиотско видео, креирано од и за идиоти. Обична експлозија на метеор, ништо посебно.

Ако навистина има купола, тогаш овој метеорот во Русија ја пробил куполата. Уште еден доказ дека Госпо е кинез, а куполата евтина кинеска роба. :icon_lol:

 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Идиотско видео, креирано од и за идиоти. Обична експлозија на метеор, ништо посебно.

Ако навистина има купола, тогаш овој метеорот во Русија ја пробил куполата. Уште еден доказ дека Госпо е кинез, а куполата евтина кинеска роба. :icon_lol:

Идиотско видео, креирано од и за идиоти. Обична експлозија на метеор, ништо посебно.

Ако навистина има купола, тогаш овој метеорот во Русија ја пробил куполата. Уште еден доказ дека Госпо е кинез, а куполата евтина кинеска роба. :icon_lol:

тие паѓаат од куполата, а на претходнот видео удира во куполата. Што не ти е јасно?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
тие паѓаат од куполата, а на претходнот видео удира во куполата. Што не ти е јасно?
Cekaj kakva kupola zote daj objasni! Ima li kupola kaj so sedi gospoT i ne glea site?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.084
Поени од реакции
19.926
тие паѓаат од куполата, а на претходнот видео удира во куполата. Што не ти е јасно?
Не е точно. Имам зборено со руси, и овој рускиот метеор удрил во куполата и ја пробил. Ги искинало промаја од дупката кај што удрил. Така да, лажеш, сотоно!
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Не е точно. Имам зборено со руси, и овој рускиот метеор удрил во куполата и ја пробил. Ги искинало промаја од дупката кај што удрил. Така да, лажеш, сотоно!
Aha ...znaci toa e pricinata za ozonskata dupka!
 
Член од
2 мај 2014
Мислења
73
Поени од реакции
43
тие паѓаат од куполата, а на претходнот видео удира во куполата. Што не ти е јасно?
Не ми е јасно како може да удри во таа купола каде што стојат ѕвездите и притоа ниедна да не прегори или падне. На тоа место требаше да има голема дупка и да почне да истура вода. Јас никаде не гледам течење на вода од горе.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Не ми е јасно како може да удри во таа купола каде што стојат ѕвездите и притоа ниедна да не прегори или падне. На тоа место требаше да има голема дупка и да почне да истура вода. Јас никаде не гледам течење на вода од горе.
Ѕвездите се хoлoгрaми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom