Работодавци, чесни и измамници

Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Ама другар, ти се договараш за плата, ако ти се договориш за 1000 евра и си задоволен со тоа, а во меѓувреме фирмата направи 1 милион евра профит и газдата си ги земе, не треба курот да те боли тебе колку направила фирмата.
У право си за ова, ама аналогно на ова треба и нас да не боли курот колку е фирмата у загуба кога ти си се договорил за плата. За жал не е така, перидов на прсти се бројат формите што не ги чепнаа платите на вработените. Сеа требаше тие 1 милион профит газдата да ги врати у фирмата, зашто ти си се договорил за 1000 евра и треба да си платен 1000 евра.
Така да наравоучение како работник секогаш ќе бидеш ебаната страна. Фамилијарно имаме мал бизнис а ја работам во странска компанија моментално, па сум ги видел двете страни на приказната.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.891
У право си за ова, ама аналогно на ова треба и нас да не боли курот колку е фирмата у загуба кога ти си се договорил за плата. За жал не е така, перидов на прсти се бројат формите што не ги чепнаа платите на вработените. Сеа требаше тие 1 милион профит газдата да ги врати у фирмата, зашто ти си се договорил за 1000 евра и треба да си платен 1000 евра.
Така да наравоучение како работник секогаш ќе бидеш ебаната страна. Фамилијарно имаме мал бизнис а ја работам во странска компанија моментално, па сум ги видел двете страни на приказната.
Скроз се сложувам со напишаново, и јас ги знам двете страни ама за жал во Македонија најчесто договори се даваат на одредено време, или неодредено, а работодавачот може кога сака да ти го прекине. А, закони што ги штитат вработените допрва се изгласуваат, иако сега е многу подобро отколку што беше пред некој си 5-10 години. На прсти се бројат фирмите што имаат како ставка дека нема да ти намалат плата.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
У право си за ова, ама аналогно на ова треба и нас да не боли курот колку е фирмата у загуба кога ти си се договорил за плата. За жал не е така, перидов на прсти се бројат формите што не ги чепнаа платите на вработените. Сеа требаше тие 1 милион профит газдата да ги врати у фирмата, зашто ти си се договорил за 1000 евра и треба да си платен 1000 евра.
Така да наравоучение како работник секогаш ќе бидеш ебаната страна. Фамилијарно имаме мал бизнис а ја работам во странска компанија моментално, па сум ги видел двете страни на приказната.

ili da gi otpusti vrabotenite celosno...

nemoze da ne ti e gajle ako e kriza i ako firmata e u dolgovi i ima trosoci itn... mozes da napustis ako ne ti odgovara a ako si prifatil pomala plata togas toa e.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
ili da gi otpusti vrabotenite celosno...

nemoze da ne ti e gajle ako e kriza i ako firmata e u dolgovi i ima trosoci itn... mozes da napustis ako ne ti odgovara a ako si prifatil pomala plata togas toa e.
Која ти е логикава жити се. Не треба да добиеш бонус кога фирмата прави ќар, а треба да ти кратат кога фирмата има трошоци? Не, треба поеднакво да не те интересира за двете работи зашто си работник и си се договорил за плата. Моментално кратат плати од чист опортунизам зашто нема кај да бараш друга работа. Ја знам дека тоа е тоа, само го кажувам ова како наравоучение. Сва среќа што не работам кај наш газда па да трпам вакво лицемерие, жал ми е само за тие што се у ваква ситуација.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
Која ти е логикава жити се. Не треба да добиеш бонус кога фирмата прави ќар, а треба да ти кратат кога фирмата има трошоци? Не, треба поеднакво да не те интересира за двете работи зашто си работник и си се договорил за плата. Моментално кратат плати од чист опортунизам зашто нема кај да бараш друга работа. Ја знам дека тоа е тоа, само го кажувам ова како наравоучение. Сва среќа што не работам кај наш газда па да трпам вакво лицемерие, жал ми е само за тие што се у ваква ситуација.

logikata e deka treba sekogas dogovorot da se ispocituva. ako si dogovoril bonus baziran na profibilnost ili % togas treba da ti se isplati toa. ako ne si dogovoril togas nema sto da se bunis i lutis.

isto i sega. ako si se soglasil na pomala plata togas nema sto da se bunis. mozes da napustis ili da se nadevas deka firmata nema da propadne vo meguvreme.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
logikata e deka treba sekogas dogovorot da se ispocituva. ako si dogovoril bonus baziran na profibilnost ili % togas treba da ti se isplati toa. ako ne si dogovoril togas nema sto da se bunis i lutis.

isto i sega. ako si se soglasil na pomala plata togas nema sto da se bunis. mozes da napustis ili da se nadevas deka firmata nema da propadne vo meguvreme.
Па тоа ти кажувам, договорот не ти се почитува. Ти си се договорил на 1000, сеа ти намалуваат под закана дека ќе леташ од работа.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
Па тоа ти кажувам, договорот не ти се почитува. Ти си се договорил на 1000, сеа ти намалуваат под закана дека ќе леташ од работа.
pa jas isto ti vikam... AKO SI PRIFATIL togas toa e toa.

ako vredis nema da prifatis pa ako letas ke se snajdes... ocigledno ne vredis ili ok ti e pomalku ne gledam zosto sega se kuka.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
pa jas isto ti vikam... AKO SI PRIFATIL togas toa e toa.

ako vredis nema da prifatis pa ako letas ke se snajdes... ocigledno ne vredis ili ok ti e pomalku ne gledam zosto sega se kuka.
Поентата е дека газдата нема никогаш со тебе да го дели ќарот, ама со тебе ќе го дели трошокот.
Не верувам дека некој чекаше совет од тебе што да праи, ако може да смени фирма у сред криза ќе смени. Ако не ќе си ќути и трпи до некое боље време. Само треба да си будала да ги оправдуваш.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Па тоа ти кажувам, договорот не ти се почитува. Ти си се договорил на 1000, сеа ти намалуваат под закана дека ќе леташ од работа.
Зошто го сфаќаш тоа како летање? Едноставно имаш предлог на маса, ќе се согласиш на помалку или ќе си бараш друга работа. Предлог, не те стрела некој! Можеш да прифатиш, можеш и да кажеш: Ок, помалку, ама јас ќе си барам друга работа во меѓувреме! Тука ќе се види колку е саатот, ако стварно му вредиш и сака да те задржи, од својата плата ќе оддели за да останеш, ако си му така-така може да ти каже дека си слободен одма. Само немој одма прстот накај работодавачот, односот е обостран!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
Поентата е дека газдата нема никогаш со тебе да го дели ќарот, ама со тебе ќе го дели трошокот.
Не верувам дека некој чекаше совет од тебе што да праи, ако може да смени фирма у сред криза ќе смени. Ако не ќе си ќути и трпи до некое боље време. Само треба да си будала да ги оправдуваш.
hahaha... cesto se deli kjarot ako si napravil asalen dogovor i ako si pregovaral kako treba. fintava e sto mnogu luge neznaat dobro da se prodadat i ne si se cenat dovolno.

ako ne mozel da smeni firma togas neka ceka bolje vreme i neka smeni togas. ako gazdata moze da si dozvoli a sepak koristi prilika i mu ja namaluva platata toa treba da ti e signal deka ne si dovolno cenet i deka e vreme da si baras nova rabota a ne da kukas.

kapitalizam taka? supply and demand
Автоматски споено мислење:

Зошто го сфаќаш тоа како летање? Едноставно имаш предлог на маса, ќе се согласиш на помалку или ќе си бараш друга работа. Предлог, не те стрела некој! Можеш да прифатиш, можеш и да кажеш: Ок, помалку, ама јас ќе си барам друга работа во меѓувреме! Тука ќе се види колку е саатот, ако стварно му вредиш и сака да те задржи, од својата плата ќе оддели за да останеш, ако си му така-така може да ти каже дека си слободен одма. Само немој одма прстот накај работодавачот, односот е обостран!

tocno taka.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Поентата е дека газдата нема никогаш со тебе да го дели ќарот, ама со тебе ќе го дели трошокот.
Не верувам дека некој чекаше совет од тебе што да праи, ако може да смени фирма у сред криза ќе смени. Ако не ќе си ќути и трпи до некое боље време. Само треба да си будала да ги оправдуваш.
Изгледа затоа имаме висока стапка на заболени од Ковид 19. Генетски не можеме да држиме социјална дистанца, мора да гледаме во телефонот на тој пред нас во редот, колку пари оставил на каса, обавезно прашуваме колку коштала некоја работа што си ја купил, што имавте за ручек.
Таков однос, ќар бонуси(или дел) загуба помалку плата, само ако сте ортаци или имате таков договор!
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Зошто го сфаќаш тоа како летање? Едноставно имаш предлог на маса, ќе се согласиш на помалку или ќе си бараш друга работа. Предлог, не те стрела некој! Можеш да прифатиш, можеш и да кажеш: Ок, помалку, ама јас ќе си барам друга работа во меѓувреме! Тука ќе се види колку е саатот, ако стварно му вредиш и сака да те задржи, од својата плата ќе оддели за да останеш, ако си му така-така може да ти каже дека си слободен одма. Само немој одма прстот накај работодавачот, односот е обостран!
Проблемот е што е лош период за барање работа, газдите искористуваат прилика и намалуваат плата. Класичен опортунизам. Утре ќе плаче зашто не може да најде работници :)
Автоматски споено мислење:

Изгледа затоа имаме висока стапка на заболени од Ковид 19. Генетски не можеме да држиме социјална дистанца, мора да гледаме во телефонот на тој пред нас во редот, колку пари оставил на каса, обавезно прашуваме колку коштала некоја работа што си ја купил, што имавте за ручек.
Таков однос, ќар бонуси(или дел) загуба помалку плата, само ако сте ортаци или имате таков договор!
Не си ми јасен, сеа оправдано е или не е оправдано намалувањето? Веројатно јасно ти е како функционира кај нас, ако реши да ти намали никаков договор не те спасува.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
hahaha... cesto se deli kjarot ako si napravil asalen dogovor i ako si pregovaral kako treba. fintava e sto mnogu luge neznaat dobro da se prodadat i ne si se cenat dovolno.

ako ne mozel da smeni firma togas neka ceka bolje vreme i neka smeni togas. ako gazdata moze da si dozvoli a sepak koristi prilika i mu ja namaluva platata toa treba da ti e signal deka ne si dovolno cenet i deka e vreme da si baras nova rabota a ne da kukas.

kapitalizam taka? supply and demand
Автоматски споено мислење:




tocno taka.
Коронава тука им е најдобриот изговор на сопствениците и менаџерите што можеше да постои кога станува збор висина на плата и исплаќање/неисплаќање на цела плата.
Да има фирми кои навистина претрпеа голема штета, но знам фирми кои заработуваат исто како и претходно и не се чепнати воопшто и пак прават глупости околу платите: неисплаќање на договорени бонуси, не смееш ни да писнеш за покачување иако ти ветиле дека ќе ти дадат после х месеци, тие што им даваат дел на рака дел на сметка сега им поделија само на сметка (тоа на рака ти е усно договорено или пак ти го давале како договор на дело со фирма сестра на постојната и тоа месец за месец и сега не ти го даваат).
Пазарот исто се презасити во многу професии и реално овој страв што сега го гледам на пазарот на трудот и ќути има и полошо мислам дека го немало во последни 10 години. А инаку пред короната баш владееше тотално спротивна клима, еден куп луѓе беа спремни да збришат од моменталните фирми, гласно се бунеа кога имаше непочитување на вакви договори, газдите беа троа во понезавидна состојба оти имаше отворени граници и ако не ти се свиѓа тука за неколку месеци можеше и со македонски пасош да тркнеш до Германија, овие странските инвестиции работеа со полна пареа (сега со короната и тие не работат ни со 50% од реалните капацитети) и тн.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Проблемот е што е лош период за барање работа, газдите искористуваат прилика и намалуваат плата. Класичен опортунизам. Утре ќе плаче зашто не може да најде работници :)
Автоматски споено мислење:


Не си ми јасен, сеа оправдано е или не е оправдано намалувањето? Веројатно јасно ти е како функционира кај нас, ако реши да ти намали никаков договор не те спасува.
Ај да не фрламе камења само во нашата бавча! Син ми е во НЗ, заради кризата кога беше карантинот(они имаа 45 дена мислам) прво фирмата им го даде целиот одмор, после им рече да си бараат работа! Добро што он имаше име и брзо најде работа, ама новите работодавци не му дадоа колку што треба него 10-15% помалку, повикувајки се на кризата. Првата фирма најверојатно ќе пропадне, значи он е ќар има нова работа, ама е зијан во вкупната годишна плата :toe:

За второто.
Јасен сум до толку што македонец не може да сфати!
Оти сеуште гледаме на работите социјалистички, демек од исто(државно) ќесе се зема, ама газдата има право да зема па ете педер е, нејќе да делиме исто како што делевме пред тоа.
Работникот вика, криза не криза јас идам 8-9 саати на работа, плаќам кирија исто, превоз исто, редно е исто да имам плата!
Газдата има намален прилив на пари, не може да издржи да го плаќа исто како кога било нормално, ама и не сака да го отпушти оти знае дека тешко ќе го замени, плус и работникот е човек има семејство, расходи.... Предлог намалена плата или ако не бива тражи си чаре.
Кој е во право?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.628
@Lester Freamon

znaci se vrakame pak na ona supply and demand.... vo momentot gazdite se vo prednost i ke gledaat da iskoristat. ako se kreteni po prvata smena na situacijata ke kukaat.

sepak nema garancii deka i ako se fer so vrabotenite posle krizata nekoj nema ja duvne za GER. taman ke zastedi sega i ako mu se otvori moznost ke ide taka?

se vrtime vo krug... balans mora da ima za uspesen biznis. gazdata sto neznae da go najde i sprovede toa nema dolgo da opstoi. najubav primer vi se kaficite. zosto se odrzuvaat nekoj gazdi so decenii pa duri i koga menuvaat objekt? znaat da menadziraat so luge, so klientel so vraboteni itn....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom