Работодавци, чесни и измамници

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.162
Не знам зашто толку нападно го осетив постов. Искулирај, не ми беше намера никого да навредам ниту да ширам дезинформации, туку тоа што го напишав е тоа што го имам чуено од моабети на постари кои како средношколци работале кај одредени газди во одредени мали дуќани и каде врз нив газдата се има иживљавано. Не зборам за оние кои што работале во Тетекс, Југохром или останатите државни фирми.
За какви газди у Југославија збориш бре дете?
Мајко мила... :lolzz:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.014
Поени од реакции
17.946
Т
Не се криви децата криви се родителите, што наместо да ги праќаат по пракси ги замараат да поминеле одлични па со сите 5ки и сл глупости

Воопшто не е битно дали плаќаат работодавачите или не, они те учат во ситуацијавата дури и да платиш ти не си зијан во никој случај. Ете стај се во позиција на родител, сигурен сум дека дури и ќе платиш на некој работодавач за да го научи твоето дете на некоја вештина со која ќе може да заработува во иднина
Точно е тоа дека во одредени места треба да има повеќе пракса наместо теорија, така се работи плански за иднината.

Но како некој што одел на пракса каде што немало шанси да се избегне, ти кажувам дека е многу подобро кога си платен за тоа. Зошто јас два пати во неделата да станувам сабајле во 6 и да работам скоро до 12 за без пари додека тие што се вработени да седат, пак со истите изговори, ее ние овоа го знаеме вие треба да го научите. Да бе друже ама мене државата не ми купила ни една кифла за тој ден, не ми платила превоз, не ми купила ни работна униформа, па и плус сето тоа да го правам бесплатно. Ајде и да е така, зошто би работел кога во таа инстиуција без партиска книшка не можеш ни да влезеш во дворот а не во ходникот.

Исто искуство имаше и брат ми, викенди работеше по 10 саати по свадби, за еден оброк, ок ајде научил да работи, но тоа во други земји се вика експлатирање, затоа што газдата е поврзан со професорот од пракса или затоа што ќе донира нешто во училиштето за практичната настава добива работници за без пари. И утре кога ќе доцни платата ќе го имаш тој став што ти го всадиле на 16 години, да работиш а да не си платен и тоа да го прифатиш нормално.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.339
Поени од реакции
27.911
Средното го завршив пред некоја година, а на факултет не одам бидејќи во мојот град предавањата се стриктно на албански и не можам да си дозволам да студирам во Скопје, па затоа само работам.

Платата би требала да зависи од одговорностите, задачите, тежината на работата како и вештините кои се потребни за да се врши таа работа. Не гледам каква корелација би требало да има меѓу тоа каде учи/учел и колку плата треба да земе.

Ако некој средношколец работа во кафиќ како келнер, тогаш тој треба да зема иста плата како келнерот што има 30тина години и работа со него, нели? Можеби некој денар повеќе за постариот ако има повеќе искуство.

Не гледам каква врска има моабетот сега со факултетот, дали за да вредам јас 500 евра треба факултет да завршам? Постојат луѓе кои што прават повеќе од 500 евра месечно кај приватник, а не ни завршиле факултет. Ако можам да ја работам таа работа и да ги вршам сите задачи, ако ги имам сите вештини потребни за вршење на таа работа и ако сум одговорен и точен на време зашто не би можел јас да ја земам таа плата?

Мислиш ли дека факултетот (зборам за нашите факултети) се гаранција за способност за вршење одредена работа?

Проблемот за кој што јас зборувам не е дали средношколците или тие што сега почнале на факултет требаат да земаат 500 евра (а треба доколку поседуваат способност за работање одредена работа, ги поседуваат сите потребни вештини и знаат да го работат тоа што треба) туку тоа што овде работаш работа за која што треба да бидеш платен 500 евра, а платен си 250 евра и плус работаш прекувремено.
Не си ми јасен, во првиот пост викаш ако ти куцаш 120 wpm, а друг 20 зошто да сте зимале иста плата? Алудираш на тоа дека нема системи што те вреднуваат повеќе ако работиш повеќе, а сега викаш платата треба да биде иста на средношколец и на некој што работи 30 години како келнер, како тоа?

Денешниве генерации патат од тоа, види го овој не завршил факултет зима 500 евра, друг ќе рече види го работи у државно лежи за 500 евра, ама зошто јас да земам 250 евра кога у Америка некој зима 2250.

Без разлика дали одиш на факултет или не, не знам која бранша си ама некој и те како бараат искуство и знаење. Не може ти со твој 22-3 години да бараш 500 евра, без факултет и со 3-4 години максимум работно искуство зад тебе. Помири се дека стандардите во Македонија се тие. Имаш 2 опции, или ќе се бориш и нема да спиеш ќе собираш максимално знаење за 250 евра, ќе се надградуваш и ќе се вработиш во нормална фирма, или најди си чарето да киднеш во странство и да го правиш истото за некој повисок стандард.
 
M

Macedon1um

Гостин
Т

Точно е тоа дека во одредени места треба да има повеќе пракса наместо теорија, така се работи плански за иднината.

Но како некој што одел на пракса каде што немало шанси да се избегне, ти кажувам дека е многу подобро кога си платен за тоа. Зошто јас два пати во неделата да станувам сабајле во 6 и да работам скоро до 12 за без пари додека тие што се вработени да седат, пак со истите изговори, ее ние овоа го знаеме вие треба да го научите. Да бе друже ама мене државата не ми купила ни една кифла за тој ден, не ми платила превоз, не ми купила ни работна униформа, па и плус сето тоа да го правам бесплатно. Ајде и да е така, зошто би работел кога во таа инстиуција без партиска книшка не можеш ни да влезеш во дворот а не во ходникот.

Исто искуство имаше и брат ми, викенди работеше по 10 саати по свадби, за еден оброк, ок ајде научил да работи, но тоа во други земји се вика експлатирање, затоа што газдата е поврзан со професорот од пракса или затоа што ќе донира нешто во училиштето за практичната настава добива работници за без пари. И утре кога ќе доцни платата ќе го имаш тој став што ти го всадиле на 16 години, да работиш а да не си платен и тоа да го прифатиш нормално.
Јас не реков дека не е подобро да си платен за тоа, ама треба да се биде свесен и дека ова е Македонска економија и Македонски фирми а не Германски каде што сами бараат млади деца да ги обучат а не државата да мора да им дава насоки. Ти за на училиште секако стануваш од 6 од 12, дали 5 дена ќе одиш само на училиште или 3 ќе одиш а 2 ќе одиш на пракса апсолутно не ти мењава во поглед на финансиско оптоварување а ти менува многу во поглед на знаење и понатамошна перспектива. Замисли да си некоја средна стручна школа, ако одиш на пракса 3-4 години секоја недела барем по 2 дена ти откако ќе завршиш образование си спремен кадар дури и самостојно да работиш, си научил нешто од праксата кај механичарот/електричарот/компјутерџијата/заварувачот итн а вака без пракса си утепал 4 години а знаење 0 како 99% од децава што завршуваат сега. Не е ни чудно што сите посериозни странски компаниии не избегнуваат и не инвестираат тука
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.014
Поени од реакции
17.946
Јас не реков дека не е подобро да си платен за тоа, ама треба да се биде свесен и дека ова е Македонска економија и Македонски фирми а не Германски каде што сами бараат млади деца да ги обучат а не државата да мора да им дава насоки. Ти за на училиште секако стануваш од 6 од 12, дали 5 дена ќе одиш само на училиште или 3 ќе одиш а 2 ќе одиш на пракса апсолутно не ти мењава во поглед на финансиско оптоварување а ти менува многу во поглед на знаење и понатамошна перспектива. Замисли да си некоја средна стручна школа, ако одиш на пракса 3-4 години секоја недела барем по 2 дена ти откако ќе завршиш образование си спремен кадар, си научил нешто од праксата кај механичарот/електричарот/компјутерџијата/заварувачот итн а вака без пракса си утепал 4 години а знаење 0 како 99% од децава што завршуваат сега. Не е ни чудно што странски инвестиции не избегаваат, освен овие за составување на кабли ботски работи
Па и јас не барам да сум платен како у Германија ни па македонска дневница. Ако државата има за глупости мора да има и за мене да ми обезбеди денеска да не останам гладен, да не одам пешки 40 минути ако врне, барем толку. Со тоа само ќе докаже дека не почитува и го почитува тоа што работиме како да сме платени за тоа.
 
M

Macedon1um

Гостин
Па и јас не барам да сум платен како у Германија ни па македонска дневница. Ако државата има за глупости мора да има и за мене да ми обезбеди денеска да не останам гладен, да не одам пешки 40 минути ако врне, барем толку. Со тоа само ќе докаже дека не почитува и го почитува тоа што работиме како да сме платени за тоа.
Тоа е најмал проблем во случајот, ете јас немам слушнато некој од средношколците да се жали на недостаток на пракса. Чак што више и онаа задолжителна што ја имаат гледаат да ја избегнат, и после нормално имаме полу-писмени генерации кои ги бива само за некоја општа слабо платена работа а никако стручна

Да можам да го враќам назад времето, не би упишал ни факултет а средново би го одел вонредно ради реда
 
J

joli1

Гостин
ако збориш за задњите години баш пред распад, тоа е друго
Па можеби си требал да помислиш дека за тоа зборувам пред да се исфилмаш со претходниот пост.

Фрката е овде што јас и @Илко Илија за кој претпоставувам дека сме генерација или година-две разлика пробуваме да ви објасниме со какви се проблеми се соочуваат младите кога се во прашање платите, работните места и зашто младите избегаваат да работаат, а добиваме коментари кои алудираат дека ние сме премногу алчни, дека тражиме големи плати, а сме немале факултет итн.

Ние младите само сакаме да бидеме платени колку што објективно заслужуваме и колку што сме вешти.

Не ја разбирам логиката на пробното работење или пракса доколку истата не е целосно платена или ако барем основните трошоци (патот, јадењето, кафето) не се платени. Да не заборавиме дека во одредени струки како на пример забен техничар намерно се изоставуваат одредени сегменти од работењето како практикантот не би ги открил тајните на струката.

Не си ми јасен, во првиот пост викаш ако ти куцаш 120 wpm, а друг 20 зошто да сте зимале иста плата? Алудираш на тоа дека нема системи што те вреднуваат повеќе ако работиш повеќе, а сега викаш платата треба да биде иста на средношколец и на некој што работи 30 години како келнер, како тоа?

Денешниве генерации патат од тоа, види го овој не завршил факултет зима 500 евра, друг ќе рече види го работи у државно лежи за 500 евра, ама зошто јас да земам 250 евра кога у Америка некој зима 2250.

Без разлика дали одиш на факултет или не, не знам која бранша си ама некој и те како бараат искуство и знаење. Не може ти со твој 22-3 години да бараш 500 евра, без факултет и со 3-4 години максимум работно искуство зад тебе. Помири се дека стандардите во Македонија се тие. Имаш 2 опции, или ќе се бориш и нема да спиеш ќе собираш максимално знаење за 250 евра, ќе се надградуваш и ќе се вработиш во нормална фирма, или најди си чарето да киднеш во странство и да го правиш истото за некој повисок стандард.
Точно, алудирав дека нема системи кои што те вреднуваат ако работиш повеќе, побрзо или повешто одредена работа. Точно, но прочитај го пак постот што го цитираше. Напишав дека постариот би требал да земе плус доколку има повеќе искуство и ако е повешт во работата, но доколку средношколецот е повешт во работата, подобро ја врши и побрзо од тој постариот, тогаш средношколецот би требал да биде платен повеќе.

Не би се сложил дека мнозинството од денешните генерации размислуваат на тој начин, туку за разлика од постарите генерации одбиваат некој да ги еб* у здрав мозок за минималец и уште за малтретирањето да бидат благодарни.

Затоа и мнозинството млади поготово мојата генерација се иселува се повеќе и повеќе, некои дури и како цели друштва у потрага за поголеми плати и места каде што вештините кои ги граделе со години ќе им бидат наплатени и ценети.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.162
Па можеби си требал да помислиш дека за тоа зборувам пред да се исфилмаш со претходниот пост.
Да се каже дека газдите ги третирале работниците во СФРЈ како што ги третираат денес, е неточно и смешно.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.014
Поени од реакции
17.946
Тоа е најмал проблем во случајот, ете јас немам слушнато некој од средношколците да се жали на недостаток на пракса. Чак што више и онаа задолжителна што ја имаат гледаат да ја избегнат, и после нормално имаме полу-писмени генерации кои ги бива само за некоја општа слабо платена работа а никако стручна

Да можам да го враќам назад времето, не би упишал ни факултет а средново би го одел вонредно ради реда
Тука веќе станува збор за други проблеми и недостатоци во опшеството, најголемиот дел од народот овде е мува без глава, се запишуваат медицина и некои занаетчиски струки за да дојдат во Германија, мислат дека со самата диплома децата ќе им дојдат овде и ќе живеак како фараони, за низ текот на школувањето да сфатат дека не одело тоа баш така. На некого му беа и смешни муабетите дека праксата треба да биде платена, тука ако побараш пари одма по дифолт значи дека дома у фрижидерот имаш само маргарин уште за денеска, затоа и работниците се такви, не знаат да си го ценат трудот.


Без разлика дали се стручни или општи работници, трудот треба да е ценет.
 
J

joli1

Гостин
Да се каже дека газдите ги третирале работниците во СФРЈ како што ги третираат денес, е неточно и смешно.
Види, не зборувам за фабриките од типот на Тетекс итн каде што работникот имал исти права како и директорот, туку зборувам за мали дуќани кои биле квази приватни и во кои работале средношколци. Се сложувам со тебе дека и те како работниците биле дупло повеќе ценети во СФРЈ него сега. Мислам дека таа реченица од мојот пост делуваше како генерализација, но тоа не ми беше целта. Тоа што го пишав е тоа што ми го имаат кажано одредени постари личности од мојот живот кои имаат работано како средношколци на одредени места и кои што газдата ги има малтертирано.
Автоматски споено мислење:

Тука веќе станува збор за други проблеми и недостатоци во опшеството, најголемиот дел од народот овде е мува без глава, се запишуваат медицина и некои занаетчиски струки за да дојдат во Германија, мислат дека со самата диплома децата ќе им дојдат овде и ќе живеак како фараони, за низ текот на школувањето да сфатат дека не одело тоа баш така. На некого му беа и смешни муабетите дека праксата треба да биде платена, тука ако побараш пари одма по дифолт значи дека дома у фрижидерот имаш само маргарин уште за денеска, затоа и работниците се такви, не знаат да си го ценат трудот.


Без разлика дали се стручни или општи работници, трудот треба да е ценет.
Баш тоа.

За разлика од луѓето кои што живееле, почнале да работаат и станале независни во Југославија, за нас скоро па невозможно е да станеме независни. Доколку не ти следи никакво наследство, доколку живееш со еден родител или доколку живееш под кирија, да станеш независен во овие млади (18-20) години е практички невозможно. Со плата од 250 евра не можеш кирија да платиш и тоалетни за месец ден да купиш, а не па сам да живееш, сам да се храниш и сам да плаќаш сметки.


Дали 18 годишниот швеѓанин има повеќе искуство, повеќе вештини и знаење од 30 годишниот македонец?
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.689
Поени од реакции
35.054
Еве ја ќе го земам примерот од мојата работа, ресторани за брза храна.
До пред некое време додека имав шеф Турчин имав можности да пробам да станам шеф на смена, односно ќе ми помогнеше тој во сето тоа. Да не се фалам далеку сум од некој работник пред се поради размислувањето, но во оваа работа се надминувам себеси кога сакам. Прво не размислувам така, со тоа што ќе станам шеф треба да почнам да ја чуствувам фирмата за своја и тоа за само неколку стотина евра плус. Ама ае ок тие пари ќе ми го платат станот и јадењето и ќе поминам преку тоа. Проблемот настанува кога ти едноставно мора да станеш тоа што најмногу мразам а тоа е шпион, кодош, душкало, итн. При пробниот период прво шо те прашува шефот кога се број на крајот на денот е дали некој од работниците го земал бакшишот, дали некој јадел тоа што е недозволено, дали некој бил премногу у веце денеска и се откажав за ден и пол. Ова се случува барем според мене на најголемиот дел од работините места во приватниот сектор освен како што кажав во тој ИТ сектор, барем се надевам дека е така.

И ајде сега кажи ми ти какво е тоа напреднување и борба за повисока позиција?
Врска нема дека ако си претпоставен по автоматизам си кодош, вработени кои се заглавени со паметот во пубертет и пробуваат на секој можен начин да ја заебат фирмата и шефот поарно да не работат во таа фирма. А ти како нивен претпоставен не смееш да имаш грижа на совест со тоа што ја пренесуваш ситуацијата во секторот/твојата група бидејќи тие со кривините што почнале да ги фаќаат самите ќе се избркаат. Ако почнеш ти да забушаваш ќе леташ ти од тие погоре, така да колку одиш нагоре толку повеќе треба да ги отвориш очите за секоја твоја постапка, а особено и да знаеш да играш со зборовите кога даваш извештаи на тие погоре.
Плус на работа не си во средно па ајде ќе си бидиме другарчиња, лично не сметам дека на работа е добро здружување на другарска база.

Многу добро ти го сфатив постот. Еве пошто си многу млад, ќе претпоставам дека уште си во средно, евентуално факултет. Според тебе која плата е океј за некој што уште е во средно? И која плата е океј за некој со завршен факултет?

Тргни ги платите во Европа и Америка. Нашата среќа била да се родиме во Македонија и да го живееме тој стандард. Мислиш ли ти дека вредиш 500 евра, а немаш средно/факултет уште завршено?



И допрва ќе се откажуваш, и ќе голташ кнедли. Секаде е исто, еве со тебе зборам 2цата работиме во странство и различни бранши и држави, секаде ќе гризаат. Ќе се бориш и ќе го потиш газот се додека не успееш да станеш свој газда и да не ти прави никој игри. Едноставно е, или ќе успееш и ќе жртвуваш многу работи, или ќе те изедат и ќе работиш за минималец каде што секој ќе си игра со тебе.
Кога ќе станеш газда почнуваат најзаебаните игри и најголемото потење, не ги гледај газди за кои создавале неколку поколенија капитал или пак врзани со политички партии кои „рекетираат“ се живо и диво и местат тендери на секој чекор. Во приватен сектор е прилично тешко да се плива во бизнис, не само во мкд туку и надвор, да на крај можеби ќе имаш поголема награда (финансиска), но ретко да сретнам газда на фирма кој од нервози нема закачено некоја модерна болест. Згора на се барем првите години мора да си воркохолик за да ја кренеш фирмата на здрави нозе и да викаш амин на секој чекор каде што имаш интерес, па да баталиш и семејство и грижа за себе.
Средното го завршив пред некоја година, а на факултет не одам бидејќи во мојот град предавањата се стриктно на албански и не можам да си дозволам да студирам во Скопје, па затоа само работам.

Платата би требала да зависи од одговорностите, задачите, тежината на работата како и вештините кои се потребни за да се врши таа работа. Не гледам каква корелација би требало да има меѓу тоа каде учи/учел и колку плата треба да земе.

Ако некој средношколец работа во кафиќ како келнер, тогаш тој треба да зема иста плата како келнерот што има 30тина години и работа со него, нели? Можеби некој денар повеќе за постариот ако има повеќе искуство.

Не гледам каква врска има моабетот сега со факултетот, дали за да вредам јас 500 евра треба факултет да завршам? Постојат луѓе кои што прават повеќе од 500 евра месечно кај приватник, а не ни завршиле факултет. Ако можам да ја работам таа работа и да ги вршам сите задачи, ако ги имам сите вештини потребни за вршење на таа работа и ако сум одговорен и точен на време зашто не би можел јас да ја земам таа плата?

Мислиш ли дека факултетот (зборам за нашите факултети) се гаранција за способност за вршење одредена работа?

Проблемот за кој што јас зборувам не е дали средношколците или тие што сега почнале на факултет требаат да земаат 500 евра (а треба доколку поседуваат способност за работање одредена работа, ги поседуваат сите потребни вештини и знаат да го работат тоа што треба) туку тоа што овде работаш работа за која што треба да бидеш платен 500 евра, а платен си 250 евра и плус работаш прекувремено.
Обично знае да фрустрира во Македонија нерамнотежата во платите, особено во приватен сектор (ај државен имаат бодирање и горе долу си знаат сите која плата ја земаат) во однос на тоа кој колку работи. Е сега колку може да го совладаш занаетот на мала возраст е знак прашалник и дали си способен ти да водиш проект или сегмент во локал, второ ДА треба да има некој баланс во однос на брзината и способноста за работа на секој (сум видел на касите во Веро толку бавни особи што јас да се прашувам нема во живот да ги вработам ни за минималец, таму треба да си оса, а не со 3ца што чекаат да има хаос) но ова е веќе проблем до незнаење/неспособност на менаџерот/сопственикот на таа компанија. Добар вработен е лесно да го избркаш, а тешко да го најдеш.
Ако гледаме која професија колку е платена и треба да биде платена лично сметам дека келнерите се преценети (не може келнер да го платиш повеќе од инженерите во државата (да капитализам е јбг и кој како се снашол, но ради тоа ќе се празни и државата и никој нема да се замара да заврши квалитетно некоја работа), познавам келнери што имаат основица по 30-35к + бакшиш преку 100 евра му доаѓа и по 40к, а познавам градежни инженери, машински инженери, архитекти и тоа во големи компании кои работат за 20-25к (+ работни барем 2 саботи) и имаат одговорност за проекти од по неколку милиони евра). Не знам колку имаат баланс надвор (во тие неколку земји каде имам мои блиски горе-долу си има баланс која е границата за menial jobs, а која за работи со повисока интелектуална одговорност), а кај нас ова е една од најголемите фрустрации кога станува збор за задоволство или незадоволство од работно место.

Сума сумараум овие проблеми се сведуваат на умешноста и политиката во самата компанија, така да една иста фирма за некој може да е мајка, а за друг маќеа и затоа е толку динамичен пазарот и промената на вработените.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.014
Поени од реакции
17.946
Да бе касиерката во Веро да биде како оса а платата која ја зема се прави за 15 минути кога има мала гужва. Абе бидете задоволни шо има уште кој да седи позади касата а не брзина да имале.
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Види, не зборувам за фабриките од типот на Тетекс итн каде што работникот имал исти права како и директорот, туку зборувам за мали дуќани кои биле квази приватни и во кои работале средношколци. Се сложувам со тебе дека и те како работниците биле дупло повеќе ценети во СФРЈ него сега. Мислам дека таа реченица од мојот пост делуваше како генерализација, но тоа не ми беше целта. Тоа што го пишав е тоа што ми го имаат кажано одредени постари личности од мојот живот кои имаат работано како средношколци на одредени места и кои што газдата ги има малтертирано.
Автоматски споено мислење:


Баш тоа.

За разлика од луѓето кои што живееле, почнале да работаат и станале независни во Југославија, за нас скоро па невозможно е да станеме независни. Доколку не ти следи никакво наследство, доколку живееш со еден родител или доколку живееш под кирија, да станеш независен во овие млади (18-20) години е практички невозможно. Со плата од 250 евра не можеш кирија да платиш и тоалетни за месец ден да купиш, а не па сам да живееш, сам да се храниш и сам да плаќаш сметки.


Дали 18 годишниот швеѓанин има повеќе искуство, повеќе вештини и знаење од 30 годишниот македонец?
Другар, лоши ти се споредбите.
Некој се раѓа во Монте Карло, некој во Радовиш. Што мислиш кој има поголеми шанси за подобар живот?
Не заборавај дека има и држави во светот каде што 5$ се пари, тоа не значи дека се неспособни луѓето таму.

250 евра е минимална плата во државата. Да, знам дека е малку и дека не се живее но и тоа е некој почеток - сметај го периодот кога си млад и без искуство како пракса.
Тоа што ти куцаш 120 wpm a колегата 5 wpm и нема толку значење доколку и двајцата како дневна обврска имате да испишете по една страна.

Многу сте изреволтирани како за млади луѓе.
Дај кажете што работите/имате работено па да дискутираме дали е проблемот во газдите или во вас и вашите очекувања.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom