Работи кои нѐ научи пандемијата (досега)

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.222
,,,od kako e pochata krizata so COVID-19 virusot narodov nishto ne nauchi,barem do sega zatoa shto se shto pravi e rezultati na aj da se kazhe prisilni merki,samosvesta i sovesta nikade ja nema,,,,ne znam shto navistina ushte polosho treba da se sluchi pa malku od malku da pochnat lugjevo navistina da se odnesuvaat vo sklad so sostojbava,koja patem kazhano nimalku ne e naivna,,,
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
ne nauci mnogu raboti koi gi znaevme i porano, samo trebase na nekoj surov nacin na bideme potseteni za niv

1. coveckiot zivot ima cena (proceneta vrednost vo pari/valuta), cenata zavisi od zemjata i standardot na ziveenje vo nea
2. ogromen del od populacijata i na nasata zemja a i na svetot e prakticno nepismen - bez common sense, bez svest da sledi trivijalni instrukcii za opsto dobro
3. science fiction filmovite i teorii na zagovor, imaat doza na realnost vo niv
4. svetot posle ova nikogas nema da bide ist
5. depresija/recesija koj i da e soodveten termin - doagja, i toa debelo. predstoi turbulenten period
6. vo sekoja zemja na svetot bez razlika na standard, se stedi na zdravstvo i trosoci (moizda so isklucok na 1 ili 2 zemji)
7. sekoja kriza krie moznost vo sebe - tie sto kje gi prepoznaat kje prosperiraat vo "noviot svet"
8. rabota od doma i online edukacija nema da bidat vekje fancy termini, i za 1% od naselenie, ocekuvam ogromen porast na ovie
9. nikogas ne bilo prasanje dali imame vreme, tuku sto ni e prioritet vo zivotot - ako nekoi nemaat vreme za vas ili za nekoja aktivnost vo vreme na izolacija, znaci ednostavno ne sakaat.
10. toa sto ne te ubiva te pravi posilen hhh - tie sto ne isklucija do sega, se so pojaki nervi hhh

ima uste eden ton, ama vikam ajde so 10ka da pocnime :D
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.866
Поени од реакции
7.254
Јас лично научив:
1. Дека температурата е активност кое самото тело ја активира, за да се исчисти, а разбрав дека 90% од медицинските лица (за нашите зборам) препишуваат лекарства за да ја снема, дека симптомите е битно да ги нема, а причинита не е битна.
2. Дека вакцината за грип не била многу ефикасна, бидејќи вирусот мутирал, ама кај да е, луѓето се надеваат ќе успеат да направат вакцина за сите видови мутации (иако добар дел врска немаат за причини на мутации). Слично со тоа што на секои 10год велат ова најверојатно ќе е лекот против ракот, или сидата, или сарс, или H5N1. Бил Гејтс бил многу грижлив човек, наместо со милијардите во Африка да создаде нормални хигиенски услови за живот (чиста вода,струја, фрижидери), тој со вакцинација се грижел за населението.
3. Од форумов сфатив дека само одредени вируси мутирале, овие другите за кои има вакцини, тие не мутирале и доколку 100% се вакцинирани, нема веќе да се појави тој вирус. Можеби некоја друга болест ќе биде со истите симптоми, ама тоа било сосема нов вид на вирус и ќе има друго име.
4. Од форумов сфатив дека првичните бројки потребни за колективен имунитет не важат, односно 65%,90% и 95% не биле точни, туку мора 100%, е тек тогаш ќе се искоренат сите болести за кои има вакцина. Теоријата за антителата не ја сфатив, ама тука е гугле.
5. Дека во вакцините се користат делови од абортирани фетуси и некои други корисни токсини, бидејќи природата не е совршена и згрешила нешто кај човекот, па човекот создаден од самата природа, тој ќе ја исправи грешката.
6. Дека народ кој со години е сведок на (не)чесното работење на системот, покрај снимките (лепени-сечени), покрај сите (не)исполнети ветувања и заколнувања, покрај докази за (не)логичното зголемување на имотната состојба на првите ешалони, сепак како големи верници, ќе продолжат со надежта и целата доверба повторно и повторно ќе му ја дадат, зашто кој друг ќе се грижи за нив...
7. Дека мнозинството сака сите да бидат еднакви (сиромашни,очајни, ниска свест), никој од никого да не се разликува. Се ќе дозволат за тоа да се оствари, дури и радо ќе помогнат. Како вицот со котлите во пеколот ... кај котелот каде што се македонците немало чувар, зашто ако некој се осмели да излезе, другите си го враќаат назад.
8. Дека добар дел од населението со нетрпение очекуваат некоја катаклизма да се случи, посакуваат нуклеарка, метеорит да не акне, е не сфатив зашто не си направат харикикири, ако веќе толку не им се живее.
9. Дека иако при толку лесен,брз и евтин пристап до информации, народот повеќе сака да чита за задникот на Цеца и спорт.
10. Дека што и да се случи, варварските особини кај луѓето, 90% од нас сеуште си ги имаме и по нив го живееме животот, без разлика на последиците и историските примери.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
1. Дека политичарите се мизерни во сите општествени услови.
2. Дека постојат и способни раководители.
3. Дека во услови на криза прво испливува човечката глупост и ограниченост.
4. Дека со малку поголемо внимание децата можат да бидат и убаво воспитани.
5. Дека работодавците се себични.
6. Дека живееме на поднебје со прекрасен вроден хумор.
7. Дека манипулациите со тв/нет информации се најголемото зло.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
746
Поени од реакции
1.026
дека треба сервер за цс
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.795
..тек почнавме да учиме со учител кој е пострашен и помоќен од самиот ѓавол.
.
Не разбирам, на каков тоа учител кој е пострашен и помоќен од самиот ѓавол, мислиш?
Автоматски споено мислење:

... неписмено однесување зачинето со партиски безобразлук, сила и непотизам, џабе се сите мои врелини, способности, почитување, дисциплина и совесност...немоќна сум покрај тој шлајм!
Глеам повеќе пати овој збор го употребуваш (значи не е typo) и никако не можам да сконтам што значи?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.540
Не разбирам, на каков тоа учител кој е пострашен и помоќен од самиот ѓавол, мислиш?
Автоматски споено мислење:


Глеам повеќе пати овој збор го употребуваш (значи не е typo) и никако не можам да сконтам што значи?
Вирусот на корона за мене е тој учител, полош и од самиот ѓавол,, кој успеа со најгрозни и најтешки " воспитни мерки" да го блокира цел свет, да го пикне човекот да седи дома, да размислува за семејните вредности, за смислата на животот, за сето она на кое што заборавил....:)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.795
Вирусот на корона за мене е тој учител, полош и од самиот ѓавол,, кој успеа со најгрозни и најтешки " воспитни мерки" да го блокира цел свет, да го пикне човекот да седи дома, да размислува за семејните вредности, за смислата на животот, за сето она на кое што заборавил....:)
Се сомневам дека го имаш сфатено значењето што стои зад името Ѓавол. Што претставува, кои му се карактеристики.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.540
Се сомневам дека го имаш сфатено значењето што стои зад името Ѓавол. Што претставува, кои му се карактеристики.
Направив споредба и мислам дека имаат слични карактеристики.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Има доста работи кои можеби се и ќе звучат дежа ву, ама она што осознав благодарение на корона вирусот е катастрофалниот интензитет и обем на истите.
Call me glass half empty, ама работите кои следат се мое објективно видување и размислување.

Ќе почнам од општествените работи кои ги увидов благодарение на вирусот:

-Економскиот систем е лажно конструиран и претставува еден огромен лажен синџир
-Развиените земји и не се толку развиени колку што ги мислевме
-"Абе што ќе ми е вебсајт да плаќам хостинг и домејн по 100 евра годишно" менталитетот на нашите претприемачи им излезе на нос.
-Социјалните мрежи и медиумите веќе се длабоко навлезени во нашето ДНК и се дел од нашиот ментален склоп
-За да се остане психички нормален во Македонија, пожелно а и потребно е (барем) 2 месеци отсуство или детокс од социјални мрежи, ОСОБЕНО после вирусот.
-Голем дел од, ќе потенцирам високообразованата младина не знае да плати онлајн сметки или да уплати преку банкарски токени.
-ПОДОБРУВАЊЕ на здравството во државата - ОДМА.
-ЗГОЛЕМЕНИ ПЛАТИ НА ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ - asap.
-Благодарен и покрај се што сум роден и живеам во “нашта земја”, а не во Бангладеш,Индонезија, Филипини, па и Кина.
-Фудбалот, спортот како и 90% од ентертејнментот се губење време и ништо повеќе. Премногу се хајпаат овие професии на сметка на другите. За преплатеност, да не ни почнувам.
-Поголема благодарност и респект кон старците, колку и да живеат у нивен филм и да не се во тек со модерното време.

Медицинските/хигиенски лекции кои ги научив од вирусот:

-Личната хигиена е на многу пониско ниво од што мислев глобално гледано.
-Секоја минута одвоена за лична хигиена и нега на тело ВРЕДИ.
-Веќе не гризам нокти, ќе ти ебам грдата навика.
-Ќе си земам боледување, макар и 0.3 степени да ми е повисока температурата.
-Медитација, медитација и уште еднаш медитација за чистење на психата истоксицирана од соц медиуми и еготрип фаци.
-Цеден сок од портокал и лимон 2х на ден да ми стане навика.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Ништо не нè научи.Сè уште има луѓе кои не ги почитуваат мерките и препораките.
Полициски час,ама за кого...
Млади будали се мотаат на улици во 1 ноќе,а старине и понатаму влегуваат во маркети во попладневните часови,што ако вработените им се дерат...
 
M

Macedon1um

Гостин
Што би требало да не научи ?

- Дека треба повеќе да инвестираме во здравствениот систем
- Да ја цениме повеќе храната, и оние што ја произведуваат истатата а не да ги потценуваме
- Имунитетот и хигиената се исклучително важни, и децата уште од рана возраст уште во училишата треба да се едуцираат за неа
- Во интернет продажбата е иднината, и секој бизнис што може да продава преку нет ако не се прилагоди ќе пропадне
- Здравата храна е секогаш добра инвестиција
- Да не трошиме пари на глупости туку на работи што имаат реална вредност
- Куќата во село на дедо ти нуди многу поголема заштита и можности, отколку преценетата гајба од 50м2 во град
- Никоја држава не те ферма и се зависи од тебе, значи да се трудиме да бидеме што повеќе независни во секое поле
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Дека со минималец од 14500 ден.не можело да се преживее.И тоа кажано од истите оние кои тврдеа дека и 12000 минималец се сосем доволно,за економијата да ни била стабилна!Значи научив дека во вукојебинава опстојуваат едни од најлицемерните суштества на планетава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom