Работа со пола работно време

Член од
22 јуни 2019
Мислења
817
Поени од реакции
1.296
Ајде бе жити се?
Работа има, и тоа многу. (https://www.vrabotuvanje.com.mk/)
Сеа тоа дали вреди да се работи за тие пари е друга тема за дискусија. Ама, секако е подобро отколку без ебан денар и да пцуеш на политичарите.
I sto ovde ima ? Ete ajde kje najdes 20 oglasi od tie 20 ogolasi 10 ke ti se javat i ke ti kazat ke vi se javeme od 5 air nema da videsa pak ostanatite oglasi za 200 evra ke te terat da im rabotes sve i sesto kako nekoja crna ovca ke te koristat... 200 evra a kam jadenje dorucok za rabota kam prevoz do rabota kam ostnovni troskvi smetki struja telefon aj napraj matematika za glava ke se fanes...
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Смее да биде пријавен на 2 работни места со скратено работно време. Тоа е исто како 1 полно.
Koлку што го разбрав, има веќе работа на полно работно време.
Искрено, не сум упатен во законските одредби за да го советувам но во секој случај добро е да се распраша и во тој дел...
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.588
Поени од реакции
21.709
I sto ovde ima ? Ete ajde kje najdes 20 oglasi od tie 20 ogolasi 10 ke ti se javat i ke ti kazat ke vi se javeme od 5 air nema da videsa pak ostanatite oglasi za 200 evra ke te terat da im rabotes sve i sesto kako nekoja crna ovca ke te koristat... 200 evra a kam jadenje dorucok za rabota kam prevoz do rabota kam ostnovni troskvi smetki struja telefon aj napraj matematika za glava ke se fanes...
Реков јас, друга тема за дискусија е колкава е платата. Ние дискутираме за наоѓање работа и ти кажувам дека има доста работни позиции.
Еве,еден другар веќе 3 месеци постира на фејсбук за кај татко му во ресторан, неможат да најдат келнер и кувар.
Па ете, понудил сега и плус 50€ сега и пак шернува секој ден.
Да скратиме, ако сакаш да работиш, работа има.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
820
Поени од реакции
290
Koлку што го разбрав, има веќе работа на полно работно време.
Искрено, не сум упатен во законските одредби за да го советувам но во секој случај добро е да се распраша и во тој дел...
Сум имал порано втора работа.
Плата на сметка, договор за хонорарно и 10% данок платени.
Тоа е во ред за државата.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.025
Поени од реакции
34.640
Koлку што го разбрав, има веќе работа на полно работно време.
Искрено, не сум упатен во законските одредби за да го советувам но во секој случај добро е да се распраша и во тој дел...
Не, има работа на скратено. Законот вели дека смее да работи максимум 40 часа неделно. Ако на едно место е пријавен на 20, може на уште едно, исто на 20.
Автоматски споено мислење:

Сум имал порано втора работа.
Плата на сметка, договор за хонорарно и 10% данок платени.
Тоа е во ред за државата.
Не мора да е договор за хонорарно, може и со договор за вработување, и со сите давачки платени. Ти викам, пушти ми CV, ќе ти објаснат се кога ќе те викнат, ништо не губиш.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
820
Поени од реакции
290
Не, има работа на скратено. Законот вели дека смее да работи максимум 40 часа неделно. Ако на едно место е пријавен на 20, може на уште едно, исто на 20.
Автоматски споено мислење:


Не мора да е договор за хонорарно, може и со договор за вработување, и со сите давачки платени. Ти викам, пушти ми CV, ќе ти објаснат се кога ќе те викнат, ништо не губиш.
ќе ти пишам порака
Автоматски споено мислење:

Не, има работа на скратено. Законот вели дека смее да работи максимум 40 часа неделно. Ако на едно место е пријавен на 20, може на уште едно, исто на 20.
не. на едната сум пријавен на 40 саата неделно, немам скратено

ми треба втора работа, пари на сметка, 10% данок на државата
придонеси не ми требаат такви ствари
 
Член од
18 февруари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Имам потреба од работа на пола работно време, попладне по 4 5 саати.
Секаде каде што прашав по кафиќи велат не може пошо морало и прва смена да се оди.
Да знаете некое место само за попладне да бараат?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.025
Поени од реакции
34.640
Имам потреба од работа на пола работно време, попладне по 4 5 саати.
Секаде каде што прашав по кафиќи велат не може пошо морало и прва смена да се оди.
Да знаете некое место само за попладне да бараат?
Isprati mi CV na zlatkostojkovski@yahoo.com
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
371
Поени од реакции
828
Дали знаете некои фирми кои бараат работници со пола работно време?
Може и во лп да ми пишете.
 
Член од
12 јуни 2013
Мислења
103
Поени од реакции
50
Дали знаете некои фирми кои бараат работници со пола работно време?
Може и во лп да ми пишете.
Dominos pizza ...Бараа луѓе помошници инсајдери за на пола или цело работно време...Прашај си ако си заинтересиран...
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Дали знаете некои фирми кои бараат работници со пола работно време?
Може и во лп да ми пишете.
Еве јас знам, ама многу зависи од тоа што школо и познавања имаш: кај што можам да те пратам треба да знаеш англиски, а и македонскиот. Работа со компјутер обавезно. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom