Работа во Катар и Дубаи

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.220
Поени од реакции
9.099
Имам ставено линкови и искуство од Саудиска Арабија, неколку страни наназад. Ако ти се оди само за пари да направиш онака печалбарски и ти се остава фамилија или ако немаш жена деца тогаш заминвај и печали. :)
Дај ако не ти е проблем, пушти ми ги линковите по порака, пребарував неколку страни наназад и не најдов линк.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
162
Поени од реакции
24
дали некој знае како ангенциите за вработување ги нудат сите тие отворени работни позиции?
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Kако што сакаш да одиш во С.Арабија...Јас утре ке видам што ќе ми предложи, ама унапред пари давање ЈОК...
Ме заинтересира еден од последните огласи за технички инструктори во Саудиска Арабија http://www.vrabotuvanje.com.mk/job-advert/tehnichki-instruktori---saudiska-arabija/20205
Ги исполнувам поставените критериуми, а условите кои ги нудат за оваа позиција се одлични. Вреди да се проба.
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
дали некој знае како ангенциите за вработување ги нудат сите тие отворени работни позиции?
Соработуваат со тамошни агенции за вработување.
Извор: Вработена во наша агенција.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.220
Поени од реакции
9.099
Kако што сакаш да одиш во С.Арабија...Јас утре ке видам што ќе ми предложи, ама унапред пари давање ЈОК...
Kако што сакаш да одиш во С.Арабија...Јас утре ке видам што ќе ми предложи, ама унапред пари давање ЈОК...
За која позиција аплицираше ?
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Obuki po zavaruvanje i metalni kostrukcii zaedno so montaza na cevkovodi...ama ne ni otidov, koga giprocitav postovite tuka se otkazav od toa davanje pari, za aplikacija, za obuka (sto ke me obucuva taa za mojata profesija), odenje na lekarsko i za 3 prasaja 6000 den...Ne mi treba takva rabota..[DOUBLEPOST=1425066038][/DOUBLEPOST]
За која позиција аплицираше ?
Obuki po zavaruvanje i metalni kostrukcii zaedno so montaza na cevkovodi...ama ne ni otidov, koga giprocitav postovite tuka se otkazav od toa davanje pari, za aplikacija, za obuka (sto ke me obucuva taa za mojata profesija), odenje na lekarsko i za 3 prasaja 6000 den...Ne mi treba takva rabota..
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.220
Поени од реакции
9.099
Obuki po zavaruvanje i metalni kostrukcii zaedno so montaza na cevkovodi...ama ne ni otidov, koga giprocitav postovite tuka se otkazav od toa davanje pari, za aplikacija, za obuka (sto ke me obucuva taa za mojata profesija), odenje na lekarsko i za 3 prasaja 6000 den...Ne mi treba takva rabota..[DOUBLEPOST=1425066038][/DOUBLEPOST]
Obuki po zavaruvanje i metalni kostrukcii zaedno so montaza na cevkovodi...ama ne ni otidov, koga giprocitav postovite tuka se otkazav od toa davanje pari, za aplikacija, za obuka (sto ke me obucuva taa za mojata profesija), odenje na lekarsko i za 3 prasaja 6000 den...Ne mi treba takva rabota..
Абе види вака - не верувај на секој што пишал на форум. Нешто е точно, нешто е безвезе. Јас бев онака на информативен разговор за истиот оглас ( друга позиција) и отприлика ми кажаа кои се условите и за аплицирање и за работа. Имаш само 890 ден. да платиш ако те викнат на интервју, што е минимална сума во споредба со платата за оваа позиција. Треба да одиш на лекарски преглед и да платиш 200е откако ќе го добиеш договорот, што пак, е прифатлива сума споредена со висината на платата. Мое мислење е дека вреди да се проба.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Абе види вака - не верувај на секој што пишал на форум. Нешто е точно, нешто е безвезе. Јас бев онака на информативен разговор за истиот оглас ( друга позиција) и отприлика ми кажаа кои се условите и за аплицирање и за работа. Имаш само 890 ден. да платиш ако те викнат на интервју, што е минимална сума во споредба со платата за оваа позиција. Треба да одиш на лекарски преглед и да платиш 200е откако ќе го добиеш договорот, што пак, е прифатлива сума споредена со висината на платата. Мое мислење е дека вреди да се проба.
Сеа испадна дека лажам за тоа шо го пишав. Јас кажав за што наплакаа коа аплицирав за Катар. Ваљда е сменето нешто, тоа беше пред нешто повеке од година. Иначе обуката не е конкретно за тоа шо аплицираш туку како да се однесуваш на интервјуто. Ма да е малце безвезе фрлање на пари. А и по се ова што кажа ти нема да платиш само за обука. Се друго ке платиш.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.220
Поени од реакции
9.099
Сеа испадна дека лажам за тоа шо го пишав. Јас кажав за што наплакаа коа аплицирав за Катар. Ваљда е сменето нешто, тоа беше пред нешто повеке од година. Иначе обуката не е конкретно за тоа шо аплицираш туку како да се однесуваш на интервјуто. Ма да е малце безвезе фрлање на пари. А и по се ова што кажа ти нема да платиш само за обука. Се друго ке платиш.
Тоа што го пишав не се однесуваше ни за тебе, ни па за некој друг член, туку општо за мислењата постирани на форумот.Нигде не пишав дека лажеш, поентата ми беше дека не треба да се зема туѓо мислење здраво за готово, добро е да се провери. За добра работа настрана, за посредник, да ми среди работа горе долу по струка, не 100, туку 1100е ќе му платам и нема да се жалам. Глобалворк е агенција/фирма за посредување за работа, па не гледам што е проблем тука што си наплаќаат за интервју или за апликација и слично..
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Дали некој знае повеќе инфо за оваа компанија? Колку плата даваат?

Qatar Airways is looking for the best talent in Skopje, Macedonia on 21st March to join our award-winning cabin crew team.
Come see us with your CV & photographs at HOLIDAY INN SKOPJE - Mosa Pijade 2, 1000 Skopje, Macedonia between 9AM and 5PM in Formal Business attire. You can also apply online at http://bit.ly/1ESE5h8
We invite you to join us on the 21st March.
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Даваат околу 5-6000 дирхми. Плус џепарац кога и да слеташ.
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Сега прочитав дека договорите биле на 3 години а платата за почетник е 900 usd.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
За flight attendant збориш? Нема шанси 900 долари :-D
http://become-cabincrew.com/airlines/qatar-airways.html

?

Promotion/Career perspectives:

1. Cabin Crew F2 (Economy Class)

After approximately 2 years:

2. Cabin Crew F1 (Business or First Class)

After approximately 2-3 years:

3. Cabin Senior CS (in charge of Economy Class on wide-body aircraft and of complete aircraft on narrow-body aircraft)

After approximately 2-3 years:

4. Cabin Senior Director CSD (in charge of wide-body aircraft)


Salary / Wage:

The salary is completely tax free. The salary is based on both a basic salary and an hourly pay per flight hour. Your salary does not grow per year, but with every promotion. Due to sickness, standby or leave, the actual flying hours might be reduced. Normal flying hours are somewhere between 80-100 hours. The basic salary for the first 6 months is QR 3600 (€733). After completing the probation period (after the first six months), the basic salary will raise to QR 4000 (€811) for the F2 position. The hourly pay per flight hour is QR 45 (€9) for the F2 position.





The salary for each position are as follows:

1. F2: approx. €1500

2. F1: approx. €2000

3. CS: approx. €2200

4. CSD: approx. €2700
 

Kajgana Shop

На врв Bottom