Работа во Катар и Дубаи

Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Seniorita ја одам на крај на септември на одмор, туристички, уште ли ке биде тоооооолку топло ?!
 
F

FARANG

Гостин
Do januari e taka. Vo dubai e 30 stepeni vo januari ostatokot na godinata e manje vise toplo. Do nedela dena na odmor e ok ke ti bide interesno I nema mnogu da primetis osven prviot den
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Seniorita ја одам на крај на септември на одмор, туристички, уште ли ке биде тоооооолку топло ?!

Тешко, пак ќе е топло, ама барем ќе си фатиш убава боичка на плажата :P
 

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
Еве веќе една недела сум во Дубаи, и од тоа што го видов, вака стојат работите :)

Во хотелот каде што работам, појадокот чини ( за оние што не се гости, т.е walk ins ) е 135 дирхми ( 1.700 ден ), пијалоците во маркетите се ефтини, соковите како пепси, фанта, кока кола, се по 1.5 дирхми ( 20ден ) * одсега цените ќе ги пишувам во денари *, пиво во паб/бар ( зборам за кригла ) е 320ден, коктелите се по 500ден. нес кафе ( ќесичките што се ) се по 20ден, стекот се продава по 500ден кг, овошјето ( банани, манго, портокали ) се по 60ден кг, цигарите почнуваат од 75ден. за нивни брендови ( како Esse Aura и сл. ) или Marlboro'то што јас го купувам е 120 ден.

Таксито е џабе, скоро ич :) 4 км, 150ден. Ако ве носи пат навака, ОБАВЕЗНО извадете картичка за метрото, бидејќи метрото е малку поскапо доколку вадите дневна карта .. Интересено е, дека сите се Филипинци, Индијци, Пакистанци, а многу се дружељубиви, сите те поздравуваат кога се разминувате ( зборам за на работно место ) иако не те познаваат ..а тоа дека се гадни, или било што не е точно ..баш се фини луѓето, само имаат една маана ..готват со многу зачини, па ходниците во зградата каде што сме сместени мирисаат на запршка, кари и сл. :D :D

Друга работа, е храната ..Мноооогу е зачинета, првата вечер порачав Chicken curry во хотелот, и беше толку зачинета, и лута, што неможев 3 залчиња да изедам .. Не велам дека нема незачинета храна, има, туку не е толку вкусна како другата :P

Нешто повеќе за климата, што можам да ја опишам со 1 збор: ПЕКОЛ !!! Значи толку многу е топло, што не се дише, ама од друга страна, се е климатизирано ( автобуси, такси, постојки, шопинг центри и сл. ) првата вечер кога стасав, кога излегов од аеродромот, фотоморгана имаше пред мене ( а беше околу 18:00 часот по македонско време ) се чекирав во хотелот, отварам weather information's, во 01:30 оно 36 степана o_O .. Мислам, hello во пустина сме, мора да е топло :)

Сместување: Доколку добиете работа, не очекувајте дека ќе живеете во градот, далеку од тоа :) околу 70% од луѓето кои работат во Дубаи, се сместени во населба, наречена DIP ( или Dubai Investment Park ) развиена од страна на шеикот Мохамед Бин Рашид. Е ова е буквално во пустина, погледот кој го имам, е песок, песок, палми, and oh wait, уште песок :)
Не велам дека е лошо, напротив, средено е топ, единственето нешто што ни фали е базен :) Друго се имаме, теретана, кафетерија, интернет кафе, перална/сушална, фудбалско игралиште, терен за кошарка и се друго :) Интересно е, што и менаџерите во хотелот, живеат овде :) Едино, само оние high end bo$$es живеат во згради во градот :)
Собите се средени 5ка, и комплетно опремени ( двосед, тросед, маса за кафе, трпезариска маса, кујна со сите елементи, па дури и приборите за јадење ни се обезбедени ) имаме посебно WC, посебна спална соба, и дневен престој со кујна. Е сега, има и огромни станови, во кои живеат по 6-8 луѓе, значи таму имаат по 3-4 спални соби, 2 WC и сл.

Знам дека ќе има коментари од типот " премногу е долго за да читам ", ама ова верувам дека ќе помогне некому :) ..Доколку ви излезе шанса, прифатете ја, ако не друго, барем ќе го видите Дубаи во право светло :) Ако се сетам на уште нешто, ќе дополнам, доколку имате прашања, feel free to ask :)
Гледам по понудиве за работа во Катар и Дубаи дека плаќаат се и авионски превоз и смештај, точно е тоа, ти беше платено се или? Имаш слободен ден, по колку саати се работи, имаш време да прошеташ, да го разгледаш градот?
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Гледам по понудиве за работа во Катар и Дубаи дека плаќаат се и авионски превоз и смештај, точно е тоа, ти беше платено се или? Имаш слободен ден, по колку саати се работи, имаш време да прошеташ, да го разгледаш градот?

Слободен ден имаш 1 во неделата, се работи 9 часа ( со 1 час пауза ) ..
За превоз, сместување - да, точно е ..они ти плаќаат, ама има финта :) Ако одлучиш да си заминеш пред да ти заврши договорот, ти им плаќаш ним за картата, визата и сл.
 
Член од
13 април 2013
Мислења
49
Поени од реакции
16
jas padnav na intervju :facepalm::tapp::eek: se spremav 1 nedela se bese ok ama koga mi zazvoni na skype fino coece od idndija mojot mozk resi da bide ofline ps si velam deka narednoto ke bide (so 2 - 3 caski rakija valda ce si ja razbijam tremata :ROFLMAO:) veruvam deka nema pak sa se pojavi lucifer direkno od pekolot :tapp:
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.374
Поени од реакции
6.385
Слободен ден имаш 1 во неделата, се работи 9 часа ( со 1 час пауза ) ..
За превоз, сместување - да, точно е ..они ти плаќаат, ама има финта :) Ако одлучиш да си заминеш пред да ти заврши договорот, ти им плаќаш ним за картата, визата и сл.
Извињавај овака што те цитирам, ама заклучен ти е профилот за да ти пратам ПП(ми дава грешка нешто). Може да ми кажеш преку која агенција замина?
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Извињавај овака што те цитирам, ама заклучен ти е профилот за да ти пратам ПП(ми дава грешка нешто). Може да ми кажеш преку која агенција замина?

Не заминав преку агенција, сама си средив :)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ме интересира колкави се шансите Дубаи да најдам стручна работа от типот на тоа кое го работам во моментот(IT Security, Risk Menagment, IT Security Audit) и ако некој знај од прилика како се движат платите во оваа област дали има можност да е нешто над 2000 евра ?
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Moжност или модерно ропство – Катар бара балкански куќни помошнички!

http://faktor.mk/archives/69737

Не се лажете воопшто со ова :)
Од тоа што го видов тука, ( зборам за Дубаи, ама ваљда слично е и со Катар ) Арапите се мноооогу злобни.. Не злобни во смисла на тепаат, или што ти знам, туку едноставно се "лигави" да речеме .. Прва работа што треба да ја знаете, е дека ви се "забранети" секакви гестови со рацете ( значи кога објаснувате нешто, само зборите, а не да мавате со раце, посочувате кон предмети, и сл. ) Втора работа, речиси 99% од нив, тврдат дека не зборуваат англиски, едноставно несакаат да зборат англиски, и секогаш барат преведувач .. И трета работа, циции се, не сонувајте за добра плата, и сл.

ПС: Немојте ни под разно да спомнете дека јадете свинско месо, од тој момент, веднаш го менат погледот, и ве гледаат со презир.

П.П.С: Надвор е над 40 степени, кратки палталонки, разголени маички - заборавете го тоа .. :) На моја среќа, во Дубаи не е толку строго, додека во Катар, неможе ова да се види

;)
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Ајде бе, сите баравте работа во Дубаи, сега никој ли нема заинтересиран?

Предност, девојчиња .. Пишете ми ПП ќе ви објаснам се :)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Некој ако можи да ми одговори на прашањето кое го поставив претходно?
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Некој ако можи да ми одговори на прашањето кое го поставив претходно?
Да има големи шанси, и да сигурно ќе е над 2000 евра.

Еве ти од каде можеш да почнеш со барање работа: www.bayt.com и си бираш УАЕ, или Катар или дрги GCC држави.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom