Пченка

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413


Дали јадете? Што мислите за пченката? Јадете ли често?
Познати се многу специјалитети во кои се вметнува пченката. Знаете ли некои од нив, јадете ли некои од нив?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Јадам, ама ние не ја викаме пченка туку царевка. Јадам варена и на скара, а и пуканки јадам. Чоколадните ми се поубави, ама не одат со пиво, и ако има пиво јадам од солените.
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Ко мали со точаците идевме и крадевме од местата надвор од Струмица кај што имаше засадено на тони, па праевме маалски оган и ги печевме. Чим дојде нивна сезона на плоштад се продаваат и ќеф ми е да си шетам дур јадам, или си седнеш на клупа, и си јадеш, кај нас се познати под името "башаци".
Ебате името..
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
Ммм, обожавам пченка. Варена (солена и со шеќер), печена, пуканки.... сега во последно време многу јадам пакована печена пченка со зачини, мх мх, убајни. :vozbud:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Обожавам пченка. Ја јадам и варена и печена. До сега не сум сретнал специјалитет кој се прави исклучиво од пченка, иако со задоволство би јадел некој.
 
S

SSS-Stolica

Гостин
Уфффф кога ја видов темава одма ми се пријаде, обожавам кога јадам пченка без разлика дали е печена или варена, ама највеќе ја сакам онаа шеќерната најубава е
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
415
Поени од реакции
11
Баш пред некој ден му барав на тато да ми купи, за да си сварам, обожавам таква пченка! Пуканки си јадам нормално, многу се добри за прочистување на цревата, ама благи со шеќер не сум пробала сеуште... :pipi:
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
Јадам пченка варена, печена, измешана со зеленчук, ама еднаш пробав и сеа за сеа наубава ми е со сирење и некој вид на печурки, леле колку беше убава,а сеа ти Crazy со темава потсети па може да пробам сама да си направам, може ќе испадне нешто :)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Јадам п;енка варена, печена, измешана со зеленчук, ама еднаш пробав и сеа за сеа наубава ми е со сирење и некој вид на печурки, леле колку беше убава,а сеа ти Crazy со темава потсети па може да пробам сама да си направам, може ќе испадне нешто :)
Хм...за ова болдираново прв пат слушам, ај кажи ми како се прави. Се меша со сирење, како се ставаат печурки, малце не ми е јасно.:)
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
Со зеленчук се купува замрзната со грашок компир и некои други чуда внатре:) мајка ми го прави тоа варено, убаво е ама не до толку, а тоа со печурки јадев во еден ресторан накај Охрид кога се иде , а беше нешто како печурките и пченката беа измешани а одозгора имаше изрендано сирење.
Па ќе пробам сама да го направам и планирам вака: да ги испржам печурките па кога ќе бидат при крај да додадам пченка(онаа од конзерва, варена што е) и после да ставам одозгора рендано сирење :) па ќе видам што ќе испадне
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Обожавам пченка особено варена со многу шекер.Не јадам ептен многу често ама сепак гледам во неделата барем еднаш.Бидејки е многу здрава за јадење пред се.
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
5.335
Поени од реакции
1.782
Аууу многу ја јадам одлична е :vozbud::vozbud:
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
5.227
Поени од реакции
972
Ја јадам...најмногу печена...а ние Радовишаните не ја викаме пченка туку башак...:pos:
 
К

*Каталонец*

Гостин
Варена кога е, ич не ми се допаѓа и ја избегавам... Ми се повраќа од тоа :nesum:
 

Fama

Bombin' thru the speakaz
Член од
10 февруари 2009
Мислења
518
Поени од реакции
19
Обожавам пченка, поготово печена и малку засолена.. за мерак:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom