Пукање во школо во Белград

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.870
Е да, тешко е народот да се организира, но не треба многу. Но повеќето се како тебе, програмирани слепи послушници, да се тепаат што повеќе задачи да исполнат од господарите, без разлика дали задачите се нормални, со цел за да бидат пофалени, да добијат право да шетаат, да можат полесно да си пројдат во животот, но нема полесно, сметката ќе си дојде и ќе си ја платиме, нема невини, сите сме виновни штом живееме во заедница и дозволуваме секакви неправди да се случуваат пред нас.

Дозволивме секакви ненормални работи, неправди, ама оружјето било виновно :tapp:
Народот ако се организира сам ќе набави оружје. У Казахстан каде што имаше скоро немири сами луѓето пљачкаа станици и магацини за оружје. Вие тоа што барате е само заради некои свои хирови као dont thread on me. Дркате на рамбо филмчиња и американци кои пуцаат по нет.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Дркате на рамбо филмчиња и американци кои пуцаат по нет
Фала за потврдата на тоа што го кажав за тебе. Ние дркаме, значи ти уживаш да бидеш ебаван, доминиран. Јбг кој како е растен.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.870
Фала за потврдата на тоа што го кажав за тебе. Ние дркаме, значи ти уживаш да бидеш ебаван, доминиран. Јбг кој како е растен.
нема врска тоа со доминација никаква. Ја знам како единка за системот сум како едно ништо. И ти тоа треба да го сфатиш, за било кој твој хир, или затвор или метак ќе јадеш, трето нема.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
нема врска тоа со доминација никаква. Ја знам како единка за системот сум како едно ништо. И ти тоа треба да го сфатиш, за било кој твој хир, или затвор или метак ќе јадеш, трето нема.
Тоа де, наведната глава сабја не ја сече, ама затоа газот цело време натртен. Ќе јадеш корења, "метак" или затвор, не се секирај.

Колку биле глупи луѓето кои се организирале и бореле против системи како, феудализмот, кралства, комунизам. Ебате глупите, наивни и неспособни Американци кои од нула, постигнале да бидат бр. 1, место каде секој може да си ги оствари своите сонови.
Тоа што нивните наследници дозволија да се жртви на друг вид оружје, затоа сега си ја плаќаат цената.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.870
Тоа де, наведната глава сабја не ја сече, ама затоа газот цело време натртен. Ќе јадеш корења, "метак" или затвор, не се секирај.

Колку биле глупи луѓето кои се организирале и бореле против системи како, феудализмот, кралства, комунизам. Ебате глупите, наивни и неспособни Американци кои од нула, постигнале да бидат бр. 1, место каде секој може да си ги оствари своите сонови.
Тоа што нивните наследници дозволија да се жртви на друг вид оружје, затоа сега си ја плаќаат цената.
Сите работи што им се дешаваат се ради нивната демократија, фаличен систем е тоа. Исто како комунизмот, една голема утопија. Ако комунизмот го унаказил народот у сиромаштија. Они го унаказуваат народот со безредие.

Тие постулати што ги имаат да секој носи оружје, и ужива најразлични права и слободи се супер на хартија. Но у пракса големите корпорации и лобија ги злоупотребуваат тие работи за нивен личен профит. Како у случајов со тие што штанцаат оружје шо им одговара да го шиткаат на кого ќе стигнат.
 
J

joli1

Гостин
да, да, при евентуална фрка јас ќе чекам народот кој што праеше ајвар кога се носеа најдетрименталните одлуки од осамостојувањето до денес да се групира и да излезе да пљачкосува магацини за јас да можам да се заштитам од репресивните органи на државата или пак некој евентуален терорист.

точно, како единка не си ништо, но хипотетички, зарем побргу не би се борел и умрел за тоа што веруваш отколку одма субмисивно да се препуштиш како роб?
 
Член од
17 април 2023
Мислења
275
Поени од реакции
360
Значи К ве боли тоа што има многу психопати и социопати, не ве интересира зашто ги има толку многу, ама оружјето било проблемот.

Оружјето сега ли го измислија.... Со векови народ има оружје, вакви злосторства немало, ама ете оружјето било проблемот.

Затоа ќе ја повториме историјата на ѕверски злосторства, а бројката пак ќе е во милиони
Прегледај го приврзокот 378904
Temava ne e opsta za poseduvanje oruzje (sto e mnogu opsirna tema) tuku konkretno za ovie dva masakri i presudniot moment, i da, oruzjeto da ne im bese dostapno nemase da se slucat, a sporedbive ti nemaat vrska.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.870
да, да, при евентуална фрка јас ќе чекам народот кој што праеше ајвар кога се носеа најдетрименталните одлуки од осамостојувањето до денес да се групира и да излезе да пљачкосува магацини за јас да можам да се заштитам од репресивните органи на државата или пак некој евентуален терорист.

точно, како единка не си ништо, но хипотетички, зарем побргу не би се борел и умрел за тоа што веруваш отколку одма субмисивно да се препуштиш како роб?
тогаш ти ќе бидеш будалата која загинала за глупост и се распаѓа под земја, јас кафенце ќе си пијам у дневна додека гледам Проводаџија.
 
J

joli1

Гостин
тогаш ти ќе бидеш будалата која загинала за глупост и се распаѓа под земја, јас кафенце ќе си пијам у дневна додека гледам Проводаџија.
не, јас ќе бидам личноста која загинала со почит и со достоинство во борба за тоа што верувам, а тебе ќе ти мочаат у уста, ќе ти забрануваат слободно да се движиш и ќе те бцкаат со нови бустер дози.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Temava ne e opsta za poseduvanje oruzje (sto e mnogu opsirna tema) tuku konkretno za ovie dva masakri i presudniot moment, i da, oruzjeto da ne im bese dostapno nemase da se slucat, a sporedbive ti nemaat vrska.
Зошто мислиш дека ако не му било достапно огнено оружје, дека копиљот едноставно не би земал клучеви од автомобил на родителите (веројатно некој голем џип или барем SUV, гледајќи според имотната состојба) и на некој училишен собир на отворено не би направил можеби и поголем покољ? Не дека би бил преседан таков случај, поназад посочив дека таквите напади се чести.

Вистинското прашање овде е - зошто го игнорирате вистинскиот проблем?
Потфрлањето на системот да ја спречи самата генеза на ваквите настани. Неспособноста на системот и целото општество да произведат нормални здрави деца.

Наместо ова дефокусирате со повторување на пропагандата за забрана на легално поседување на оружје. Проблем демек е постоењето на едно специфично оружје. Не е проблем постоењето на убиец со убиствени намери, и многуте различни начини како да убие луѓе (без легално огнено оружје).
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Сите работи што им се дешаваат се ради нивната демократија
САД имале демократија, исто како што имале капитализам. Последни неколку децении ни едно ни друго немаат.

Како у случајов со тие што штанцаат оружје шо им одговара да го шиткаат на кого ќе стигнат.
И каква врска има ова со создавање на психопати... Оружје шиткаат со векови, зашто немало вакви индивидуални злосторства е работата.

sporedbive ti nemaat vrska.
Кога размислуваш ограничено, нормално ти немаат врска. Причини, последици, акција, реакција, се тоа нема врска за вас, затоа и после сте изненадени кога вакви работи ќе се случат, чудно ви е.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.870
не, јас ќе бидам личноста која загинала со почит и со достоинство во борба за тоа што верувам, а тебе ќе ти мочаат у уста, ќе ти забрануваат слободно да се движиш и ќе те бцкаат со нови бустер дози.
никој нема да се сеќава на тебе. И ако се сеќаваат ќе си речат, а на оној будалетината мислиш?

На овој свет сме релативно кратко. Барем и тоа време додека сме да го проживееме. Кому му се гине нека гине.
Автоматски споено мислење:

САД имале демократија, исто како што имале капитализам. Последни неколку децении ни едно ни друго немаат.



И каква врска има ова со создавање на психопати... Оружје шиткаат со векови, зашто немало вакви индивидуални злосторства е работата.
Сигурен си? Еве ти една богата листа. Порано немало интернет и не се знаело. Сега информациите се на еден клик.

 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
јас ќе бидам личноста која загинала со почит и со достоинство во борба за тоа што верувам,
Не е финтата да умреш млад. Лесно е да умреш, финтата е да живееш.
Кога гледаш дека мнозинството се како Рон, џабе ќе се жртвуваш.
 
Член од
17 април 2023
Мислења
275
Поени од реакции
360
Зошто мислиш дека ако не му било достапно огнено оружје, дека копиљот едноставно не би земал клучеви од автомобил на родителите (веројатно некој голем џип или барем SUV, гледајќи според имотната состојба) и на некој училишен собир на отворено не би направил можеби и поголем покољ? Не дека били преседан таков случај, поназад посочив дека таквите напади се чести.
Kako prvo on imal meti i odbrani licnosti so ime i prezime, ne sakal random da ubie, so avtomobil toa bi bilo nevozmozno.
Nitu pak so drugo oruzje ne moze tolku "efikasno" da se izvede.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Sigurna sum deka ne bi zel avtomobil, kako prvo on imal meti i odbrani licnosti so ime i prezime, ne sakal random da ubie, so avtomobil toa bi bo nevozmozno.
Можеби ќе гледал да го убие цел клас за да биде сигурен дека ќе ги убие и тие на листата. Гледаме дека убил и деца што се нашле на погрешно место во погрешно време, иако не биле на листата. Но штом ти си сигурна дека не би било така тогаш ок.
Инаку којзнае, може на екскурзија ќе ги чекал да се соберат. :unsure:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom