Психоделичен/Нео Фолк

  • Креатор на темата Daedalus
  • Време на започнување
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
турбо фолкот спаѓа во оваа категорија? :ojeaa:
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Bird on your Grave - Marissa Nadler

Многу јако откритие, плени гласот на девојкава.

Marissa Nadler is an American dream folk musician and singer-songwriter. Nadler writes strange, yet classic, melancholy songs. Her voice is often bathed in a wash of reverb and space echo and creates a ghostly, atmospheric feeling to the music.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Само што го открив изведувачов. Опасна меланхолија му има во песните. Зачитав нешто и за животот, тиња му бил, боледувал од шизофрении и останати срања. И особено ми се допадна што без да прочитам за животов осетив дека има природно некое црно минато кое го рефлектирал во песните, за на крај и сето то да се поклопи дека вистински било така.

I Want To Be Alone (Dialogue)--Jackson C. Frank (From Vinyl)
Jackson C Frank - Child Fixin' to Die
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
@Daedalus пошто ти си креаторот на темава, дали се согласуваш во насловот да дофрлам едно Нео фолк, да не отворам башка тема и за таа катара, па да си постираме во оваа и психо и нео :D ?

Еве успат една мн јака песничка шо сега ја чув а спаѓа во тоа неото
Jännerwein - Den Berg empor
 
D

Daedalus

Гостин
@Daedalus пошто ти си креаторот на темава, дали се согласуваш во насловот да дофрлам едно Нео фолк, да не отворам башка тема и за таа катара, па да си постираме во оваа и психо и нео :D ?

Еве успат една мн јака песничка шо сега ја чув а спаѓа во тоа неото
Jännerwein - Den Berg empor
Да бе, слободно. :D
 
D

Daedalus

Гостин
Симнете го целиот албум, (In gowan ring - The serpent and the dove).
Не можам да ги најдам песните на јутуб, ако ги аплоуднам ќе ме рипортнат и ова ќе ми е последна опомена = бан на акаунт. :( Така да мора со фан мејд клипов. Али се уклапа.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Симнете го целиот албум, (In gowan ring - The serpent and the dove).
Не можам да ги најдам песните на јутуб, ако ги аплоуднам ќе ме рипортнат и ова ќе ми е последна опомена = бан на акаунт. :( Така да мора со фан мејд клипов. Али се уклапа.
In gowan ring не знам дали се бенд или е едното бате од Birch Book, имаат (или има :D ) закон музика. Мозокот на пасење пуштање.

Еве го другото
Birch Book-White Angel
 

Kajgana Shop

На врв Bottom