Проширени вени

Член од
17 септември 2011
Мислења
29
Поени од реакции
10
Еве јас ќе ви кажам еден народен лек за вени и функционира добро.Ќе земете диви костени ( сега овој период ги има) и ќе ги исецкате во стаклено шише од 1 литар,некаде повеќе од половина шише ќе го наполните со исецканите диви костени.Потоа шишето ќе го наполните со ракија , ќе го завиткате со весник и ќе го закопате во земја.40 дена треба шишето да биде закопано ,потоа извадете го и мачкајте се еднаш до два пати во денот . Пробајте лесно се прави,не кошта и делотворен е:)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
81
Поени од реакции
20
Toj lek e mnogupati isprobuvan dobar e no sepak venite si ostanuvat isti takvi kakvi sto bile.
Toa pomaga samo da gi ladi nozete,da gi odmara i privremeno da ne se sirat.
Sepak ne izgleda dobro da se poznavaat venite neli?Iako mozebi i ne e tolku seriozno bez zgrutcuvanaja na krvta no samoto toa sto se gleda ( zelenkasta boja )toa nervira,najcesto zenite pravat operativen zafat zaradi zdravjeto no i ESTETCKI..

No toa e rizik..ne veruvam da ne se pojavi potoa nova vena...a mozebi i poveke..znaete li nesto za toa(unistuvanje) so inekcija?
 
Член од
14 септември 2011
Мислења
22
Поени од реакции
2
мојата сопруга после бременоста и се појавија вени на нозете и бевме на доктор и тој и каза дека се од бременоста и од работата бидејки по цел ден е на нога
и препорача да ги мачка нозите со креми кој ладат и да и бидат дигнати по агол додека одмара и во слободно време да пешачи или вози велосипед
 
Член од
14 септември 2011
Мислења
22
Поени од реакции
2
a sto se sluci so venite ,dali se povlekoa?
па целосно не се повлецени но не се толку модри како сто беа
неможат целосно да и помине бидејќи по цел ден е на нога на работа а викендот ккога одмара и се намалува синилото кога повеќе одмара
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Прашањето што го имам не е поврзано со темава, но ова е единствената тема за вени што ја најдов. Ми потекоа вените на раката, одозгора, над дланката и ме болат премногу. Едната дури ми е како на делчиња/ топчиња и продолжува да се дуе нагоре па кога ќе ја свиткам раката мислам дека ќе ја скинам. Од што би можело да биде и лек некој?
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
238
Поени од реакции
306
Прашањето што го имам не е поврзано со темава, но ова е единствената тема за вени што ја најдов. Ми потекоа вените на раката, одозгора, над дланката и ме болат премногу. Едната дури ми е како на делчиња/ топчиња и продолжува да се дуе нагоре па кога ќе ја свиткам раката мислам дека ќе ја скинам. Од што би можело да биде и лек некој?
Може да се неколку нешта, како инфекција, флебит, алергична реакција ако те каснало нешто, затнување или стеснување на некоја веничка итн. на форум никој не може да ти каже точно што ти е ни точен лек. Оди на лекар.
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Дали може да се спортува фудбал, кошарка и сл. имам вена во поцетна фаза и носам компресивна чорапа
 
Член од
11 август 2011
Мислења
83
Поени од реакции
34
И јас имам проширени вени, летово ми се појавија. Дали некој знае тој зафатот со инекција како оди, дали е препорачлив и сл. и дали е пожелно да се вежба на Орбитрек?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Еден хинт, т.е. бабин лек за сите со ваков проблем: Ракија од магарешки трн.
Помага и ефикасно делува.

И јас имам проширени вени, летово ми се појавија. Дали некој знае тој зафатот со инекција како оди, дали е препорачлив и сл. и дали е пожелно да се вежба на Орбитрек?
Спортувај, трчај, вежбај, храни се здраво и немаш гајле. Орбитрек не, те прави шифоњер и ништо повеќе, тоа е обична медиумска патка.

Дали може да се спортува фудбал, кошарка и сл. имам вена во поцетна фаза и носам компресивна чорапа
Спортот и пешачењето се најважни, кип ит ап младичу.
 
Член од
1 мај 2014
Мислења
1
Поени од реакции
1
Долго стоење или седење на работа или дома. Отсуството на мускулни контракции за подолго време го оневозможува постојаното потиснување и проток на крвта.

Ako ova e tocno jas treniram fudbal imam 15 godini i imam na desnata noga 2 3 veni koa treniram tie veni se poznavat a koga sedam doma venite ne se poznavat
 

Kajgana Shop

На врв Bottom