Проширени вени

Член од
17 октомври 2011
Мислења
81
Поени од реакции
20
Se zgolemuva brojot na zeni koi imaat ispustano veni na nozete!!
Poradi razlicni pricini,predolgo stoenje na rabotnoto mesto, genetski..itn.
Doktor vo SISTINA predlaga da se otstrani venata so inekcija.Taka da taa poveke nema da se poznava no postoi moznost nova da se pojavi na isto ili na drugo mesto i taka so tekot na vremeto taa treba sekogas so inekcija da se otstranuva.
No postojat i kremovi za mackanje pr.ROJAL. KONJSKA MAST;ILI KREM DOBIEN PO PRIRODEN PAT NA BAZA NA DIV KOSTEN ITN...ili elasticni corapi..

Sto mislite vie,koja e najkvalitetna alternativa vo vrska so venite,i kakvi iskustva imate do sega?
pozz...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Вените на нозете имаат клапи кои ја туркаат крвта нагоре за да функционира крвотокот. Е сега тие клапи со тек на времето (годините) попуштаат. Затоа треба почесто да се одмара и нозете да бидат кренати за да се намали работата на тие клапи. така да одморот е најдобра алтернатива.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
prv pat slusam za "klapi" sto e toa?
Залистоци кои работат како перки (сеа вака сликовито ти ги објаснувам) и ја гураат крва нагоре. Како весло од кајак замисли ги.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Е сега тие клапи со тек на времето (годините) попуштаат. Затоа треба почесто да се одмара и нозете да бидат кренати за да се намали работата на тие клапи. така да одморот е најдобра алтернатива.
За ова првпат слушам жими се.
Него поентава ми е делумно офтопик, али за сите “здрави“ работи да ги правиме кои треба да се прават секојдневно би треало денот да трае неколку дена. Така да...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
За ова првпат слушам жими се.
Него поентава ми е делумно офтопик, али за сите “здрави“ работи да ги правиме кои треба да се прават секојдневно би треало денот да трае неколку дена. Така да...
Не лажам, дедо ми беше кардиоваскуларен хирург :) Сестра ми има вакви проблеми, исто и мајка ми има, наследни се до некоја мера. И тој и препорача на сестра ми мачкање со една зелена крема ко желе што е не ми текнува и одмор на нозете увек кога ќе има прилика :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
81
Поени од реакции
20
STO MISLITE;KOJA E NAJEFIKASNA METODA ZA SOBIRANJE NA VENITE ILI DA NE SE GLEDAAAT POFTORNO;
DALI E MOZNO DA SE POVLECAT SO TEKOT NA VREMETO; AKO STANUVA ZBOR ZA VENI DOBIENI OD PREDOLGO STOENJE.
FALA
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
STO MISLITE;KOJA E NAJEFIKASNA METODA ZA SOBIRANJE NA VENITE ILI DA NE SE GLEDAAAT POFTORNO;
DALI E MOZNO DA SE POVLECAT SO TEKOT NA VREMETO; AKO STANUVA ZBOR ZA VENI DOBIENI OD PREDOLGO STOENJE.
FALA
Мислам оперативно може да се средат. Ако не ти е тешко да почекаш до утре да го прашам дедо ми за најконкретно....
 
P

Princ

Гостин
За ова првпат слушам жими се.
Него поентава ми е делумно офтопик, али за сите “здрави“ работи да ги правиме кои треба да се прават секојдневно би треало денот да трае неколку дена. Така да...
Сепак мислам дека до навика е. Значи било кога да седиш на гзот (уште и ако работиш канцелариска работа, ептен лесно... а и било која работа да ја работиш мислам дека сите повремено седиме на гз) исправај/кревај ги нозете. Можеш и да пиеш зелен чај на основ на ѓумбур или како и да одеше муабетот дур го правиш тоа.
Муабетот ми е дека не се согласувам дека за да живееме здраво треба денот да трае неколку дена, само треба подобро да го користиме она време што го имаме, односно 24 часа во денот. Се е во менаџментот.
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Колку само не. Имаат само неколку вени, и лимфни садови ;)
Сите вени имаат. Штом е вена мора да има клапи. Истото и за лимфните садови. Само артериите немаат.
 
Член од
2 декември 2008
Мислења
773
Поени од реакции
344
Сите вени имаат. Штом е вена мора да има клапи. Истото и за лимфните садови. Само артериите немаат.
Kатегорично не, имаат само неколку вени. Долна шуплива вена или vena cava inferior нема залистоци, заедничка илијачна или v. iliaca communis нема, хепатичните вени немаат, долни френични вени не, портална вена нема, ова ти се само неколку поголеми и побитни вени. Чим немаат тие, тогаш немаат ни нивните помали притоки.

Инаку како се санираат овие проширени вени...
Најчесто се појавуваат на нозете, кај трудници, луѓе кој не се физички активни, постари луѓе. Причина попуштање на тие залистоци односно нивно блокирање и се собира повеќе крв во крвниот сад. Според мене метода на санација е оперативен зафат, сами од себе можи и ќе исчезнат а можи и не. Гелови, масти, и други алтернативни решенија ќе треба да си се консултираш со некој надри лекар (собирач на тревки) :). Како интересна метода е ласерот, кај нас дали го прават негде немам информации, инаку е прецизна, бескрвна метода и контра ефекти речиси и да нема.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Мајка ми има проширени вени, првенствено ги добила после бременост, а после од работа цело време на нозе и и се рашириле. Знам дека одвреме навреме ја болат.

И сега пошто викате дека се наследни проширени вени, иако јас за ова не знаев, значи дека и јас ќе имам проширени вени? Како се спречува тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom