Проценка на конфигурации и помош за купување

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Дечки, а за мене? Или не се чита мислењето оти сум нов :D
 

caci_cris7

Red Devil Girl 4ever
Член од
28 октомври 2008
Мислења
294
Поени од реакции
3
Notebook ACER AS5740G-334G50Mn

15.6” HD Display, 1366x768
Intel Core i3 – 330M (2.13 GHz, 3MB Cache)
4 GB DDR3 RAM
500 GB HDD
ATI Mobility Radeon HD 5470 / 512MB
LAN, Wi-Fi b/g/n, HDMI, USB
DVDRW, Webcam

цена: 37.490 мкд од АМЦ

Ме интересира дали е добра конфигурацијата и дали одговара со цената.

П.С: ако може брз одговор :) Фала.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Дечки, а за мене? Или не се чита мислењето оти сум нов :D
Да, баш заради тоа е! :D те зезам

За напајање беше? Епа вака види да е некое солидно напајање, по можност од Кулер Мастер (ако имаш пари), Antec итн. Ако не, можеш и од Chieftec, ама овие што ги споменав се едни од најкванитетните. Јачина - 500-550 вати доволно е. Повеќе само ако ставаш многу јака графичка
Иначе, неможеш еден Athlon X4 да шибнеш у конфигурацијата? Ќе биде супер пошо нели ќе ставаш нова графичка у иднина. (веројатно нема да ставаш нешо од калибар на HD5450, така :). Веројатно некоја добра ќе стаиш, па да ти дише графичката, CPU-то да не биде тесно грло) Или уште боље Phenom II X4, ако имаш пари.

--- надополнето ---

Notebook ACER AS5740G-334G50Mn

15.6” HD Display, 1366x768
Intel Core i3 – 330M (2.13 GHz, 3MB Cache)
4 GB DDR3 RAM
500 GB HDD
ATI Mobility Radeon HD 5470 / 512MB
LAN, Wi-Fi b/g/n, HDMI, USB
DVDRW, Webcam

цена: 37.490 мкд од АМЦ

Ме интересира дали е добра конфигурацијата и дали одговара со цената.

П.С: ако може брз одговор :) Фала.
Ми се чини добра цена
BTW добар лаптоп :)
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Да, баш заради тоа е! :D те зезам

За напајање беше? Епа вака види да е некое солидно напајање, по можност од Кулер Мастер (ако имаш пари), Antec итн. Ако не, можеш и од Chieftec, ама овие што ги споменав се едни од најкванитетните. Јачина - 500-550 вати доволно е. Повеќе само ако ставаш многу јака графичка
Иначе, неможеш еден Athlon X4 да шибнеш у конфигурацијата? Ќе биде супер пошо нели ќе ставаш нова графичка у иднина. (веројатно нема да ставаш нешо од калибар на HD5450, така :). Веројатно некоја добра ќе стаиш, па да ти дише графичката, CPU-то да не биде тесно грло) Или уште боље Phenom II X4, ако имаш пари.


Да да и ја мислев да зеам и тоа Phenom II X4 955. Доста е евтин, а и добар е. Планирам да ставам нешто графичка во иднина, сеа...хмм па некоја до 100 евра највише. HD4770 не е лош избор, па може исто така и да ја акнам 9800GT. Мене ми е поише за РАБОТА на PC (пример фотошоп, 3D, FL studio, Cubase). Гејмингот онака ми е тотално изборно нешто. Пошто сеа идам за втора година у средно и претпоставувам МНОГУ ќе биде тешко :D. Зотоа летово нешто да се занимавам, па и идните да не ми биде досадно. Не сум хардкор гејмер и играм игри само од разонода (тип - симнувам, инсталирам, играм 2-5 дена, ми ск*рчува и ја бришам :) ).

Значи ќе биде доволно 500 вати? Повеќе ако ставам многу јака графичка ко некоја например HD5870 и сл? Нема шанси за такво нешто ја да дадам пари, многу е тоа стварно :D
Иначе од која продавница (тука у СК нормално) да зеам? Колку што знам revolution се досеа најтоп, да ми препорачаш некоја друга која има квалитетни напојувања, пошо револушн све Delux :D

Фала ти уште еднаш :)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Да да и ја мислев да зеам и тоа Phenom II X4 955. Доста е евтин, а и добар е. Планирам да ставам нешто графичка во иднина, сеа...хмм па некоја до 100 евра највише. HD4770 не е лош избор, па може исто така и да ја акнам 9800GT. Мене ми е поише за РАБОТА на PC (пример фотошоп, 3D, FL studio, Cubase). Гејмингот онака ми е тотално изборно нешто. Пошто сеа идам за втора година у средно и претпоставувам МНОГУ ќе биде тешко :D. Зотоа летово нешто да се занимавам, па и идните да не ми биде досадно. Не сум хардкор гејмер и играм игри само од разонода (тип - симнувам, инсталирам, играм 2-5 дена, ми ск*рчува и ја бришам :) ).

Значи ќе биде доволно 500 вати? Повеќе ако ставам многу јака графичка ко некоја например HD5870 и сл? Нема шанси за такво нешто ја да дадам пари, многу е тоа стварно :D
Иначе од која продавница (тука у СК нормално) да зеам? Колку што знам revolution се досеа најтоп, да ми препорачаш некоја друга која има квалитетни напојувања, пошо револушн све Delux :D

Фала ти уште еднаш :)
Мислам дека зa графичка најдобар избор ти е HD5750. 9800GT се базира на G92 кој е копија на G80 (само изработен во нова 65-нм/55-нм технологија) кој е стар 4 години. HD4770 тешко ќе ја најдеш, плус тоа, иако не си мн. по игри, 5750 има и поддршка за DX11, помалку троши струја, испушта помалку топлина итн.

Ја би ти препорачал Cooler Master напајање да земеш (мислам дека ги има у СЕТ), ако немаш толку пари, иди на Chieftec. 500/550 ватно напајање е доволно за конфигурацијата (сосе графчката). За секој случај би ти рекол да земеш 550W. За HD5870 600W напајање, ама ете кажа и самиот, неможеш да дадеш цело богатство, а башка да не се утепаш од играње игри/рендерирање и такви ствари на таа карта, само да седи така стварно е греота.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
А колку е 5750-ката?
Ќе земам ако треба Cooler Master, боље нешто квалитетно одошто одма да ми се расипе. Ако зимам сеа PC нема да го надоградувам доодека не почнам у факултет, а тоа некаде за 4 години :D
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
А колку е 5750-ката?
Ќе земам ако треба Cooler Master, боље нешто квалитетно одошто одма да ми се расипе. Ако зимам сеа PC нема да го надоградувам доодека не почнам у факултет, а тоа некаде за 4 години :D
Чекај, чекај........ графичка кога ќе ставаш? HD5870 ќе биде канта за 4 години, а не па овие другиве.........:nesum:

Или погрешно те сфатив? :)

--- надополнето ---

HD5750 е 8000 у Анхоч. Ранг на HD4850=GTS250>9800GTX
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Графичка планирам да ставам некаде после 1 година зимање на PC-то, па зотоа не се замарам толку и со неа :).

Да сумираме:
Значи јас ќе склопам ваква конфигурација:

Ecs A785GM-M s. AM3 (едно прашање за матичнава - MicroATX? нема да праи проблеми ако се стаи у обично ATX куќиште или сл.?)
Phenom II X4 955 BlackEdition со Stock кулер (нема да ми треба појак кулер, зотоа што немам намера да оверклокувам, поготово со оваа матична)
Ram 2GB DDR3 1333Mhz (го надмашија буџетот 4 гига рам модулите)
WD 500GB 7200rpm SATA2
Samsung DVD-RW SH222a на SATA2
Тие 2та вентилатори остануваат
Напајање 500W Chieftec

Оваа конфигурација е некаде ~ 29.000ден. Што е дааалеку даалеку над мојот буџет кој изнесува 20.000ден (со мање-више 1.000ден макс.)

Ако може да стартнеме од почеток и да ми кажете КАКВА конфигурација (обавезно мора да има квалитетно напајање) ќе може најдобра за тие пари (со графичка која може да тера игри на било какви сетинзи али да може да ги тера на 1366х768 резолуција, пошто имам 18.5“ LCD екран и сакам да извадам колку што можам подобро од него).

Да повторам - НЕ ми е потребна конфигурација за гејминг, повеќе ми е потребна за секојдневна работа на PC. Ко што вика татко ми - ајјј веќе мал си за игри па да играш :D
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
CPU: AMD Athlon II X4 630 - 6300 ден.
RAM: 4x1GB DDR3 @ 1333MHz Kingston - околу 5200 ден.(најефтина опција, немаше примамливи модули од по 2 гига)
MB: Ecs A785GM-M - истата од твојот пост
HDD: 320GB WesternDigital - 2600 ден.
Напајање: 500W Chieftec (истото од постот)

Мислам дека ќе ти влезе у бучет (или малце ќе отскокне :))

За графичка само Господ знае каква ќе биде ситуацијата на пазарот на графички картички за 1 год. , така да, дотогаш, здравје.
Иначе засега најефтина опција ти е HD4670, околу 4600 ден.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
CPU: AMD Athlon II X4 630 - 6300 ден.
RAM: 4x1GB DDR3 @ 1333MHz Kingston - околу 5200 ден.(најефтина опција, немаше примамливи модули од по 2 гига)
MB: Ecs A785GM-M - истата од твојот пост
HDD: 320GB WesternDigital - 2600 ден.
Напајање: 500W Chieftec (истото од постот)

Мислам дека ќе ти влезе у бучет (или малце ќе отскокне :))

За графичка само Господ знае каква ќе биде ситуацијата на пазарот на графички картички за 1 год. , така да, дотогаш, здравје.
Иначе засега најефтина опција ти е HD4670, околу 4600 ден.
Топ е конфигурацијава :) Ми се свиѓа! Само уште едно прашање:
Матичната е MicroATX. Дали ова значи дека треба да купувам microATX куќиште или можам да ја ставам во обично ATX куќиште? Да не биде премногу мала за него :S
Фала ти многу за целовкупната твоја помош, алал ти вера :)
BTW - дали можам овие 4 модули по 1 гига рам да ги пуштам у Dual Channel, или за тоа ми се потребни 2х2GB модули? И какво подобрување имам со DualChannel, пошто гледам матичнава тоа го поддржува, па сакам да ја искористам максимално :D

До модераторите - се извинувам за горните 2 пост под пост, али не е до мене, Chrome-от нешо ме зеза :S
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Топ е конфигурацијава :) Ми се свиѓа! Само уште едно прашање:
Матичната е MicroATX. Дали ова значи дека треба да купувам microATX куќиште или можам да ја ставам во обично ATX куќиште? Да не биде премногу мала за него :S
Фала ти многу за целовкупната твоја помош, алал ти вера :)
BTW - дали можам овие 4 модули по 1 гига рам да ги пуштам у Dual Channel, или за тоа ми се потребни 2х2GB модули? И какво подобрување имам со DualChannel, пошто гледам матичнава тоа го поддржува, па сакам да ја искористам максимално :D

До модераторите - се извинувам за горните 2 пост под пост, али не е до мене, Chrome-от нешо ме зеза :S
:)

Не, нема да смета големината.

За dual-channel:

Dual Channel овозможува да протекуваат големи количества информации. Секоја мем. плочка има широчина од 64-bit, две заедно прават 128 битна широчина. Вид на 'трик' за да се зголеми bandwidht-от помеѓу процесорот и РАМ-от.

Сега мислам дека може 4 да се стават у dual-channel, ама нема да останат на T-1 тајминг мод, туку ќе преминат на T-2 тајминг, намалувакќи dual-channel bandwidth од 6,200MB/s на 5,600MB/s.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Значи боље да не ги ставам :D.
Гледав за процесоров на нет шо ми го препорача и баш е закон. Мислам, најевтиниот 4-јадрен процесор и топ е за работење со апликации, а и башка графичката што ја препорача е мн добра за тие пари.
Дефинитивно нешто што јас барав, а тоа е среден гејминг/пари/перформанси и тој баланс е перфектно исполнет :). Ми се свиѓа тоа што за тие пари (скоро 100 евра) добивам процесор кој е 4 јадрен и е перфектен за репродукција на HD клипови (дури и со интегрираната). Башка матичнава поддржува Hybrid Crossfire и кога ќе ја акнам графичката што (веројатно :) ) ќе ја купам, ќе добијам не којзнае колкав буст, али сепак тоа е нешто :D.

Фала ти многу уште еднаш и ако имам прашање овде ќе го постнам. Ѕвер си :)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Значи боље да не ги ставам :D.
Гледав за процесоров на нет шо ми го препорача и баш е закон. Мислам, најевтиниот 4-јадрен процесор и топ е за работење со апликации, а и башка графичката што ја препорача е мн добра за тие пари.
Дефинитивно нешто што јас барав, а тоа е среден гејминг/пари/перформанси и тој баланс е перфектно исполнет :). Ми се свиѓа тоа што за тие пари (скоро 100 евра) добивам процесор кој е 4 јадрен и е перфектен за репродукција на HD клипови (дури и со интегрираната). Башка матичнава поддржува Hybrid Crossfire и кога ќе ја акнам графичката што (веројатно :) ) ќе ја купам, ќе добијам не којзнае колкав буст, али сепак тоа е нешто :D.

Фала ти многу уште еднаш и ако имам прашање овде ќе го постнам. Ѕвер си :)
np :D

Иначе Hybrid Crossfire ти е следново: ако имаш АТИ карта на матична што поддржава HC и истата има вградена АТИ графичка, дискретната карта работи само кога имаш уклучено игрици, апликации коишто бараат голема моќ за процесирање од графичката, а интегрираната кога сурфаш на нет, работиш у ворд, чепкаш низ фолдери и сл. Значи, графичките не работат заедно, туку едната у едни случаеви, а другата у други (просто кажано :)).
 

shifty

En Taro Adun, Executor!
Член од
31 август 2009
Мислења
269
Поени од реакции
25
@ edin4o ... еве мој предлог

konfZaKajgana20k.jpg

... процесорчето е сосема доволно немаш потреба за поскапа инвестиција барем не засега дури и да му купиш графичка од "калибар" 5750 (за 1-на година имај во предвид дека ќе имаш поразличен избор цена/перформанси) ќе ја вози без проблем.
Плочата не е лоша
Код:
[URL]http://www.guru3d.com/article/amd-785g-chipset-review-ecs-a785gmm-test/1[/URL]
, не сметај дека ќе имаш корист од hybrid crossfire, boost на перформанси можеш да имаш со неколку графички (3450, 2400pro ... и тоа ~70% на перформансите на 4200(интегрираната), инаку доколку hybrid crossfire е овозможено со некоја друга помоќна графичка картичка интегрираната се користи само при апликации кога нема потреба од дискретната, a при игри нема никакво подобрување т.е. се користи само графичката картичка која се наоѓа во PciX16 slot-от (единствена функција на hybrid crossfire во случајот би било Power saving, мада незнам како ова би функционирало при инсталиран win со aero бидејќи со aero-то е 3d и би се користела дискретната картичка цело време...).
Кулерчето го наведов бидејќи box кулерчето е мало и незнам како би се снашло со летниве температури. Освен тоа наместо да дадеш 4000+ ден. за некоја од 245/255 варијантиве на истиов процесор кај кои единствена разлика е клокот (240 -2.8Ghz останатите 3.1/3.2Ghz) со кулерчево можеш без проблем да отидеш над 3.5Ghz на x2 240.
Рамот е подржан од плочата
Код:
[URL]http://download.ecs.com.tw/dlfileecs/manual/qvl/A785GM-M%20V1.0_QVL.pdf[/URL]
Оваа варијанта како што беше наведено во некој погорен пост испаѓа најевтино, колку за info 4x1Gb Ram да ќе биде во dual channel и од претходниве постови тоа дали ќе оди во Т1 или Т2 ќе прави разлика само во benchmark не и real life (лошата страна е што ќе бидат зафатени сите 4 слота и ќе прави разлика при екстремно OC (мада и рамов со латенцииве не е баш за OC) xD)
HDD-то е едно од посолидните во својата класа кои може да се најдат кај нас.
Во погорните постови каде што давате предлози за x4 процесор заборавивте дека во тие 20к треба да додадете и оптички уред како и куќиште :P
Куќиштето има пристоен проток на воздуx и доаѓа со напојување (сосема доволно за горе наведенава конфигурација т.е. ќе си купи "пристојно" напојување кога ќе си купи некоја "пристојна" графичка). За upgrade на процесор нека размислува понатака купување на x4 од 500/600 генерација баш и не е солиден избор (со оглед на останатите компоненти). Података размислувај за x3 710/x4 925 или за некоја подобра варијанта цена/перформанси во периодот кој следи. Инаку напојувањето би требало да ја задоволи ватажата потребна за системот до Peak-от би бил некаде ~200W (наведеното со куќиштето пишува real 230W, би требало да е доволно, не планирај да ставиш било каква графичка со напојувањево (за во иднина имај предвид дека со нова графичка ќе оди и напојување+)).
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Фала и на тебе :) Дефинитивно повеќе ми се допадна оваа твојава конфигурација. Види вака сега, боље ми е да земам сеа некое добро напојување, да не се замарам покасно да зимам, пошто ако го земам ова напојување, што ќе правам со него кога ќе треба да зимам графичка + напојување? Ќе треба да го фрлам (ма да на оглас да го ставам не е лоша работа, али тешко дека некој ќе се нафати да го земе). Тоа е друга работа, второ:

НЕ мислам да оверклокувам. Можеби ќе ми текне некад процесорот и тоа е одлично што ми го препорача кулерчево. Дефинитивно боље е од тоа што го има во Box. А кажи ми, ако купам сеа некоја графичка која НЕ побарува да и приклучиш од напојување (туку да зима струја само од слотот на матичната), дали ќе биде доволно ова напојување? Пошто сепак, сакам да изиграм некое игриче барем на Low. Али ко што гледам, ни hd4200 не е лоша, еве пример:

Значи сепак може да се игра нешто и на оваа. Не сум хардкор гејмер ќе повторам уште еднаш и поише ми се гледаат HD филмови/клипови одошто да играм игри, а мислам дека графичкава за некое време ОДЛИЧНА ќе биде :).
Сигурен си дека ќе биде добар HDD-то? Пошо ја најголемо поверение им давам на WD и maXtor :).
Ќе ја сејфнам сликава, стварно многу ми се допадна конфигурацијава. Иначе кај се наоѓа мебиус?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom