Против Грција, нападот е најдобра одбрана

Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Така де, и јас на нив мислев. Ама каква врска имаат со Атина? Во Ирак Арапите и Курдите многу од нив раселија и испоубија. И тие се напатен народ.

Напиши нешто повеќе бидејќи нафтата секако не е во нивни раце.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Асирците немаат нафта. Тие се нешто слично како нас - малцинство со богата историја но кое воглавно се игнорира и прескокнува во книгите од светската историај, без право на сопствена држава. По сила на приликите мислам дека би имале повеќе симпатии кон нас отколку кон грците - доколку некој сака да соработува со нив, разбира се.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
hmmmmmmmmmmm...sega i Asirci..??? nasiot problem e mnogu mal....se resava za 6 meseci...nikako minimalen, dovolen UM da sobereme, koncentrirano na edno mesto.
Rasean ni e po kjusinja, kaj gode da poglednes...
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
20
Поени од реакции
6
Така де, и јас на нив мислев. Ама каква врска имаат со Атина? Во Ирак Арапите и Курдите многу од нив раселија и испоубија. И тие се напатен народ.

Напиши нешто повеќе бидејќи нафтата секако не е во нивни раце.

Pred desetina godini koga po~nav aktivno da lobiram za MK toga{ mnogu od ovie raboti ne mi bea jasni... Kako {to ka`uvaat tie, pove}eto od niv se dojdeni od Kirkuk. Tehni~ki naftata ne e vo nivni race no toa e prikazna za mali... Pit Dager (Asiriec od ~ikago, Director of Operations for Barack Obama) na ova pra{awe samiot mi ka`a, "Don’t look for logic in politics...money talks."

Pred da napravat svoj crkvi, tie odele vo Gr~kata... mnogu od niv den denes se ~lenovi tamo. Veruvajte, se dr`at kako bra}a. A u{te da si priznaat deka se krvni bra}a. Kako {to ka`av, cel `ivot go pominvam me|u ednite i drugite.
Si imaat razli~ni i zaedni~ki interesi...ama zaedno rabotat na niv. Zaedno so Asircite (fala {to me popravi, Pavel :)) si imaat edna mnogu sovremena mafija tuka i kako {to }e svirat tie (lobiraat), taka politikata }e si igra.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Pred desetina godini koga po~nav aktivno da lobiram za MK toga{ mnogu od ovie raboti ne mi bea jasni... Kako {to ka`uvaat tie, pove}eto od niv se dojdeni od Kirkuk. Tehni~ki naftata ne e vo nivni race no toa e prikazna za mali... Pit Dager (Asiriec od ~ikago, Director of Operations for Barack Obama) na ova pra{awe samiot mi ka`a, "Don’t look for logic in politics...money talks."

Pred da napravat svoj crkvi, tie odele vo Gr~kata... mnogu od niv den denes se ~lenovi tamo. Veruvajte, se dr`at kako bra}a. A u{te da si priznaat deka se krvni bra}a. Kako {to ka`av, cel `ivot go pominvam me|u ednite i drugite.
Si imaat razli~ni i zaedni~ki interesi...ama zaedno rabotat na niv. Zaedno so Asircite (fala {to me popravi, Pavel :)) si imaat edna mnogu sovremena mafija tuka i kako {to }e svirat tie (lobiraat), taka politikata }e si igra.
Ова е веќе нешто ново! Можеш ли да пуштиш линкови или информации кои би го потврдиле ова што го тврдиш? Не дека не ти верувам туку да не остане само на едно напишано. Ако е вистина треба да се знае.

Посебно за лобито и врската со Атина.

Инаку и они се налепиле на финтата демек Грчка а всушност врската им е од Византија кога сите биле во иста држава.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
20
Поени од реакции
6
Ова е веќе нешто ново! Можеш ли да пуштиш линкови или информации кои би го потврдиле ова што го тврдиш? Не дека не ти верувам туку да не остане само на едно напишано. Ако е вистина треба да се знае.

Посебно за лобито и врската со Атина.

Инаку и они се налепиле на финтата демек Грчка а всушност врската им е од Византија кога сите биле во иста држава.


I imaat zaedni~ki neprijatel... Turcija.
Asircite nemaat ni{to direktno protiv nas ama rabotat so na{iot neprijatel.
Ne znam kako da ti potvrdam so link.
Aj vaka da probame.
Prelistaj gi ovie imiwa na Google:
Tony Rezko - Assyrian
Alexi Giannoulias - Greek
Pete Dagher - Assyrian
Demitria Stavropoulos – Greek
Joseph Abbas – Assyrian
Welcome to Chicago lobbyists/politicians
Jas gi znam oti sum bila prisutna na mnogu kampawi za guverneri, kongresmeni, senatori, itn... Go imam toa ne-zadovolstvo da sedam na ista masa so |ubrinata od jug. No mora i toa da se pravi ako sakam da i pomognam na Makedonija. Zatoa i vi ka`uvam da ne plukate po nas od dijasporata. Nie mo`ime da pomognime no ne e fer koga nekoj od vas sakaat da ni ja plesnat vratata v lice. Mnogu Makedonci od tuka se imaat otka`ano poradi tie gluposti... deka sme bile seqaci, kvazipatrioti, itn.


http://www.classicalvalues.com/archives/2008/08/obama_has_frien.html
http://www.aina.org/news/20080311153732.htm
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
I imaat zaedni~ki neprijatel... Turcija.
Asircite nemaat ni{to direktno protiv nas ama rabotat so na{iot neprijatel.
Ne znam kako da ti potvrdam so link.
Aj vaka da probame.
Prelistaj gi ovie imiwa na Google:
Tony Rezko - Assyrian
Alexi Giannoulias - Greek
Pete Dagher - Assyrian
Demitria Stavropoulos – Greek
Joseph Abbas – Assyrian
Welcome to Chicago lobbyists/politicians
Jas gi znam oti sum bila prisutna na mnogu kampawi za guverneri, kongresmeni, senatori, itn... Go imam toa ne-zadovolstvo da sedam na ista masa so |ubrinata od jug. No mora i toa da se pravi ako sakam da i pomognam na Makedonija. Zatoa i vi ka`uvam da ne plukate po nas od dijasporata. Nie mo`ime da pomognime no ne e fer koga nekoj od vas sakaat da ni ja plesnat vratata v lice. Mnogu Makedonci od tuka se imaat otka`ano poradi tie gluposti... deka sme bile seqaci, kvazipatrioti, itn.


http://www.classicalvalues.com/archives/2008/08/obama_has_frien.html
http://www.aina.org/news/20080311153732.htm
Fala, toa se dovolno informacii.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Асирците немаат нафта. Тие се нешто слично како нас - малцинство со богата историја но кое воглавно се игнорира и прескокнува во книгите од светската историај, без право на сопствена држава. По сила на приликите мислам дека би имале повеќе симпатии кон нас отколку кон грците - доколку некој сака да соработува со нив, разбира се.
Имаме сличен менталитет,тие за разлика од Курдите се повеќе христијани,сум ги среќавал низ Европа каде ги нарекуваат Сиријци иако по една дискусија со една нивна фамилија во Шведска разбрав во што е работата.Си пренесуваат од колено на колено дека се потомци на Искендер(Александар) односно неговата војска која била наградена со Персијски жени итоа 3 000 во еден ден.Одтогаш наваму си ја пренесуваат Македонската традиција и обичаи но мораат да се вклопат во амбиентот.Шамиите им се неизоставен декор а соработуваат со Курдите на некој начин,затоа што имаат заеднички непријател Турција.Грците им понудиле помош со цел да им наметнат на Турците уште еден непријател,а овие ја прифатиле како давеник за сламка.Беа фрапирани кога им раскажав дека Македонија не е исто што и Грција и дека Македонија денес повторно постои како независна држава со Македонски народ за кој мислеа дека е всушност исто со Грчкиот.Уште повеќе беа изненадени кога го видоа крстот на мојот ланец (кого секаде го носам од дете за кого всушност едно време бев прогласен како неподобен за во СКММ и не ми дадоа книшка како на сите за што денес сум благодарен) и беа уште повеќе пријатно изненадени затоа што мислеле дека надвор од Грција сите други се муслимани или католици.

I imaat zaedni~ki neprijatel... Turcija.
Asircite nemaat ni{to direktno protiv nas ama rabotat so na{iot neprijatel.
Ne znam kako da ti potvrdam so link.
Aj vaka da probame.
Prelistaj gi ovie imiwa na Google:
Tony Rezko - Assyrian
Alexi Giannoulias - Greek
Pete Dagher - Assyrian
Demitria Stavropoulos – Greek
Joseph Abbas – Assyrian
Welcome to Chicago lobbyists/politicians
Jas gi znam oti sum bila prisutna na mnogu kampawi za guverneri, kongresmeni, senatori, itn... Go imam toa ne-zadovolstvo da sedam na ista masa so |ubrinata od jug. No mora i toa da se pravi ako sakam da i pomognam na Makedonija. Zatoa i vi ka`uvam da ne plukate po nas od dijasporata. Nie mo`ime da pomognime no ne e fer koga nekoj od vas sakaat da ni ja plesnat vratata v lice. Mnogu Makedonci od tuka se imaat otka`ano poradi tie gluposti... deka sme bile seqaci, kvazipatrioti, itn.
http://www.classicalvalues.com/archives/2008/08/obama_has_frien.html
http://www.aina.org/news/20080311153732.htm
Всушност затоа му предлагам на Гвујо да формира некоја врста кабинет за надворешни контакти и на средбите со разни политички моќници да праќа Македонци со “странско“ државјанство кој најубаво ќе можат да му одржат лекција на “факторот“ кој ни поставува бенџмарци доколку имаат државјанство и на неговата матична земја.

Fala, toa se dovolno informacii.
Има уште многу да учиш,нели?:smir:
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
Всушност затоа му предлагам на Гвујо да формира некоја врста кабинет за надворешни контакти и на средбите со разни политички моќници да праќа Македонци со “странско“ државјанство кој најубаво ќе можат да му одржат лекција на “факторот“ кој ни поставува бенџмарци доколку имаат државјанство и на неговата матична земја.
човек најсериозно зашто не пишеш маил на грујо (наговиот кабинет) со идеи па ако прифатат некоја ок ако не никому ништо. идеава ми се свиѓа па би било добро да пробаш :smir:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
[acko]®;1638564 напиша:
човек најсериозно зашто не пишеш маил на грујо (наговиот кабинет) со идеи па ако прифатат некоја ок ако не никому ништо. идеава ми се свиѓа па би било добро да пробаш :smir:
Им оставам шанса на неговите брачеди и другарчиња кој го читаат форумов и сигурно ќе ја искористат приликата да ќарат некој поен во неговиот кабинет,представувајќи ги идеите како сопствени,кога веќе не можат да смислат ништо во своите удобни кабинети за нивните “бедни“ плати.:toe:
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Auuu taa e najteskata ...toa i u RM da ne e slucaj da imas suverenitet u drzava ama kako da nemas ... prokleti da se kletvite :smir:
 
H

HITCH

Гостин
zdravo braka....
abe tuka zboruvav so nekoi stari grci ..megu 80 i 90 god.
zboruvavme za istorija itn...mi zboruvaa za nekoj nas vojskovodec od vremeto na vtorata svetska vojna koj bil mnogu popularen od slavjanskiot narod( kako sto ne narekuvaat nas makedoncite) i bil precekuvan tuka so golemi pocesti od nasie makedonci....imeto mu e TEMPO. jas se najdov vo nebrano zatoa sto neznam koj e toj...ako nekoj od vas znae ve molam napisete mi nesto za nego....
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2: па како ќе го знаеш кога тој не е наш :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom