Протест против " руската агресија во Бугарија " се одржува пред претседателството

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.489
Поени од реакции
8.833
Не се разбирате во иронија бе, не ли гледате дека во наводници ја ставил „агресијата„... ;)

Иначе, поднасловот (во написот од линкот) е чиста комедија:
С'битието е организирано в социалните мрежи, нјама политици
(веднаш подоле има фотографија од двасетина луѓе, и огромно сино-жолто украинско знаме: да да, нјама политици! :D[DOUBLEPOST=1424523767][/DOUBLEPOST]"Аз не с'м русофоб, аз с'м тиранофоб" :ROFLMAO:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
12.931
Поени од реакции
2.226
Да не беше таа Русија, вие држава немаше да имате бре.
Уште имате руски МиГ-ови бре.
Тоа никога не е пречело на бугарите да застанат против Русиja за да зачуват своите интереси.
Пример само един ке ти дадам,кога никоj во Европа не верува,дека бугарите ке се изправат срешту руснаците. 1916 година бугарите се биjaт против руснаците без задржки и ги прогонват от Добруджа.[DOUBLEPOST=1424527258][/DOUBLEPOST]
Ех, сега не сум сигурен дали тролаш или стварно не ти е јасно, која Украина и кој во Украина, ни даваше нас помош..

Инаку и во Бугарија има такви како што се кај нас соросидите и тие исто така, како и кај нас, надвор од умот одработуваат за "меѓународната заедница" (како што почнаа себе си, самобендисано да се нарекуваат САД и ЕУ, по падот на Берлинскиот Ѕид).
Прашането винаги е какво влиjaние имат и едните и другите.
Во Бугариja има силно инфилтрирана проруска пета колона,но иста така и има и сериозно инфилтрирана сороидна колона,кои са во непрестанен судир.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.489
Поени од реакции
8.833
Ок Лепи, ти сметаш дека поставување марионетски влади во други држави е „избор на локалниот народ„, и тоа избор кој треба да се „почитува„.
Твое право е да мислиш што сакаш, а јас не сакам да одам во офтопик на бугарскава тема. На темата за Украина имаме пишувано за ова и повеќе од доволно.

Што всушност кажуваш: Пошто и ние сме Словенски народ, и Бугарите се Словенски народ, ние заедно треба да ја подржуваме марионетската хунта која моментално го владее братскиот Словенски народ во Украина... против другиот братски Словенски народ во Украина.
Од логикава ме заболе глава. :rolleyes:


@Beric Dondarrion само половина беше во право. Не е вистина дека неинформирано зборува дечково погоре. Се разбира, тоа работата ја прави многу полоша... за нивото на неговиот патриотизам.

@Bratot (процедурално): бугарскиве колеги имаат екслузивно право да го применуваат зборот „соросоидна„? (пример подолу)
@Bratot (процедурално): Мене навистина не ми е јасно кои форумски правила ги прекршивме јас и Берик во претходните неколку избришани постови, ќе бидеш ли љубезен да ни објасниш за да не „згрешиме„ повторно?

Навистина искрено прашувам, кој е критериумот за модерирање на подфорумов? Ако човекот погоре спомнува дека во Бугарија има, цитирам, „сериозно инфилтрирана сороидна колона„... па зарем ние останатите не смееме да го коментираме тоа? Се прекршуваат ли некои форумски правила на тој начин?
Те молам, објасни ни кои се тие форумски правила кои што ги прекршуваме.

Во Бугариja има силно инфилтрирана проруска пета колона,но иста така и има и сериозно инфилтрирана сороидна колона,кои са во непрестанен судир.
 

red baron

sad but true
Член од
3 ноември 2012
Мислења
960
Поени од реакции
824
Руска агресија во Бугарија? Ве молам, тоа е целосна глупост На овој протест се собрале млади зомбирани од медиумите параноици кои мислат дека Путин сака да ја уништи демократијата во Европа:facepalm:

Понекогаш се плашам колку некритички прифаќаат младите луѓе сè што им се обезбедува од медиумите.
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
755
Поени од реакции
113
А тоа денеска во Софиjа е грозно.
Преди 2-3 дни имаше па митинг во подкрепа на Русиjа.
За мене и едните и другите протестирашти са маргиналци и не могат да бидат говорители на бугарскиот народ. Само им видите фаците - ништо интелигентно нема.
Известни са думите на цар Борис III: "Моите министри се англофили, моите генерали се германофили, мојот народ е русофилски, само јас останав бугарофил"!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.489
Поени од реакции
8.833
@RTM @red baron koja е реалната ситуација во Бугарија, во врска со расположението на народот во однос на про/контра запад/исток?
Овде во Македонија има многу активна прозападна пропаганда. Тоа е ставот и на позицијата и уште повеќе на опозцијата. Но обичниот народ е се повеќе и повеќе анти-западно ориентиран.Ќе се обидеш да објасниш како тоа МекКејн од опозиција менува влади и започнува конфликти со Русија? Или само да се тресне некоја теорија, не мора да се резонира.
Каква позиција/опозиција море, сите тие се исти. Соодветни алатки за извршување задачи. И не се прави наивен. Одамна веќе не ти проаѓа... Што тоа прави МекКејн на сите тие места каде потоа „спонтано„ се дешаваат обоени револуции? Делат колачи со Нуланд??

Не е муабетотот колку и дали е МекКејн „моќен„, не треси зелени. Моќни се тие што го праќаат МекКејн, и ги финансираат сите тие „демократски промени на власт„ низ цел свет.


Затоа што на диктаторски начин се обиде да ги задуши протестите во Киев...
Акутна лоботомија а? Дури и ако намерата ти е само да провоцираш и да тролаш, не ми е јасно зошто се толерира целиот овој офтопик муабет на темава.

Во секој случај, малку риалити чек:
http://www.youtube.com/watch?v=XIAUjsrPD7Q
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
755
Поени од реакции
113
@RTM @red baron koja е реалната ситуација во Бугарија, во врска со расположението на народот во однос на про/контра запад/исток?
Овде во Македонија има многу активна прозападна пропаганда. Тоа е ставот и на позицијата и уште повеќе на опозцијата. Но обичниот народ е се повеќе и повеќе анти-западно ориентиран.
Нешто слично е и тук.
Трите национални телевизии са антируски. Едната получава пари от државниот буджет, другата е собственост на американци, третата е на шведска компаниjа, но главното е дека новинарите во Бугариjа традиционно са прозападни и либерали (некоjа мода е, ако не си гилдиjата не те приема).
Отделно има медии и организации кои получават пари от фондации поврзани со Државниот департамент и Сорос. Такива са медиумите на олигархот Иво Прокопиев и блогерот Асен Генов, кои са финансирани од "Америка за Бугариjа", т.е. од Државниот департамент. Фондациjа "Отворено обштество" па е поврзана со Сорос. Тамо на хранилка са политици, интелектуалци, либерални економисти.
Партиите. Прието е левите да са за Русиjа, десните да са русофобски, но во Бугариjа често се греши кое е лево и кое десно. Примерно БСП е лева партиjа, но кога е на власт са либерали. ГЕРБ са ушким десничари, но често са полеви од БСП. "Десничарите" од Реформаторскиот блок па са си чисти либерали. Тие са наjголемите русофоби, но имат само од 6 до 8 % подкрепа.
Не мога да генерализирам, но като цело симпатизантите на БСП, Атака и АБВ са русофили. Мисла дека истото е и при Патриотичниот фронт. "Реформаторскиот блок" е русофобски. При ГЕРБ мисла дека нема единен став - лидерот им Боjко Борисов иска да е во добри односи со Русиjа, но во истото време се е изградил като политик коjто е "европскиот избор на бугарите и бугарскиот избор на Европа" и секогаш следва тоа што му се каже од Бруксел (за разлика од Виктор Орбан).
Инако ако читаш масовите форуми, секогаш симпатизантите на Русиjа са повеке. Изклучение е саjтот dnevnik.bg (Америка за Бугариjа). А треба да се вземе предвид и дека е прието дека основно русофили са постарите луге и тие од селата, т.е. тие кои не користат Интернет.
Интересно е дека според анкетите преди 3 години цели 90 % од Бугарите имаха симпатии кон ЕУ. Скоро излезоха резултатите од ново проучване од кое се гледа дека моментно позитивното мислене кон ЕУ е паднала на 51 %. За мене политиката на униjата спремо Русиjа е един од факторите за намалените симпатии.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
917
Поени од реакции
1.817
Зошто е Јанукович диктатор? Па и он беше избран демократски на избори и го служеше својот претседателски мандат, а овие му дојдоа и му направија државен удар и со сила го тргнаа од власт. Која е таа демократија за која ти ми збориш? Тоа е демократски, без избори да собориш власт? Тоа не е демократија, тоа е пуч.
Зошто е Грујо диктатор? Па и он беше избран демократски на избори и го служеше својот мандат како премиер...

Ок Лепи, ти сметаш дека поставување марионетски влади во други држави е „избор на локалниот народ„, и тоа избор кој треба да се „почитува„.
Твое право е да мислиш што сакаш, а јас не сакам да одам во офтопик на бугарскава тема. На темата за Украина имаме пишувано за ова и повеќе од доволно.

Што всушност кажуваш: Пошто и ние сме Словенски народ, и Бугарите се Словенски народ, ние заедно треба да ја подржуваме марионетската хунта која моментално го владее братскиот Словенски народ во Украина... против другиот братски Словенски народ во Украина.
Од логикава ме заболе глава. :rolleyes:
Каква марионетска хунта, какви глупости. Ти го испрале мозокот линковите од рашатудеј. Те натерале да посакуваш смрт на луѓе за кои незнаеш ништо и тоа само затоа што ни криви ни дужни си ја бранат државата од надворешна агресија.
Ти ниту си стапнал некогаш на украинска почва, ниту си на било каков начин поврзан со украинскиот народ, ниту па знаеш каква е вистинската ситуација во Украина, се што знаеш за Украина го дознаваш седејќи на столче дома, сурфајќи интернет, од курир и russiatodaу и репетитивно мелеш едно па исто. Вакви биле, такви биле, фашисти, марионети хунти, еве ви да видите грст линкови на руски и српски.
Ја валкаш револуцијата на народ за кој не знаеш ама баш ништо од прва рака, како фашистичка и марионетска, против диктатор ист како оној што моментално седи на илинденска без број.

Престани да се резилиш, престани глупости да трескаш. Десетици илјади украинци погинаа за да го отфрлат тоталитаризмот и да живеат во слободна држава и ќе продолжат да гинат за да ја одбранат државата од луѓе кои сакаат Украина да остане тоталитаризам. Ако ништо друго покажи малце почит. Истиот тој народ ти прати опрема и луѓе во 2001 за да се одбраниш, сега ти му посакуваш смрт заради стара руска слава. Моч*о ниеден.

И прекините више да го цуцате к*рот на Русија, Русија историски донела само смрт и мизерија за останатите словенски народи.
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
755
Поени од реакции
113
... Десетици илјади украинци погинаа за да го отфрлат тоталитаризмот и да живеат во слободна држава и ќе продолжат да гинат за да ја одбранат државата од луѓе кои сакаат Украина да остане тоталитаризам. ...
Jанукович имаше минуси, но тие не беха поголеми од тие на прозападниот Jушченко. Дали е имало тоталитаризам - поскоро не, вистинските проблеми беха икономиката, корупциjата и силата на олигарсите. И разбира се (за САД и ЕУ) - проруската политика. Инако имаше свобода на медиумите, главните тв канали беха на политически противници на Jанукович. Имаше свободни избори. Дори часове преди државниот удар прие да има нови президентски избори. Зошто требаше да се прави пуч?
А денешна Украjна определено е тоталитарна страна. На изборите не беха допуснати кандидати и партии, секоj коj искаже мисленjе кое е против воjната отива во затвор, за учестие во работата на администрациjата во времето на Jанукович се прави "лустрациjа", като често тоа се прави од активисти на Маjданот. Во медиумите цари цензура. А начело на државата са просто олигарсите од другиот одбор.
За тоа ли беше борбата за "отфрлане тоталитаризмот и за живот во слободна држава"?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.727
Поени од реакции
7.543
Секогаш кога зборам со тебе, се осеќам како да сум во Dumb & Dumber. Зошто упорно досаѓаш за МекКејн кога самиот Обамер изјави дека САД стојат за превратот во Украина. Впрочем ако не ти е јасно како функционира надворешната политика на САД, земи едуцирај се повеќе - наместо да бидеш овака комично игнорантен.

Во офтопик го тераш муабетов, ги тресеш истите досадни глупости како и на темата за Украина. Толку нема врска со реалноста тоа што упорно го повторуваш како расипан грамофон, што не е можно и самиот да веруваш во тоа бладање.

http://www.youtube.com/watch?v=UIykOgjkbN4
(иди веднаш на 17тa секунда, ако пола минута ти е премногу за задржување на вниманието)
Бидејќи си опериран од критично мислење, да те известам дека изјавава на Обама е во контекст на одлучување и советување со украинците што да се прави кога Јанукович ќе си замине.
Ова е обична дипломатија, а не инвазија како што сакаш да ја претставиш.
ЦИА колачиња и ракувања со МекКејн ви се единствените ‘докази‘.
 

red baron

sad but true
Член од
3 ноември 2012
Мислења
960
Поени од реакции
824
@RTM @red baron koja е реалната ситуација во Бугарија, во врска со расположението на народот во однос на про/контра запад/исток?
Во Бугарија ситуацијата не е различнa од други земји во Источна Европа. NGO-та со надворешно финансирање активно моделираат мислењето на луѓето.

Тоа се луѓе и организации кои се директно финансирани од САД и некои европски земји Младата генерација во Бугарија за жал е речиси целосно зомбирано од оваа пропаганда. За да сум чесен Русија исто финансира одредени организации и луѓе во Бугарија кои зборуваат против NATO и ЕУ.

Јас лично сум за целосна забрана на NGO-та со странско финансирање и сум против членството на Бугарија во глобални економски и воени сојузи без разлика дали ЕУ, NATO или Евроазиски сојуз.

Јас верувам дека секоја нација има сопствен пат и со сопствени сили може да се развива и да гради својата иднина.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.489
Поени од реакции
8.833
Во контекст на темава, мора да кажам дека многу ми се допаѓа што на форумов се вклучија неколку објективни бугарски членови. Ете ни пружаат некое релативно објективно гледиште за состојбата во Бугарија. Добро е да се има перспектива.
Браво за објективноста момци. И фала за перспективата.


Истиот тој народ ти прати опрема и луѓе во 2001 за да се одбраниш, сега ти му посакуваш смрт заради стара руска слава. Моч*о ниеден.

И прекините више да го цуцате к*рот на Русија...

...
Каква марионетска хунта, какви глупости. Ти го испрале мозокот линковите од рашатудеј. Те натерале да посакуваш смрт на луѓе за кои незнаеш ништо и тоа само затоа што ни криви ни дужни си ја бранат државата од надворешна агресија.
Ти ниту си стапнал некогаш на украинска почва, ниту си на било каков начин поврзан со украинскиот народ, ниту па знаеш каква е вистинската ситуација во Украина, се што знаеш за Украина го дознаваш седејќи на столче дома, сурфајќи интернет, од курир и russiatodaу и репетитивно мелеш едно па исто. Вакви биле, такви биле, фашисти, марионети хунти, еве ви да видите грст линкови на руски и српски.
Ја валкаш револуцијата на народ за кој не знаеш ама баш ништо од прва рака, како фашистичка и марионетска, против диктатор ист како оној што моментално седи на илинденска без број.

Престани да се резилиш, престани глупости да трескаш. Десетици илјади украинци погинаа за да го отфрлат тоталитаризмот и да живеат во слободна држава и ќе продолжат да гинат за да ја одбранат државата од луѓе кои сакаат Украина да остане тоталитаризам. Ако ништо друго покажи малце почит. Истиот тој народ ти прати опрема и луѓе во 2001 за да се одбраниш, сега ти му посакуваш смрт заради стара руска слава. Моч*о ниеден.

И прекините више да го цуцате к*рот на Русија, Русија историски донела само смрт и мизерија за останатите словенски народи.
Морам да признаам дека подобро можам да разговарам со вакви како тебе, отколку со неколкумина други овде кои се обидуваат да се претстават како „покултурни„ од тебе. Иако се разбира, на истото се сведува.

Морам пак да ти укажам дека не одговори на моето прашање. Да го повторам прашањето:
Што всушност кажуваш: Пошто и ние сме Словенски народ, и Бугарите се Словенски народ, ние заедно треба да ја подржуваме марионетската хунта која моментално го владее братскиот Словенски народ во Украина... против другиот братски Словенски народ во Украина.
Од логикава ме заболе глава.
Обиди се да го разбереш прашањето, и да се обидеш јасно да кажеш што и кого ние подржуваме, со подршка на нацистистичка хунта која е марионета на САД?

Во контекст на твојот, морам да признаам завидно елоквентен, пост... Чуствувам потреба да ти укажам дека РТ скоро и да не следам, освен емисијата на Лари Кинг, екомските емисии на Макс Кајзер и понекогаш дебатната CrossTalk. Moзокот редовно го „перам„ разно-разни алтернативни медиуми... но морам да те разочарам, сето тоа е на англиски јазик. Релативно ретко следам македонски медиуми а српски скоро па ИЧ.

Од тој аспект што читаш/гледаш Ти?
Според напишаново изгледа ништо... освен веројатно партиски вести. (или можеби НВО вести се?)


Нејсе. Како и да е.
Културата секако ти е на завидно ниво. Тоа... фелацио, што велиш дека се и пружа на Русија - како ти сметаш дека треба да се избегне? Преку давање фелацио на САД?
Ако си прочитал барем неколку мои постови, ќе видиш дека јас се залагам за неутралност на Макадонија. Не за приклонување кон Русија, и секако не (како што велиш ти) за давање фелацио на САД.


Многу работи не разбираш, дури за жалење си. - Што мислиш, кој стоеше позади Украина кога се испорачуваше оружје за Македонија? И во истото време кој од другата страна ги помагаше Албанците? МИСЛИ МАЛКУ СО ТОА ГЛАВАТА ПОБОГУ!
- Кој ги обучуваше, оружуваше и помагаше Албанците? Кој ги извлече од Арачиново?? МИСЛИ! Русија ли ги помагаше Албанците, а?

Ај да ти помогнам, пошто изгледа не ти оди размислувањето: АМЕРИКАНЦИТЕ ИМ ПОМАГАА НА АЛБАНЦИТЕ, И СЕУШТЕ ИМ ПОМАГААТ!!!


Јас немам никакви заблуди дека Русите ќе се потепаат да ни помогнат, но зарем Ти сеуште мислиш дека америте ни се пријатели? Па америте ги овозможија Албанците поразот да го направат победа. Нас не натераа да потпишеме капитулација во облик на Рамковниот Договор. Не натераа да донесеме нов закон за територијална поделба што е катастрофа за Македонците. Ден денес не држат заложници во сопствената држава со истите тие Албанци. И ти ќе ми кажуваш дека америте ни се пријатели??

А Украина што ни помагаше? Што и се случува сега на Украина? Кој го почна ова што сега се случува во Украина?
Велиш демократски избрана власт ја води Украина? Ок, ајде послушај го Обама што кажа.
(обрати посебно внимание на 17та секунда)

И што сега? Обама самиот кажува дека ТИЕ (САД) ЈА СМЕНИЛЕ ВЛАСТА ВО УКРАИНА. Што ќе кажеш сега.... демократски избрана власт а?
Немој те молам мене кој цело време зборувам за неутралност да ми споменуваш фелацио, барем немој со полна уста. Срамота е, знаеш.[DOUBLEPOST=1424555354][/DOUBLEPOST]
Јас лично сум за целосна забрана на NGO-та со странско финансирање и сум против членството на Бугарија во глобални економски и воени сојузи без разлика дали ЕУ, NATO или Евроазиски сојуз.
Се согласувам потполно со твојот став. И јас сум за целосна нетралност.
Мило ми е што во Бугарија има луѓе што разбираат дека малите земји немаат добра економска перспектива во ЕУ (или други економски сојузи). За НАТО или било какви воени сојузи уште повеќе важи истото.
Овде исто така имаат големо влијане НВО, но од некоја причина ми ги бришат постовите кога пишувам за тоа.
 
Последно уредено:

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.481
@Bratot (процедурално): бугарскиве колеги имаат екслузивно право да го применуваат зборот „соросоидна„? (пример подолу)
@Bratot (процедурално): Мене навистина не ми е јасно кои форумски правила ги прекршивме јас и Берик во претходните неколку избришани постови, ќе бидеш ли љубезен да ни објасниш за да не „згрешиме„ повторно?
Навистина искрено прашувам, кој е критериумот за модерирање на подфорумов? Ако човекот погоре спомнува дека во Бугарија има, цитирам, „сериозно инфилтрирана сороидна колона„... па зарем ние останатите не смееме да го коментираме тоа? Се прекршуваат ли некои форумски правила на тој начин?
Те молам, објасни ни кои се тие форумски правила кои што ги прекршуваме.
Не ти е можеби малку пренасилена реакцијава за избришаните 2 поста кои се однесуваа на “соросоидите“? :)
Знам дека ти дојде ко нарачано нивното спомнување и ги земам во предвид твоите досегашни обиди на секоја слична тема која секојпат заврши со прозивање на останати членови и неколку страни офтопици, навреди и на крајот со банови.

Да ти одговорам сепак, иако воопшто не се чувствувам морално повикан, засега не беа прекршени правилата со твоето коментирање на “соросоидите“, меѓутоа стојам за одлуката превентивно да ги отстранам поучен од минатото со тебе.
Сметај го за добронамерност во овој случај.
Постот на Берик мораше да оди по истата логика, иначе немаше како да го оправдам бришењето на твојот пост. Се извинувам Берик за строгоста, но нејќев уште некој да го искористи твојот пост како повод.

И во иднина, користете ја опцијата “Пријави“ пост, не за друго туку да помогнете во одржувањето на редот од офтопици. Земете во предвид дека ангажманот на модераторите е сепак само нивно хоби, не постојат работни часови ниту дежурства 24/7 и доколку сакате побрза реакција морате да ги користите опциите кои ви се отворени.[DOUBLEPOST=1424555842][/DOUBLEPOST]
Jанукович имаше минуси, но тие не беха поголеми од тие на прозападниот Jушченко. Дали е имало тоталитаризам - поскоро не, вистинските проблеми беха икономиката, корупциjата и силата на олигарсите. И разбира се (за САД и ЕУ) - проруската политика. Инако имаше свобода на медиумите, главните тв канали беха на политически противници на Jанукович. Имаше свободни избори. Дори часове преди државниот удар прие да има нови президентски избори. Зошто требаше да се прави пуч?
А денешна Украjна определено е тоталитарна страна. На изборите не беха допуснати кандидати и партии, секоj коj искаже мисленjе кое е против воjната отива во затвор, за учестие во работата на администрациjата во времето на Jанукович се прави "лустрациjа", като често тоа се прави од активисти на Маjданот. Во медиумите цари цензура. А начело на државата са просто олигарсите од другиот одбор.
За тоа ли беше борбата за "отфрлане тоталитаризмот и за живот во слободна држава"?
Бидејќи си опериран од критично мислење, да те известам дека изјавава на Обама е во контекст на одлучување и советување со украинците што да се прави кога Јанукович ќе си замине.
Ова е обична дипломатија, а не инвазија како што сакаш да ја претставиш.
ЦИА колачиња и ракувања со МекКејн ви се единствените ‘докази‘.
Повторување на дискусијата за Украина и на оваа тема ќе резултира со казнени поени и следователно забрана за пристап на форумот.

Последна опомена до сите членови за офтопиците на темава.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.728
Поени од реакции
985
Во времето на Тодор Живков да не постоеше Русија, Турција ќе ја срамнеше Бугарија со се земја.

А Бугарија ден денес ќе беше пак под Турско.... Заради тоа треба да се благорадни на Русите оти тие од многу лајнурии ги имат спасено.
 
На врв Bottom