Протести против поскапувањата на струјата, парното, бензинот...животот! [вторник, 18 ч.]

Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Види кој беше организатор не знам ама ете ме интересира чија идеја беше протетсот да е наречен така, дефетистички кутриот јас барам милостина што сум дојден тука за милост да питам ме разбираш?
Е сега некој ќе рече збор како збор ама тоа си е негово површинско размислување и што има врска, па има врска и целтта е да не се знае која врска е тука и што енергија да повлечи од тој протест.
Луѓето се излезени да протестираат за поскапувањата што е во ред ама не се свесни како се манипулирани, јас не знам друг освен мене кој што предупредува за симболиката на тој протест и неговото значење, не можат да видат а мене ми е јасно и го гледам тоа без никаков проблем.

Токму така, ние се покоруваме и подсвесно врежуваме дека сме мали, за разлика од "државата" .. "системот".
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Луѓето се излезени да протестираат за поскапувањата што е во ред ама не се свесни како се манипулирани, јас не знам друг освен мене кој што предупредува за симболиката на тој протест и неговото значење, не можат да видат а мене ми е јасно и го гледам тоа без никаков проблем.
Регулаторна комисија е надлежна да ги согледа трошоците што ги имале претпријатијата и да пресмета колку треба да поскапи тоа и тоа.
За струјата и доставиле дека наводно имале такви и такви трошоци и пресметале дека тоа изнесува 9,83%. Арно ама Регулаторната истовремено ја укинала и ефтината тарифа, па со тоа струјата поскапе не за 9.83% туку за речиси за 19%.
И сега јас те прашувам тебе, кој е крив што регулаторите појма немаат од математика?
Ако вака пресметуваат, логично е да се прашаме дали и тие 9,83% се точно пресметани? А и поранешните покачувања кој може да гарантира дека се точно пресметани, кога овие очигледно, не знаат елементарна математика....
А можеби знаат, само мислат дека ние не знаеме математика...
А за парното ... Топлификација наметна мерење со калориметри и со тоа цените ги покачи за 300%.
Ниту нафтата, ниту инфлација, ниту било што друго не е покачено за 300%, во овие четири години.. И какво може да биде оправдување за толкаво покачување?
Затоа на Протестот, најмногу ме бендиса кога граѓаните викаа: лопови, лопови, лопови...
Бидејќи, Регулаторна, ЕВН и Топлификација се токму тоа.

Според цениве струјава во Македонија не е најетина туку е најскапа!
Табелава е од овде:
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=CC80B372A05F834A934A9EB4AF902D90
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Затоа на Протестот, најмногу ме бендиса кога граѓаните викаа: лопови, лопови, лопови...
Јас кога викаа лопови не викав, некако не ми идеше. (не е македоски збор) :cautious:
Кога почнаа да викаат АПАШИ :mad: е тогаш викав. :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас кога викаа лопови не викав, некако не ми идеше. (не е македоски збор) :cautious:
Кога почнаа да викаат АПАШИ :mad: е тогаш викав. :)
И ти како Принцезата и она се мрштеше :))
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Денес со кој и да застанам се збореше на оваа тема... Струјата поскапе ова поскапе не им плаќам нека дојдат со извршители... И на сите им го поставив истото прашање.. „Ќе излезете во вторник на протест тогаш штом сте незадоволни?“ И од сите ја добив истата реакција, Е што на протест ништо нема да постигнеме со тоа.. На што јас им одговарав, „Па сигурно повеќе ќе постигнеш, зошто тој што треба ќе го види твојот револт, отколку мене тука да ми мрчиш.."
Исто така бев да ги видам другарите кои живеат во студентски (се знае во студентски се троши струја на големо, а се меѓу најголемите должници на ЕВН) Истото ги прашав и нив, тие пак не се ни замараат, не плаќаат од свој џеб колку потрошиле овој месец за струја. Најискрено им го лепнав во фаца, ќе дојдат и они на мое кога сите пари од плата ќе си ги даваат за да си покријат сметките, но касно ќе биде тогаш... Ми рекоа, ако наредната година се преселиме во стан, ќе излеземе на протести... :mad:
И што заклучок од ова... Додека има овци, ќе има и волна.. Постојано...
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.559

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.827
sega citav neznam kolku e vistina
no ELEM KE PLATI 600 NOKEVANJA VO SKOPSKIOT HOTEL ROYAL ZA DA SE OBUCAT NOVITE VRABOTENI DA NE IDAT SKOPJE-BOG ZNAE KADE ELEM KE IM PLATI VO ELITEN HOTEL 60000 EVRA STO BI TREBALO SO TIE PARI 600 NOKI DA POMINAT VRABOTENITE VO HOTELOT

DA IM EBAM SVE I NA REGULATORNA I NA ELEM I NA EVN
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Оваа влада ќе те ебе тебе в газ коа извршител (на кој оваа влада му дала овластувања како да е Бог) ќе ти ја блокира сметката или ко ќе ти ја проценува покуќнината во вредност на долгот кон одредена институција - ЕВН, Топлификација....
Ама не разбираш дека досега беше така затоа што бројката што можеше да им наплати беше контролирана, а и извршителот бира јас знам дека после добар ќотек извршител нема извршено наплата и ја има пуштено пензијата. А сега со поскапувањата правопропорционално ќе се зголеми бројот на луѓе што не можат да си ги подмират сметките и со тоа извршувањето и ќотекот :icon_lol:. Па ќе дојде момент кога нема да вреди ќотекот за парите и ќе откажат послушност извршителите :icon_lol:.

А овие од УЈП ни полиција ништо нема да ги спаси како ќе се намалува оптекот на движење на пари ова стопанственициве наши се понервозни ќе бидат, тие треба бенефициран стаж да земаат затоа што тоа ќе биде најопасна професија овде кај нас :icon_lol:.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Да де. По еден член од фамилија ќе праќаме и ќе се мавам во гради како сите да сме биле. (y)
Кај ти тоа виде јас да се мавам во гради?Јас не можам да се мавам во гради а и да се мавам ти сигурно не би можел да го видиш тоа зошто јас не поставувам слики на форум.Размисли пред да кажеш нешто.Друго, јас на еден или на друг начин сум ја исполнил обврската а ти си седел на страна и си гледал само на телевизија како протестираат другиве....Што не е типично добра работа за член како тебе со патриотски псевдоним.........патриотче мое форумско.Така да престани да ме тормозиш вака на тема која што не е предвидена за тоа, туку за нешто друго; ако толку сакаш да говориме за ова, повели имаш мој профил напиши си таму што ти душа сака и ќе ти возвратам со одговор ај, вака ризикуваме само да добиеме бан и двајцата од темата.A сметам дека и тоа ќе го направиш, со оглед на тоа што си доволно време присутен на форумов и знаеш како се одвиваат работите, па да дебатираме на темава како мали деца притоа не земајќи в предвид тоа дека со истото наше дебатирање ја уништуваме желбата на другите за дискутирање е навистина неубаво.
--- надополнето: Aug 17, 2012 6:02 AM ---
Ко ќе те искључат, може и ќе ти светне сијаличката чии интереси треба да браниш. Дали своите или за 500ка пред избори и мизерување у следни четири години ќе ги браниш интересите на пастирот.

За второто секогаш се одлучуваат повеќето.Не ме чуди ако сега активистите на „Гвујо патворот“ сега нешто накодошат кај нивните партиски органи дека овдека зборуваме лошо за власта.Само штета, тие во наредниве години нема да поминат под лупата на лустраторската комисија зошто се кодоши на демо(н)кратскиот систем на Гвујо и Бранко...........Не за друго ова го говорам зошто ни' виновни, ни' должни ќе бидеме затворени наскоро како најголемите заговарачи против сопственото робовладетелско општество, иако ја говориме вистината.......
Така одат работите кај нас, и после некој ќе ми говори на мене зошто сум велел дека така и ни треба итн.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
sega citav neznam kolku e vistina
no ELEM KE PLATI 600 NOKEVANJA VO SKOPSKIOT HOTEL ROYAL ZA DA SE OBUCAT NOVITE VRABOTENI DA NE IDAT SKOPJE-BOG ZNAE KADE ELEM KE IM PLATI VO ELITEN HOTEL 60000 EVRA STO BI TREBALO SO TIE PARI 600 NOKI DA POMINAT VRABOTENITE VO HOTELOT

DA IM EBAM SVE I NA REGULATORNA I NA ELEM I NA EVN
Дај линк да видам кај си читал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom