Протести поради звучниците на џамиите

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Реков, тука дискутираме - додека некој не реши да протестира, но тоа одамна го нема во Македонија! Може некој да се пожали од муслиманите дека претеруваат нели? И се мислам дека се жалат од албанските џамии, не од други... или пак грешам, не знам, затоа реков треба да се види чии се џамиите...

Можеби други велат дека не треба или да е поретко гласот од џамиите, ти мене не ме читаш или собираш од сите што зборуваат и мене ми коментираш... според нивните исламски свети книги и учења, не може поинаку. Мора да има повик за молитва и за тоа немам проблем...

Јас само зборам дека може потивко
и дека ненормалната гласност е токму заради потребата од одбележување демек територија, како кучиња кога замочуваат простор... исто ова со гласноста така ми изгледа... да се качи оџата на минаре и да пее на арапски, да покаже дека ја знае религијата, јазикот, има волја да повика некој на молитва, а не сони засилувач и цд пратено од Саудиска Арабија од некој сомнителен лик :)

И сите се сложуваме за толеранција, освен кога толеранцијата се злоупотребува - а тоа го искористуваат муслиманите, бидејќи тие не сакаат демократија, сонуваат за шеријатски закон! Исламот да е правен систем на едно уредување, а тоа - не им го даваме па да треба и човештвото да исчезне... :)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.884
Поени од реакции
7.264
додека некој не реши да протестира, но тоа одамна го нема во Македонија!
За сите држави и општества важи ова, односно народ треба сам да се избори за во какво општество сака да живее. Штом во С. Кореја народ не се буни или Авганистан, Египет, Белорусија итн, значи согласни се и нема што некој да се меша и да им кажува не чини, туку да си гледа во својот двор како да не стане ист таков. Штом шќиптарите не се бунат, значи не сакаат да живеат ко во Швајцарија, Германија, туку како што е сега Авганистан.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
За сите држави и општества важи ова, односно народ треба сам да се избори за во какво општество сака да живее. Штом во С. Кореја народ не се буни или Авганистан, Египет, Белорусија итн, значи согласни се и нема што некој да се меша и да им кажува не чини, туку да си гледа во својот двор како да не стане ист таков. Штом шќиптарите не се бунат, значи не сакаат да живеат ко во Швајцарија, Германија, туку како што е сега Авганистан.
Зборував за Македонците и немуслимани, дека не се протестира од оние на кои им сметаат прегласните џамии... и ако протестираат тоа ќе се окарактеризира како албанофобија, бидејќи рекови претходно (а и има трудови околу овие тематики напишано некој) исламот е албанизиран во Македонија, ИВЗ е албанизирана, упропастен е тој систем и тоа ќе го сфатат наскоро и самите муслимани (само што они исто така ја следат нишката на христијанството, историски, и доцнат 600 години).

А и толку се наплашија кај нас да не си било каков *фоб што самите си направија меур кој што не сакаат да го пукнат и да дејствуваат! Внатрешен инжињеринг! Самиот си градиш ограничувања според тоа што мислиш дека ќе смета на некој друг што не го познаваш!

П.С. Во Белорусија, Русија, па и Америка (а и на други места) - системот не е да за се има вистинска секлуарна држава туку се форсира една религија над другите, правните закони и правата доаѓаат од таквите учења, а не за потребите на човекот кој што живее на Земјата.

Ако имаме секуларни држави, реални - тогаш секој ќе може да верува во што сака, како сака со еден услов - да не смета на другиот и да се има апсолутно разбирање на сите религии и духовни учења. И тогаш кога ќе кажеш на Албанците, ајде намалувајте звукот нема да врескаат како Македонија е православна држава и тоа го сметаат за закана :)

Кај нас, а и на други места, религијата сеуште мислат дека ги определува и национално, кои се и зошто се, заради пустото турско, кога само религијата беше начин да се раздвои и категоризира човекот во група.

Денес треба да е подруго, барем би требало... а не е :coffee:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.783
Поени од реакции
21.188
Реков, тука дискутираме - додека некој не реши да протестира, но тоа одамна го нема во Македонија! Може некој да се пожали од муслиманите дека претеруваат нели? И се мислам дека се жалат од албанските џамии, не од други... или пак грешам, не знам, затоа реков треба да се види чии се џамиите...

Можеби други велат дека не треба или да е поретко гласот од џамиите, ти мене не ме читаш или собираш од сите што зборуваат и мене ми коментираш... според нивните исламски свети книги и учења, не може поинаку. Мора да има повик за молитва и за тоа немам проблем...

Јас само зборам дека може потивко
и дека ненормалната гласност е токму заради потребата од одбележување демек територија, како кучиња кога замочуваат простор... исто ова со гласноста така ми изгледа... да се качи оџата на минаре и да пее на арапски, да покаже дека ја знае религијата, јазикот, има волја да повика некој на молитва, а не сони засилувач и цд пратено од Саудиска Арабија од некој сомнителен лик :)

И сите се сложуваме за толеранција, освен кога толеранцијата се злоупотребува - а тоа го искористуваат муслиманите, бидејќи тие не сакаат демократија, сонуваат за шеријатски закон! Исламот да е правен систем на едно уредување, а тоа - не им го даваме па да треба и човештвото да исчезне... :)
Bezmalku site istoto go velat, nekoi nijansi levo desno. Problemot e sto gi ima vo dovolen broj za da ne mozes da im naredis poinaku. A na random musliman tuka ocigledno ne mu preci glasnosta. Zborot mi e da bea edno selo, dve ova vaseto mozi i ke pominese nekako, ali vaka ednostavno samo si pravite bajram so umot. Niti mozite, niti imate nacin da gi naterate da namalat glasnost. To e.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Bezmalku site istoto go velat, nekoi nijansi levo desno. Problemot e sto gi ima vo dovolen broj za da ne mozes da im naredis poinaku. A na random musliman tuka ocigledno ne mu preci glasnosta. Zborot mi e da bea edno selo, dve ova vaseto mozi i ke pominese nekako, ali vaka ednostavno samo si pravite bajram so umot. Niti mozite, niti imate nacin da gi naterate da namalat glasnost. To e.
То е. Реков веќе и се повторувам 100 пати по се изгледа: тука протестираме и се жалиме од гласноста, коментираме зошто е така, зошто не поинаку... испаѓа како што зборувам: инает или убеденост дека на албанецот не му можеме ништо бидејќи ќе има крвопролевање и војна...
Тоа е тој соживот помеѓу муслимани и другите... помеѓу албанци и другите, или косовари поточно и другите!
Ќе се чекаат и создаваат други времиња и нов дух :)
 
Член од
22 декември 2023
Мислења
207
Поени од реакции
168
Don't be a nervous оџата уште малку ќе ја пушти касетата за намаз :D
Автоматски споено мислење:

:oeoeoe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom