Протести во Казахстан

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
Не иде Ердо никаде сам и некоординиран.
Многу нејаснотии има во тоа како Ердо игра. Азербејџан му е целосно покорен. Тоа султачнето од рака му јаде. Авганистан му се вратија Талибанците на власт, кај што набрзо се инсталира и неговиот ментор Хекматјар. А претпоставувам дека има влијание и во самото негово движење Хезби-Ислами што имам впечаток дека е доста влијателно во Авганистан. Неговото партнерство со Пакистан (потурци, наследници на могулската империја). Дефинитивно се наметнува сериозно како сериозен играч. Каква што е моментално ситуацијата помеѓу САД и Русија и нивниот спор околу Украина, дефинитивно ја користи секоја прилика да заграби што е можно повеќе. Ме чуди зошто е тоа Казахстан, затоа што има многу Руси таму, за разлика од да речеме Туркемнистан. И јас искрено повеќе очекував да се зграби Туркенистан, но ете испаднало поинаку. Можеби таква била проценката.

За оваа опасност за Русија зборев кога зборев во темата за Нагорно Карабах. Победата над Ерменија му даде ветар во грбот да игра во останатите Турски републики. Според мене, Русија не смееше да си го дозволи тоа, па кој и да бил на власт во Ерменија. Мора да сватиме дека Ердоган има огромна улога во пантурското движење, кое е во голем подем и ужива огромна почит меѓу жителите на Турските републики. И дефинитивно преставува закана за стабилноста во поширокиот регион.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.793
Поени од реакции
17.550
Ne veruvam deka Erdogan ima nekakvo vlijanie vrz Talibanite.
Isto taka, Pakistan e igrac sam po sebe, na ramniste na Turcija. 200 milioni zemja so nuklarno oruzje. Amerika ne moese da izleze na kraj so ovie, ne pa Erdogan.
 

mortum

Слобода или Смрт
Член од
5 ноември 2021
Мислења
107
Поени од реакции
83
Веројатно нема да биде толку неорганизирано како што во Чеченија било.

Истово треба да им даде волја да ја ослободат Украина, оти поради нивниот комформизам НАТО е веќе екстремно блиску до нивните граници.

Пред 40 години НАТО биле најблиску до источна Германија.
Чечнија = неорганизирано ???? Дали си свесен дека многу полошо да се војува герилска војна ко у Чечнија отоколку било каква револуција потикната од пари, ко шо сеа скаат да направат у Казахстан ко у Украина?
Автоматски споено мислење:

A. Изворот на 15% проблеми во светот и 65% на блиски исток.
Ја мислев албанија или кина или иран или еѓупт....или куваит?
Ријад???? Да не мислеше Тел Авив?
Автоматски споено мислење:

Па ние на нашите господари и диктатори им дадовме тврдина над Скопје, за една статуа хах. Замисли овие со статуиве сеуште не сменале име, јазик, националност, немаат лгбт срања, двополни луѓе, катастрофа од држави.
Премногу имаме малцинства, и народот не видел тешкотија (30% секад го одржуваат у робоповолна позиција со лебот не држат за нос) иначе ние како ратоборен народ историски гледано до сеа ќе имавме десет востанија. Само што пропаганданата машина на (((тие))) работи, плус робовладетелство плус малцинствата.
Автоматски споено мислење:

kina ja interesira samo kina. nikogas voeno ne se mesaat vo tugi konflikti. toa im e stara doktorina
Авганистан, го изиграа на Американски начин (после 70ти). Тага се мешаат у туѓи конфликти ама не директно.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
Ne veruvam deka Erdogan ima nekakvo vlijanie vrz Talibanite.
Isto taka, Pakistan e igrac sam po sebe, na ramniste na Turcija. 200 milioni zemja so nuklarno oruzje. Amerika ne moese da izleze na kraj so ovie, ne pa Erdogan.
Ајде ќе видиме, јас мојата проекција ја правам по Хекматјар за Авганистан.

Партнерството со Пакистан, поготово околу војната во Нагорно Карабах и Кашмир. Но дефинитивно сегде кајшто пантурцизмот е поизразен, а не би го исклучил Пакистан тука. Но можеби влијанието е едноставно обострано. Пошто дефинитивно има обострана воена соработка и подршка по разни прашања. И сметам дека не треба да се потцени пантурцизмот во никој случај (дури и во случајот со Пакистан), тоа е движење што зеде огромен замав во последните 20 години, а Ердо се стави на чело.
 

mortum

Слобода или Смрт
Член од
5 ноември 2021
Мислења
107
Поени од реакции
83
Многу нејаснотии има во тоа како Ердо игра. Азербејџан му е целосно покорен. Тоа султачнето од рака му јаде. Авганистан му се вратија Талибанците на власт, кај што набрзо се инсталира и неговиот ментор Хекматјар. А претпоставувам дека има влијание и во самото негово движење Хезби-Ислами што имам впечаток дека е доста влијателно во Авганистан. Неговото партнерство со Пакистан (потурци, наследници на могулската империја). Дефинитивно се наметнува сериозно како сериозен играч. Каква што е моментално ситуацијата помеѓу САД и Русија и нивниот спор околу Украина, дефинитивно ја користи секоја прилика да заграби што е можно повеќе. Ме чуди зошто е тоа Казахстан, затоа што има многу Руси таму, за разлика од да речеме Туркемнистан. И јас искрено повеќе очекував да се зграби Туркенистан, но ете испаднало поинаку. Можеби таква била проценката.

За оваа опасност за Русија зборев кога зборев во темата за Нагорно Карабах. Победата над Ерменија му даде ветар во грбот да игра во останатите Турски републики. Според мене, Русија не смееше да си го дозволи тоа, па кој и да бил на власт во Ерменија. Мора да сватиме дека Ердоган има огромна улога во пантурското движење, кое е во голем подем и ужива огромна почит меѓу жителите на Турските републики. И дефинитивно преставува закана за стабилноста во поширокиот регион.
Ne veruvam deka Erdogan ima nekakvo vlijanie vrz Talibanite.
Isto taka, Pakistan e igrac sam po sebe, na ramniste na Turcija. 200 milioni zemja so nuklarno oruzje. Amerika ne moese da izleze na kraj so ovie, ne pa Erdogan.
Талибанците се Кинески играчи со цел да го реализираат патот шо сакаа преку Грујо да го прошлепаат (свилениот пат на трговијата).
За ова со пантурското движење, Турција не е некој моќен играч само продолжена рака на Америка и (((тие))) ко шо Саудиска арабија беше продолжена рака у Босна на Америка и (((тие))). Истото ердоган проба да го напраи у сирја да не испадне директен конфликт измеѓу (((тие))) и Башар ал асад.
 
Член од
1 мај 2021
Мислења
184
Поени од реакции
742
Талибанците се Кинески играчи со цел да го реализираат патот шо сакаа преку Грујо да го прошлепаат (свилениот пат на трговијата).
За ова со пантурското движење, Турција не е некој моќен играч само продолжена рака на Америка и (((тие))) ко шо Саудиска арабија беше продолжена рака у Босна на Америка и (((тие))). Истото ердоган проба да го напраи у сирја да не испадне директен конфликт измеѓу (((тие))) и Башар ал асад.
Друже не е Твитер ова, слободно пиши си Израел или Евреи, пошо сигурен сум дека 90% тука се чудат шо кур е со заградите.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.420
Поени од реакции
22.745
Повеќе Ујгури има во Казахстан отколку во Кина, како прво!
Второ Казахстан е голем снабдувач на Кина со нафта и гас.
Имаат причина итекако...
Автоматски споено мислење:

ako moze da im gi isprati i svojte ujguri tamu super, a poveke ne mislam deka sakaat. planot na kina e jasen, selat han kinezi kaj ujgurite i taka ke bide uste edno 20-30 godini...

taa nafta i gas kade ke ide? nemaat pristaniste, mozat da ja sitkaat na rusite ili kinezite... sekako kaj niv ke zarvsi i zavrsuva.
 

mortum

Слобода или Смрт
Член од
5 ноември 2021
Мислења
107
Поени од реакции
83
Друже не е Твитер ова, слободно пиши си Израел или Евреи, пошо сигурен сум дека 90% тука се чудат шо кур е со заградите.
Навика ми е плус, (((тие))) звучи поинтересно. (ако си запознаен со делата на евреите знаеш зошто е интересно да се драматизира со господовото избрано племе).

ako moze da im gi isprati i svojte ujguri tamu super, a poveke ne mislam deka sakaat. planot na kina e jasen, selat han kinezi kaj ujgurite i taka ke bide uste edno 20-30 godini...

taa nafta i gas kade ke ide? nemaat pristaniste, mozat da ja sitkaat na rusite ili kinezite... sekako kaj niv ke zarvsi i zavrsuva.
Кина ич кур не ја боли за ујгурите, праат слично сценарио ко шо американците правеа у 40ти со јапонците у калифорнија. И моќни се и можат да го прават колку сакаат никој не може да им се меша на нивна територија ко кај нас шо ни доселуваат Албанци и ги носат на функции од кхм кхм калето. : )
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.420
Поени од реакции
22.745
Навика ми е плус, (((тие))) звучи поинтересно. (ако си запознаен со делата на евреите знаеш зошто е интересно да се драматизира со господовото избрано племе).



Кина ич кур не ја боли за ујгурите, праат слично сценарио ко шо американците правеа у 40ти со јапонците у калифорнија. И моќни се и можат да го прават колку сакаат никој не може да им се меша на нивна територија ко кај нас шо ни доселуваат Албанци и ги носат на функции од кхм кхм калето. : )
taka de... posledno nesto sto sakaat e uste ujguri i teritorija na toj kraj na svetot bar sega za sega... ako na vidis mapata na kina i kade zivee naselieto ustvari 95% od niv se na drugata strana pokraj bregot i rekite.... mnogu malku se gore kaj ujgute, mongolija i tibet sto ustvari e nekoj 80+ % od teritorijata na kina. uste dolgo ke treba da se naseluvaat tamu za da dojde vreme da go drmaat toj region.

resursite sekako ona sto rusija nema da go zeme ke ide kaj niv.... nema kade na drugo mesto da odi sekako, se granicat uste so uzbekistan, kirgistan i turkmenistan za koj se oni vegas....
 

mortum

Слобода или Смрт
Член од
5 ноември 2021
Мислења
107
Поени од реакции
83
taka de... posledno nesto sto sakaat e uste ujguri i teritorija na toj kraj na svetot bar sega za sega... ako na vidis mapata na kina i kade zivee naselieto ustvari 95% od niv se na drugata strana pokraj bregot i rekite.... mnogu malku se gore kaj ujgute, mongolija i tibet sto ustvari e nekoj 80+ % od teritorijata na kina. uste dolgo ke treba da se naseluvaat tamu za da dojde vreme da go drmaat toj region.

resursite sekako ona sto rusija nema da go zeme ke ide kaj niv.... nema kade na drugo mesto da odi sekako, se granicat uste so uzbekistan, kirgistan i turkmenistan za koj se oni vegas....
Кина, има слична распределба како Русија, само што русите се полиберални во животот со малцинствата (мислам поради Чечнија) иако монголоидите во сибир може лесно да ги реши. Имаат минимални програми во Владивосотк каде што преферираат Руско население да се доселува ама сепак се мнозинствено во западниот дел насалени, ко што Кина е вонглавно населена во урбаните средини покрај пристаништата.

Қазақстан угрожает ⚠ нам бомбардировкој
Қазақстан угрожает ⚠ нам бомбардировкој
Қазақстан угрожает ⚠ нам бомбардировкој
Қазақстан угрожает ⚠ нам бомбардировкој

https://www.youtube.com/watch?v=vrXq1bkCTCU
Еден шитпост поврзан со Казахстан.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.793
Поени од реакции
17.550
Ајде ќе видиме, јас мојата проекција ја правам по Хекматјар за Авганистан.

Партнерството со Пакистан, поготово околу војната во Нагорно Карабах и Кашмир. Но дефинитивно сегде кајшто пантурцизмот е поизразен, а не би го исклучил Пакистан тука. Но можеби влијанието е едноставно обострано. Пошто дефинитивно има обострана воена соработка и подршка по разни прашања. И сметам дека не треба да се потцени пантурцизмот во никој случај (дури и во случајот со Пакистан), тоа е движење што зеде огромен замав во последните 20 години, а Ердо се стави на чело.
So ima veze panturcizmot so pakistan. Oni si se baska drzava, silna sama po sebe. Ne e nekoja banana zemja od sredna azija so i sami ne znaat so se pa slusaat prici za pan turcizam.
Oni so Indija se jadat, a Turcija e malo dete usporedba so toa. Ne mozhat ni u komsii da si gi resat problemite, a ne pa tamu udzum.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.623
Поени од реакции
26.136
So ima veze panturcizmot so pakistan. Oni si se baska drzava, silna sama po sebe. Ne e nekoja banana zemja od sredna azija so i sami ne znaat so se pa slusaat prici za pan turcizam.
Oni so Indija se jadat, a Turcija e malo dete usporedba so toa. Ne mozhat ni u komsii da si gi resat problemite, a ne pa tamu udzum.
Реално не ни знам колку е пантурцизмот присутен во Пакистан. Имам читано нешто пред извесен период ама незнам колку е релевантно. Знам дека пантурците го присвојуваат Пакистан, како земја наследничка на Могулите. Ердо на пример во неговата палата има Могулски воин во гардата.

Ама немам време до толку да се занимавам со детали околу тоа.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.410
Поени од реакции
20.178
Го имаме виновникот/жртвеното јагне.

 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
После 30 години отстапки, Русија се научи како да неутрализира шарени револуции. И ние самите имаме осетено како работи запад, неколку варијанти, со оружје, без...
Во Казахстан беше потврда, 'револуција', но брзале со подготовката, не е се како што треба организирано.
Токаев ги изненади, западњаците, побара помош од ОДКБ и видовме како се средуваат стварите. Генерал-полковник, глава ВДВ Андреј Сердјуков ја раководи операцијата, ја раководел и таа во Крим 2014 ;)
Реално треба малку сила за да се спречи, но се разбира има купено доста командири што ја опструират одбраната на државата. Генерал Сердјуков, згаси интернет, блокира сателити, затвори граници и стави ОДКБ да чува државна инфраструктура, плус складови со оружје...
Токаев сам ги чисти УЧК од Арачиново. Работиве биле, само еден збор "Помош" до сојузниот и се е Законски.
Јанукович не го направи тоа, Лукашенко година дена чекаше додека се разбере со Путин, Пашинијан бара помош од запад, после кај Путин.
Незнам просто треба да се исечат сите мостови со запад, амбасади, НВО, интернет, корист од таму да те колонизират, ЛГБТ, некаков вазал. За сега Истокот е по коректен.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Многу нејаснотии има во тоа како Ердо игра. Азербејџан му е целосно покорен. Тоа султачнето од рака му јаде. Авганистан му се вратија Талибанците на власт, кај што набрзо се инсталира и неговиот ментор Хекматјар. А претпоставувам дека има влијание и во самото негово движење Хезби-Ислами што имам впечаток дека е доста влијателно во Авганистан. Неговото партнерство со Пакистан (потурци, наследници на могулската империја). Дефинитивно се наметнува сериозно како сериозен играч. Каква што е моментално ситуацијата помеѓу САД и Русија и нивниот спор околу Украина, дефинитивно ја користи секоја прилика да заграби што е можно повеќе. Ме чуди зошто е тоа Казахстан, затоа што има многу Руси таму, за разлика од да речеме Туркемнистан. И јас искрено повеќе очекував да се зграби Туркенистан, но ете испаднало поинаку. Можеби таква била проценката.
Мое лично согледување дека Ердо има подршка од јуесеј за својот пантурцизам! Од многу причини! Прво е некоја контратежа на Русија и остава отворени шанси за креирање на инстант криза, по потреба. Второ во некоја посмела проекција е фронт на граница на Кина, вториот опоненет на јуесеј. Трето игра важна улога на Блискиот исток, иако не секогаш акордите им се совпаѓаат и на крај е латентна контратежа на ЕУ по некои прашања, јуесеј секогаш можат да го земат за ортак во предизвикување на криза или кризиче на Кипар, Грчки острови или Бугарија, ако затреба де, не е морално! Така да јас агендата на Ердо ја гледам како агенда во агенда. Чисто се сомневам дека ако САД кикснат во некое сценарио, дека Ердо има сила сам да контрира во регионот. Ситни конфликти може да предизвика кога сака, ама за игра на крупно тешко! Затоа има изим понекогаш да шурува со Русија, те одбрамбени системи, те нуклеарки....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom