Протестантизам

Член од
11 април 2010
Мислења
66
Поени од реакции
1
Zdravo Kalipso pozdrav do tebe!

Da navistona mi e zal sto postojat takvi lugje slepi ,nepismeni itn. No toa ne e problem samo redovno da prisustvuva na Bogosluzenija ke se zapoznae so dobar del od vistinata, zosto na Bogosluzenie toa se i se pravi ili bi trebalo da se pravi a toa e proucuvanje na Bozjata Rec-Biblijata....ok toa ne e ni tolku bitno no za tvoeto prasanje..

Znam deka za da bides pastor trebaneli normalno da zavrsis teoloski fakultet.Nasite teolozi od Makedonija diplomirale na toeoloski fakultet vo Belgrad,za post diplomski i doktorski studii odat vo Anglija,imame nie vo Makedonija takvi sto doktorirale vo Anglija.Potoa sledi cin narecen "rakopolozuvanje"neznam pokonkretno da ti odgovoram za cinot, no znam deka toa go pravat postari pastori koi sto na samiot cin se molat za idniot pastor za negov blagoslov..

Zada dobie zvanje pastor treba da raboti ako ne se lazam 2 ili 3 godini kako pomlad pastor ili pomosnik pastor neznam tocno kako se vikase Ova e od prilika nesto ona sto jas go znam,no ako te interesira nesto poveke mozam da go prasam pastorot pa da ti odgovoram.

Plzdrav!
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Zdravo Kalipso pozdrav do tebe!

Da navistona mi e zal sto postojat takvi lugje slepi ,nepismeni itn. No toa ne e problem samo redovno da prisustvuva na Bogosluzenija ke se zapoznae so dobar del od vistinata, zosto na Bogosluzenie toa se i se pravi ili bi trebalo da se pravi a toa e proucuvanje na Bozjata Rec-Biblijata....ok toa ne e ni tolku bitno no za tvoeto prasanje..

Znam deka za da bides pastor trebaneli normalno da zavrsis teoloski fakultet.Nasite teolozi od Makedonija diplomirale na toeoloski fakultet vo Belgrad,za post diplomski i doktorski studii odat vo Anglija,imame nie vo Makedonija takvi sto doktorirale vo Anglija.Potoa sledi cin narecen "rakopolozuvanje"neznam pokonkretno da ti odgovoram za cinot, no znam deka toa go pravat postari pastori koi sto na samiot cin se molat za idniot pastor za negov blagoslov..

Zada dobie zvanje pastor treba da raboti ako ne se lazam 2 ili 3 godini kako pomlad pastor ili pomosnik pastor neznam tocno kako se vikase Ova e od prilika nesto ona sto jas go znam,no ako te interesira nesto poveke mozam da go prasam pastorot pa da ti odgovoram.

Plzdrav!
ОК, значи отприлика слично како кај православните свештеници. Ако се земе предвид времето кога Протестантската црква се одвојува од Римокатоличката (XV - XVI век), ме интересира кој всушност го ракоположил првиот протестантски пастор ?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас не припаѓам на ниту една црква, но ќе го кажам моето гледање на работите.
Факт е дека за овие 2000 години, посебно во периодот на подемот на црквата, кога палевме вештерки, Библијата и нејзиното учење беше во погрешни раце, и затоа за нас се достапни само многу малку (полу)вистински делови нејзини.
Постои огромна контрадикторност, но кој да ја види?
1. Јас сум Господ Бог твој, немој да имаш други Богови освен мене!
2. Не прави си идоли ни од она што е горе на небото, ниту од она што е долу на земјата, ниту од она што е под водата во земјата!

Според тоа, ни Павле, ни Марија, ни Јован, ни Никола НИКОЈ НЕ Е ПОДОБЕН ДА МУ СЕ МОЛИМЕ. Бог бара да му се молиме само и само нему, зошто само тој ја има моќта да прости, да даде или да земе. НИКОЈ ДРУГ. Исус е Син Божји - но не и самиот Бог! Тогаш зошто некои го нарекуваат Бог? Бог не се симна на земјата во лицето на Исус - туку ја одбра Марија како непорочна да го роди Синот Божји. Според тоа, Исус стана единствениот кој воскресна, по волјата на Бог, ниту Марија, ниту некој ,,светец,, не воскресна. Што значи, сите добри ќе воскреснат на судниот ден кога месијата ќе се врати. А тој ден не е дојден! Што значи Марија заедно со сите ,,светци,, го чекаат тој ден! Што значи е погрешно нив да се молиме! А да не зборувам за икони, крстови, итн!. Па уште осветување на води, на икони, од некој трет - пример поп, кој не постои во самата Библија (не е вистина дека немало место па затоа и ги нема во Библијата, за посредникот мора да има место! Затоа е Исус посредник и само тој, никаков поп не е). Моите сфаќања се најблиску до протестантството, но не заборавајте дека каде што има пари има и моќ, а црквата (православна и католичка, посебно католичка) има доволно пари за да се држи моќно и да го наметнува своето мислење!
И едните и другите го сметаат Исус за Бог, што е против првата Божја заповед!

Најлесно сфаќање е вака: Замислете една фирма, со многу вработени. Татко - создавач на таа фирма, управител, потписник, вработувач, отпуштач, наградувач, казнувач. Син - овластен да посредува, да ги учи вработените, да им покажува како треба, но и тој е подреден под таткото, зошто фирмата не е негова сопственост; вработени - кои или почитуваат правила во фирмата, или се избркани без награда. Значи, само Бог има ултимативна моќ, Исус има моќ да посредува, верниците да слушаат и да добијат награда.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
^ Ова ми личи повише како став на Јеховини Сведоци. Мислам дека поголемите протестантски гранки, како и католицизмот и православието, го согледуваат Бог во Исус Христос.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
^ Ова ми личи повише како став на Јеховини Сведоци. Мислам дека поголемите протестантски гранки, како и католицизмот и православието, го согледуваат Бог во Исус Христос.
Јеховини сведоци го отфрлаат Исус како спасител, како Божји син... не, не се Јеховини сведоци :) Јас сметам дека верата е во срцето, и дека секој треба да му се обраќа на Бог, да се моли на начин на кој тој сака, само да се запазат битните човечки карактеристики: човекољубие, солидарност, хуманост.
 
Член од
9 мај 2011
Мислења
52
Поени од реакции
9
Јеховини сведоци го отфрлаат Исус како спасител, како Божји син... не, не се Јеховини сведоци :) Јас сметам дека верата е во срцето, и дека секој треба да му се обраќа на Бог, да се моли на начин на кој тој сака, само да се запазат битните човечки карактеристики: човекољубие, солидарност, хуманост.
Лажееш пазии стопири се врни се назад :) Откај ги добиваш овие дезинформации жити се од баба ти?
Јеховините сведоци го прифаќаат Исус како Спасител, како Христос, како Божји Син ама не и како личност која поседува 1/3 од колачот наречен „тројство“.
И не, верата не е во срцето, верата не се темели на емоции туку на знаење и разум. Од ова разбрав дека сакаш да кажеш дека може да има 40 000 „христијански“ деноминации, различни искажувања на „верата во Христос“ ама по некоја логика сите се во право.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Која е таа логика, според која „..сите се во право...„?
Пошто логиката не ти е јака страна, да ти појаснам.
Или се сите во право или не е никоја во право.(Затоа што нема експлицитен начин да се утврди која е во право.)
 
Член од
9 мај 2011
Мислења
52
Поени од реакции
9
Библијата треба да одреди кој е во право.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Или се сите во право или не е никоја во право.(Затоа што нема експлицитен начин да се утврди која е во право.)
Пошо глеам дека мнооогу Ти е јака логикава, да Те потсетам и на оваа можност: или се сите во право (што е логички апсурд, оти некоја/нечија вистина би ја побила/потиснала другата вистина...) или само еден од нив е во право, а другите се или во криво или во лага...Ти текнува?

--- надополнето ---

Библијата треба да одреди кој е во право.
Како?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Biblijata kako i sekoj tekst e podaten na tolkuvanje, zatoa sekoe vreme sekoj narod sekoja kultura mu dava svoj karakter na tekstot/objavata, zatoa ima tolku mnogu tolkuvanja.Inaku ne moze samo edni da se vo pravo bidejki dobri pravedni luge ima vo site veri i obratno, zatoa toa e toa.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Разликите меѓу црквите најмалку, буквално најмалку се темелат на различните толкувања на Светото Писмо.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
a na sto se temelat razlikite? Pa za edna kniga se raboti?! Ako ne na razlicno tolkuvanje na sto????
1. Од различните извори на верувањата, доктрините, праксата итн.
На пример додека протестантите се држат до Библијата и само до Библијата и тоа е единствен Божји збор за нив, за православните Божји збор претставува: Библијата, делата на ткн. „свети отци“, житијата на ткн. „светии“, символите на верата, одлуките на вселенските и помесните собори, апостолските правила и сл. Токму овие дополнителни небиблиски книги ги допринесуваат главните разлики меѓу католичката црква, православните цркви и протестантските книги.

2. Од различните позиции на црквата во однос на Светото Писмо.
Кај католиците и православните црквата е над Светото Писмо. Црквата е непроменлива, непогрешлива, таа може да додава и да одзема од светото писмо, таа може да го толкува како што таа непогрешливо смета дека е правилно и сл. Додека кај протестантите Светото Писмо е Божјиот непроменлив збор и тоа е духовниот компас кој го покажува патот што црквата треба да го следи. Значи црквата (заедница на помилувани и оправдани грешници) може и малку да застрани лево или десно, но затоа Светиот Дух е тука да ја реформира и врати кон првобитниот правец согласно Божјиот непроменлив и непогрешлив Збор.

3. Од различните гледишта за позицијата на црквата во однос на државата/власта.
Додека католичката и православните цркви шуруваат и се побратимуваат со власта, (вистинските) протестантски цркви работат одвоено од државата и не се мешаат во политчки агенди, економски бизниси и сл.

4. Од влијанието на другите религии, културата, обичаите и сл.

5. Во помала мера од:
- Разликите во канонот на Стариот Завет. (Православните и католиците имаат дополнителни дефтероканонски книги во стариот завет кои не менуваат нешто битно во учењето)
- Различните интерпретации на делови од Светото Писмо. (на прсти се бројат спорните толкувања во Светото Писмо и уште поретки се оние кои задирнуваат некоја важна доктрина во христијанството)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom