Промена на ИП адреса

Член од
4 октомври 2014
Мислења
778
Поени од реакции
526
Не ме сфаќај погрешно, ако се има нешто десено и ако мислиш дека со промена на ип адреса си го решил проблемот, не се лажи. Секој оператор чува лог од XXX денови од секој клиент, што, како, каде..
Не бе брат бан јадев а ми се игра уште :ROFLMAO:
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.216
Поени од реакции
3.557
Мене пример 77.29.107.XXX ми се исти цело време. Само последните три се мењаваат. Ова ти зборам преку 5-6 години ми е истата ИП адреса. Јас сакам СКРОЗ нова со која што никогаш не сум се конектирал на компјутеров. Значи комплетно неповрзана со мене воопшто.
Од Телеком викаат неизводливо е тоа, или може да ми го ресетира рутерот и пак да се сменат само последните бројки или да ми стави статична. Дури и да се случува како кај тебе две адреси да се вртат, пак ми треба некоја што никогаш претходно сум ја немал.
Ај сега не знам но до пред 5-6 години играв активно игра што за лог на сервер мора да ми пратат код на мејл па со тоа ми ја зачувува ип адресата као демек ако се логирам пак од истата да не ми бара нов код. Верувај тогаш значи од некаде 2012 до летото 2016 немаше ден да не ми требаше нов код значи ниедна адреса не се поклопуваше. Значи да речеме преку 1000 различни адреси без повторување.
туку не знам што и каде играш но да не имаш бан на матична добиено, и тоа го има па да не ти е блокиран компјутерот не само ип адресата. Ако веќе сакаш да провериш најди од оние донгле ви-фи адаптери за десктоп, не се повеќеод 100 денари на алиекспрес и пушти си хотспот од телефон ако не си на лаптоп и немаш безжичен интернет. Мобилниот нема да те спои со твојата ип никако па да знаат дека си ти. Освен ако не е банирана македонија како база затоа што првите групи броеви во ип се тоа, македонија, провајдер, град ...
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
778
Поени од реакции
526
Ај сега не знам но до пред 5-6 години играв активно игра што за лог на сервер мора да ми пратат код на мејл па со тоа ми ја зачувува ип адресата као демек ако се логирам пак од истата да не ми бара нов код. Верувај тогаш значи од некаде 2012 до летото 2016 немаше ден да не ми требаше нов код значи ниедна адреса не се поклопуваше. Значи да речеме преку 1000 различни адреси без повторување.
туку не знам што и каде играш но да не имаш бан на матична добиено, и тоа го има па да не ти е блокиран компјутерот не само ип адресата. Ако веќе сакаш да провериш најди од оние донгле ви-фи адаптери за десктоп, не се повеќеод 100 денари на алиекспрес и пушти си хотспот од телефон ако не си на лаптоп и немаш безжичен интернет. Мобилниот нема да те спои со твојата ип никако па да знаат дека си ти. Освен ако не е банирана македонија како база затоа што првите групи броеви во ип се тоа, македонија, провајдер, град ...
Имам и безжичен и оптика и лан кабел. Хотспот од тел ќе ми отиде интернетот за пола саат, тоа отпаѓа. Бан имам само на ИП не на матична. Со тоа што се мења ИПто ќе можам јас да влезам пак ама ќе јадам бан пак пошо ќе ја видат ИПто и ќе знаат дека сум јас.
Затоа ми треба скроз нов ИП.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.216
Поени од реакции
3.557
Имам и безжичен и оптика и лан кабел. Хотспот од тел ќе ми отиде интернетот за пола саат, тоа отпаѓа. Бан имам само на ИП не на матична. Со тоа што се мења ИПто ќе можам јас да влезам пак ама ќе јадам бан пак пошо ќе ја видат ИПто и ќе знаат дека сум јас.
Затоа ми треба скроз нов ИП.
Е па ВПН само тогаш да те префрли во друга држава, едноставно не можеш да добиеш тотално нов ИП во целост сите бројки, бар половина се статични напред. Или смени провајдер... стави втор интернет пример кабелски имаш многу опции зависи каде си во кој град. А и не се многу скапи, до илјадарка на месец имаш топ понуди.

ЈБГ ако си единствен играч од македонија тогаш ќе знаат дека си ти, ако не усереш на ново како ќе знаат.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
778
Поени од реакции
526
Е па ВПН само тогаш да те префрли во друга држава, едноставно не можеш да добиеш тотално нов ИП во целост сите бројки, бар половина се статични напред. Или смени провајдер... стави втор интернет пример кабелски имаш многу опции зависи каде си во кој град. А и не се многу скапи, до илјадарка на месец имаш топ понуди.

ЈБГ ако си единствен играч од македонија тогаш ќе знаат дека си ти, ако не усереш на ново како ќе знаат.
Има многу од мкд нема да дознаат. Пред да влезеш у сервер проверуваат ип, и да успеам некако да влезам нејќам у страв да играм цело време.
Провајдер сменив лани, ип адресата остана иста. Од Аеродром сум иначе.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.216
Поени од реакции
3.557
Има многу од мкд нема да дознаат. Пред да влезеш у сервер проверуваат ип, и да успеам некако да влезам нејќам у страв да играм цело време.
Провајдер сменив лани, ип адресата остана иста. Од Аеродром сум иначе.
Не знам како да ти кажам да прочиташ што е погоре пак, значи првата половина бројки е иста, другите не се. АКо сакаш сите “15“ бројки да се сменат селисе од државава или плати си ВПН, За втората половина бројки ти се менуваат и шансата да ти се погоди иста во период од неколку месеци или година ако имаш динамичка адреса се безмалку НУЛА.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom