Продолжуваат сбвенциите за набавка на сончеви колектори

Член од
29 мај 2012
Мислења
242
Поени од реакции
115
И оваа година продолжуваат субвенциите за набавка на нови сончеви колектори. За жал буџетот е пак мал 100.000 евра и за жал не е опфатен бизнис секторот, но како било огласот е до 31 мај државата покрива 30% од трошоците максимално до 300 евра. Па ко воли нек изволи. Инаку да знаете сончевите колектори имаат повластена ддв стапка!

И оваа година субвенции за набавка на нови сончеви колектори!
Сонцето ќе штеди енергија за стотици домаќинства
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Во меѓувреме, државата си го зема своето преку акцизата....џабе субвенции.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И ја користат граѓаните оваа субвенција?
 
Член од
29 мај 2012
Мислења
242
Поени од реакции
115
Јас имам пријател кој што минатата година се пријави и ја добил субвенцијата
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
За едно домаќинство да прејде само на сончева енергија потребно е околу 15.000$ со тоа што ќе ги купи и сите недостатоци што ги имаат сончевите колектори.

Со други зборови работава е фали ме усто субвенции даваме...
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
За едно домаќинство да прејде само на сончева енергија потребно е околу 15.000$ со тоа што ќе ги купи и сите недостатоци што ги имаат сончевите колектори.

Со други зборови работава е фали ме усто субвенции даваме...
Aj објасни ми кое домаќинство функционира само на сончева енергија, тоа е реткост во светот а не па кај нас. Овде се работи за сончев колектор за топла вода, значи водата да ја грееш со оваа енергија. Кај мене направија пресметка и испадна се' на се' 1000 евра инвестиција.
 
Член од
29 мај 2012
Мислења
242
Поени од реакции
115
А во кој месен комитет аплицирал?
Не знам зошто одма поврзуваш со партиски војници спосокот од минатат година е јавен можеш да видиш кој се добитниците и да ли се од власта или не. Ни на крај на памет ми е да ги бранам овие на власта, ниту пак ни оние кој што беа пред нив бидејќи двете гарнитури водеа и водат лоша енергетска и економска политика.

Ова што се прави со овие субвенции не е доволно и ова треба во текот на годината континуирано да тече а не како наградна игра.
 
L

Luki Junior

Гостин
Јас имам бојлер за летно време шо се грее на сонце. Топла вода има од средина на мај до кај септември. Не е колектор, а е обично буре исфарбано со црно... Целата инвестиција беше 1 000 денара. Иначе мислеех и колектори да ставам дома, ама откажах се од идејата оти неам толко пари. :(
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Aj објасни ми кое домаќинство функционира само на сончева енергија, тоа е реткост во светот а не па кај нас. Овде се работи за сончев колектор за топла вода, значи водата да ја грееш со оваа енергија. Кај мене направија пресметка и испадна се' на се' 1000 евра инвестиција.
Ако имаш намера да плаќаш за собирач на топла вода 1000 евра со здравје да ги трошиш.
И те како многу помалце би коштале доколку сам го направиш овој собирач на топла вода дури и нема да ти треба никаква субвенција ниту па ддв. ;)
 

DarthKaran

Gray Jedi
Член од
4 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
123
колку и да изгледа позитивна идејата, го одбрале најдебилниот начин за реализација. ти прво плати си за колектор од 1000 евра, па после преку лотарија можеби ќе ти вратиме 300... yeah, right... ако имав 1000 еврејчиња да инвестирам немаше да чекам државата да ми плати за колектор, многу подобро би било и за граѓаните, и за државата и за продавачите на вакви системи доколку се субвенционира кредит, да му дојде на човек само еден процент годишна камата, па така ќе можат сите да инсталираат, а не само 50-60 среќни добитници
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Ако имаш намера да плаќаш за собирач на топла вода 1000 евра со здравје да ги трошиш.
И те како многу помалце би коштале доколку сам го направиш овој собирач на топла вода дури и нема да ти треба никаква субвенција ниту па ддв. ;)
Jа само кажав дека инвестицијата е далеку помала од тоа ти што кажа и дека не се работи за целосна енергетска независност на домаќинството.
А ако ти мислиш дека можеш да напраиш поефикасен колектор од овие што ги продаваат, бујрум, па можда и бизнис ќе отвориш па од кај тебе ќе ги купуваме.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Човеков увезува соларни колектори па да си каже сега ако дадете 600 евра државата ќе ви врати 180 :pos:
АБЕ БУРЕ ЖЕЛЕЗНО - 300 денари
ЦРН ТЕР ПАПРИ или ЦРНА БОЈА 100 денари
ВКУПНО 400 денари далеку од 400 евра кој ќе ги дадеш за “ УЛТРА МОДЕРНАТА ТЕХНОЛОГИЈА“ колектор.
30 години секоја година да го мењате бурето железно или пластично нема да ве фати 400евра 400 мајки да му спрапапалим на тој што го измисли законов за да лапа провизии:pos:
За да ти дадат 300 евра треба да потрошиш 1500, па со тие 1200 човек кола ќе си купи.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
За да ти дадат 300 евра треба да потрошиш 1500, па со тие 1200 човек кола ќе си купи.
Поетски ова истово го велам:
Ти даваат 300 евра за да, за 1500 евра купиш колектор, кој вреди 150 евра!
http://micoesolar.en.made-in-china.com/
Погледнете:
Комплет е бојлер и колектор 150 долари
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Поетски ова истово го велам:
Ти даваат 300 евра за да, за 1500 евра купиш колектор, кој вреди 150 евра!
http://micoesolar.en.made-in-china.com/
Погледнете:
Комплет е бојлер и колектор 150 долари
Ех ама додека го донесе ќе даде уште 50 долари по колектор, ете ти 200 долари другите треба ли некој да се цепа и да се праи газда и да паметува како бил памете па со почетен капитал од 1000 евра направил 1000 000 евра КАКО ТОА ИМА ГЛУП НАРОД А ТОЈ Е НАЈПАМЕТЕН ?
Па и овој драгче што нонстоп нешо верга ла колекториве овде толку ли не мисли за глупи и не свативне до сега дека тој продава или ги склопува овие ебани колектори ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom