Проблем со торенти

Член од
27 март 2009
Мислења
180
Поени од реакции
4
Значи вака. Од пред некој ден незнам зошто едноставно неможам повеќе да спуштам работи преку торенти. Кога ќе пуштам некој торент несака воопшто да почни да се спушта, т.е. се е на нула. Пробав со различни програми несака, ве молам за помош!
 
T

Tetro

Гостин
може ти се затворени портите од интернет провајдерот. од кај си и шо интернет користиш?
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
579
А виде ли дали има сидери односно сејачи? Ако ти пиша SEEDS 0 ќе си почекаш уште а ако еден или повеќе ќе тргне работата?
Ах пуста желба да се симне баш тој филм :)
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Вели неможе да симне ни еден торент, не е можно сите торенти да се со 0 сидери. Најверојатно има забрана од интернет провајдерот.
 

WalterWhiteTheMethKnight

Генијалец
Член од
19 мај 2010
Мислења
407
Поени од реакции
292
Море каква забрана излезе нова верзија на уторент а и торентите е сменето нешто па треба да направиш еден апдеит на уторрент-от па ке ти присака а може и да има по 0 сеедс на повеќе торенти зависи што бараш ако е нешто кој знае што нормално дека ке има 0 сеедс дај ако не кажи што си сакал да симнеш па да пробам кај мене да видам до што е работата.
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.906
Поени од реакции
469
Ако користиш Utorrent 2.0.0 или понова верзија до програмата е. Симни некој друг програм за торенти или малце постара верзија на Utorrent.

п.с. пробај со Force Start
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.647
Поени од реакции
18.298
Биторент> Уторент.
 
Член од
27 март 2009
Мислења
180
Поени од реакции
4
Ако користиш Utorrent 2.0.0 или понова верзија до програмата е. Симни некој друг програм за торенти или малце постара верзија на Utorrent.

п.с. пробај со Force Start
Користам 2.0.2 верзија. Пробав и со оваа програма ама и со таа несака.

едит: пробав и со постара верзија (1.8.2) пак е исто
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.606
Поени од реакции
11.953
Што ти дава на уторент кога ќе притиснеш да провериш дали е отворена портата? Дали имаш жолт триаголник или црвен (не знам каков знак) долу на статусната лента на уторент? Ако е жолто, могуќе да е до сидерите, ако е црвена...ептен немаш конекција (рутер или провајдер). Ова би било ориентационо, инаку...
Кој интернет провајдер и дали идеш преку рутер? Ммм, у ствари ако досега си симињал, рутерот не би бил проблем ама се случува и тоа...техника е.
 
Член од
27 март 2009
Мислења
180
Поени од реакции
4
Интернет имам од ОНЕ и немам рутер туку модем. Се си беше ок до пред некој ден ова наеднаш почна да зеза.
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.906
Поени од реакции
469
Интернет имам од ОНЕ и немам рутер туку модем. Се си беше ок до пред некој ден ова наеднаш почна да зеза.
Ондак може да е вирус, некоја заебанција со интернетот или незнам што.
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
Истиот проблем е и кај мене. Користам uTorrent 2.0.2, и до пред околу 2 недели, подолг период не можев воопшто да влезам во Замунда, не ја отвараше страната. Потоа, успеав, и една недела се’ беше во ред, си симнував повторно. Неколку дена паузирав, не симнував ништо, и еве, сега пробав да симнам 2 различни филмови, со многу семиња, но торентот воопшто не почнува да се симнува. Знаете, прво стрелката е насочена надолу, и сина, за по некое време да стане црвена. И бројот и на семињата, и на цицачите, ми е по 0, и не ни мрднува од таа вредност. Инаку, корисник сум на CableTel интернет, веќе добри 3 години, а првпат ваквите проблеми со торентите се појавија годинава, пред 1 месец.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
А да видиш колку слободно место имаш на дискот? :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.606
Поени од реакции
11.953
Истиот проблем е и кај мене. Користам uTorrent 2.0.2, и до пред околу 2 недели, подолг период не можев воопшто да влезам во Замунда, не ја отвараше страната. Потоа, успеав, и една недела се’ беше во ред, си симнував повторно. Неколку дена паузирав, не симнував ништо, и еве, сега пробав да симнам 2 различни филмови, со многу семиња, но торентот воопшто не почнува да се симнува. Знаете, прво стрелката е насочена надолу, и сина, за по некое време да стане црвена. И бројот и на семињата, и на цицачите, ми е по 0, и не ни мрднува од таа вредност. Инаку, корисник сум на CableTel интернет, веќе добри 3 години, а првпат ваквите проблеми со торентите се појавија годинава, пред 1 месец.
кај тебе као што сфатив од оваа тема
http://forum.kajgana.com/showthread.php?13059-CableTel/page56
проблем ви бил до провајдерот и замунда...не се љубат
Кај кикстер е друг проблем, можеби ...хм, не знам дали ова ќе помогне
http://www.utorrent.com/documentation/connection-setup фајрвол, некои подесувања у меѓувреме од антивирус, фајрвол или друга апликација која може да блокира или промени порт.
Да пробаш да ставиш дифолт опциите у уторент (и да овозможиш порт преку фајрвол) па да видиш дали нешто ќе се смени...ова би било пробно, да не се з. нешто со самото подесување на уторент.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom