Проблем со подуеност на стомак

Член од
8 февруари 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
zdravo,masko sum i veke podolg vremenski period imam problem so poduenost vo stomakot(ne cel stomak tuku delot od rebrata do papukot) bez ogled na hranata sto ja konzumiram i isto taka imam narusena stolica ako znae nekoj lek neka pisi, blagodaram odnapred
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
zdravo,masko sum i veke podolg vremenski period imam problem so poduenost vo stomakot(ne cel stomak tuku delot od rebrata do papukot) bez ogled na hranata sto ja konzumiram i isto taka imam narusena stolica ako znae nekoj lek neka pisi, blagodaram odnapred
Една лажица од “ИДИ НА ДОКТОР“ со мед на сабајле и немаш гајле.
 
Член од
2 април 2012
Мислења
144
Поени од реакции
133
zdravo,masko sum i veke podolg vremenski period imam problem so poduenost vo stomakot(ne cel stomak tuku delot od rebrata do papukot) bez ogled na hranata sto ja konzumiram i isto taka imam narusena stolica ako znae nekoj lek neka pisi, blagodaram odnapred
епа направи си испитувања па ќе дознаеш,терба да видиш кои се причините за тоа за да знаеш како да се лечиш...затоа што чекаш,што не одиш на лекар? !
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Болки во желудникот имаш или само подуеност ?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.291
Тоа е се почест проблем во последно време, се нарекува уште и синдром на раздразнетите црева, кој се изразува со подуеност, пролив па после тоа следуваат периоди на запек, па повторно пролив и така до бескрај. Причините се комплексни во зависност од начинот на живот и исхрана на пациентот.

Фактори кои влијаат се примање на антибиотици во скоро време и нарушена бактеријана флора во цревата, хормонален дисбаланс, почесто консумирање на газирани пијалоци, подолга употреба на медикаменти против запек, воспаление на дебелото црево, слаба физичка активност, стрес.

Совет: Не консумирај газирани пијалоци, храна која ствара гасови или храна која ги надразнува цревата како семки од тиква, сончоглед итн, избегавај бел леб и замени го со црн по можност интегрален (намали го кога имаш дијарија), повеќе овошје и зеленчук, зголемена физичка активност (едно од најважното што треба да се направи) кисело млеко со лактобацили внатре (ќе гледаш ако се потквасува млекото од киселото млеко значи океј е, сега има кисели млека со уништени бактери за да трае млекото повеќе)

Доколку се придржуваш кон сето ова ќе почувствуваш значително подобрување.
 
Член од
8 февруари 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
fala na site ke se pridrzuvam na toa sto mi go kaza kadaif inaku bi odel ja na doktor ama nogu zaebana lekarka imam moze da pozne da mi se deri koj ke a slusa tamu
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.007
Поени од реакции
4.176
Оди на лекар направи некои испити зошто може да е слепо црево а тоа знае многу да боли.
 
П

Пепси_

Гостин
исто и јас имам подуен стомак често,ама столицата ми е океј немам проблеми. е сеа ваљда од сокот ми е ама и кога го оставив 1-2 недели голтка се немав напиено пак го имав тоа чуство на подуеност.....
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
fala na site ke se pridrzuvam na toa sto mi go kaza kadaif inaku bi odel ja na doktor ama nogu zaebana lekarka imam moze da pozne da mi se deri koj ke a slusa tamu
хаха, абе не си у школо,па класната ќе ти се дере за неоправдан :)
--- надополнето: 14 април 2012 во 02:55 ---
исто и јас имам подуен стомак често,ама столицата ми е океј немам проблеми. е сеа ваљда од сокот ми е ама и кога го оставив 1-2 недели голтка се немав напиено пак го имав тоа чуство на подуеност.....
Намали од пепсито малце де :)
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
zdravo,masko sum i veke podolg vremenski period imam problem so poduenost vo stomakot(ne cel stomak tuku delot od rebrata do papukot) bez ogled na hranata sto ja konzumiram i isto taka imam narusena stolica ako znae nekoj lek neka pisi, blagodaram odnapred

Napravi analiza na krvta,proveri Helicobacter pylori, enzimski status- transferazi ALT AST ALP ,hepatalni virusni markeri, totalen,direkten i indirekten bilirubin.Pozelno e i eho na abdomen...Obicno sevo ova se slucuva pri pokacena koncentracija na H.pylori,no seto toa se sreduva so terapija:)
 
V

Vollstandig

Гостин
Незнам каква е водата што ја пиеш од водовод,али ја проблем имав пред некое време со стомакот баш од водата.
 
B

Bafra

Гостин
наутро и навечер пробај: во 200-250мл чаша 2 супени лажици Јаболков Оцет (по можност домашно правен или "органски") малце сода бикарбона (со три прсти колку фатиш) после 1 мин стави мед (малку па по потреба додади уште) и додај вода. http://www.earthclinic.com/
 
С

Само Човек

Гостин
fala na site ke se pridrzuvam na toa sto mi go kaza kadaif inaku bi odel ja na doktor ama nogu zaebana lekarka imam moze da pozne da mi se deri koj ke a slusa tamu
оди на лекар али само смени исхрана ко шо кажа кадаиф и ќе бидеш океј. Ако љубиш газирано ќе имаш хронична подуеност.Купи си еден соковник и немаш гајле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom