Проблем со пенисот

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.822
Здраво имал некој проблем со папиломи на пенисот ? И што сте мачкале локално ? Секоја втора жена го носи ХПВ то да не може раат да еб* човек упм.

... ако добро ги одреди дека се во вид на брадавица (најчесто тоа дава тип 6 и 11) од вирус „хуман папилома вирус HPV- Human papillomavirus “ со различна форма како „карфиол“ или буквално брадавици, вирусот HPV се пренесува со сексуален контакт (вагинален или анален), па сега некој ќе рече „имав кондом“... може имал кондом ама тоа не штити од околината на гениталиите зашто вирусот е застапен и таму, па со триење при сексуалниот однос (вагинален, анален) истиот може да се пренесе,
... овие генитални брадавици се појавуваат после неколку недели или месеци од сексуален контакт со заразена особа, но можат и воопшто да не се појават, а може да биде заразен со ХПВ а да нема брадавици (во смисол на коментар „јас немам генитални брадавици сигурно немам ХПВ и не е преносено од мене“),

...кај жените постојат тестови за детектирање на ХПВ вирусот (ПАП тест), ама кај мажите нема, тоа само визуелно се дијагностицира,



... инаку гениталните брадавици можат да изчезнат сами од себе, да останат непроменети или да се зголемат и прошират, па затоа ако нешто не пречи се остава извесен период сами да исчезнат, значи можеш да почекаш, а ако не сакаш тогаш преглед кај дерматовенеролог да ги отстрани (тоа не значи дека нема пак нема да се појават нови) лекување може со криотерапија, ласерски, хирушки, мачкање на маст-подофилин или Condylox и Aldara кои се вбројува во имуномодулирачките материи,
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Здраво имал некој проблем со папиломи на пенисот ? И што сте мачкале локално ? Секоја втора жена го носи ХПВ то да не може раат да еб* човек упм.
Иди си на доктор!
 
Член од
22 јуни 2023
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво. Дали некој знае циркумцизија на клиника дали се прави под целосна анестезија или само локална?
 
Член од
7 март 2014
Мислења
92
Поени од реакции
68
Здраво. Дали некој знае циркумцизија на клиника дали се прави под целосна анестезија или само локална?
Jas vcera doziveav so lokalna kaj voena bolnica, gi zamoliv za celosna ama rekoa deka za takva "prosta procedura" ne se koristelo celosna, duri i so anastezija verojatno naj neudoben pola saat vo cel zivot, toa e...
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.703
Поени од реакции
19.754
Тука секогаш со целосна анестезија, деца, возрасни без разлика, исто со васектомија.
 
Член од
22 јуни 2023
Мислења
3
Поени од реакции
0
Тука секогаш со целосна анестезија, деца, возрасни без разлика, исто со васектомија.
Каде тука? Бидејќи погоре пишаа во воена болница му правеле со локална..


И дали при циркумцизија се отстранува и френулумот? (станува збор за фимоза со парафимоза)
 
Последно уредено:

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.703
Поени од реакции
19.754
Каде тука? Бидејќи погоре пишаа во воена болница му правеле со локална..


И дали при циркумцизија се отстранува и френулумот? (станува збор за фимоза со парафимоза)
Америка. Кога имаш парафимоза се прави dorsal slit. Ќе го прашам хирургот за подетално да го објасни зафатот. Обично во вакви ситуации следува целосна циркумизација.
 
Член од
2 декември 2022
Мислења
175
Поени од реакции
443
Луѓе може ја утнав темава ама за време на секс свршувам за 10 до 15 секунди и веќе не можам да го поднесам ова , сум пробал со сите секс помагала од креми спрејови медови чуда ништо не помага , ве молам дајте некој совет како било да се проба.
 
Член од
7 март 2014
Мислења
92
Поени од реакции
68
Кој доктор?
Igor Minev vo voena, si slusnal za nego? Vaka deluva OK, ima mnogu iskustvo mislam, iako voena bolnica e dupka glavno (drzavna e sepak) ama mi zemaa samo 900 denari, pa ne znam, seuste sum vo faza na otok posle 48h sega, ne e prijatno ic, bozem prosta operacija ama sepak e strasno mn, se kaam sto ne mi go napravile ova na 10 godini, ama toa e, edvaj cekam da vidam kraen rezultat za 2-3 nedeli ili mesec kolku treba obicno da se oporavi od ova
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Igor Minev vo voena, si slusnal za nego? Vaka deluva OK, ima mnogu iskustvo mislam, iako voena bolnica e dupka glavno (drzavna e sepak) ama mi zemaa samo 900 denari, pa ne znam, seuste sum vo faza na otok posle 48h sega, ne e prijatno ic, bozem prosta operacija ama sepak e strasno mn, se kaam sto ne mi go napravile ova na 10 godini, ama toa e, edvaj cekam da vidam kraen rezultat za 2-3 nedeli ili mesec kolku treba obicno da se oporavi od ova
Не драми, ќе мине
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Se nadevam, kurot mi izgleda na lisnato testo so virsla momentalno, ama toa e toa, spored doktorot e sve normalno, prv pat se spravuvam so vakvo nesto pa neam poim sto e normalno sto ne
па еден имаш нормално прв пат хахаха
Автоматски споено мислење:

Луѓе може ја утнав темава ама за време на секс свршувам за 10 до 15 секунди и веќе не можам да го поднесам ова , сум пробал со сите секс помагала од креми спрејови медови чуда ништо не помага , ве молам дајте некој совет како било да се проба.
издркај пред да имаш секс... нормално кога знаеш дека ќе имаш... пробај така- не се зезам. истражувај малку на интернет има многу техники...
 
Член од
15 септември 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, ми се јави еден проблем на пенисот имам црвен круг на главичката (точно кај кожичката) и на кожичката имам како бели точки и при еракција болно се отвара главичката и знае да се јави малку точка крв на кожичката, а така кога е во мирување без еракција ништо не ме боли, болки немам, од што може да е тоа, веќе 2 месеци се така е, не поминува таа црвена точка, а болки немам освен при еракција. Да кажеме да е нешто од сексуален однос не е пошто тој периоод немав. Каква болест може да е ова..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom